تست
هالند (Holland)

دقیقه
شرکت‌کننده
پرسش

نتیجه تست شما تنها به کارفرمایانی که برای موقعیت‌ شغلی آن‌ها رزومه فرستاده باشید، نمایش داده خواهد شد.

خودت را بشناس
تست شخصیت شناسی

تست هالند (Holland) چیست؟

تست هالند، یکی از معتبرترین تست‌ها برای کشف علایق و تمایلات شغلی هر فرد است. نام این تست از نام نظریه‌پرداز آن جان هالند برگرفته شده است که معتقد بود همخوانی بین شغل و تمایلات و علایق فرد، بازدهی فرد در آن شغل را به‌شدت افزایش می‌دهد. در مدل نظری جان هالند، ۶ تیپ اصلی شغلی وجود دارد که با پاسخ دادن به سؤالات این تست، میزان علاقه و تمایل افراد به هریک از این تیپ‌های شغلی مورد سنجش قرار می‌گیرد. خروجی این تست لیستی از مشاغل و رشته‌های تحصیلی را پیشنهاد خواهد کرد که بیشترین تناسب را با علایق و تمایلات شما دارد و احتمال موفقیتتان در آن‌ها بیشتر است.

شروع تست

مزایای شرکت در تست هالند

ایکون

علایق و تمایلات شغلی خود را دقیق تر بشناسید.

برخی از علایق و تمایلات شغلی، جزو زوایای پنهانی است که به آن آگاهی نداریم و لازم است آنها را بشناسیم.

ایکون

شغل مناسب خود را پیدا کنید

با شرکت در تست هالند می‌توانید مشاغلی را که متناسب با ویژگی‌های شخصیتی شماست، پیدا کنید.

ایکون

رضایت شغلی خود را افزایش دهید

یکی از مهمترین مولفه های تاثیرگذار، بر رضایت شغلی آنست که در موقعیتی مشغول به کار شوید که با علایق و تمایلات شما سازگار است.

شاخص‌های تست هالند (Holland)

ایکون

تیپ شخصیتی واقع‌گرا

ایکون

تیپ شخصیتی جستجوگر

ایکون

تیپ شخصیتی هنری

ایکون

تیپ شخصیتی اجتماعی

ایکون

تیپ شخصیتی مشهور

ایکون

تیپ شخصیتی قراردادی

افراد واقع‌گرا تمایل زیادی به انجام کارهای عملی و ساخت چیزهای متنوع با استفاده از ابزارها و مواد مختلف دارند. همچنین این افراد ترجیح می‌دهند در فضای باز کار کنند و نجاری، باغبانی و کشاورزی و مشاغلی که با دنیای واقعی سروکار دارند، بهترین انتخاب برای این افراد است.

سوالات متداول درباره تست هالند

1 تست هالند چیست؟
2 آیا نتیجه‌ی تست هالند در استخدام شدن من تاثیری دارد؟
3 چرا از جاب ویژن برای شرکت در تست هالند استفاده کنم؟
4 آیا تست هالند در پیدا کردن شغل مناسب به من کمک می‌کند؟

تست هالند 

وقتی کاری را انجام دهید که به آن علاقمندید، از آن لذت می‌برید، هرگز از آن خسته نمی‌شوید و بیشترین بازدهی را در آن کار خواهید داشت. به همین دلیل، بهتر است که کارجویان، پیش از جستجوی شغل، در یک تست شخصیت شناسی شغلی شرکت کنند. البته انجام تست رغبت سنجی شغلی، پیش از انجام انتخاب رشته تحصیلی نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. جالب است که کارفرماها نیز تست استعداد شغلی را در فرآیند استخدام نیرو، جای می‌دهند. یکی از انواع این آزمون‌های روانشناسی شغلی، تست هالند است. این آزمون نیز همانند تست MBTI یکی از آزمون‌های شخصیت‌شناسی بین‌المللی معتبر است که می‌توانید در سایت استخدام و کاریابی جاب ویژن در آن شرکت کنید. 

تست هالند چیست؟ 

تست هالند، یک آزمون شخصیت‌شناسی است که براساس کدهای هالند طراحی شده است. اما سوالات تست هالند آنلاین چه چیزی را می‌سنجند و چگونه به شما می‌گویند که شما برای چه شغلی ساخته شده‌اید؟ 

کدهای تست هالند، مجموعه‌ای از صفات هستند که علاقه‌ی شما را به گروه‌های اصلی فعالیت‌های انسانی، می‌سنجند. از آن جایی که هر کدام از کدهای هالند، گستردگی زیادی دارند و به طور تخصصی برای انتخاب شغل طراحی شده‌اند، شاخص بسیار خوبی برای تعیین مشاغل مناسب شما هستند. 

اگر "معایب تست هالند" را جستجو کنید، تقریبا با هیچ نتیجه‌ای مواجه نمی‌شوید. دلیل آن معتبر بودن این تست و سنجش دقیق نیازهای شغلی در افراد است. به همین دلیل، تست استعداد یابی آنلاین هالند، یکی از پرکاربردترین آزمون‌های پیش‌استخدامی در سراسر دنیا است. شما نیز می‌توانید پیش از ارسال رزومه به آگهی استخدام مد نظرتان؛ در تست شخصیت شناسی شغلی هالند شرکت کنید. 

چه شغلی مناسب من است؟

براساس نظریه‌ی هالند، مردم در یکی از شش گروه زیر قرار می‌گیرند:

 • واقع‌گرا (Realistic)
 • جستجوگر (Investigate)
 • هنری (Artistic)
 • اجتماعی (Social)
 • مدیر (Enterprising)
 • قاعده‌مند (Conventional)

گاها به کدهای تست هالند، کدهای RIASEC نیز گفته می‌شود. نظریه‌ی هالند، محدود به معرفی تیپ‌های شخصیتی فوق نمی‌شود و به گفته‌ی او:

 • اگر افراد دارای شخصیت شغلی مشابه با هم دیگر کار کنند، محیط شغلی مناسب خودشان را ایجاد می‌کنند.
 • شش نوع محیط کار نیز براساس شش تیپ شخصیت شغلی وجود دارد. در این جا شغل، صرفا به معنی انجام کاری برای گرفتن دستمزد نیست و کارهای خیرخواهانه، ورزش و سرگرمی نیز شغل محسوب می‌شوند.
 • افراد به دنبال محیط‌هایی هستند که از مهارت‌ها و قابلیت‌هایشان استفاده و ارزش‌ها و نگرش‌هایشان را بیان نمایند.
 • افرادی که در محیط کاری متناسب با شخصیت شغلی خود کار می‌کنند، افراد موفق‌تری هستند.
 • حس و عمل شما در هنگام کار، تا حد زیادی وابسته به محیط کار شما است.

درست است که اولویت اول در انتخاب محیط شغلی، محیطی است که دقیقا با شخصیت شغلی شما انطباق داشته باشد ولی هر کدام از 6 تیپ شخصیتی هالند، انتخاب دومی نیز دارند که علاوه بر آن تیپ شخصیتی، برای یک تیپ شخصیتی نزدیک به آن‌ها نیز مناسب است. در جدول زیر می‌توانید انوع شخصیت‌های شغلی و محیط‌های شغلی اولویت‌های اول و دوم برای آن‌ها را ببینید:

شخصیت شغلیاولویت اول محیط شغلیاولویت دوم محیط شغلی
واقع‌گراواقع‌گراقاعده‌مند و جستجوگر
جستجوگرجستجوگرواقع‌گرا و هنری
هنریهنریجستجوگر و اجتماعی
اجتماعیاجتماعیهنری و مدیریتی
مدیرمدیریتیقاعده‌مند و اجتماعی
قاعده‌مندقاعده‌مندمدیریتی و واقع‌گرا

بررسی شش ضلعی هالند

نظریه‌ی هالند که اساس تست استعدادیابی هالند است، شامل یک شش ضلعی است که هر ضلع آن به یک تیپ شخصیت شغلی اختصاص دارد. شخصیت‌های شغلی نزدیک به هم در شش ضلعی آزمون هالند، شباهت بیشتری به هم دیگر دارند و تیپ های شخصیتی که کاملا در تضاد با هم دیگر هستند، در مقابل هم قرار می‌گیرند. 

کدهای هالند 

در این بخش، هر کدام از تیپ‌های شخصیتی تست هالند را به طور مجزا توصیف می‌کنیم.

واقع‌گرا 

این افراد دوست دارند با حیوانات، ابزارها و دستگاه‌ها کار کنند و معمولا از فعالیت‌هایی مثل آموزش دادن، تسلی دادن و آگاه ساختن دیگران، دوری می‌کنند. شخص واقع‌گرا، مهارت بالایی در کارکردن با ابزارهای مکانیکی و الکتریکی، گیاهان و حیوانات دارند و برای چیزهای قابل مشاهده و لمس، ارزش قائلند. 

جستجوگر 

شخصیت‌های جستجوگر، مطالعه و حل کردن مسائل ریاضیاتی و علمی را دوست دارند و از کارهایی مثل مدیریت یا فروش اجتناب می‌کنند.

هنری

شخصیت‌های هنری به انجام فعالیت‌های خلاقانه و هنری علاقه دارند و از انجام فعالیت‌های خیلی منظم و ساختارمند بیزارند.

اجتماعی 

از کمک کردن به دیگران مثل پرستاری، معلمی و آتشنشانی، لذت می‌برند ولی دوست ندارند با ابزارها و حیوانات کار کنند.

مدیر 

این افراد دوست دارند رهبر یا مدیر باشند و کالاها و ایده‌هایشان را بفروشند و معمولا از کارهای دقیق و علمی اجتناب می‌کنند. این افراد برای سیاست ارزش قائلند و خودشان را پرانرژی توصیف می‌کنند. 

قاعده‌مند 

شخصیت‌های قاعده‌مند دوست دارند با اعداد و ارقام یا دستگاه‌ها به شکلی منظم کار کنند و معمولا شغل مناسب آن‌ها شغلی است که فعالیت‌های بلندپروازانه و غیرساختارمند، در آن وجود نداشته باشد.

یکی از انواع آزمون‌های پیش‌استخدامی، تست انتخاب شغل است که علاقه و استعداد شغلی شخص را مشخص می‌کند. بهترین تست شخصیت شناسی شغلی، تست هالند است که براساس نظریه‌ی هالند و شامل 6 تیپ شخصیت شغلی است که در پایان آزمون، یکی از آن‌ها به شخص، نسبت داده می‌شود. شما می‌توانید از طریق سایت جاب ویژن در تست هالند رایگان آنلاین شرکت کنید. پس از انجام آزمون، تفسیر تست هالند در اختیار شما قرار می‌گیرد. همچنین دانلود تست هالند به صورت فایل pdf نیز امکان پذیر است. 

لینک‌های مرتبط

تست mbti         تست نئو        تست هوش چندگانه       تست هوش هیجانی          

مشاهده بیشتر toggle