راهنمای استخدام پیک موتوری در شرکت‌های بزرگ و معتبر

نوشته شده توسط زهرا مظاهری
زمان مطالعه: 8دقیقه
راهنمای استخدام پیک موتوری در شرکت‌های بزرگ و معتبر

در برخی شرایط مثل ترافیک و شلوغی تنها راهی که می‌توان یک بسته را به مقصد رساند موتورسیکلت است! در چند سال گذشته با دیجیتالی و آنلاین شدن کسب و کارها، نیاز به استخدام پیک موتوری هم افزایش قابل توجهی پیدا کرده است. در حال حاضر تمامی شرکت‌ها و کسب و کارهای آنلاین مثل فروشگاه‌های آنلاین، رستوران‌ها، کافه‌ها، فروشگاه‌های پوشاک، سوپرمارکت‌ها و … برای تحویل و دلیوری سفارشات مشتری در زمان معین شده به پیک موتوری قابل اعتماد و باتجربه نیاز دارند.

از آنجا که شغل پیک موتوری به تحصیلات و تخصص ویژه‌ای نیاز ندارد بسیاری از کارجویان تازه‌کار به دنبال جذب در این موقعیت شغلی هستند. در این مقاله قصد داریم در مورد شرایط کارفرماها برای استخدام پیک موتوری صحبت کنیم و در مورد مهارت‌های مورد نیاز برای موفقیت در این شغل توضیحات کاملی را ارائه کنیم. در ادامه با ما در جاب ویژن همراه باشید.

پیک موتوری به چه کسی گفته می‌شود؟

پیک موتوری در واقع یکی از زیرشاخه‌های موقعیت شغلی راننده است؛ با این تفاوت که در این شغل، به جای کامیون و وسایل نقلیه دیگر، از موتور برای حمل و نقل و جابجایی وسایل استفاده می‌شود. برخی از پیک موتوری‌ها به صورت مستقل کار می‌کنند ولی بسیاری از راننده‌های موتور ترجیح می‌دهند در یک شرکت یا سازمان مشغول به کار شوند تا امنیت شغلی بهتر و درآمد باثبات‌تر و مطمئن‌تری داشته باشند.

مطالب مرتبط: برای مشاهده آگهی‌های استخدام راننده پایه یک کلیک کنید.

اهمیت و حساسیت شغل پیک موتوری

پیک موتوری برخلاف چیزی که شاید به نظر برسد شغلی بسیار مهم و کلیدی است و به همین دلیل هم حساسیت خاصی در مورد جذب نیرو وجود دارد. به طور مثال فرض کنید به عنوان مشتری از یک رستوران، فروشگاه آنلاین یا هایپرمارکت خرید کرده‌اید و منتظر تحویل سفارش خود هستید. شما در خرید آنلاین، مدیر، سوپروایزر یا کارمندان شرکت را نمی‌بینید و تنها کسی که با او برخورد خواهید داشت شخص راننده پیک موتوری است. رفتار و برخورد مامور دلیوری هرچه باشد تاثیر مستقیمی در ذهنیت و نظر شما در مورد کل آن کسب و کار خواهد داشت.

بازخوردهای فراوان مشتریان در کسب و کارهای مختلف نشان می‌دهد که صرفا برخورد بد و غیرحرفه‌ای پیک موتوری می‌تواند باعث از دست دادن مشتری و کاهش سودآوری بشود. از طرف دیگر، راننده دلیوری خوش برخورد، آراسته، خوش قول و حرفه‌ای می‌تواند ذهنیت بسیار مثبتی بر مشتری بگذارد و نقش مهمی در جذب و حفظ مشتری داشته باشد.

چه شرکت‌ها و کسب‌وکارهایی به جذب نیروی پیک نیاز دارند؟

هر شرکت و کسب و کاری که قصد تحویل و دلیوری بسته، کالا یا سفارش به مشتریان را داشته باشد برای این کار به استخدام پیک موتوری هم نیاز خواهد داشت. با این حال، برخی کسب و کارها به خاطر ماهیت کارشان بیشتر به نیروی راننده موتورسیکلت نیاز دارند که در ادامه به بعضی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

وظایف پیک موتوری

1. شرکت‌های ارائه دهنده خدمات حمل و نقل و باربری

شرکت‌های باربری به طور اختصاصی در زمینه حمل و جابجایی بار و بسته‌های کوچک و بزرگ مشتریان فعالیت می‌کنند. این شرکت‌ها برای انجام سفارشات مشتریان به استخدام راننده پایه یک، راننده سواری و همین طور جذب نیروی پیک موتوری به شدت نیاز دارند. حتی برخی شرکت‌ها به طور تخصصی فقط سرویس پیک موتوری ارائه می‌دهند و به همین دلیل به جذب تعداد زیادی نیروی راننده موتورسیکلت نیاز خواهند داشت.

2. شرکت‌های حمل مسافر آنلاین

بسیاری از سامانه‌ها و اپلیکیشن‌های سفارش تاکسی آنلاین، در بخشی از خدماتشان امکان درخواست موتورسیکلت برای حمل و نقل را هم ارائه می‌کنند. به ویژه در شهرهای بزرگ و شلوغ مثل تهران، پیک موتوری ویژه مسافر با استقبال زیادی روبرو شده؛ چون مسافران می‌توانند با موتور زودتر و سریعتر به مقصد برسند.

3. رستوران‌ها، کترینگ و خدمات تهیه غذا و کافه‌ها

یکی از زمینه‌های شغلی اصلی پیک موتوری، کار در رستوران و کافه‌ها و تحویل سفارشات غذایی مشتریان است. هر رستورانی که سفارش تلفنی یا آنلاین قبول کند برای دلیوری غذا به استخدام پیک موتوری هم نیاز پیدا خواهد کرد. هرچقدر رستوران بزرگتر و مشهورتر باشد احتمال اینکه مشتریان از مسافت‌های دور و نزدیک، غذا سفارش بدهند بیشتر می‌شود؛ به همین دلیل به جذب نیروی پیک بیشتری احتیاج خواهند داشت.

4. فروشگاه‌های آنلاین

آنلاین شدن کسب و کارها و گسترش شبکه‌های اجتماعی باعث به وجود آمدن فروشگاه‌های آنلاین بسیار زیادی شده است. این فروشگاه‌ها از یک فروشگاه بسیار بزرگ با هزاران کارمند گرفته تا یک پیج فروش محصولات در اینستاگرام با چند نفر کارمند متغیر است. اما همه آن‌ها در یک مورد مشترکند و آن اینکه برای تحویل و ارسال سفارش‌های مشتریان به نیروی پیک نیاز دارند. اگر به صفحه آگهی‌های استخدام راننده پیک سری بزنید می‌بینید که بخش زیادی از فرصت‌های شغلی مربوط به فروشگاه‌های آنلاین است.

5. سوپرمارکت‌ها و هایپرمارکت‌ها

سوپرمارکت‌ها بخش زیادی از مایحتاج روزانه مردم را تامین می‌کنند و به همین دلیل هم در هر خیابان و محله، تعداد زیادی سوپرمارکت وجود دارد. هایپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای هم به خاطر تنوع و حجم بالای محصولات مشتریان زیادی دارند. تقریبا تمامی این مارکت‌ها خدمات سفارش آنلاین یا تلفنی را نیز به مشتریان ارائه می‌کنند و برای تحویل سفارش‌ها به استخدام نیروی پیک و دلیوری نیاز خواهند داشت.

6. سایر شرکت‌ها و سازمان‌ها

به جز موارد بالا، هر شرکت و سازمانی با هر زمینه فعالیت برای تحویل و جابجایی نامه‌های اداری، بسته‌های مختلف و ارسال کالا به نیروی پیک نیاز دارد. برخی از شرکت‌های کوچکتر چون حجم کاری کمی دارند هر زمان که نیاز به پیک داشته باشند از شرکت‌های حمل و نقل، درخواست پیک می‌کنند. اما شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ که حجم کاری زیادی دارند و هرروز به جابجایی و حمل بار و بسته نیاز دارند اقدام به استخدام پیک موتوری تمام وقت می‌کنند.

برای مشاهده آگهی‌های استخدام پیک موتوری کلیک کنید.

شرح وظایف و مسئولیت‌های پیک موتوری

نوع وظایف شغلی نیروهای پیک به عوامل بسیار زیادی مثل نوع و زمینه کاری شرکت بستگی دارد. شرح وظایف درخواستی معمولا در آگهی‌های استخدام راننده موتورسیکلت نوشته می‌شود. اما به طور کلی، برخی از مسئولیت‌های کاری اصلی پیک موتوری به شرح زیر هستند:

شرح وظایف پیک موتوری

 • تحویل بسته‌ها و سفارشات مختلف و رساندن آن به مشتری
 • اطمینان از صحت آدرس و مشخصات تحویل گیرنده
 • اطمینان از بسته بندی مناسب بسته و امنیت و سالم رسیدن آن به دست مشتری
 • خوش قول و تحویل بسته طبق زمانبندی مقرر شده
 • رانندگی ایمن و احترام به مقررات راهنمایی و رانندگی و پرهیز از هرگونه تخطی قانون
 • آشنایی با آدرس‌ها و مسیرهای شهر و منطقه سرویس‌دهی
 • بررسی آدرس مقصد و پیدا کردن بهترین و سریع‌ترین مسیر
 • گزارش فوری هرگونه مشکل یا تصادف یا سانحه به سوپروایزر
 • انجام معاینات فنی و اطمینان از عملکرد صحیح موتورسیکلت
 • اطلاع به سوپروایزر در مورد هرگونه تعمیر یا خرابی احتمالی موتورسیکلت
 • دریافت مبلغ بسته به مشتری به صورت نقد یا کارت اعتباری و تحویل فاکتورها و مبالغ به سوپروایزر
 • در ارتباط بودن با تیم پشتیبانی و در جریان گذاشتن آنها در مورد فرآیند کار
 • انجام وظیفه براساس دستورالعمل‌ها و مقررات شرکت

مهارت‌های مورد نیاز برای استخدام پیک موتوری

شاید به نظرتان مهارت رانندگی تنها مهارت لازم برای این شغل باشد. اما اصلا این طور نیست و اتفاقا این موقعیت شغلی به مهارت‌های ارتباطی و فردی ویژه‌ای نیاز دارد و هرکسی نمی‌تواند یک پیک موتوری موفق باشد!

راننده پیک معمولا به نوعی نماینده شرکت و محل کارش است و با مشتریان ارتباط مستقیم دارد؛ به همین دلیل نحوه برخورد و رفتار و روحیه مشتری‌مداری او تاثیر زیادی بر رضایت مشتریان و ایجاد وفاداری در مشتریان شرکت خواهد داشت.

برخی از مهارت‌ها و ویژگی‌های یک نیروی پیک موفق و حرفه‌ای عبارتند از:

 • مهارت‌های ارتباطی خوب و قوی
 • متعهد و مسئولیت شناس
 • امانت‌دار و قابل اعتماد
 • خوش برخورد، مودب با ظاهری موجه و آراسته
 • آشنایی و تسلط بر مسیرها و آدرس‌های منطقه محل کار
 • توانایی استفاده از اپلیکیشن‌های آنلاین مسیریاب و نقشه خوان
 • توانایی حل مسئله و حفظ خونسردی و آرامش در مواقع بحرانی
 • نظم و مهارت‌های زمانبندی و مدیریت زمان

مطالب مرتبط: مدارک و شرایط لازم برای استخدام راننده پایه یک چیست؟ 

شرایط کارفرماها برای استخدام نیروی پیک چیست؟

شرایط استخدام پیک موتوری

هر شرکت و کسب و کاری با توجه به نوع فعالیت و سیاست‌های کاری ممکن است شرایط متفاوتی را برای جذب نیروی راننده موتورسیکلت داشته باشد. با این حال، با بررسی آگهی های استخدام پیک موتوری در سایت جاب ویژن متوجه می‌شویم که اکثر کارفرماها شرایط زیر را برای جذب نیرو در نظر می‌گیرند:

 • حداقل مدرک دیپلم
 • دارا بودن گواهینامه موتورسیکلت به نام شخص کارجو
 • داشتن موتورسیکلت شخصی
 • دارا بودن کارت پایان خدمت یا معافیت از سربازی
 • تجربه و آشنایی با کار پیک و دلیوری
 • ارائه ضامن و سفته جهت ضمانت حسن انجام کار (در برخی شرکت‌ها)

محدودیت سنی: محدودیت سنی خاصی برای این شغل وجود ندارد؛ اما سن فرد و وضعیت سلامتی و توان جسمانی او باید مناسب با شرایط و حجم کاری رانندگی طولانی مدت و حمل بارهای نسبتا سنگین باشد. به همین دلیل برخی شرکت‌ها تمایل بیشتری به استخدام رانندگان جوان دارند.

جنسیت: از آنجا که در ایران، خانم‌ها اجازه دریافت گواهینامه موتورسیکلت را ندارند بنابراین تمام بازار کار و فرصت‌های شغلی پیک موتوری فقط نیروی آقا می‌خواهند و این شغل یکی از معدود موقعیت‌های شغلی تک جنسیتی در کشورمان به حساب می‌آید.

آیا استخدام پیک موتوری به تحصیلات خاصی نیاز دارد؟

پیک موتوری یکی از مشاغل عمومی و خدماتی است و نیاز چندانی به تحصیلات در رشته خاصی ندارد. حتی داشتن مدرک دیپلم هم تاثیر چندانی در انجام وظایف شغلی ندارند و تنها سواد خواندن و نوشتن و گواهینامه موتورسیکلت برای انجام این کار کافی هستند. با این حال، اکثر کارفرماها مدرک دیپلم را شرط لازم برای جذب نیرو قرار می‌دهند و افراد زیر دیپلم شانس کمتری برای جذب خواهند داشت.

شرایط و ساعات کاری پیک موتوری

یکی از مزایای شغل پیک، قابل انعطاف بودن روزها و ساعات کاری است. البته هر شرکت و کسب و کاری قوانین خاصی برای ساعات کاری دارد.
اما به طور کلی، در این حوزه می‌توانید انواع آگهی استخدام پیک موتوری تمام وقت، پاره وقت، ساعتی، شیفتی و … را پیدا کنید. به همین دلیل بسیاری از کارجویان که دانشجو هستند یا در شغل دیگری اشتغال دارند و به عنوان شغل دوم هستند به دنبال فرصت‌های شغلی نیروی پیک می‌گردند.

اما یکی از چالش‌ها و سختی‌های شغل رانندگی موتورسیکلت این است که شما باید از وسیله نقلیه خودتان برای کار استفاده کنید و هرگونه اصطحلاک و هزینه‌های تعمیر موتور و بنزین زدن نیز به عهده خودتان خواهد بود.

اگر به عنوان راننده تمام وقت در یک شرکت یا سازمان استخدام شوید از مزایای شغل تمام وقت مثل بیمه، وام و … نیز برخوردار خواهید بود و ساعات کاری منظمی بر طبق قانون کار خواهید داشت.

شرایط و مدارک لازم برای دریافت گواهینامه موتور

ساعات کاری انعطاف پذیر، عدم نیاز به تخصص و تحصیلات و … باعث شده بسیاری از جوانان جویای کار به دنبال کار پیک باشند و حتی فقط برای این منظور، اقدام به دریافت گواهینامه موتورسیکلت بکنند. دریافت گواهینامه رانندگی در مقایسه با سایر گواهینامه‌ها، شرایط راحتتر و هزینه کمتری دارد و به همین دلیل هم بسیار از جوانان درصدد دریافت گواهینامه رانندگی با موتورسیکلت هستند.

شرایط دریافت گواهینامه موتور

همان طور که احتمالا می‌دانید رانندگی با موتور نیاز به گواهینامه جداگانه‌ای به اسم گواهینامه موتورسیکلت دارد و برای دریافت آن باید شرایط و مدارک خاصی داشته باشید.

براساس اطلاعات مندرج در وبسایت اداره راهنمایی و رانندگی، برخی از شرایط و مدارک لازم برای اخذ گواهینامه موتورسیکلت عبارتند از:

 • سن متقاضی باید 18 سال تمام باشد
 • ارائه اصل شناسنامه عکس‌دار به همراه کپی صفحه اول و در صورت داشتن توضیحات، کپی از صفحه توضیحات
 • اصل کارت ملی یا تائیدیه صادره از اداره ثبت احوال
 • 8 قطعه عکس 3*4 جدید سیاه و سفید و تمام رخ با زمینه روشن
 • پرداخت هزینه‌های شرکت در آزمون و دریافت گواهینامه
 • ارائه گواهی سلامت جسمی و روانی از مراکز پزشکی مورد تایید

برای دریافت این گواهینامه هم مثل سایر گواهینامه‌های رانندگی لازم است در کلاس‌های آموزشی شرکت کنید و در دو امتحان آئین نامه و آزمون رانندگی عملی قبول شوید.

جمع‌بندی

شلوغی شهرها و ترافیک و همین‌طور افزایش روزافزون خریدهای آنلاین و نیاز به ارسال سریع و به موقع سفارشات باعث شده تقاضای زیادی برای استخدام پیک موتوری به وجود بیاید. هر کسب و کاری در هر شهر و استانی به نیروی راننده پیک نیاز دارد؛ با این حال، در شهرهای بزرگ و شلوغ مثل تهران، فرصت‌های بسیار بیشتری برای استخدام راننده موتورسیکلت وجود دارد.

فروشگاه‌های آنلاین، رستوران‌ها، شرکت‌های حمل بار و حمل مسافر از جمله مراکزی هستند که نیاز بیشتری به استخدام پیک موتوری دارند. داشتن گواهینامه موتور و همینطور موتورسیکلت شخصی و مهارت‌های ارتباطی مورد نیاز مثل خوش قول و مسئولیت پذیر بودن از جمله شرایط مورد نیاز برای پذیرفته شدن در این شغل هستند.

فراموش نکنید اگر به عنوان راننده پیک مشغول به کار شدید حتما به عنوان یک شهروند و نیروی کار، حتما قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت کنید و با رانندگی ایمن و پرهیز از رانندگی پرخطر از سلامتی و جان و مال خود و دیگران محافظت کنید.

 

بدون دیدگاه