مزایای استخدام افراد تعدیل‌شده

نوشته شده توسط سعید اکبری
زمان مطالعه: 3دقیقه
مزایای استخدام افراد تعدیل‌شده

در مدت اخیر شاهد افت درآمد کسب‌وکارها و به‌تبع آن تشدید تعدیل نیروهای متخصص در کشور بوده‌ایم. با توجه به رونق برخی صنایع و افزایش نیروهای آماده‌به‌کار، زمان خوبی است تا کارفرمایان ترجیحات استخدامی خود را دوباره بررسی کنند.

معمولاً یک احساس منفی یا پیش‌داوری نسبت به استخدام نیروهای تعدیل‌ شده وجود دارد. حتی در برخی از آگهی‌های شغلی ذکر می‌شود که کارجو حتماً باید مشغول به کار باشد. در نتیجه بسیاری از مدیران نیروهایی که شغل خود را بدون هیچ تقصیری ازدست‌داده‌اند، از لیست کارجویان حذف می‌کنند. شاید این تصور وجود داشته باشد که نیروهای تعدیل‌ شده به سخت‌کوشی نیروهای شاغل نبوده‌اند. همچنین ممکن است فکر کنند که نیروهای تعدیل‌ شده به توانمندی همکاران خود که در سمتشان باقی‌مانده‌اند، نیستند.

 

بیکاری کوتاه‌مدت در مقابل بیکاری بلندمدت

هنگام بررسی استخدام فردی که تعدیل‌ شده، شرکت‌ها باید بین افرادی که برای مدت طولانی بیکار بوده‌اند و یا به‌تازگی شغل خود را ازدست‌داده‌اند تمایز قائل شوند. بیکاری طولانی‌مدت که به مدت‌ها قبل برمی‌گردد، نگران‌کننده‌تر است. زمانی که وضعیت استخدامی سازمان‌ها در شرایط عادی قرار داشت، نیروهای مستعد و باانگیزه به‌راحتی موقعیت‌های شغلی موردنظر خود را پیدا می‌کردند. بنابراین قابل درک است که مدیران استخدام نسبت به استخدام افرادی که بیش از شش ماه از بیکاری آن‌ها می‌گذرد، نگرانی داشته باشند.

نکاتی که قبل از استخدام باید در نظر گرفت

تقریباً همه شخصی را می‌شناسند که شغل خود را ازدست‌داده باشد. در موارد نادری این تعداد کارمند، در چنین بازه کوتاهی تعدیل‌ شده‌اند. این وضعیت باید زمینه‌ همدلی بیشتر با نیروهای تعدیل‌ شده را فراهم کند. اما همچنان نکاتی در هنگام استخدام این نیروها وجود دارد، ازجمله:

  • استعدادهای کشف نشده: برخی از نیروها صرفاً به این دلیل تعدیل‌ شده‌اند که سابقه کاری کمتری نسبت به بقیه داشته‌اند. در این منطق، ارشدیت در سازمان نسبت به پتانسیل رشد ارجح بوده است. این دسته از کارجویان به دلیل کوتاه‌تر بودن زمانی که مشغول به کار بوده‌اند‌، وضعیت دشوارتری در مصاحبه‌های آتی خواهند داشت. برخی از مسئولین استخدام ممکن است این مورد را به کمبود شایستگی فرد نسبت داده و بسیاری از کارجویان مستعد را از دست بدهند. بهتر است پیش از تصمیم در خصوص استخدام یا رد این کارجویان، مهارت‌های آنان را مورد ارزیابی قرار دهید.
  • آمادگی برای شروع کار: نیروهای تعدیل‌ شده معمولاً آمادگی دارند تا به‌سرعت کار خود را آغاز کرده و نیازی نیست تا مدت‌زمان یک‌ماهه را برای ترک شغل فعلی خود صرف کنند. همچنین نیازی نیست تا تعهدات زمان‌بر از قبیل اتمام پروژه‌های نیمه‌کاره و یا مصاحبه خروج را به سرانجام رسانده و می‌توانند تأثیرات آنی بر کسب‌وکار شما داشته باشند.
  • فرصت‌های جدید: افراد توانمند معمولاً تجربه بالایی در زمینه کاری و صنعت خود دارند. در شرایط عادی این موضوع جست‌وجوی آن‌ها برای شغل را به موقعیت شغلی یکسان در صنعتی مشابه محدود می‌کند. اما اگر تعدیل شوند ممکن است به دنبال فرصت‌های شغلی در سایر سطوح و صنایع باشند. این موضوع به شرکت‌های فعال در سایر صنایع نیز امکان می‌دهد تا نیروهایی را استخدام کنند که در شرایط عادی شانسی برای همکاری با آنان نداشتند.
  • بالا رفتن روحیه: بالا نگه‌داشتن روحیه کارکنان در زمان‌های چالش‌برانگیز مانند این، می‌تواند دشوار باشد. نیروهای تعدیل‌ شده از بازگشت به یک برنامه کاری عادی و اینکه بتوانند ارزش خود را دوباره ثابت کنند هیجان‌زده می‌شوند. استخدام متقاضیانی که سرشار از انرژی مثبت هستند می‌تواند جان تازه‌ای به محل کار شما داده و بهره‌وری را افزایش دهد.

این کار، یک اقدام نیکوکارانه نیست

دلایل زیادی برای استخدام افرادی که تعدیل‌ شده و جویای کار هستند وجود دارد؛ اما نیکوکاری در بین آن‌ها جایی ندارد. چه یک فرد تعدیل‌ شده باشد و چه نشده باشد، متقاضیان هنوز باید ثابت کنند که برای این کار مناسب هستند. اما شما نیز نباید آن‌ها را نادیده گرفته و از ارزش‌ها و مزایایی که می‌توانند برای سازمان شما ایجاد کنند چشم‌پوشی کنید.

منبع: ere.net

3.8/5 - (5 امتیاز)
بدون دیدگاه