چرا کارکنان سازمان خود را ترک می‌کنند؟

نوشته شده توسط سعید اکبری
زمان مطالعه: 3دقیقه
چرا کارکنان سازمان خود را ترک می‌کنند؟

این سؤالی است که بسیاری از کسب‌وکارها و سازمان‌ها به دنبال پاسخ آن هستند. چرا کارکنان استعفا می‌دهند؟

کارمندان ممکن است به دلایل مختلفی اقدام به خروج از سازمان بکنند. به‌عنوان‌مثال محدود بودن فرصت‌های رشد در سازمان و یا داشتن پیشنهادهای جذاب می‌تواند از دلیل استعفای آن‌ها باشد. رایج‌ترین عوامل استعفای کارمندان عبارت‌اند از: نبود فرصت ترفیع، عدم استفاده از تمام ظرفیت‌ها در شغل فرد، به هم خوردن تعادل کار و زندگی، کم بودن حقوق، عدم وجود امنیت شغلی، مشکلات شخصیتی، بالا بودن فشار کاری، بوروکراتیک بودن روال کاری سازمان، فرصت یادگیری و رشد بیشتر در موقعیت‌های جدید کاری و افزایش اختیار و آزادی.

 

اهمیت پیدا کردن دلیل

وقتی یکی از کارکنان استعفا می‌دهد، بهترین کار برای سازمان این است که دلیل این موضوع را پیدا کند. چرا که خروج و جایگزینی یک فرد در سازمان پروسه‌ای هزینه بر بوده و در فرآیند کاری سازمان اخلال ایجاد می‌کند. همچنین ممکن است سایر کارکنان نیز به فکر خروج از سازمان بیفتند.

دو تن از اساتید دانشگاه اوکلاهاما با بررسی 300 مورد استعفا در سطح کارمندان و 200 کیس در سطح مدیریت دریافتند که شیوه برخورد رهبران و مدیران سازمان با کارکنانشان نه تنها در تصمیم آن ها برای ترک و یا ماندن در سازمان تاثیر میگذارد، بلکه بر نحوه خروج این افراد از سازمان هم اثر گذار است. آن‌ها در نهایت به 7 سبک استعفا دست پیدا کردند.

  • روال استاندارد: این سبک شامل یک صحبت رو در رو با مدیر، در نظر گرفتن زمان استاندارد برای اطلاع خروج از سازمان و توضیحی برای خروج می‌باشد.
  • سرسری: مشابه سبک قبلی است با این تفاوت که مدت زمان گفت‌وگو کوتاه‌تر بوده و نیز دلیلی برای خروج از سازمان ارائه نمی‌شود.
  • قدردانی: کارمند از کارفرمای خود تشکر کرده و همکاری خود برای انجام فرآیند انتقال را اعلام می‌کند.
  • اجتنابی: کارمند به جای اطلاع استعفای خود به مدیر، این موضوع را به همکارانش اطلاع می‌دهد.
  • بااطلاع: قبل از استعفای رسمی، کارمند به مدیر خود اطلاع می‌دهد که به فکر تغیر شغل است.
  • خراب کردن پل پشت سر: کارمند تلاش می‌کند تا در هنگام استعفا به شرکت و یا کارکنانش آسیب وارد کند که معمولاً این کار به‌واسطه حملات کلامی انجام می‌شود.
  • تکانشی: کارمند شغل خود را بدون اینکه به شرکت برگشته و یا با مدیران خود ارتباطی برقرار کند ترک می‌کند.

 

چرا کارکنان سازمان را ترک می‌کنند؟

مطابق با یافته‌های محققان، دو عاملی که بیشتر از همه در پیش‌بینی سبک استعفای کارکنان یک سازمان نقش داشته‌اند، عبارت‌اند از اینکه آیا سازمان با یک شخص به‌طور عادلانه‌ای رفتار کرده و آیا مدیر آن شخص، برخورد توأم با احترام داشته یا خیر.

کارمندانی که اعلام کرده بودند رفتار منصفانه‌ای از سمت سازمان با آن‌ها شده، در زمان خروج با احتمال بیشتری رفتارهای مناسب‌تر از خود بروز داده بودند. همچنین این افراد گفته‌اند که اگر سازمان و یا رئیس آن‌ها برخورد مناسبی با آن‌ها نداشته، تمایل بیشتری برای خروج از سازمان به اشکال مخرب داشته‌اند.

بااین‌حال نکته‌های مثبتی در استعفاهای بد نیز وجود دارد. استعفاهایی که در آن کارمند پل‌های پشت سر خود را خراب کرده و یا استعفاهای تکانشی، ارزش تشخیصی برای سازمان دارند. . چرا که این سبک‌های استعفا نشان می‌دهند در بخش‌هایی از سازمان رفتار ناعادلانه با کارکنان وجود داشته که باید اصلاح شود. این کار باعث جلوگیری از خروج بیشتر کارکنان می‌شود.

 

جلوگیری از استعفای یک‌باره کارکنان

مکالمه صریح و منظم با کارکنان بهترین راه‌حل برای این است که از استعفای یک‌دفعه کارکنان شگفت‌زده نشوید. افراد خواسته‌های متفاوتی دارند. ممکن است شخصی نیاز به پول بیشتری داشته باشد درصورتی‌که شخص دیگری به یک منتور خوب نیاز داشته و یا ساعت کاری منعطف برایش اولویت باشد.

بهترین راه برای مدیریت این موضوع باز گذاشتن راه‌های ارتباطی است. این کار باعث ایجاد محیطی صادقانه در سازمان می‌شود و احتمال اینکه کارکنان خواسته‌هایشان را با شما در میان بگذارند، بیشتر می‌کند. این موضوع کمک می‌کند تا افراد بهترین محیط کاری را برای خودساخته و سازمان را در وهله اول ترک نکنند.

 

نکاتی برای نگهداشت استعدادهای سازمان

  • ایجاد و ترویج محیطی که در آن به بحث و گفت‌وگو و مرور منظم اهداف و خواسته‌های کارکنان توجه می‌شود
  • در نظر گرفتن یک پیشنهاد جایگزین درصورتی‌که آمادگی پرداختن و رسیدگی به علت خروج نیرو از سازمان را دارید.
  • بهبود فرآیند معارفه در محیط کار یکی از اقدامات محبوب برای بهبود نگهداشت کارکنان است.

منبع: seek

4.1/5 - (44 امتیاز)
دسته بندی :
استعفا
بدون دیدگاه