نشانه‌هایی که به شما می‌گویند کارمند مدنظر خود را پیدا کرده‌اید!

نوشته شده توسط سعید اکبری
زمان مطالعه: 4دقیقه
نشانه‌هایی که به شما می‌گویند کارمند مدنظر خود را پیدا کرده‌اید!

زمانی که به دنبال نیرو برای موقعیت‌های شغلی خود هستید، ممکن است به سرعت با نشانه های منفی جدی از طرف کارجو رو برو شوید. مثلاً در جلسه مصاحبه با تأخیر حاضر شده،‌ در مورد کارفرمای قبلی خود با لحن بدی صحبت کنند، به سؤالات استخدامی پاسخ‌های مبهمی بدهند و به‌طورکلی نشان دهند که برای موقعیت شغلی شرکت شما مناسب نیستند.
هرچند نکات منفی به‌راحتی تشخیص داده می‌شوند، ممکن است شما نسبت به نکات مثبت که نشان می‌دهند یک کارجو برای کار مناسب است، توجه کافی نداشته باشید. توجه کردن به نکات مثبت، دید خوبی به شما می‌دهد که آیا کارجو باید به مراحل بعدی استخدام فرستاده شده و یا با او خداحافظی شود. این موضوع در نهایت باعث می‌شود تا فرآیند استخدام کارآمد‌تر باشد.برای اینکه تشخیص دهید فرد مناسبی را استخدام می‌کنید، باید شش موضوع را زیر نظر داشته باشید. در صورت وجود این شش مؤلفه، نیروی کار مورد نیاز خود را پیداکرده‌اید.

1- از وظایف خودآگاه هستند
کارجویان مطلع (کسانی که قبل از درخواست برای موقعیت شغلی تحقیقات خود را در مورد شرکت و موقعیت شغلی انجام داده‌اند) به استخدام‌های باکیفیت منجر می‌شوند. آن‌ها احتمالاً تناسب بیشتری با فرهنگ سازمانی داشته، با انتظارات درستی وارد فرآیند استخدام شده و توانایی رشد سریع در سازمان را دارند. کارجوی مناسب با اطلاعات زیادی در خصوص سازمان در جلسه مصاحبه حاضر می‌شود و همچنان مشتاق است که درباره محصول و مشتریان ما اطلاعات بیشتری داشته باشد.
کارجویان باید علاوه بر آشنایی کلی با کسب و کار شما و زمینه فعالیت آن، اطلاعاتی در خصوص ارزش‌ها و فرهنگ سازمانی شما نیز داشته باشند.
کارجوی مناسب بیانیه مأموریت شرکت، ارزش‌های کلیدی و همچنین تاریخچه سازمان را می‌داند. این نشان می‌دهد که آن‌ها عمیق به سازمان علاقه داشته و صرفاً به دنبال یک شغل نیستند. این موضوع نشان دهنده این است که این کارجو آینده شغلی خود را در این سازمان دنبال می‌کند و به محض پیشنهاد یک مبلغ حقوق بیشتر، سازمان را ترک نخواهد کرد.

2- می‌توانید اشتیاق آن‌ها را حس کنید
فقط کلامی که کارجو می‌گوید اهمیت ندارد، بلکه لحنی که آن را می‌گوید نیز مهم است. کارجوی مناسب به همان میزانی نسبت به شرکت اشتیاق دارد که سازمان مشتاق جذب آن‌ها است. اگر می‌توانید اشتیاق را از زبان بدن و لحن آن‌ها حس کنید،‌ این نشانه خوبی است.
این که کارجویان با افتخار از کارهای قبلی خود و کارهایی که می‌توانند در موقعیت شغلی جدید خود انجام دهند صحبت می‌کنند، نشان دهنده اشتیاق آن‌هاست. این اشتیاق نشان می‌دهد که آن‌ها عمیقاً به زمینه کاری خود علاقه داشته و صرفاً به دنبال راهی برای کسب درآمد نیستند. شما به دنبال نیروهایی هستید که به کار خود اهمیت داده و بخواهند آن را برای مدتی طولانی انجام دهند.

3- در خصوص نقاط ضعف خود صداقت دارند
کارشناسان جذب و استخدام همواره در مورد کارجوی ایده آل صحبت می‌کنند. اما واقعیت این است که هر فردی نواقص خود را دارد. با این حال آن‌هایی که واقعاً فوق‌العاده هستند، آن را انکار نمی‌کنند.

کارجو باید در خصوص نقاط ضعفش صادق باشد. به‌عنوان مثال یک کارجو ممکن است در کار با ابزارهای تکتولوژیک خوب باشد ولی اعلام کند که از آرایه مطلب در حضور جمع می‌ترسد. این موضوع نشان از خود آگاهی بیشتر کارجو دارد. خودآگاهی یکی از مهارت‌های کلیدی بین فردی است که یک کارجو را برجسته می‌سازد.

به‌طور مشابه به جای اینکه فرد در مورد سابقه خودش در شغل قبلی یک تصویر خیلی درخشان ارائه کند، خیلی خوب است که از اشتباهات خود و اینکه چگونه از آن‌ها درس گرفته صحبت کند. کارجوی ایده آل و بی‌نقص وجود ندارد. کارجوی ایده آل کسی است که تمایل به یادگیری و رشد دارد. درصورتی که می‌خواهید افراد در سازمان شما رشد داشته باشند، داشتن کارکنانی که در یادگیری مهارت دارند حیاتی است.

4- همکاری خوبی در پروسه استخدام دارند
یکی از وقت‌گیرترین کارهای مسئولین جذب و استخدام در شرکت هماهنگی است. هماهنگی تماس‌های تلفنی، پیش مصاحبه و مصاحبه، بین افرادی که زمان‌بندی کاری متفاوتی دارند تقریباً غیر ممکن به نظر می‌رسد. به خصوص زمانی که کارجو به‌سرعت جواب نمی‌دهد. بهترین کارجوها برای کمک به پیشبرد روان فرآیند، به‌سرعت و با دقت به تماس‌های سازمان در طول فرآیند پاسخ می‌دهند.

این یک موضوع کلیدی است. چون افرادی که انگیزه کافی برای پاسخ‌دهی سریع به تماس‌ها را ندارند، به احتمال زیاد بعد از استخدام نیز پاسخ‌گو نخواهند بود. به‌علاوه این موضوع نشان‌دهنده علاقه آن‌ها به شرکت و موقعیت شغلی است.

5- روند مصاحبه به‌خوبی پیش می‌رود
شما به کارجویانی نیاز دارید که تمام سؤالات شما را به‌طور کامل جواب بدهند. اما در یک مصاحبه با کارجوی خوب، شما تنها کسی نیستید که روند گفت‌وگو را هدایت می‌کند. کارجو نیز بخشی از بحث را هدایت کرده و یک روند رفت و برگشتی طبیعی‌تر بین شما شکل می‌گیرد.
یکی از نشانه‌های اینکه کارجوی موردنظر خود را پیدا کرده اید، این است که فرآیند مصاحبه بدون مشکل پیش رفته و بیشتر شبیه یک گفت‌وگو است تا بازجویی. کارجو سؤالات دقیقی را از قبل اماده کرده و عمیقاً به فرهنگ سازمانی و تجربه کاری شما از محیط کاری علاقه دارد.

6- در جلسه مصاحبه ایده می‌دهد
این خیلی خوب است که یک کارجو در موقعیت‌های قبلی خود موفق عمل کرده باشد. اما همچنان نیاز است که تفکر رو به جلو داشته باشد و نشان دهند که چه ارزش افزوده‌ای می‌توانند برای این موقعیت شغلی ایجاد کند.
این که یک کارجو همراه با ایده‌های اجرایی در زمینه کاری خود در روز مصاحبه حاضر می‌شود نشان دهنده این است که کارجو کار را به‌خوبی درک کرده و می‌خواهد به محض اینکه امکانش فراهم شود در کارها مشارکت کند. مثلاً وقتی سؤال می‌کنید که چگونه یک موقعیت فرضی را مدیریت می‌کنید، کارجو یک ایده خوب که سازمان تابه‌حال به آن فکر نکرده بوده ارائه می‌کند. این باعث می‌شود که این فرد یک گزینه خیلی خوب برای استخدام باشد. چرا که ذهنیت همکاری با شرکت را دارد.

منبع: glassdoor

4.2/5 - (11 امتیاز)
بدون دیدگاه