تست
نئو (NEO)

دقیقه
شرکت‌کننده
پرسش

نتیجه تست شما تنها به کارفرمایانی که برای موقعیت‌ شغلی آن‌ها رزومه فرستاده باشید، نمایش داده خواهد شد.

خودت را بشناس
تست شخصیت شناسی

تست نئو (NEO) چیست؟

تست نئو یکی از معروف‌ترین و معتبرترین تست‌های شخصیت‌شناسی است که از اعتبار و دقت بسیار بالایی برخوردار است. نسخه تجدیدنظرشده پرسشنامه شخصیتی نئو NEO-PI-R مبتنی بر یک الگوی معروف شخصیتی به نام مدل پنج عاملی است و از ۲۴۰ پرسش تشکیل شده است. حیطه‌های اصلی که در تست نئو مورد ارزیابی قرار می‌گیرند شامل بی‌ثباتی عاطفی و هیجانی، برون‌گرایی، پذیرا بودن تجربیات تازه، توافق‌پذیری و مسئولیت‌پذیری است. هر یک از 5 شاخص این تست، شش جنبه یا مقیاس فرعی را دربر می‌گیرد. تست آنلاین نئو جاب ویژن به کمک این ۳۰ مقیاس جنبه‌های مختلف شخصیت فرد را به‌دقت واکاوی می‌کند.

شروع تست

مزایای شرکت در تست نئو

ایکون

انتخاب شغل و مسیر حرفه‌ای

با شناخت بهتر خود و ارزیابی ویژگی‌هایی مانند برونگرایی یا درونگرایی، کیفیت و کمیت روابط اجتماعی و پذیرا بودن نسبت به تجربیات تازه می‌توانید مناسب‌ترین شغل را برای خود انتخاب کنید.

ایکون

افزایش رضایت از کار و زندگی

با انجام تست نئو و شناخت میزان توانایی خود در مواجهه با احساسات منفی و استرس، می‌توانید برای ثبات عاطفی بیشتر و در نتیجه افزایش رضایت مندی شغلی و شخصی خود تلاش کنید.

ایکون

افزایش بازدهی کاری و عملکرد شغلی

تقویت عواملی چون سازگاری، مهارت کار گروهی و حس همکاری، بهبود روابط با دیگران و مسئولیت پذیری، تاثیر مستقیمی بر عملکرد شغلی و افزایش بهره‌وری شما در محیط کاری خواهد داشت.

ایکون

تقویت روابط کاری و اجتماعی

با شناخت کیفیت روابط اجتماعی خود و تقویت نقاط ضعفتان در ارتباط با دیگران، می‌توانید روابط کاری و شخصی بهتری داشته باشید.

ایکون

افزایش شانس استخدام

نتیجه تست شما همراه با رزومه به کارفرما نشان داده می‌شود که می‌تواند شانس استخدام شما را در مشاغلی که مناسب آن هستید، افزایش دهد.

ایکون

مدیریت و رهبری بهتر تیم‌ها

با شناخت ویژگی‌های شخصیتی افراد تیم خود می‌توانید آن‌ها را بهتر مدیریت کنید و بازدهی کار تیمی را افزایش دهید.

شاخص‌های ارزیابی تست نئو (NEO)

ایکون

روان نژندی

ایکون

برون گرایی

ایکون

انعطاف‌پذیری

ایکون

توافق‌پذیری

ایکون

مسئولیت‌پذیری

شاخص روان نژندی یا بی ثباتی عاطفی و هیجانی، تمایل عمومی فرد به تجربه عواطف منفی مثل غم، خشم، دستپاچگی، احساس گناه و نفرت را شامل می‌شود و توانایی فرد در مواجهه با این احساسات ناخوشایند را ارزیابی می‌کند. با انجام تست نئو رایگان می‌توانید میزان تسلط و کنترل هیجانات و احساسات منفی خود را متوجه شوید.

سوالات متداول درباره تست نئو (NEO)

1 آزمون شخصیت شناسی نئو چیست؟
2 آیا نتیجه‌ آزمون شخصیت شناسی نئو در استخدام شدن من تاثیر دارد؟
3 چرا از سایت جاب ویژن برای انجام تست نئو استفاده کنم؟

تست نئو

در اینجا می‌خواهیم در رابطه با یکی از محبوب‌ترین انواع تست شخصیت شناسی که کاربرد زیادی در استخدام افراد توسط مدیریت منابع انسانی سازمان‌ها دارد، یعنی تست نئو (NEO PI-R) صحبت کنیم. سنجش شخصیت تست neo، براساس مدل پنج عاملی شخصیت است و بنابراین، پنج جنبه‌ی شخصیت فرد در آن سنجیده می‌شود. به همین دلیل، تست شخصیت neo، به تست پنج عاملی نئو (big 5) نیز معروف است.

تست نئو چیست؟

تست نئو، یک آزمون روان‌سنجی معتبر است که در سرتاسر دنیا برای شخصیت‌شناسی افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد و در بسیاری از سازمان‌ها، جزئی از فرایند استخدام است. نتایج آزمون neo نشان می‌دهد که کدام گزینه برای استخدام در یک جایگاه شغلی مناسب‌تر بوده و کدام مسیر شغلی، مسیر مناسب‌تری برای یک فرد است. تست شخصیت شناسی نئو هم برای افراد بزرگسال و هم برای افراد در سن بلوغ، مناسب است. شما می‌توانید به راحتی از طریق سایت کاریابی و استخدام جاب ویژن در تست نئو رایگان شرکت کنید.

آزمون نئو شامل چه مواردی است؟

نسخه‌ی اصلی آزمون نئو (NEO-PI-3) دارای دو نوع است؛ نوع اول، یک تست خود-گزارشی (فرم R) است و نوع دوم، توسط یک مشاهده‌گر انجام می‌شود (فرم S). هر دو فرم دارای 240 گزاره‌ی رفتاری هستند که شرکت‌کننده باید ظرف مدت 30 الی 40 دقیقه در پاسخ به سوالات تست نئو، یک نمره‌ی 1 تا 5 به خودش اختصاص دهد که این نمره، نشان دهنده‌ی موافقت یا عدم موافقت او با آن گزاره است. نسخه‌ی کوتاه تست نئو ((NEO-FFI، تنها دارای 60 گزاره‌ی رفتاری است که شرکت کننده باید در 15 دقیقه به آن‌ها پاسخ دهد.

پنج عامل اصلی شخصیت در تست نئو 

تست نئو، پنج عامل اصلی شخصیت را می‌سنجد. عوامل اصلی شخصیت که در این تست شخصیت شناسی سنجیده می‌شوند، عبارتند از:

1- گشودگی (Openness): این عامل شخصیتی، تمایل شما به پذیرش امور جدید و میزان خیال‌پردازی شما را می‌سنجد. سطوح بالایی گشودگی می‌تواند منجر به رفتار غیرقابل پیش‌بینی و فقدان تمرکز شود. سطوح پایین گشودگی منجر به بسته بودن ذهن و عدم پذیرش موضوعات جدید، می‌شود. شش وجه مختلف گشودگی که در این آزمون شخصیت شناسی مورد سنجش قرار می‌گیرند، عبارتند از: زیبایی شناسی، احساسات، خیال‌پردازی، اعمال، ارزش‌ها و ایده‌ها.

2- مسئولیت‌پذیری (Conscientiousness): این پارامتر، استقلال شما را می‌سنجد و نشان می‌دهد که شما تا چه میزان منظم هستند و رفتار برنامه‌ریزی شده را بر رفتار ناگهانی، ترجیح می‌دهید. مسئولیت‌پذیری خیلی زیاد می‌تواند منجر به یک‌دندگی شود و مسئولیت‌پذیری خیلی پایین نیز ممکن است سبب شود تا مردم شما را به عنوان فردی شلخته و غیرقابل اعتماد بشناسند. شش وجه مختلف مسئولیت‌پذیری که در تست نئو آنلاین مورد سنجش قرار می‌گیرند، عبارتند از: وظیفه‌شناسی، نظم، شایستگی، تلاش برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب، تأمل و خویشتن‌داری.

3- برون‌گرایی (Extraversion): این پارامتر سنجش شخصیت نئو، بیان‌گر تمایل به دریافت انگیزه از جانب دیگران است. افرادی که برون‌گرایی خیلی بالایی داشته باشند، ممکن است نیاز به جلب توجه داشته و تحت سلطه‌ی دیگران قرار بگیرند. برون‌گرایی پایین به این معنی است که شما شخصی ساکت و منفعل هستید، اما ممکن است دیگران شما را فردی منزوی تصور کنند. شش جنبه‌ی مختلف برون‌گرایی که در آزمون روانشناسی نئو مورد سنجش قرار می‌گیرند، عبارتند از: ابراز وجود، هیجان، صمیمیت، احساسات مثبت، فعالیت‌گرایی و جمع‌گرایی.

4- توافق‌پذیری (Agreeableness): تمایل شما به همکاری و همدلی به جای ستیزه‌جویی و سوء ظن را بررسی می‌کند. توافق‌پذیری خیلی زیاد ممکن است سبب شود که گاهی اوقات، مطیعانه رفتار کنید. سطوح پایین توافق‌پذیری، می‌تواند نشان دهنده‌ی تمایل به بحث و جدل و عدم اطمینان باشد. شش جنبه‌ی مختلف توافق‌پذیری که در آزمون شخصیتی نئو سنجیده می‌شوند، عبارتند از: نوع دوستی، رک بودن، اعتماد، سازگاری، فروتنی و مهربانی.

5- روان نژندی یا بی‌ثباتی عاطفی و هیجانی (Neuroticism): استعداد شما به استرس روانی را نشان می‌دهد. این پارامتر، تمایل شما به حفظ یک سطح از پایداری عاطفی و کنترل هیجانات شما را بیان می‌کند. افراد دارای روان نژندی پایین، آرام و دارای پایداری عاطفی هستند و افراد دارای روان‌نژندی بالا، پایداری عاطفی پایین دارند و ممکن است به شدت واکنشی و تحریک‌پذیر باشند. شش جنبه‌ی مختلف روان‌نژندی که در تست نئو سنجیده می‌شوند، عبارتند از: خشم، اضطراب، خودآگاهی، تکانش‌پذیری، افسردگی و آسیب‌پذیری عاطفی.

تست نئو یا تست شخصیت شناسی پنج عاملی نئو، پنج جنبه‌ی اصلی شخصیت انسان شامل گشودگی، مسئولیت‌پذیری، برون‌گرایی، توافق‌پذیری و روان‌نژندی را می‌سنجد و یکی از پرکاربردترین آزمون‌های شخصیت شناسی در دنیاست که نتایج آن برای کارفرمایان، به منظور استخدام نیرو، از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر از طریق جاب ویژن در تست شخصیت نئو شرکت کنید، هنگامی که برای آگهی استخدامی رزومه ارسال می‌کنید، نتیجه و تفسیر تست نئو نیز به صورت آنلاین و pdf برای کارفرما ارسال می‌شود. برای ساخت رزومه نیز می‌توانید از رزومه ساز جاب ویژن استفاده کنید.

لینک‌های مرتبط

تست هالند         تست mbti        تست هوش چندگانه       تست هوش هیجانی          

در بلاگ جاب ویژن بخوانید:

معرفی کامل تست نئو و معیارهای سنجش این آزمون

مشاهده بیشتر toggle