استخدام برنامه نویس SQL Server؛ شرح شغل و میانگین حقوق

نوشته شده توسط مهناز جلدی
زمان مطالعه: 9دقیقه
استخدام برنامه نویس SQL Server؛ شرح شغل و میانگین حقوق

این روزها حجم داده‌ها و اطلاعات موجود در اطراف ما آنچنان افزایش یافته است که باید راهکاری برای ذخیره‌سازی، مدیریت و به کارگیری آن‌ها و همچنین حذف داده‌های غیر ضروری ایجاد شود. هدف از استخدام برنامه‌نویس SQL Server طراحی، توسعه و نگهداری از پایگاه‌های داده SQL و همچنین طراحی اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های متصل به پایگاه داده SQL است. افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند با داده‌ها بیش از هر چیز دیگری سروکار دارند و یک برنامه‌نویس SQL‌ می‌تواند به کسب و کارها در تحلیل و مدیریت داده‌ها کمک کند.

استخدام

در این مقاله سایت استخدام جاب ویژن قصد داریم شما را با زبان برنامه‌نویسی SQL، نرم‌افزار SQL Server و تفاوت‌های آن‌ها آشنا کنیم. همچنین در ادامه این مقاله به بررسی مسیر شغلی برنامه‌نویسی SQL، مهارت‌های تخصصی و نرم موردنیاز و حقوق و دستمزد این شغل می‌پردازیم.

زبان برنامه نویسی SQL چیست؟

برنامه‌نویسی SQL (مخفف Structured Query Language) در واقع زبان برنامه‌نویسی برای برقراری ارتباط با پایگاه‌های داده رابطه‌ای (Relational Database) است. به کمک دستورات SQL می‌توان عملیات‌های مختلف از قبیل ایجاد، تغییر و حذف را روی داده‌ها پیاده کرد. ویژگی اصلی که این زبان برنامه‌نویسی را به آن می‌شناسند، سینتکس ساده آن است؛ چرا که این زبان بر پایه جبر رابطه‌ای بنا شده و در نوشتن دستورات آن از زبان انگلیسی کمک گرفته می‌شود.

از آنجا که SQL‌ یک زبان برنامه‌نویسی استاندارد است، از آن در تمام پلتفرم‌ها با انواع سیستم‌های پایگاه داده‌ای می‌توان بهره گرفت. خیلی از سیستم‌های پایگاه داده‌ای فعلی از رابط SQL استفاده می‌کنند که دسترسی به داده‌های ذخیره شده را از طریق این زبان استاندارد ممکن می‌سازند.

علاوه بر دستورات مربوط به ایجاد، ویرایش و حذف داده‌ها، عناصری برای تعریف ساختارهای داده‌ای و پایگاه داده در SQL تعریف شده است. به طور کلی می‌توان دستورات SQL را به سه دسته تقسیم کرد:

 • دستورات DML در SQL که برای ویرایش، قرار دادن یا حذف داده و همچنین برای ایجاد دسترسی خواندن پایگاه داده استفاده می‌شوند.
 • دستورات DDL در SQL که برای تعریف ساختار دیتابیس به کار گرفته می‌شوند.
 • دستورات DCL که برای کنترل انواع دسترسی‌ها به پایگاه داده استفاده می‌شوند.
 • دستورات TCL که با تبدیل داده‌ها میان پایگاه‌های داده رابطه‌ای سروکار دارد.

SQL Server چیست؟

«SQL Server» یا «MS SQL Server» یک نوع سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه‌ای (Relational Database Management System) است. اس کیو ال سرور در واقع برنامه‌ای برای ذخیره داده‌های پایگاه داده، اجرای دستورات و کوئری‌های SQL و دستکاری پایگاه داده است.

SQL Server اولین بار در سال ۱۹۸۹ با اهداف تجاری توسط مایکروسافت توسعه داده شد. این نرم‌افزار به زبان‌های C‌ و ++C نوشته شده است و از شکل متفاوتی از SQL که «T-SQL» نام دارد استفاده می‌کند. استفاده از SQL Server ساده است و هم از رابط گرافیکی کاربر (GUI) و هم خط دستور پشتیبانی می‌کند. یکی دیگر از مزایای آن به‌روزرسانی‌های متعدد عملیاتی و امنیتی است که آن را تبدیل به یک سیستم مدیریت داده محبوب کرده است.

برنامه‌نویسی به زبان sql server

فرق SQL با SQL Server چیست؟

در جدول زیر مهم‌ترین تفاوت‌های SQL Server و SQL را آورده‌ایم.

SQL SQL Server
نوع یک نوع زبان بر پایه کوئری است که از آن برای نوشتن کوئری و بازیابی یا دستکاری پایگاه‌های داده رابطه‌ای استفاده می‌شود. یک نرم‌افزار انحصاری برای اجرای دستورات SQL است. همچنین دارای برخی فیچرها و عملکردهای اضافه شده دیگر است که به کاربر در تعامل با پایگاه داده و انجام عملیات‌های مختلف کمک می‌کند.
توسعه‌دهنده در دهه‌های ۱۹۷۰ میلادی توسط شرکت IBM توسعه داده شد. در سال ۱۹۸۹ با اهداف تجاری توسط مایکروسافت توسعه داده شد.
هدف
 • نوشتن دستورات برای تعیین اسکیماهای پایگاه داده رابطه‌ای
 • نوشتن کوئری‌ها برای ذخیره، دستکاری و بازیابی داده‌های پایگاه داده
 • اجرای دستورات و کوئری‌های SQL
 • مدیریت و اجرای عملیات‌های مختلف پایگاه داده
کاربرد از دستورات و کوئری‌های زبان برنامه‌نویسی SQL در تمام سیستم‌های مدیریت پایگاه داده رابطه‌ای برای ایجاد اسکیماهای پایگاه داده رابطه‌ای، ذخیره، دستکاری و بازیابی داده‌ها استفاده می‌شود. از SQL Server به عنوان یک سیستم مدیریت پایگاه داده استفاده می‌شود.
محدودیت پلتفرم از آنجا که SQL‌ یک زبان کوئری استاندارد است، کوئری‌های آن در تمام زبان‌های برنامه‌نویسی یکسان می‌مانند. از آنجا که SQL Server یک نرم‌افزار انحصاری تجاری است، امکان استفاده در تمام پلتفرم‌ها را ندارد.
به روزرسانی‌ها SQL‌یک زبان برنامه‌نویسی کوئری استاندارد است و به روزرسانی برای آن وجود ندارد. کوئری های دیتابیس نوشته شده در SQL‌ همیشه به یک شکل باقی می‌مانند. این نرم‌افزار دائماً در حال به‌روزرسانی است و نسخه‌های مختلفی از آن وجود دارد؛ به طوری که نسخه‌های جدیدتر این برنامه، عملکردهای بالاتری را ارائه می‌کنند.

 

برای استخدام برنامه نویس SQL‌ به چه تحصیلاتی نیاز دارید؟

در اغلب آگهی‌های فرصت استخدام برنامه نویس SQL Server دارا بودن مدرک لیسانس کافی است. افرادی که در رشته‌های مهندسی کامپیوتر، علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات تحصیل کرده‌اند برای فعالیت در این حوزه اولویت دارند. همچنین گذراندن دوره‌های خارج از دانشگاه مثل آموزش برنامه نویسی با SQL Server و دریافت مدارک آن‌ها می‌تواند به تقویت رزومه حرفه‌ای شما کمک کند.

رزومه ساز

وظایف و مسئولیت‌های برنامه‌نویس SQL Server

برنامه‌نویس SQL وظیفه ایجاد، توسعه و نگهداری پایگاه‌های داده SQL و همچنین حفظ عملکرد و پایداری آن‌ها را بر عهده دارد. به طور کلی می‌توان فعالیت‌هایی را که بر عهده برنامه‌نویس SQL است به سه دسته کلی تقسیم کرد:

 • فعالیت‌های تحلیلی
 • برنامه‌نویسی پایگاه داده
 • طراحی پایگاه داده

مهم‌ترین مسئولیت‌های روزمره برنامه‌نویس SQL عبارت است از:

 • ایجاد جداول پایگاه داده، ساختارها، اسکیماها و دیکشنری‌های داده
 • توسعه و استقرار پایگاه‌های داده براساس نیازمندی‌های کاربران نهایی و اطمینان از حفظ کیفیت داده‌ها و یکپارچگی‌ آن‌ها
 • نظارت بر امنیت داده‌ها و آماده‌سازی مستندات برای برنامه‌های دیتابیس
 • ایجاد کوئری هایی که با سایر برنامه‌ها تجمیع می‌شوند
 • ایجاد اسکریپت‌ها، عملگرها، فرایندها و تریگرها در SQL برای پشتیبانی از توسعه برنامه‌ها
 • تست پایگاه داده و برطرف کردن باگ‌ها
 • برطرف کردن مشکلات مربوط به کارایی و عملکرد
 • ایجاد دسترسی‌ها به پایگاه داده
 • بکاپ‌گیری، بازیابی و به روزرسانی پایگاه داده‌ها
 • مدیریت حافظه سیستم‌ها

مهارت‌های مدنظر کارفرماها برای استخدام برنامه نویس SQL Server

اصلی‌ترین مهارتی که برای تبدیل شدن به برنامه‌نویس SQL‌ به آن احتیاج دارید، تسلط بر زبان برنامه‌نویسی SQL و توانایی ایجاد و تغییر پایگاه داده و همچنین نوشتن کوئری‌های پیچیده SQL است. سایر مهارت‌های الزامی برای یک برنامه‌نویس SQL که در آگهی‌های سایت‌ استخدامی به آن‌ها اشاره می‌شود عبارتند از:

 • تسلط به کوئری نویسی
 • تسلط به T-SQL
 • آشنایی با مفاهیم ETL و انبار داده‌ها
 • تسلط به مفاهیم هوش تجاری
 • تجربه کار با محیط‌های یکپارچه برنامه‌نویسی مثل زبان برنامه‌نویسی Pl/SQL Oracle، MySQL و MS SQL Server
 • آشنایی با سایر زبان‌های برنامه‌نویسی مثل جاوا، PHP، پایتون، سی شارپ و …
 • آشنایی با چارچوب دات نت (به خصوص برای افرادی که حوزه تخصصی آن‌ها MS SQL Server است.)
 • دانش در زمینه SAP و سرویس‌های ابری مثل Azure و Amazon AWS
 • دانش در زمینه نرم‌افزارهای مربوط به کلان‌داده‌ها مثل Hadoop و Hive
 • تجربه کار با Unix و ابزارهایی مانند SAP Crystal Reports، SSRS و Tableau
 • آشنایی با متدلوژی‌های توسعه نرم‌افزار

فردی که به عنوان برنامه‌نویس اس کیو ال سرور فعالیت می‌کند لازم نیست به همه موارد بالا مسلط باشد؛ بلکه بسته به اندازه سازمان و نیاز آن، ممکن است آشنایی یا تسلط به چند تا از این موارد کافی باشد.

مهارت‌های نرم موردنیاز

معمولاً کارفرماها علاوه بر مهارت‌های تخصصی، به مهارت‌های نرم کارجویان هم توجه نشان می‌دهند. برخی از مهارت‌های نرم مدنظر کارفرماها در آگهی‌های کار مربوط به برنامه‌نویس SQL عبارت است از:

 • توانایی حل مسئله و تفکر نقادانه
 • برقراری ارتباط و تعامل موثر با همکاران
 • توانایی نظم و سازماندهی امور
 • توجه به جزئیات
 • روحیه کار تیمی
 • توانایی مدیریت زمان

مهارت‌های موردنیاز استخدام برنامه نویس sql

چطور به یک برنامه‌نویس SQL Server تبدیل شویم؟

حالا که با برنامه‌نویسی SQL Server آشنا شده‌اید، شاید به کار کردن در این حوزه علاقه‌مند شده و یا به دنبال فرصت‌های شغلی استخدام برنامه‌نویس SQL Server هستید. اما اگر تجربه کاری نداشته باشید یا آموزش اندکی در این حوزه دیده باشید، شانس کمی برای رسیدن به شغل دلخواهتان دارید. برای اینکه بتوانید مهارت‌های تخصصی لازم را در این حوزه کسب کنید، راه‌های مختلفی وجود دارد؛ از مطالعه کتاب و مقالات گرفته تا گذراندن دوره‌های آموزشی مختلف. در ادامه به چند مورد از این راهکارها اشاره می‌کنیم.

مطالعه کنید

اگر در ابتدای راه هستید پیشنهاد می‌کنیم قبل از هر چیز مقالات آموزشی زبان برنامه نویس SQL‌ را مطالعه کنید. شاید در ابتدا تصور کنید حتی ساده‌ترین مفاهیم گفته شده هم برایتان غریب است؛ اما با گذشت زمان و مطالعه بیشتر، به درک بهتری از مفاهیم این حوزه خواهید رسید.

ویدئوهای آموزشی ببینید

با جست و جو در اینترنت می‌توانید به میلیون‌ها دوره و ویدئوی آموزشی دسترسی پیدا کنید. با صرف زمان مناسب می‌توانید ویدئوهای آموزشی جامعی را پیدا کنید که همه آنچه برای استخدام به عنوان برنامه‌نویس SQL Server‌ احتیاج دارید به شما آموزش می‌دهند.

تجربه کنید

آموزش دیدن و مطالعه برای شروع مسیر الزامی است اما کافی نیست؛ پس بعد از مشاهده هر بخش از آموزش‌ها تا جایی که می‌توانید تمرین کنید، کد بزنید و اجازه دهید آموخته‌هایتان با کسب تجربه تثبیت شوند. هیچ چیز به اندازه تجربه عملی نمی‌تواند در روند یادگیری موثر باشد.

در دوره‌های آموزشی شرکت کنید

مزیت شرکت در دوره‌های آموزشی نسبت به دوره‌های ویدئویی آنلاین و مطالعه این است که شما می‌توانید مستقیماً از متخصصان این حوزه کمک بگیرید. همچنین اکثر موسسات در انتهای دوره به دانش‌آموختگان مدرک ارائه می‌کنند که می‌تواند به تقویت رزومه شما کمک کرده و به کارفرماها نشان دهد که شما زمان و هزینه کافی را صرف یادگیری و توسعه حرفه‌ای خود کرده‌اید.

اگر با نحوه ساخت رزومه و قالب استاندارد آن آشنا نیستید می‌توانید از سرویس رزومه‌ساز جاب ویژن استفاده کنید.

مشاغل حوزه برنامه‌نویسی SQL Server

SQL Server یکی از محبوب‌ترین پایگاه داده‌های دنیای برنامه‌نویسی است که بسیاری از متخصصان هر روز با آن سروکار دارند. مشاغلی که یک برنامه‌نویس SQL‌ می‌تواند در آن‌ها مشغول به کار شود عبارتند از:

کارشناس پایگاه داده (DBA)

کارشناس پایگاه داده فردی است که وظیفه طراحی، پیاده‌سازی و نگهداری پایگاه داده SQL‌ را بر عهده دارد. ایجاد استراتژی‌های امنیتی پایگاه داده، تعیین سطوح دسترسی کاربران مختلف، اطمینان از عملکرد مناسب پایگاه داده و طراحی استراتژی‌های پشتیبان‌گیری و بازیابی اطلاعات از جمله وظایف کارشناس پایگاه داده SQL‌ است.

توسعه‌دهنده پایگاه داده

توسعه‌دهنده مسئولیت طراحی و استقرار پایگاه داده را بر عهده دارد و باید دانش عمیقی را در زمینه T-SQL و در برخی موارد راهکارهای ETL داشته باشد.

دانشمند داده (Data Scientist)

علم داده یکی از حوزه‌های نسبتاً جدید است که با یادگیری ماشین، استخراج داده، بیگ دیتا و پایگاه داده‌ها در ارتباط است دانشمند داده مسئولیت تحلیل، پیشبینی و جمع‌آوری داده‌ها برای ارتقای کسب و کار را بر عهده دارد. فقط با نگاهی سریع به آگهی‌های سایت‌ استخدام و کاریابی جاب ویژن می‌توان متوجه نیاز روزافزون سازمان‌ها به دانشمند داده شد.

کارشناس ETL

فرایند ETL‌ در واقع به فرایند استخراج (Extract)، تبدیل (Transformation) و بارگذاری (Load) داده‌ها گفته می‌شود. معمولاً اطلاعات سازمان‌ها استخراج شده و در یک انبار داده بارگذاری می‌شود؛ فرایند استخراج این اطلاعات، تبدیل آن‌ها به داده و بارگذاری آن‌ها کار سخت و زمانبری است که کارشناس ETL وظیفه اجرای آن را بر عهده دارد.

برنامه‌نویس

حتی اگر به زبان‌های دیگری مثل PHP یا جاوا کد می‌زنید، ممکن است برای اجرای برخی از پروژه‌هایتان به SQL Server‌ نیاز پیدا کنید. بنابراین هرچه بیشتر با پایگاه‌های داده‌ای آشنایی داشته باشید، عملکرد بهتری خواهید داشت. یادگیری T-SQL و نکاتی مثل ایندکسینگ می‌تواند در بهبود تجربه کاربری به شما کمک کند.

مشاغل حوزه برنامه‌نویسی sql server

برنامه‌نویس هوش تجاری (Business Intelligence Developer)

برنامه‌نویس هوش تجاری با انبار داده‌ها، گزارش‌دهی و تبدیل داده‌ها سروکار دارد. برای استفاده از SQL Server به عنوان یک برنامه‌نویس هوش تجاری، نیاز است با ابزارهای مختلفی مثل SSIS، SSAS، SSRS، پاور بی آی (Power BI) و SharePoint کار کنید. همچنین برای مدیریت مکعب‌های داده (Cube)‌ باید به زبان‌های کوئری دیگری مثل MDX و DAX‌ هم مسلط باشید.

کارشناس هوش تجاری

کارشناس هوش تجاری مسئول اجرای فرایندهای ETL، ایجاد بکاپ، پردازش کیوب‌ها و … است. این فرد باید دانش در زمینه SQL Server ،XMLA ،SSAS و … داشته باشد.

متخصص Azure / AWS

Azure و AWS محبوب‌ترین سرویس‌های ابری جهان هستند که می‌توان از SQL Server‌ در آن‌ها استفاده کرد. در Azure شما قادر هستید به SQL Server دسترسی داشته باشید بدون اینکه نگران پشتیبان‌گیری باشید.

مهندس انتقال پایگاه داده

مهندس انتقال پایگاه داده وظیفه انتقال داده‌ها را از منابع مختلف مثل اکسل، XML ،HTML ،Oracle و فایل‌های CSV به پایگاه داده‌های مقصد مثل SQL Server بر عهده دارد.

تحلیل‌گر داده (Data Analyst)

متخصص تحلیل داده مسئولیت گزارش‌دهی، تعیین KPI ها و تحلیل داده‌ها را به عهده دارد. او باید روی اکسل، پاور بی آی و سرویس‌های گزارش‌دهی و همچنین تکنولوژی‌های هوش تجاری مثل SSAS تسلط داشته باشد.

کارشناس پایگاه داده NoSQL

مدیریت حجم بالای اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی، سیستم‌های مخابراتی،‌ اینترنت اشیا و … با پایگاه داده‌های رابطه‌ای دشوار است. به همین دلیل کارشناس پایگاه داده باید به NoSQL مسلط باشد. در NoSQL اطلاعات به شیوه سنتی پایگاه‌های داده رابطه‌ای انبار نمی‌شوند. در برخی موارد کارشناس NoSQL باید به SQLServer مسلط باشد تا بتواند به این پایگاه‌های داده دسترسی پیدا کند.

برای مشاهده تمام فرصت‌های استخدام برنامه نویسی کلیک کنید.

حقوق و دستمزد برنامه‌نویس SQL Server چقدر است؟

با افزایش وابستگی کسب و کارها به داده‌ها و استفاده از اطلاعات، سازمان‌های مختلفی برای موقعیت‌های استخدام برنامه نویس SQL Server، دانشمند داده، کارشناس پایگاه داده، کارشناس هوش تجاری و سایر مشاغل مربوط به مدیریت داده‌ها کارمند استخدام می‌کنند. در این شرایط یک برنامه‌نویس SQL می‌تواند آینده شغلی و درآمد خوبی را برای خود متصور باشد. طبق گزارش حقوق و دستمزد جاب ویژن که در فروردین ۱۴۰۰ منتشر شد، دریافتی برنامه‌نویس‌های حوزه SQL برحسب سطح ارشدیت در شهر تهران طبق جدول زیر است:

سطح ارشدیت  میانگین حقوق دریافتی سال ۱۳۹۹ در تهران میانگین حقوق درخواستی سال ۱۴۰۰ در تهران
جونیور ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان
میان‌رده ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان ۷ میلیون و پانصد هزار تومان
سنیور ۸ میلیون تومان ۱۱ میلیون تومان

 

میانگین حقوق و دستمزد برنامه‌نویس SQL در سال ۱۳۹۹ در سایر شهرهای بزرگ ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود که در سال ۱۴۰۰، میانگین حقوق درخواستی این افراد به ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است.

دستمزد دریافتی برنامه‌نویس sql server

متوسط حقوق برنامه‌نویس SQL Server در کشورهای مختلف جهان

طبق گزارش‌های حقوق منتشر شده توسط وبسایت Indeed، حقوق دریافتی برنامه‌نویس‌های SQL Server در نقاط مختلف جهان در سال ۲۰۲۱ میلادی به صورت جدول زیر است:

کشور متوسط حقوق سالانه
آمریکا ۸۷۳۲۴ دلار
کانادا ۱۰۰۲۱۰ دلار
آلمان ۴۲۵۰۰ الی ۵۷۳۹۱ یورو برحسب سطح ارشدیت
انگلیس ۵۲۵۰۰ پوند
سوئیس ۱۰۴۰۰۰ دلار

جمع‌‌بندی

امروزه همه سازمان‌ها و کسب و کارهای کوچک و بزرگ به اهمیت داده‌ها و استفاده از آن‌ها در جهت رشد و بهبود فرایندهای خود پی برده‌اند. این سازمان‌ها برای استخراج و استفاده از داده‌های عظیم در دسترس و تبدیل آن‌ها به اطلاعات، نیازمند پایگاه‌های داده عظیم هستند. یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی برای ساخت و مدیریت پایگاه داده‌ها SQL است. شرکت‌های مختلفی اقدام به استخدام برنامه نویس SQL و کارشناس SQL Server‌ می‌کنند. برنامه‌نویس SQL Server‌ وظایف مختلفی را در حیطه مدیریت داده‌ها بر عهده دارد؛ از جمله این وظایف می‌توان به طراحی پایگاه داده، تعیین استراتژی‌های بازیابی و پشتیبان‌گیری اطلاعات، ایجاد ساختارهای داده‌ای، نگهداشت پایگاه داده، تعیین استراتژی امنیت داده‌ها، تعیین سطوح دسترسی به پایگاه داده و … اشاره کرد.

در سایت استخدامی جاب ویژن می‌توانید به جدیدترین آگهی‌های حوزه شغلی خود دسترسی پیدا کنید. همچنین می‌توانید به عنوان کارفرما، آگهی استخدام منتشر کنید و منابع انسانی مدنظر خود را جذب کنید.

منبع: Freelancermap

بدون دیدگاه