5 راه برای کاهش هزینه‌های جذب و استخدام

زمان مطالعه: 3دقیقه
5 راه برای کاهش هزینه‌های جذب و استخدام

فرایند استخدام در سازمان‌ها هیچ وقت متوقف نمی‌شود و ممکن است هنگامی که به دنبال جذب نیرو برای فرصت شغلی خاصی هستید، موقعیت جدید دیگری در سازمان نیاز به استخدام نیرو پیدا کند. اما بودجه شما محدود بوده و باید با صرف هزینه‌های مناسب به نیروهای دلخواه خود برسید. ممکن است برای شما سؤال شود که آیا روش‌هایی برای کاهش هزینه‌های استخدام وجود دارند؟

در این مواقع بهتر است که از راه‌حل‌های بهینه استخدام استفاده کنید. خوشبختانه انجام این موارد آسان‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسد. در این مقاله به بررسی 5 راه حل برای کاهش هزینه‌های استخدام می‌پردازیم:

 

1- با صرف زمان، متناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید.

در برخی از موارد مدیران منابع انسانی سازمان‌ها بهترین شخص را انتخاب نکرده و صرفاً به خاطر اینکه یک فرد روی کاغذ برای یک موقعیت شغلی مناسب است، او را استخدام می‌کنند. البته این موضوع در نهایت به ضرر سازمان خواهد بود. فردی که با موقعیت شغلی تناسب کافی نداشته باشد، برای مدت کوتاهی در سازمان بوده و درنهایت آن را ترک می‌کند.
برای اطمینان از انتخاب بهترین فرد، می‌توانید سؤالاتی در خصوص ترجیحات فرهنگ سازمانی و صلاحیت‌های فردی او بپرسید:

1- مأموریت و چشم انداز سازمان ما از نظر شما چگونه است؟
2- سبک کاری خود را چگونه توصیف می‌کنید؟
3- آیا دلایلی وجود دارد که شما این شغل را نخواهید؟ چرا؟
4- بزرگ‌ترین نگرانی شما در خصوص پذیرش این شغل چیست؟

 

2- از ظرفیت مصاحبه آنلاین استفاده کنید.

بسیاری از شرکت‌ها صرفاً از مصاحبه حضوری برای ارزیابی داوطلبان استفاده می‌کنند. این موضوع به ویژه برای افرادی که در خارج شهر و یا استان هستند مشکل‌زا است. در این موارد استفاده از ظرفیت مصاحبه آنلاین می‌تواند به میزان زیادی در هزینه‌های مربوط به مصاحبه صرفه جویی کند. امروزه با توجه به تکنولوژی پیشرفته تماس تصویری، امکان برگزاری مصاحبه باکیفیت حتی برای سخت‌گیرترین افراد نیز فراهم است.

 

3- از ظرفیت نیروهای داخل سازمان استفاده کنید.

مدیران منابع انسانی امیدوارند که با انتشار آگهی‌های استخدامی، به تعداد زیادی از افراد مستعد و توانمند دسترسی پیدا کنند؛ اما نسبت به این موضوع بی‌توجه هستند که گروهی از افراد توانمند را از قبل در داخل سازمان دارند. در بسیاری از مواقع بهترین راه برای صرفه جویی در هزینه‌های استخدام، استفاده از ظرفیت‌های داخلی شرکت است.

استفاده از ظرفیت‌های داخل سازمان نشان می‌دهد که شما به استعدادها و توانمندی‌های افراد داخل سازمان توجه کرده و از آن قدردانی می‌کنید. ممکن است نیاز باشد تا برای مدتی، زمان بیشتری را صرف آموزش افراد کنید تا آماده پذیرش نقش‌های جدید بشوند؛ اما این تلاش و زمان اضافه نتیجه بخش خواهد بود. استفاده از نیروهای درون سازمان برای سمت‌های بالاتر، نرخ خروج سازمان را کاهش داده و همچنین باعث کم شدن هزینه‌های استخدام می‌شود.

 

4- از کارکنان فعلی سازمان کمک بگیرید.

شاید نیازی نباشد تا از افراد و مجموعه‌های دیگر برای جذب نیروی جدید کمک بگیرید. در بسیاری از مواقع نیروهای فعلی سازمان می‌توانند به شما در پیدا کردن فرد مناسب کمک کنند. کارکنانی که از این طریق به مجموعه اضافه می‌شوند، با جو و فرهنگ سازمان همخوانی بیشتری داشته و به احتمال زیاد برای مدت طولانی‌تری در شرکت باقی خواهند ماند. در نظر گرفتن برخی از مشوق‌ها برای معرفی نیروهای جدید نیز می‌تواند به تسهیل این فرآیند کمک کند.

 

5- از سایت‌های کاریابی کمک بگیرید.

زمانی که یک موقعیت شغلی نیاز به استخدام نیروی جدید دارد، بازدهی مجموعه با مشکل جدی مواجه شده و حتی ممکن است مجبور شوید که پروسه استخدام را چندین بار تکرار کنید. ثبت آگهی در سایت‌های کاریابی مثل جاب ویژن این امکان را به افراد می‌دهد تا با شرکت شما و شرح وظایف موقعیت شغلی بیشتر آشنا شده و به همین دلیل در صورت استخدام، زمان بیشتری در شرکت می‌مانند. از آنجایی که هزینه جابجایی هر فرد در سازمان چیزی در حدود یک پنجم حقوق ماهیانه اوست، نگهداری کارکنان نقش کلیدی برای صرفه جویی در هزینه‌های سازمان خواهد داشت.

منبع: Glasdoor

4.5/5 - (15 امتیاز)
بدون دیدگاه