15 مزیت شغلی که کارمندان شما را شگفت زده می‌کند!

زمان مطالعه: 6دقیقه
15 مزیت شغلی که کارمندان شما را شگفت زده می‌کند!

شرکت‌های بزرگ و معروف معمولا برای کارمندان خود بسیار ارزش قائل هستند و از این‌رو سعی می‌کنند همیشه رضایت آن‌ها را جلب کنند. فکر می‌کنید چه ویژگی‌هایی موجب بهبود رضایت شغلی می‌شوند؟ مسلما رضایت شغلی کارمندان تا حد زیادی به نوع وظایفی که انجام می‌دهند و مبلغ حقوقی که دریافت می‌کنند بستگی دارد. اما جالب است بدانید شرکت‌های بزرگ برای اینکه کارمندان‌شان را راضی نگه دارند، فقط به تعیین فیش حقوقی عالی اکتفا نمی‌کنند، بلکه مزایای شغلی متعددی نیز در نظر می‌گیرند تا رضایت کارمندان‌شان را در دراز مدت جلب نمایند.

اما چرا وقتی حقوق هست باید مزایا هم بدهیم؟

امتیازات شغلی مشوق‌هایی هستند که کسب‌وکارها می‌توانند به کارکنانشان ارائه دهند. این مزایای خاص برای کسب و کار شما بسیار مفید است چرا که به کارمندان بینشی از فرهنگ و ارزش‌های شرکت می‌دهد و بیشتر از حقوق و مزایای کاری معمولی جذاب هستند. برخی از کارفرمایان حتی این امتیازات ویژه را در کنار برنامه جذب خود می‌گنجانند تا بتوانند متمایزتر از رقبا، متقاضیان برتر بازار کار را جذب نمایند.

آیا مزایای شغلی کاربرد دیگری هم دارد؟

اگر فردی برای چندین شغل مشابه درخواست دهد و محل کار شما امتیازات منحصر به فردی داشته باشد می‌تواند متمایز جلوه کند. به عنوان مثال، شرکت‌هایی که برای کارمندان محل استراحت در نظر می‌گیرند یا از وعده‌های غذایی و ساعات انعطاف‌پذیر برخوردارند، می‌توانند نسبت به سایر شرکت‌ها در جذب افراد مستعد بهتر عمل کنند. در واقع این شرکت‌ها مسیر انگیزشی بدون پول را در پی می‌گیرند. نکته طلایی این است که اگر شرکتی در شرایط اقتصادی کنونی نمی‌تواند نیاز مالی کارمندان را به طور ایده‌آل مرتفع نماید به جای آن می‌تواند با استفاده از این مزایا، بهترین کارمندان و تلنت‌ها را جذب شرکت نماید. البته باید در نظر داشت که یکی از مزایای پنهان و بسیار موثر، داشتن برند کارفرمایی می‌باشد.
در واقع می‌توان گفت ارائه مزایا از عوامل تاثیر گذار بر تعلق سازمانی نیز می‌باشد.
امتیازات شغلی راهی عالی برای نشان دادن قدردانی از کارمندان هستند. هنگامی که کارمندان احساس کنند که برای کار سخت خود مورد قدردانی قرار می‌گیرند، به احتمال زیاد مدت بیشتری در سازمان می‌مانند و از آن برای دیگران نیز صحبت می کنند.

15 مورد از جذاب ترین مزایای شغلی برای کارکنان

با انتخاب مزایای شغلی متناسب با کارکنان و شرایطشان، می‌توانید محیطی ایجاد کنید که در آن کارکنان انگیزه داشته باشند تا بهترین عملکرد کاری خود را داشته باشند و همچنین فرهنگ کسب و کار را نیز بهبود بخشید.
( مشاهده نتیجه نظرسنجی از حدود 45000 کارجو و اطلاع از مزایای شغلی جذاب برای این افراد )

مرخصی نامحدود

امروزه در کشورهای پیشرفته دنیا مرخصی نامحدود و به صورت با حقوق به یک امتیاز شغلی رایج در بین کارفرمایان تبدیل شده است. این مزیت برای کمک به ایجاد تعادل بهتر بین کار و زندگی ارائه می‌شود. شما نیز می‌توانید تا زمانی که کارمندان سخت کار می‌کنند و کارهایشان را به موقع انجام می‌دهند، هر از چندی که می‌خواهند به آن‌ها مرخصی بدهید.

ساعات کاری انعطاف پذیر

شما می‌توانید به کارمندان این امکان را بدهید که هر زمان که می‌خواهند سر کار بیایند و آن‌ها را ملزم نکنید تا سر ساعت مشخصی (مثل مشاغل دولتی) سرکار باشند. البته این موضوع می‌تواند به شرطی برقرار باشد که به تعداد ساعات مورد نیاز کار کنند. کار منعطف به کارمندان کمک زیادی می‌کند تا با خیالی آسوده کار خود را انجام دهند. این مزیت به خصوص برای کارمندانی که از کودکان یا سایر اعضای خانواده مراقبت می‌کنند، یا کسانی که قرار ملاقات‌های مکرر و تعهدات شخصی دارند، بسیار خوشایند است.

 عضویت در باشگاه

برخی از کارفرمایان یا هزینه عضویت در باشگاه کارکنان خود را پرداخت می‌کنند یا برای ارتقای سلامت و تناسب اندام، یک سالن ورزشی در محل کار خود در نظر می‌گیرند. این تصمیم می‌تواند به بهبود جسم کارمندان کمک کند و روحیه آن‌ها را نیز بهبود دهد. در نتیجه این مزیت مشاهده خواهید کرد که بازده کاری نیز، افزایش موثری می‌یابد.

در نظر گرفتن روزهای کاری کوتاه تر در نزدیکی تعطیلات

با نزدیک شدن به تعطیلات رسمی بلند نظیر عید نوروز، کارمندان ممکن است درگیر مشغله‌های خانوادگی شوند. در روزهای کاری قبل از تعطیلات، به کارمندان این امکان را بدهید که زودتر محل کار را ترک کنند. این مزیت به آن‌ها اجازه می‌دهد مرخصی خود را برای روزهای مبادا حفظ کنند و زودتر بتوانند برای تعطیلات یا برنامه‌های سفر خود آماده شوند.

مرخصی والدین به صورت تمدید شونده

قانون کار، 8 هفته مرخصی استعلاجی یا یک دوره 9 ماهه با حقوق برای کارمندان واجد شرایط مرخصی در نظر گرفته است. این مزیت شامل ارائه مرخصی طولانی مدت 9 ماهه به مادربا یک نوزاد تازه متولد شده یا 8 هفته برای کارمندی است که خود بیمار شده است یا باید از یکی از اعضای بیمار خانواده مراقبت کند. البته کارفرمایان می‌توانند مرخصی طولانی‌تری برای کارمندان واجد شرایط در نظر بگیرند.
قطعا هر یک از ما از اینکه زمان بیشتری را با خانواده سپری کنیم احساس خوشایندی خواهیم داشت و در نتیجه هنگام کار نیز احساس بهتری داریم. نتیجه این مزیت افزایش بازده کارمندان شما خواهد بود؛ پس از آن غافل نشوید.

وعده‌های غذایی رایگان

ارائه وعده رایگان به کارمندان یک راه عالی تامین انرژی و افزایش رضایتمندی در طول روز است. با ارائه وعده‌های غذایی سالم کارمندان شما در می‌یابند که برای سلامتی جسمی و حتی ذهنی آن‌ها ارزش قائلید. ذهن سالم در بدن سالم است! کارکنانی که از وعده های غذایی سالم استفاده و در کنار آن ورزش می کنند، در طول روز پرانرژی هستند و خسته و کسل نمی‌شوند.

برگزاری رویدادهای جذاب و تحت حمایت شرکت

در طول سال، برگزاری رویدادهای سرگرم کننده ای که تحت حمایت شرکت نیز باشد به کارکنان فرصت کافی می‌دهد تا یکدیگر را بهتر بشناسند و بتوانند همکاری موثرتری داشته باشند. هر دوی این‌ها روحیه کارکنان را تقویت می‌کند. این رویدادها می‌توانند شامل مهمانی‌های اداری، ساعات شاد، ناهار تیمی، لیگ‌های ورزشی درون شرکت و مسابقات گروهی باشد.

مرخصی آموزشی با حقوق

علاوه بر مرخصی با حقوق، می‌توان تعداد روزهای مشخصی را در نظر گرفت تا کارمندان در خارج از محل کار، در رویداد شغلی (مربوط به سازمان های مرتبط شغلی) حاضر شده یا در کلاس آموزشی مرتبطی شرکت نمایند. این مزیت شغلی می‌تواند هم نقش فراغت از کار را بازی کند و هم در افزایش سطح اطلاعات و در نتیجه روند کاری آ‌ن‌ها تاثیر مثبتی بگذارد. برای اطمینان از حضور کارکنان نیز، می‌توانید از آن‌ها بخواهید یک ایمیل تأیید از حضور در رویداد برگزار شده یا کلاس آموزشی برای شما ارسال کنند.

محل کار دوستدار کودک

اگر پدران و مادران به فرزندان خود نزدیک باشند هم از لحاظ فکری آرامش بیشتری دارند و هم می‌توانند ساعات مفید بیشتری نیز در شرکت حضور یابند. اگر بتوانید بنا به تعداد والدینی که در شرکت شما حضور دارند با مهدکودکی قرارداد ببندید یا بنا به اندازه سازمان در آنجا مهدکودک بسازید، می‌توانید امتیاز بسیار بزرگی برای آن دسته از کارکنان که دارای فرزند کوچک هستند ایجاد نمایید. هم‌چنین می‌توان در کنار آن محلی را برای بعد از مدرسه نیز در نظر گرفت که فرزندان محصل پس از تعطیل شدن مدرسه تا اتمام کار پدر و مادر در آن محل حضور داشته باشند.

فرصت‌های آموزشی

با سرمایه گذاری روی کارمندان خود، می‌توانید بهره وری آن‌ها را در محل کار افزایش دهید. یکی از بهترین امتیازات شرکت شما نسبت به رقبا، می‌تواند میزبانی از سمینارهای آموزشی یا ارائه فرصت‌های آموزشی مبتنی بر مهارت در راستای اهداف سازمان باشد. گزینه دیگری نیز وجود دارد و آن نیز حمایت مالی از دوره‌‌هایی است که کارمندان در حال گذراندن آن هستند. هم چنین پیشنهاد می‌شود به آن‌ها برای شرکت در فرصت‌های آموزشی پیشرفته، مرخصی دهید.

گزینه‌های دور کاری

دور کاری که یکی از مزایای شغلی جذاب می‌باشد، صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه‌ها برای کارمندان و حتی شرکت دارد چراکه بیشتر هزینه‌ها مربوط به حمل و نقل است. اما دورکاری نه تنها مزیتی از نوع هزینه را ارائه می‌دهد، بلکه آزادی و انعطافی را به کارمندان شما در کارشان می‌دهد که به افزایش رضایت شغلی و در نتیجه بازده کاری نیز کمک زیادی می‌کند.

مزایای رفت و آمد

مزایای شغلی رفت و آمد تضمین می‌کند که شرکت‌ها هزینه های رفت و آمد کارکنان را پوشش می‌دهند. این مزیت می‌تواند، تامین پارکینگ یا پرداخت عوارض پارکینگ برای افرادی باشد که ماشین شخصی دارند. هم‌چنین برای سایر افراد می توان هزینه‌ها را به دو صورت شارژ اسنپ و تپسی به صورت ماهانه و یا ارائه تخفیف بر روی آن‌ها پوشش داد و یا هزینه رفت و آمد کسانی را که با وسایل حمل و نقل عمومی رفت و آمد می‌کنند تا حد قابل توجهی تامین نمود.

 کمک به مراقبت از کودک

کسب‌وکارهایی که کمک‌های مراقبت از کودکان را ارائه می‌کنند، استرس و هزینه‌هایی را که برخی از کارمندان باید با آن دست و پنجه نرم کنند، کاهش می‌دهند تا آن‌ها بتوانند با خیالی آرام به کار خود ادامه دهند. کمک‌های مراقبت از کودک به اشکال مختلف از جمله مراقبت در محل، برنامه‌های انعطاف پذیر کاری و تامین پشتیبان از کودک ارائه می‌شود. در شرایط خاص، کارفرمایان می‌توانند بخشی از هزینه های نگهداری کودک را نیز پوشش دهند.

 برنامه شناخت کارکنان

هر کارفرمایی می‌خواهد بیشترین بهره را از نیروی کار خود ببرد. برای نیل به این هدف می توان از یک برنامه شناسایی کارکنان استفاده کرد تا کارکنان احساس کنند در نظر سرپرستان و مدیران خود دارای ارزش و اعتبار هستند. این برنامه‌ها در مورد افزایش مشارکت کارکنان است که باعث رشد و سودآوری شرکت می‌شود. این برنامه‌ها می‌تواند در نقش موثری در تکمیل پازل مدیریت دور کاری نیز داشته باشد. نمونه‌های ساده ای از این برنامه‌های سودمند در این‌جا ارائه شده است.

 اتاق های بازی

اتاق‌های بازی گوگل و اپل ممکن است رویایی باشد، اما آن‌ها تنها شرکت‌هایی نیستند که می‌توانند این امتیاز شگفت انگیز را ارائه دهند. داشتن یک اتاق بدون استرس و طراحی شده برای استراحت می‌تواند برای کارمندان جذاب باشد چرا که در کنار سایر مزایا، می‌تواند چشم انداز ارزشمندی از فرهنگ شرکت را نیز ارائه دهد و نشان دهد که هدف شرکت رسیدن به تعادل کار و سرگرمی به عنوان ابزاری برای پرورش خلاقیت و بهره‌وری است.

سخن نهایی

در این مطلب 15 مزیت شغلی پرطرفدار مرور شد. شاید حال از خود بپرسید من کدام یک را در شرکت اجرایی کنم؟ یا ممکن است در شرایط فعلی قادر نباشید برای اجرای همه مزایا زمان و هزینه بگذارید! هم‌چنین ممکن است شرکت شما فضای اجرایی برای برخی از مزایا نظیر باشگاه ورزشی، مهدکودک و … نداشته باشد.

پیشنهاد ما این است که در ابتدا مزایایی را که می‌توانید اجرایی نمایید لیست کرده و سپس از کارکنان خود نسبت به آنها نظر سنجی نمایید. سپس می‌توانید 5 مورد از مزایای پرطرفدار کارکنان خود را اجرایی کرده و رضایت آنها را بیش از پیش جلب نمایید. البته با اجرای این مزایا یک تیر به دو نشان می‌زنید: رضایت کارکنان و افزایش بازده کار و هم ساخت برند کارفرمایی!

منبع :

15 Perks and Benefits for Your Business to Consider

3.5/5 - (2 امتیاز)
بدون دیدگاه