مزایای استخدام داخلی

نوشته شده توسط سعید اکبری
زمان مطالعه: 3دقیقه
مزایای استخدام داخلی

اگرچه در چند ماه گذشته وضعیت بازار کار نامناسب بوده؛ اما شکی وجود ندارد که تعداد آگهی‌های شغلی رو به افزایش است. هم‌زمان با این که سازمان‌ها به دنبال جذب استعدادهای تازه برای ایفای نقش‌های جدید هستند، تغییرات قابل توجهی در مورد اینکه چه کسی، از کجا و چگونه استخدام بشود در حال رخ دادن است.

در برخی موارد، شرکت‌هایی را می‌بینم که نیروی کار خود را دوباره سازمان‌دهی می‌کنند. معمولاً هدف این است که بهره‌وری کارکنان را بیشتر کرده و نقش‌های بهتری به آن‌ها داده شود. یکی از منابع استعدادی که برای این تحول استفاده می‌شود، داوطلبان درون سازمان هستند. مزایای زیادی برای استخدام درون سازمانی وجود دارد:

 

این افراد با مأموریت سازمان همسو و آماده هستند

استخدام افراد داخل سازمان که از قبل با مأموریت، هدف و عملیات شرکت شما آشنا هستند، باعث می‌شود در نقش‌های جدید سریع‌تر عمل کنند. آن‌ها احتمالاً درک خوبی از عملیات و گردش کار در سازمان داشته و می‌توانند از روابط و مربیان موجود در سازمان به‌عنوان پشتیبان استفاده کنند. آن‌ها می‌دانند که اهداف شخصی‌شان چگونه با اهداف سازمان همسو بوده و به همین دلیل نیازی نیست تا زمان زیادی را برای پروسه آموزش و آشنایی آن‌ها با فرهنگ سازمانی صرف کنید.

 

جاه طلبی برای شرکت

زمانی که یکی از نیروهای فعلی سازمان برای نقشی جدید که بهتر از نقش فعلی است انتخاب می‌شود، با مأموریت و اهداف سازمان آشنا است و زمان زیادی دارد تا ایده‌های خود را در مورد چگونگی بهبود عملکردهای موجود توسعه دهد. همچنین به دلیل آشنایی با فرهنگ سازمانی و افراد حاضر در سازمان، ممکن است نسبت به افرادی که از بیرون سازمان وارد می‌شوند با همکاران خود در سمت جدید همدل‌تر باشند. حتی ممکن است ارتقا به نقش‌های مدیریتی در سازمان، فرصت‌هایی برای کمک به بقیه فراهم کند. ارتقای نیروهای داخلی سازمان می‌تواند مربیان بسیار با کیفیتی پرورش دهد.

 

جاه‌طلبی برای خودشان

دلایل متعددی وجود دارد که مدیریت سازمان، باید بر مشارکت بالای افراد درون شرکت توجه داشته باشد. این موضوع به‌طور قطع شامل این می‌شود که نیروهای فعلی سازمان را هم به عنوان یک گزینه در نظر گرفته و به آن‌ها فضا و فرصت برای رشد بدهیم. به احتمال زیاد آن‌ها تمایل زیادی به رشد داشته و به دنبال آن هستند.

استفاده از استخدام داخلی، روشی مناسب برای استفاده از استعدادها و هدایت کردن جاه طلبی افراد است. این کار نوعی تشویق و تائید غیرقابل انکار است که به واسطه افزایش مشارکت و عملکرد بالای افراد جبران می‌شود.

 

کاهش خروج نیروها از سازمان

با داغ شدن فضای استخدام، مراجعه به کارجویانی که فعالانه به دنبال شغل نیستند بیشتر شده  و ستاره‌های درخشان به‌راحتی تشخیص داده می‌شوند. اگر نیروهای با ارزشی دارید، احتمالاً متخصصین حوزه جذب و استخدام به سراغ آن‌ها خواهند آمد. اگر برای آن‌ها فرصتی برای رشد در درون سازمان فراهم نکنید، آن‌ها به دنبال فرصت‌های رشد در سازمان‌های دیگر می‌روند.

 

سبد استعداد کامل‌تر

ازنظر عملی همیشه بهترین روش برای استخدام یک نیروی جدید، استفاده از تمامی ظرفیت‌های موجود است. داشتن کارجویان بیرونی  در کنار افراد داخلی معیارهای بهتری را از نظر مهارت، تجربه، استعداد و تناسب ارائه می‌کند. هنگامی که شما در حال سنجش یک گروه بزرگ‌تر و متنوع‌تر از استعدادها هستید، برترین کارجویان بالقوه به مراحل بالا می‌رسند. بنابراین از تمامی منابع استفاده کنید. استفاده از ظرفیت استخدام داخلی به معنای نادیده گرفتن ظرفیت‌های بیرونی سازمان نیست. بلکه شما باید هر دوی این موارد را به شکلی موازی پیش ببرید.

 

نتیجه‌گیری

استخدام کنندگان  باهوش می‌دانند که تقریباً تک تک افراد شاغل در سازمان، یک استخدام بالقوه برای سازمان‌های دیگر هستند، شما باید این طرز فکر را در مورد نیروی کار خود اتخاذ کنید. به طور قطع یک فرایند استخدام هوشمند، راه‌های مختلفی برای دستیابی به استعدادهای برتر را در نظر می‌گیرد. از جمله این روش‌ها می‌توان به معرفی توسط مدیران، انتشار آگهی شغلی در پلتفرم‌های ثبت آگهی و … اشاره کرد. نیروی کار فعلی سازمان را نیز به‌عنوان یک منبع بالقوه در نظر بگیرید. با این کار مطمئن خواهید بود که به بهترین کاندیداهای احتمالی دسترسی خواهید داشت.

منبع: Indeed

5/5 - (3 امتیاز)
دسته بندی :
جذب و استخدام
بدون دیدگاه