تست
هوش ‌های چندگانه (Aptitude Test)

دقیقه
شرکت‌کننده
پرسش

نتیجه تست شما تنها به کارفرمایانی که برای موقعیت‌ شغلی آن‌ها رزومه فرستاده باشید، نمایش داده خواهد شد.

خودت را بشناس
تست شخصیت شناسی

تست هوش‌های چندگانه (Aptitude Test) چیست؟

تست هوش‌‌های چندگانه (Aptitude Test) تستی معتبر است که برخلاف هوش هیجانی، به دنبال سنجش میزان توانمندی‌های ذهنی و هوش‌های شناختی است. خروجی این تست فراتر از یک تست IQ ساده است که صرفاً هوش ریاضی افراد را می‌سنجد؛ چراکه این تست قدرت تحلیل و استدلال منطقی، تفکر نقادانه، حل مسئله و الگو شناسی افراد را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. تست Aptitude Test یکی از معتبرترین تست‌ها برای سنجش توانمندی‌های ذهنی افراد است و کاربرد زیادی در فرآیند جذب و استخدام پیدا کرده است. در حال حاضر بهترین شرکت‌های دنیا نظیر Toyota، Xerox، Cisco، eBay، Johnson & Johnson، Hitachi، Bayer، Fujitsu و ... از نتایج و تفسیر تست هوش‌های چندگانه در فرایند گزینش و استخدام نیروهای جدید خود استفاده می‌کنند.

شروع تست

مزایای شرکت در تست هوش‌های چندگانه

ایکون

انتخاب شغل مناسب

با شناخت بهتر خود و پی بردن به قدرت تحلیل و استدلال، توانایی کار با اعداد و ارقام و قدرت مذاکره خود می‌توانید شغلی را انتخاب کنید که تناسب بهتری با توانمندی‌هایتان داشته باشد.

ایکون

انتظارات واقع‌بینانه از خود

چنانچه سطح توانمندی خود در زمینه‌های مختلف را متوجه شوید می‌توانید هدف‌گذاری‌های شخصی و شغلی خود را متناسب با آن تعیین کنید و انتظارات جاه‌طلبانه و غیرواقعی از خود نداشته باشید.

ایکون

افزایش شانس استخدام

نتایج تست هوش‌های چندگانه، همراه با رزومه شما به کارفرما نمایش داده می‌شود و می‌تواند تاثیر مهمی در پذیرش و استخدام شدن شما داشته باشد.

ایکون

شناسایی نقاط ضعف

با شرکت در تست هوش‌های چندگانه نقاط ضعف شما شناسایی می‌شوند و می‌توانید برای ارتقا و پیشرفت شغلی خود آن‌ها را تقویت کنید.

ایکون

شناخت استعدادها

با استفاده از این تست نقاط قوت و استعداد‌های خود را شناسایی می‌کنید و به شناخت بهتری از خود می‌رسید.

شاخص‌های تست هوش‌‌های چندگانه (Aptitude Test)

ایکون

توانایی حل مسئله

ایکون

تحلیل و استدلال منطقی

ایکون

استقرا و تشخیص الگو

توانایی استخراج اطلاعات مفید از انبوه داده‌ها، سرعت در حل مسئله و پیدا کردن راه‌حل از مهارت‌های موردنیاز برای این بخش از تست است. همچنین دقت در به‌کارگیری اعداد، رسیدن به پاسخ درست و توانایی تشخیص اطلاعات لازم برای حل یک مسئله در این بخش از تست مورد سنجش قرار می‌گیرند.

سوالات متداول درباره تست هوش چندگانه

1 تست هوش های چندگانه چیست؟
2 تفاوت هوش چندگانه با آزمون هوش هیجانی چیست؟
3 آیا نتیجه‌ی تست هوش های چندگانه در استخدام شدن من، موثر است؟

تست هوش‌ چندگانه 

واژه‌ی هوش، مفاهیم بسیار متنوعی را شامل می‌شود و انواع مختلفی از تست های هوش برای سنجش جنبه‌های مختلف هوش، ابداع شده‌اند. هوش را می‌توان به دو دسته‌ی کلی هوش هیجانی (EQ) و هوش شناختی (IQ) تقسیم‌بندی کرد. روش‌های مختلفی برای سنجش EQ وجود دارد، ولی برای تست هوش بزرگسالان باید از یک آزمون ضریب هوش استفاده شود. چندین تست هوش استاندارد بین المللی مثل تست هوش ریاضی (تصویری) وجود دارد، اما آزمون هوش‌های چندگانه‌ی جاب ویژن، بهترین تست هوش محسوب می‌شود و یک آزمون تالیفی است که به طور اختصاصی، برای سنجش جنبه‌های مختلف هوش که در محیط کار اهمیت زیادی دارند، طراحی شده است. در این صفحه از سایت استخدام جاب ویژن، میخواهیم ضمن معرفی مفهوم IQ و تفاوت آن با مفهوم EQ، شما را با این تست آی کیو معتبر آشنا کنیم.

هوش شناختی چیست و چه تفاوتی با هوش هیجانی دارد؟ 

بهتر است که پیش از معرفی این تست هوش با مفاهیم IQ و EQ آشنا شویم. هوش شناختی یا IQ به معنی مهارت‌های ذهنی که نتیجه‌ی تمرینات زمینه‌ای و گردآوری تجربه در حافظه هستند و به کارگیری این تجربیات در کارهای ذهنی آتی به صورت خودآگاه است. EQ عبارت است از توانایی شناخت و کنترل احساسات و هیجانات خود و شناخت و اثرگذاری بر احساسات و هیجانات دیگران.

آزمون هوش‌های چندگانه چیست و چه کاربردی دارد؟ 

آزمون هوش‌های چندگانه، مجموعه‌ای از چند تست هوش معتبر است که برای تعیین امکان موفقیت فرد در یک فعالیت خاص، از او گرفته می‌شود. این آزمون، دانش فرد را نمی‌سنجد و قابل مطالعه کردن نیست. واحدهای منابع انسانی سازمان‌ها از آزمون هوش‌های چندگانه برای یافتن نقاط ضعف و قوت متقاضیان استخدام، استفاده می‌کنند. البته خود کارجویان نیز می‌توانند برای شناخت گروه‌های شغلی و آگهی استخدام مناسب خود، در آزمون هوش‌های چندگانه و دیگر انواع تست هوش سریع شرکت کنند.

آزمون هوش‌های چندگانه‌ی جاب ویژن شامل چه مواردی است؟

در این آزمون هوش‌های چندگانه، توانایی‌های هوشی زیر با استفاده از سوال های گردآوری شده از چندین تست هوش استاندارد بین المللی، سنجیده می‌شود:

  • حل مسئله
  • تحلیل و استدلال منطقی
  • استقراء و تشخیص الگو

توانایی حل مسئله 

توانایی حل مسئله عبارت است از: فرایند یافتن راه حل یک مشکل. تست هوش حل مسئله به کارفرمایان این امکان را می‌دهد تا پتانسیل کارجویان برای غلبه بر موانع موجود را بسنجند. افراد دارای مهارت بالا در حل مسئله می‌توانند روی رسیدن به هدف تمرکز کنند و همکاری خوبی با دیگران داشته باشند، عمل‌گرا و مشاهده‌گر هستند و معمولا مدیران خوبی خواهند شد. مهارت در حل مسئله نیازمند خلاقیت، تفکر انتقادی و مهارت‌های تحلیلی است.

تحلیل و استدلال منطقی 

یکی دیگر از مواردی که در این تست هوش های چندگانه سنجیده می‌شود، تحلیل و استدلال منطقی است. کسانی که دارای این مهارت هستند، پدیده‌ها، واکنش‌ها و بازخوردها را مشاهده و تحلیل می‌کنند و براساس ورودی‌هایی که دریافت می‌نمایند، نتیجه‌گیری می‌کنند. این افراد می‌توانند راهبردها، اقدامات و تصمیماتشان را مطابق با چیزهایی که مشاهده می‌کنند و اطلاعاتی که از محیط دریافت می‌نمایند، تنظیم کنند.

توانایی تحلیل و استدلال منطقی به کارکنان این امکان را می‌دهد تا واقعیات را پردازش کرده و در برخورد با مشکلات، به جای اقدامات احساسی، راه حل‌های منطقی را به کار ببندند.

استقراء و تشخیص الگو 

در این آزمون هوش‌های چندگانه نیز همانند بسیاری از آزمون‌های سنجش هوش، از سوالات تشخیص الگو برای آزمودن توانایی استقراء استفاده می‌شود. استقراء به معنی از جزء به کل رسیدن است. در استدلال استقرایی، مشاهدات متعددی انجام می‌شود، یک الگو شناسایی می‌گردد و یک قاعده‌ی کلی از این مشاهدات و الگوها، نتیجه‌گیری می‌شود. در مقابل استدلال استقرایی، استدلال استنتاجی قرار دارد که به معنی از کل به جزء رسیدن است.

استدلال استقرایی یک مهارت نرم محسوب می‌شود که بر خلاف مهارت‌های سخت، در همه‌ی مشاغل کاربرد دارد و نشان می‌دهد که کارجو چگونه می‌تواند به مردم، وضعیت‌های اجتماعی و ایده‌های مختلف، واکنش نشان دهد. کارفرمایان نیازمند کارکنانی هستند که بتوانند الگوها را تشخیص دهند و از مهارت خود در استدلال استقرایی برای ایجاد راهبردها و سیاست‌ها براساس این الگوها، استفاده کنند.

در تست هوش آنلاین جاب ویژن، نمره‌ی هر کدام از مهارت‌های فوق، به صورت عددی از 1 تا 100 تعیین می‌شود و نمره‌ی میانگین این سه مهارت، به عنوان نمره‌ی مجموع آزمون هوش‌های چندگانه در نظر گرفته می‌شود.

در اینجا گفته شد که هوش هیجانی چه تفاوتی با هوش شناختی دارد و گفتیم که آزمون هوش‌های چندگانه‌ی جاب ویژن، معیاری برای سنجش جنبه‌های مختلف هوش شناختی است ولی یک تست ضریب هوش IQ یا یک تست هوش استاندارد بین المللی نیست، بلکه مجموعه‌ای از سوالات تست هوش گردآوری شده از منابع مختلف است که توانایی حل مسئله، تحلیل و استدلال منطقی و استقراء و تشخیص الگو را در فرد می‌سنجد و می‌تواند معیار مناسبی برای تعیین شغل مناسب کارجویان باشد. واحدهای منابع انسانی سازمان‌ها نیز می‌توانند از آن به عنوان یکی از معیارهای انتخاب فرد شایسته برای پر کردن یک جایگاه شغلی، استفاده کنند.

شما می‌توانید جواب و نتیجه تست هوش را به صورت فایل pdf از سایت دانلود کنید. لازم به ذکر است با شرکت در این آزمون و دیگر تست‌های روانشناسی و شخصیت شناسی مثل Aptitude Test یا تست استعدادیابی در سایت جاب ویژن، نتایج آن همراه با رزومه شما برای کارفرمایان ارسال می‌شود. برای ساخت رزومه نیز می‌توانید از رزومه ساز جاب ویژن استفاده کنید.

لینک‌های مرتبط

تست هالند         تست نئو        تست mbti       تست هوش هیجانی          

مشاهده بیشتر toggle