راهنمای قدم به قدم ورود به شغل حسابدار

نوشته شده توسط متینه ایقایی
زمان مطالعه: 10دقیقه
راهنمای قدم به قدم ورود به شغل حسابدار

در هر شرکت و سازمان، یکی از مهم‌ترین مسائل برای مدیران و سایر کارمندان مجموعه، مسائل مالی مانند سود، هزینه، حقوق و… است. به همین دلیل، فرآیند جذب حسابدار از حساس‌ترین و سخت‌ترین کارها به حساب می‌آید. تمامی امور مالی از جمله بودجه‌بندی، بستن حساب‌ها، پرداخت حقوق و دستمزد و… برعهده حسابدار شرکت است. این مسئله باعث شده میزان تقاضا برای ورود به شغل حسابدار روزبه‌روز افزایش یابد.

استخدام در سازمان های معتبر

در این مقاله با ما همراه باشید تا در رابطه با معرفی شغل حسابداری، شرح وظایف حسابدارها در شرکت‌ها و سازمان‌ها، مهارت‌ های مورد نیاز، شاخه‌های مختلف حسابداری، بازار کار حسابداری، مزایای شغلی و درآمد شغل حسابدار، هر آنچه که لازم است را بدانید.

چرا روزبه‌روز میزان تقاضا برای جذب افراد در شغل حسابدار افزایش می‌یابد؟

در ابتدا باید بدانید که حسابدار چیست و شغل حسابداری مناسب چه کسانی است؟ وظیفه اصلی هر حسابدار، سروسامان دادن به مسائل مالی شرکت‌ها و برنامه‌ریزی برای کسب سود بیشتر است. بنابراین، هر کجا پولی ردوبدل می‌شود، باید حسابداری هم در آنجا حضور داشته باشد. از آنجا که اساسی‌ترین مسئله هر سازمان کسب درآمد است، می‌توان گفت که در هر شرکت و مجموعه‌ای شغل حسابدار ضروری به نظر می‌رسد. شغل های رشته حسابداری برای خانم ها و آقایان مناسب هستند و می‌توانند درآمد زیادی به همراه داشته باشند.

فرصت‌های شغلی حسابداری

اگر در جستجوی یافتن شغلی در این زمینه هستید، کافی است سری به جاب ویژن بزنید و با انتخاب دسته شغلی حسابداری، تعداد زیادی از آگهی‌های استخدام کمک حسابدار، حسابدار و… را مشاهده کنید.

با توجه به افزایش شرکت‌های ثبت‌شده و سختگیری بیشتر در قوانین مالیاتی، نیاز به جذب حسابدار بیشتر شده و آزادی عمل بیشتری در انتخاب مسیر شغلی خود به‌عنوان حسابدار دارید. البته نیاز به حسابدار و تعداد فرصت‌های شغلی پیشنهادی، به عوامل دیگری مانند رشد اقتصادی هم وابسته است.

آینده شغل حسابدار

بر اساس گزارش دفتر آمار ایلات متحده امریکا، رشد شغل حسابدار تا انتهای سال 2026 میلادی به میزان 10 درصد افزایش پیدا خواهد کرد؛ در حالی که میانگین رشد شغلی در سایر گروه‌ها 7 درصد اعلام شده است.

با توجه به تغییر قوانین مالیاتی و رواج بیشتر شرکت‌ها به نظر می‌رسد که تعداد فرصت‌های شغلی برای همکاری با حسابدارها افزایش خواهند داشت.

استخدام حسابدار به صورت پاره وقت

یکی از مزایای شغل حسابدار، امکان انجام کارها به صورت غیرحضوری یا پاره وقت است. بسیاری از حسابدارها با استفاده از این مزیت، چندین پروژه را به صورت همزمان و بدون حضور در شرکت‌ها انجام می‌دهند. این امکان نه‌تنها باعث شده که حسابدارها بتوانند درآمد بیشتری کسب کنند؛ بلکه به کارفرما هم اجازه می‌دهد هزینه کمتری بابت حضور حسابدار در شرکت بپردازد.

برای آگاهی از این فرصت‌های شغلی می‌توانید در صفحه فرصت‌های شغلی سایت جاب ویژن، گروه شغلی «مالی و حسابداری» را انتخاب کنید و برای موقعیت‌های مناسب، رزومه ارسال کنید.ساخت رزومه حرفه ای

شرح وظایف در مشاغل مرتبط با حسابداری

از اول صبح که پشت میز حسابداری می‌نشینید تا عصر که محل کارتان را ترک کنید، وظایف متنوع و زیادی را باید انجام دهید. البته تعداد و نوع کارهایی که برعهده شما هستند، به کارفرما و حوزه کاری شما وابسته است. اما معمولاً هدف کارفرما از جذب حسابدار، موارد زیر را شامل می‌شود:

  • آماده کردن بودجه، صورت درآمد، هزینه، حقوق و دستمزد و…
  • تسلط کامل به قوانین مالیاتی و پرداخت مالیات
  • ثبت کردن ریز هزینه‌ها، درآمدها و فاکتورها
  • مشخص کردن بستانکار و بدهکار و تراز کردن حساب‌ها
  • کار کردن با حساب‌رسان خارجی و ارائه گزارش به آنها
  • آماده کردن اسناد مالی و ارائه توضیحات درباره آنها
  • تعیین اهداف مالی (با کمک مدیریت) و ارائه برنامه برای رسیدن به آنها
  • آماده‌سازی ترازنامه‌ها و صورت‌های سود و زیان
  • پرداخت حقوق و دستمزد و تهیه گزارش از این موارد

وظایف مشاغل مرتبط با حسابداری

همان‌طور که می‌بینید، وظایف در شغل حسابدار بسیار گسترده و حساس هستند. البته معمولاً کارفرما انتظار انجام کامل همه این موارد را از شما ندارد؛ اما برای جذب در سازمان‌های برتر باید به تمامی این موارد تسلط داشته باشید. چراکه ممکن است مجبور به انجام چندین کار از موارد بالا شوید.

در مجموع، می‌توان گفت وظیفه اصلی یک حسابدار، آماده کردن و بررسی صحت صورت‌های مالی افراد، شرکت‌ها و سازمان‌ها و تطبیق آنها با قوانین است.

گرایش‌های متفاوت حسابداری در بازار کار

قبلا هم اشاره کردیم که فرصت‌های شغلی مرتبط با جذب حسابدار، بسیار گسترده و متنوع هستند. اگر به آگهی‌های درخواست همکاری فراوانی که روزانه در سایت جاب ویژن منتشر می‌شوند نگاهی بیندازید، متوجه می‌شوید که در بازار کار، با توجه به نوع واحد یا سازمان، گرایش‌های متنوع حسابداری مورد نیاز است.

هر کدام از این گرایش‌ها، روی بخشی از وظایف ذکرشده تمرکز دارند. برای اینکه بتوانید در هر کدام از این گرایش‌ها حرفه‌ای شده و در این جایگاه‌ها پذیرفته شوید، نیازی نیست که لزوماً در زمان تحصیل آن را انتخاب کرده باشید. گذراندن دوره‌های معتبر در این حوزه‌ها یا کسب تجربه و سابقه کاری، اهمیت بسیاری در تعیین گرایش حسابداری در زمان شروع همکاری دارند. پرتقاضاترین گرایش‌ها در بازار کار عبارت‌اند از:

1- حسابداری عمومی

این گرایش، به اصول کلی حسابداری می‌پردازد و بیشتر افراد، در این حوزه مشغول به کار هستند. اکثر آگهی‌های شغل حسابدار نیز برای این گرایش منتشر می‌شوند.

2- حسابداری صنعتی

یکی دیگر از زیرشاخه‌های حسابداری که آگهی‌های درخواست همکاری زیادی برای آن منتشر می‌شود، حسابداری صنعتی است. فرصت‌های شغلی این گرایش بیشتر در واحدهای تولیدی و کارخانه‌ها هستند. اگر قصد دارید که به‌عنوان حسابدار صنعتی گزینش شوید، باید به محاسبه و ارزیابی قیمت تمام‌شده، محاسبه سود و زیان ماهانه و سالانه و… مسلط باشید.

3- حسابداری مالیاتی

اصولاً انجام امور مالیاتی و داشتن تسلط کامل بر قوانین مالیات، یکی از مهم‌ترین وظایف حسابدارها است. اما بسیاری از سازمان‌ها و مجموعه‌های بزرگ، اقدام به جذب نیرو در شغل حسابدار مالیاتی می‌کنند تا به‌طور اختصاصی مسائل مربوط به مالیات را حل و فصل کند. تعداد آگهی‌های استخدامی حسابدار مالیاتی به اندازه حسابدار عمومی نیست. اما با توجه به اهمیت مالیات برای سازمان‌ها، این شغل از حقوق و مزایای بالاتری برخوردار است.

4- حسابرسی

افرادی که تمایل دارند به‌عنوان حسابرس مشغول به کار شوند، باید صورت‌های مالی، دفاتر مالی و اسناد و مدارک را بررسی کنند و هرگونه مغایرت یا اشتباه را گزارش دهند. اگر دوست دارید کسب و کار خودتان را راه بیندازید، انتخاب این گرایش کمک زیادی به شما می‌کند.

حسابرس‌ها معمولاً دفاتر خود را دارند و به صورت پروژه‌ای با صاحبان کسب و کار همکاری می‌کنند. البته معمولاً شرکت‌های بزرگ مالی هم آگهی‌های استخدام حسابرس منتشر می‌کنند.

5- حسابداری مالی

استقبال از حسابدارهای مالی در بازار کار نسبتاً زیاد است. اگر ترجیح می‌دهید که کار تحلیل و آنالیز داده‌های مالی و صورت‌ها را برعهده داشته باشید و گزارش‌هایی برای پیشرفت سازمان آماده کنید، این شغل مخصوص شما است!

حسابداران مالی معمولاً چندان درگیر قوانین مالیاتی یا ترازنامه‌ها نیستند، بلکه با بررسی این داده‌ها تلاش می‌کنند که میزان هزینه‌ها را کاهش داده و راه روشن‌تری برای مسیر پیش روی سازمان ترسیم کنند. وظیفه اصلی یک حسابدار مالی، ارائه گزارش‌های ماهیانه و تجزیه و تحلیل روند درآمد و کنترل هزینه‌ها است.

مهارت‌های لازم برای ورود به شغل حسابدار

هر چقدر توانمندی‌های بیشتری داشته باشید، یافتن شغلی با مزایای بالاتر برای شما آسان‌تر خواهد بود. مهارت‌های مورد نیاز برای ورود به شغل حسابدار، به دو دسته مهارت‌های فنی و مهارت‌های نرم دسته‌بندی می‌شوند.

مهارت‌های فنی به توانمندی‌های شما در مورد شناخت قوانین، کار با نرم‌افزار، توانایی کار با اعداد، توجه به جزئیات حساب‌ها و… مربوط می‌شود. اما مهارت‌های نرم موردنظر برای جذب حسابدار، بسیار گسترده‌تر هستند.

برخلاف دیدگاه عمومی، انتخاب شغل حسابدار به این معنا نیست که تنها پشت میز بنشینید و اعداد و داده‌ها را وارد کنید؛ بلکه یک حسابدار موفق باید از توانایی‌های ارتباطی قوی برخوردار باشد. در این بخش، به برخی از مهم‌ترین مهارت‌هایی که هنگام گزینش حسابدار مورد بررسی قرار می‌گیرند، نگاهی انداخته‌ایم:

مهارت‌های مورد نیاز برای استخدام حسابدار چیست؟

به‌روز بودن

قوانین مالیاتی و قوانین مرتبط با حقوق و دستمزد به سرعت در حال تغییر هستند. در این میان، حسابدار موفق کسی است که بتواند اطلاعات خود را به‌روز نگه دارد. آگاهی از قوانین و اخبار جدید می‌تواند تغییر شگرفی در جایگاه شغلی شما به‌عنوان حسابدار ایجاد کند.

تسلط بر نرم‌افزارهای تخصصی

از زمانی که باید اعداد را به صورت دستی وارد اسناد کرده یا با ماشین‌حساب ترازنامه‌ها را کنترل می‌کردید، سال‌ها گذشته است! امروزه اکثر کارهای مربوط به حسابداری با نرم‌افزارهای تخصصی انجام می‌شوند.

نه‌تنها کارهایی مانند ثبت اسناد و صورت‌ها نرم‌افزارهای مخصوص خود را دارند، بلکه برای گزارش‌گیری و تحلیل هم بهتر است از برنامه‌های مرتبط استفاده کنید. نرم‌افزارهای پرکاربرد در هر زمینه، دو یا سه عدد بیشتر نیستند و کافی است نگاهی به آگهی‌های جذب نیرو در شغل حسابدار در جاب ویژن بیندازید تا بدانید نرم‌افزارهای محبوب از نظر کارفرمایان دقیقاً کدام یک هستند.

توانایی کار با Microsoft Office

Excell و word از مهم‌ترین ابزارهای هر حسابدار هستند. Excell نرم‌افزاری مناسب برای گزارش‌گیری و تحلیل و رسم نمودارها است. به ویژه اگر در اول راه هستید، خوب است بدانید که شرکت‌ها برای استخدام کمک حسابدار یا استخدام افراد فعال در شغل حسابدار پاره‌وقت یا تمام‌وقت به این مهارت توجه ویژه‌ای دارند.

منظم بودن

حسابداری کاری بسیار ظریف و حساس است و ثبت نکردن یک فاکتور می‌تواند مشکلات جدی برای شما ایجاد کند. اگر به دنبال موفقیت در این شغل هستید، حتماً روی نظم خود کار کنید.

توانایی انجام کارهای روتین

اگرچه وظایف شغلی یک حسابدار بسیار متنوع و پیچیده هستند، ولی در اکثر روزها باید به کارهای روتین و روزمره مثل ثبت و مستندسازی ورودی‌‎ها و خروجی‌های مالی بپردازید. اگر روحیه انجام کارهای روتین و روزمره را به مدت طولانی ندارید، بهتر است بیشتر روی این مهارت خود کار کنید تا در فرآیند استخدام گزینه‌های بیشتری پیش روی شما قرار گیرد.

تمرکز و دقت

هنگامی که مشغول به کار هستید، ممکن است اتفاقات زیادی اطراف شما رخ دهد. از سروصداهای زیاد و مزاحم تا مشکلات شخصی. اما اگر بنا باشد که با هر یک از این اتفاقات تمرکز خود را از دست دهید، هیچ حسابی تراز نخواهد شد.

شما باید در تمامی ساعات کاری، تمرکز خود را معطوف به وظایف و اسنادی کنید که پیش روی شما هستند. حواس‌پرتی و عدم تمرکز در شغل حسابدار ممکن است ضررهای زیادی در پی داشته باشد. بنابراین، تقویت مهارت تمرکز در شرایط سخت را حتماً جدی بگیرید تا پیشرفت کنید.

توانایی نوشتن گزارش

یک حسابدار باید بتواند گزارش‌ها و نامه‌ها را تنظیم کند و درباره وضعیت مالی در شرایط فعلی و آینده مجموعه، به مدیریت و سایر افراد مرتبط گزارش دهد.

از آنجا که فهم اعداد و ارقام توسط همه افراد مجموعه ممکن نیست، مهارت نامه‌نگاری و گزارش‌نویسی حسابدار برای اینکه همه در جریان امور مالی قرار گیرند، اهمیت زیادی دارد.

مدیریت زمان و اولویت‌بندی

در شرح شغلی حسابداری توضیح داده شد که ممکن است در یک روز کاری، وظایف زیادی به شما محول شود. تنها در صورتی می‌توانید این فشارهای کاری را کنترل کنید که از مهارت مدیریت زمان خوبی برخوردار باشید.

یک حسابدار موفق، فردی است که بتواند اهمیت و ضرورت هر کار را بررسی کند و زمان خود را به کارهای مهم و ضروری اختصاص دهد. در غیر این صورت، ممکن است چک‌ها برگشت بخورند یا زمان تحویل اظهارنامه مالیاتی به پایان برسد و مشکلات زیادی برای مجموعه به وجود آید.

تعامل

شغل حسابدار را منحصر به مستند کردن صورت‌های هزینه و درآمد نبینید. شما باید توانایی ارتباط با سایر افراد مجموعه را داشته باشید تا هم آنها در جریان وضعیت مالی سازمان قرار گیرند و هم شما بتوانید اطلاعات موردنظر خود را از آنها دریافت کنید.

چگونه شانس خود برای ورود به شغل حسابدار را افزایش دهیم؟

تعداد آگهی‌های جذب حسابدار کم نیست؛ اما تعداد متقاضیان شغل حسابداری هم کم نیستند. اگر فارغ‌التحصیل رشته حسابداری هستید یا دوره‌های معتبری در این زمینه گذرانده‌اید اما هنوز مشغول به کار نشده‌اید؛ بهتر است ابتدا برای استخدام کمک حسابدار اقدام کنید.

معمولاً سازمان‌ها برای جذب حسابدار به سابقه کاری توجه ویژه‌ای دارند. بنابراین اگر سابقه کار ندارید، بهتر است از ارسال درخواست برای آگهی‌های استخدام کارآموز حسابداری یا کمک حسابدار شروع کنید. زمانی که دوره کارآموزی را می‌گذرانید، هم به‌عنوان سابقه کار برای شما در نظر گرفته خواهد شد و هم فرصت بی‌نظیری است که بتوانید میزان تسلط روی مهارت‌های تخصصی خود را افزایش دهید.

در این مدت می‌توانید تا حد امکان در دوره‌های آموزشی مرتبط شرکت کنید و با افراد دیگری که در مجموعه شما و با عنوان حسابدار یا مدیر مالی مشغول به کار هستند، ارتباط برقرار کنید. این ارتباطات بعدها برای جذب بسیار به کار شما خواهند آمد.

اگر هنوز فارغ‌التحصیل نشده‌اید، برای آگهی‌های استخدام کمک حسابدار ویژه دانشجویان درخواست بدهید. این زمان، فرصتی طلایی است که نیازمندی‌های بازار کار و دانش مورد نیاز برای انتخاب شدن در گزینش‌ها را بشناسید.

در جلسه مصاحبه برای استخدام حسابدار چه سوالاتی مطرح می‌شود؟

 

عضویت در انجمن‌های رسمی، دریافت مدارک معتبر، انتخاب گرایش حسابداری و تقویت مهارت‌های تخصصی مرتبط با آن می‌توانند برگ برنده شما هنگام انتخاب شغل دولتی باشند.

میزان حقوق حسابدار چقدر است؟

درآمد شغل حسابداری ارتباط مستقیمی با مهارت‌ها، سابقه کار و مجموعه‌ای دارد که در آن مشغول به کار هستید. البته شما می‌توانید علاوه بر کار تمام وقت، به دنبال فرصت‌های ورود به شغل حسابدار به صورت پاره‌وقت یا دورکار هم باشید و بعد از ساعات کاری با انجام این پروژه‌ها حقوق بیشتری دریافت کنید.

همچنین بیشتر سازمان‌ها هنگام گزینش حسابدار کمتر به مدرک تحصیلی توجه می‌کنند و گذراندن دوره‌های معتبر در موسسات مطرح از اهمیت بیشتری برخوردار است و می‌تواند در بالا رفتن حقوق دریافتی شما تاثیرگذار باشد.

اگر ترجیح می‌دهید که به صورت تخصصی در یکی از گرایش‌های حسابداری مشغول به کار شوید، قطعاً گذراندن دوره‌های مرتبط با آن گرایش کمک زیادی به شما خواهد کرد. اما اگر برای موقعیت شغلی حسابدار عمومی در جستجوی کار هستید، مهم‌ترین دوره‌هایی که به شما در گزینش کمک خواهند کرد، دوره‌های آموزشی مالیات و حسابرسی هستند. چراکه معمولاً سازمان‌ها برای حسابدارانی که تسلط زیادی بر قوانین بیمه و مالیات دارند، حقوق بالاتری را در نظر می‌گیرند.

اگر میزان حقوق دریافتی برای شما اهمیت ویژه‌ای دارد، می‌توانید در سایت جاب ویژن با استفاده از فیلتر حقوق درخواستی، بازه مورد نظرتان را انتخاب کنید و آگهی‌های شغلی مرتبط را ببینید.

سوالات مصاحبه برای جذب نیرو در شغل حسابدار

اگر به مهارت‌های نرم و فنی که به آنها اشاره شد تسلط داشته باشید، احتمالاً از طرف سازمان‌هایی که برای آنها رزومه ارسال کرده‌اید، دعوت به مصاحبه خواهید شد. سوالات مصاحبه برای استخدام حسابدار در بسیاری از کشور های خارجی از جمله کانادا، آمریکا، آلمان و… مشابه هستند.

نحوه پاسخگویی شما به سوالات مطرح‌شده در جلسه مصاحبه، تعیین‌کننده مسیر شغلی شما است. بنابراین، اهمیت زیادی دارد که بدانید چه سوالاتی از شما پرسیده خواهند شد تا برای آنها آماده باشید.

معمولاً در اولین سوال از شما خواسته می‌شود تا شرحی از پیشینه کاری و تجربیات خود ارائه دهید. در پاسخ حتماً به دوره‌های آموزشی، افرادی که با آنها در مسیر یادگیری حسابداری آشنا شده‌اید و مهم‌ترین تجارب کاری خود اشاره کنید.

برای اینکه مهارت‌های فنی شما در زمینه حسابداری سنجیده شود، معمولاً درخواست می‌کنند که فرآیند و پروسه‌ای که هنگام بررسی یک مشکل حسابداری طی می‌کنید را توضیح دهید.

یکی از سوالاتی که قطعاً از شما پرسیده می‌شود، این است که با کدام نرم‌افزارها کار کرده‌اید، به هر کدام به چه اندازه مسلط هستید و برای انجام هر بخش از وظایف خود از کدام نرم‌افزار استفاده می‌کنید.

بر اساس آنچه در قسمت‌های قبل گفته شد، گرایش‌های حسابداری بسیار متنوع هستند. پس غیر معمول نیست که کارفرما از شما بخواهد درباره حوزه‌ای که در آن تخصص دارید، توضیح دهید.

احتمالاً از شما خواهند پرسید که چگونه شرایط چالش‌برانگیز را کنترل خواهید کرد؟ حتی ممکن است بخواهند یکی از اتفاقات چالشی در محیط کاری سابق خود و نحوه مقابله با آن را شرح دهید.

برای کارفرمایانی که به دنبال استخدام افراد متخصص در شغل حسابدار به عنوان حسابدار فروش، حسابدار مالیاتی و… هستند، بسیار مهم است که فرد مورد نظر قادر باشد بین کارها اولویت‌بندی کند و پیش از اتمام موعد مقرر وظایف خود را به انجام برساند. در نتیجه، منتظر باشید تا درباره این مسئله هم از شما سوال بپرسند.

با اطلاع از این نمونه پرسش‌ها، قطعاً میزان آمادگی شما در جلسه مصاحبه بیشتر خواهد بود و شانس بالاتری برای قبولی و پذیرش در مجموعه مورد نظرتان خواهید داشت.

جمع‌بندی

هیچ مجموعه یا سازمانی نیست که به حسابدار نیازی نداشته باشد. حسابداران تمامی هزینه‌ها و سودهای سازمان را بررسی کرده و با زبان عدد و رقم، وضعیت فعلی و آینده مجموعه را تشریح می‌کنند. به علت افزایش ثبت شرکت‌ها و با توجه به این که قوانین مالیاتی هر روز پیچیده‌تر می‌شوند، میزان تقاضا برای جذب حسابدار رو به افزایش است.

شغل های حسابداری از آن دست مشاغلی هستند که نیاز به حضور فیزیکی ندارند و آگهی‌های جذب نیرو در شغل حسابدار به صورت پاره وقت یا دورکار زیادی در سایت جاب ویژن منتشر می‌شوند. این امکان باعث شده که دانشجویان حسابداری بتوانند در کنار درس خواندن، سابقه کاری هم کسب کنند. اگر علاقه‌مند به این حرفه هستید، در ابتدا با مزایا و معایب شغل حسابداری آشنا شده و تصمیم آگاهانه‌ای بگیرید.

منبع:

theballancecareers

نویسنده

دسته بندی :
معرفی مشاغل
بدون دیدگاه