تست
هالند (Holland)

دقیقه
شرکت‌کننده
پرسش

نتیجه تست شما تنها به کارفرمایانی که برای موقعیت‌ شغلی آن‌ها رزومه فرستاده باشید، نمایش داده خواهد شد.

خودت را بشناس
تست شخصیت شناسی

تست هالند (Holland) چیست؟

تست هالند، یکی از معتبرترین تست‌ها برای کشف علایق و تمایلات شغلی هر فرد است. نام این تست از نام نظریه‌پرداز آن جان هالند برگرفته شده است که معتقد بود همخوانی بین شغل و تمایلات و علایق فرد، بازدهی فرد در آن شغل را به‌شدت افزایش می‌دهد. در مدل نظری جان هالند، ۶ تیپ اصلی شغلی وجود دارد که با پاسخ دادن به سؤالات این تست، میزان علاقه و تمایل افراد به هریک از این تیپ‌های شغلی مورد سنجش قرار می‌گیرد. خروجی این تست لیستی از مشاغل و رشته‌های تحصیلی را پیشنهاد خواهد کرد که بیشترین تناسب را با علایق و تمایلات شما دارد و احتمال موفقیتتان در آن‌ها بیشتر است.

شروع تست

مزایای شرکت در تست هالند

ایکون

علایق و تمایلات شغلی خود را دقیق تر بشناسید.

برخی از علایق و تمایلات شغلی، جزو زوایای پنهانی است که به آن آگاهی نداریم و لازم است آنها را بشناسیم.

ایکون

شغل مناسب خود را پیدا کنید

با شرکت در تست هالند می‌توانید مشاغلی را که متناسب با ویژگی‌های شخصیتی شماست، پیدا کنید.

ایکون

رضایت شغلی خود را افزایش دهید

یکی از مهمترین مولفه های تاثیرگذار، بر رضایت شغلی آنست که در موقعیتی مشغول به کار شوید که با علایق و تمایلات شما سازگار است.

شاخص‌های تست هالند (Holland)

ایکون

تیپ شخصیتی واقع‌گرا

ایکون

تیپ شخصیتی جستجوگر

ایکون

تیپ شخصیتی هنری

ایکون

تیپ شخصیتی اجتماعی

ایکون

تیپ شخصیتی مشهور

ایکون

تیپ شخصیتی قراردادی

افراد واقع‌گرا تمایل زیادی به انجام کارهای عملی و ساخت چیزهای متنوع با استفاده از ابزارها و مواد مختلف دارند. همچنین این افراد ترجیح می‌دهند در فضای باز کار کنند و نجاری، باغبانی و کشاورزی و مشاغلی که با دنیای واقعی سروکار دارند، بهترین انتخاب برای این افراد است.

سوالات متداول درباره تست هالند

1 تست هالند چیست؟
2 آیا نتیجه‌ی تست هالند در استخدام شدن من تاثیری دارد؟
3 چرا از جاب ویژن برای شرکت در تست هالند استفاده کنم؟
4 آیا تست هالند در پیدا کردن شغل مناسب به من کمک می‌کند؟

تست هالند؛ هر آنچه باید درباره این تست بدانید!

وقتی کاری را انجام دهید که به آن علاقه‌مند هستید، از آن لذت می‌برید، هرگز از آن خسته نمی‌شوید و بیشترین بازدهی را در آن کار خواهید داشت. به همین دلیل، بهتر است که کارجویان، پیش از جستجوی شغل، در یک تست شخصیت شناسی شغلی مانند تست هالند شرکت کنند.

البته انجام تست رغبت سنجی شغلی، پیش از انجام انتخاب رشته تحصیلی نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. جالب است که کارفرماها نیز تست استعداد شغلی را در فرآیند استخدام نیرو، جای می‌دهند. یکی از انواع آزمون‌های روانشناسی شغلی، تست هالند است. این آزمون نیز همانند تست MBTI یکی از آزمون‌های شخصیت‌شناسی بین‌المللی معتبر است که می‌توانید در سایت استخدام و کاریابی جاب ویژن در آن شرکت کنید.

تست هالند چیست؟ 

آزمون هالند که با نام‌های مختلفی از جمله پرسشنامه رغبت یا آزمون رغبت سنجی شناخته می‌شود، یک آزمون شخصیت‌شناسی است که توسط فردی به نام جان هالند طراحی شده. اما سوالات تست هالند آنلاین چه چیزی را می‌سنجند و چگونه به شما می‌گویند که برای چه شغلی ساخته شده‌اید؟ 

کدهای تست هالند، مجموعه‌ای از صفات هستند که علاقه‌ی شما را به گروه‌های اصلی فعالیت‌های انسانی، می‌سنجند. از آن جایی که هر کدام از کدهای هالند، گستردگی زیادی دارند و به طور تخصصی برای انتخاب شغل طراحی شده‌اند، شاخص بسیار خوبی برای تعیین مشاغل مناسب شما هستند.

چه شغلی مناسب من است؟

تست استعداد یابی آنلاین هالند، یکی از پرکاربردترین آزمون‌های پیش‌استخدامی در سراسر دنیا است. شما نیز می‌توانید پیش از ارسال رزومه به آگهی استخدام مد نظرتان؛ در تست شخصیت شناسی شغلی هالند شرکت کنید. براساس نظریه‌ی هالند، مردم در یکی از شش گروه زیر قرار می‌گیرند:

 • واقع‌گرا (Realistic)
 • جستجوگر (Investigate)
 • هنری (Artistic)
 • اجتماعی (Social)
 • مدیر (Enterprising)
 • قاعده‌مند (Conventional)

گاها به کدهای تست هالند، کدهای RIASEC نیز گفته می‌شود. نظریه هالند، محدود به معرفی تیپ‌های شخصیتی فوق نمی‌شود و به گفته‌ی او:

 • اگر افراد دارای تیپ‌های شغلی مشابه با همدیگر کار کنند، محیط شغلی مناسب خودشان را ایجاد می‌کنند.
 • شش نوع محیط کار نیز براساس شش تیپ شخصیت شغلی وجود دارد. در این جا شغل، صرفا به معنی انجام کاری برای گرفتن دستمزد نیست و کارهای خیرخواهانه، ورزش و سرگرمی نیز شغل محسوب می‌شوند.
 • افراد به دنبال محیط‌هایی هستند که از مهارت‌ها و قابلیت‌هایشان استفاده و ارزش‌ها و نگرش‌هایشان را بیان نمایند.
 • افرادی که در محیط کاری متناسب با شخصیت شغلی خود کار می‌کنند، افراد موفق‌تری هستند.
 • حس و عمل شما در هنگام کار، تا حد زیادی وابسته به محیط کار شما است.

درست است که اولویت اول در انتخاب محیط شغلی، محیطی است که دقیقا با شخصیت شغلی شما انطباق داشته باشد ولی هر کدام از 6 تیپ شخصیتی هالند، انتخاب دومی نیز دارند که علاوه بر آن تیپ شخصیتی، برای یک تیپ شخصیتی نزدیک به آن‌ها نیز مناسب است. در جدول زیر می‌توانید انوع شخصیت‌های شغلی آزمون هالند و محیط‌های شغلی اولویت‌های اول و دوم برای آن‌ها را ببینید:

شخصیت شغلیاولویت اول محیط شغلیاولویت دوم محیط شغلی
واقع‌گراواقع‌گراقاعده‌مند و جستجوگر
جستجوگرجستجوگرواقع‌گرا و هنری
هنریهنریجستجوگر و اجتماعی
اجتماعیاجتماعیهنری و مدیریتی
مدیرمدیریتیقاعده‌مند و اجتماعی
قاعده‌مندقاعده‌مندمدیریتی و واقع‌گرا

بررسی شش ضلعی هالند

نظریه‌ی هالند که اساس تست استعدادیابی هالند است، شامل یک شش ضلعی است که هر ضلع آن به یک تیپ شخصیت شغلی اختصاص دارد. شخصیت‌های شغلی نزدیک به هم در شش ضلعی تست هالند اصلی، شباهت بیشتری به هم دیگر دارند و تیپ های شخصیتی که کاملا در تضاد با هم دیگر هستند، در مقابل هم قرار می‌گیرند.

کدهای آزمون هالند

در این بخش، هر کدام از تیپ‌های شخصیتی تست هالند را به طور مجزا توصیف می‌کنیم.

واقع‌گرا

این افراد دوست دارند با حیوانات، ابزارها و دستگاه‌ها کار کنند و معمولا از فعالیت‌هایی مثل آموزش دادن، تسلی دادن و آگاه ساختن دیگران، دوری می‌کنند. شخص واقع‌گرا در تست شغلی هالند، مهارت بالایی در کارکردن با ابزارهای مکانیکی و الکتریکی، گیاهان و حیوانات دارد و برای چیزهای قابل مشاهده و لمس، ارزش قائل است.

جستجوگر

شخصیت‌های جستجوگر تست روانشناسی هالند، مطالعه و حل کردن مسائل ریاضیاتی و علمی را دوست دارند و از کارهایی مثل مدیریت یا فروش اجتناب می‌کنند. این افراد کنجکاو، دقیق و تحلیلی هستند. آن‌ها از تحقیق، حل مسئله و کشف ایده‌های جدید لذت می‌برند و تمایل به مشاغلی مانند دانشمند، پزشک، وکیل و کارآگاه دارند.

هنری

در شخصیت شناسی هالند، شخصیت‌های هنری افرادی خلاق، نوآور و دارای تخیل قوی هستند. آن‌ها به انجام فعالیت‌های خلاقانه و هنری علاقه دارند و از انجام فعالیت‌های خیلی منظم و ساختارمند بیزارند. شخصیت‌های هنری به مشاغلی همچون نقاش، نویسنده، موسیقیدان و طراح علاقه‌مند هستند.

اجتماعی

این افراد در تست هالند از کمک کردن به دیگران و فعالیت در شغل‌هایی مثل پرستار، معلم، مددکار اجتماعی، مشاور و آتشنشان، لذت می‌برند ولی دوست ندارند با ابزارها و حیوانات کار کنند.

کارآفرین

شخصیت کارآفرین در آزمون هالند به افرادی اختصاص دارد که دوست دارند رهبر یا مدیر باشند و کالاها و ایده‌هایشان را بفروشند. کارآفرین‌ها شخصیتی متقاعدکننده دارند و اعتماد به نفسشان نیز بالاست. آن‌ها معمولا از کارهای دقیق و علمی اجتناب می‌کنند. این افراد برای سیاست ارزش قائلند و خودشان را پرانرژی توصیف می‌کنند.

قاعده‌مند

شخصیت‌های قاعده‌مند تست شغل هالند دوست دارند با اعداد و ارقام یا دستگاه‌ها به شکلی منظم کار کنند و معمولا شغل مناسب آن‌ها شغلی است که فعالیت‌های بلندپروازانه و غیرساختارمند، در آن وجود نداشته باشد. این افراد وظیفه‌شناس، دقیق و منظم هستند. آن‌ها از کار با جزئیات، دنبال کردن دستورالعمل‌ها و انجام وظایف به طور دقیق لذت می‌برند و تمایل به مشاغلی مانند حسابدار، منشی، کتابدار و کارمند اداری دارند.

تست هالند در جاب ویژن

یکی از انواع آزمون‌های پیش‌استخدامی، تست انتخاب شغل هالند است که علاقه و استعداد شغلی شخص را مشخص می‌کند. این تست براساس نظریه‌ی هالند ایجاد شده و شامل 6 تیپ شخصیت شغلی است که در پایان آزمون، یکی از آن‌ها به فرد نسبت داده می‌شود. علاوه بر فرآیند استخدام، تست هالند برای انتخاب رشته داوطلبان کنکور نیز مفید است.

شما می‌توانید از طریق سایت جاب ویژن در تست هالند رایگان آنلاین شرکت کنید. پس از انجام آزمون، تفسیر تست هالند در اختیار شما قرار می‌گیرد. همچنین دانلود تست هالند به صورت فایل pdf نیز امکان پذیر است. به یاد داشته باشید که آزمون هالند صرفا یک ابزار است و نباید تنها ملاک انتخاب شغل باشد. در کنار آن، باید سبک و شرایط زندگی و سایر معیارهای مهم برای انتخاب شغل را نیز در نظر بگیرید.

لینک‌های مرتبط

تست mbti         تست نئو        تست هوش چندگانه       تست هوش هیجانی          

در بلاگ جاب ویژن بخوانید:

تست هالند چیست و چگونه در انتخاب شغل به ما کمک می‌کند؟

مشاهده بیشتر toggle