معرفی شغل تور لیدری و راهنمای تور و شرایط استخدام تور لیدر در ایران

نوشته شده توسط ریحانه اهرابی
زمان مطالعه: 9دقیقه
معرفی شغل تور لیدری و راهنمای تور و شرایط استخدام تور لیدر در ایران

بسیاری از آژانس‌های مسافرتی و گردشگری برای برگزاری تورهای داخل یا خارج کشور نیاز به استخدام تور لیدر دارند. اگر شما هم عاشق سفر کردن هستید، به تاریخ علاقه‌مندید، می‌توانید به‌راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنید یا مدیریت یک تیم را بر عهده بگیرید و در هنگام بروز مشکلات یا قرار گرفتن در موقعیت‌های سخت می‌توانید آرام باشید و راه‌حلی برای مشکل پیدا کنید، به این معنی است که اکثر ویژگی‌های یک تور لیدر یا راهنمای گردشگری را دارید.

در این مطلب از سایت استخدام جاب ویژن، قصد داریم این شغل را به‌طور کامل معرفی کنیم تا شاید شما هم علاقه‌مند شدید که در مسیر شغلی آن قدم بردارید و تبدیل به یک تور لیدر موفق شوید. پس با ما همراه باشید.

تور لیدر به چه کسی گفته می‌شود؟

تور لیدر به شخصی گفته می‌شود که راهنمایی و مدیریت یک گروه از افراد را برای سفر تفریحی یا علمی بر عهده دارد. تور لیدر معمولاً ایاب و ذهاب سفر، حضوروغیاب افراد، هماهنگی با مکان‌های مختلفی که قرار است از آن‌ها بازدید شود و تهیه بلیت، هماهنگی با مراکز اقامتی یا هتل‌ و… را مدیریت می‌کند. همچنین اگر هرگونه مشکلی در طول سفر و تور پیش بیاید، مسئولیت حل آن مشکل و آرام کردن مسافران بر عهده تور لیدر است.

توجه داشته باشید که تور لیدر با راهنمای تور تفاوت‌هایی دارند و این دو نقش یکی نیستند. پس قبل از هر چیز بهتر است ابتدا با تفاوت این دو شغل آشنا شویم.

برای مشاهده آگهی‌های استخدام راهنمای تور کلیک کنید.

تفاوت تور لیدر و راهنمای تور

تفاوت تور لیدر و راهنمای تور

یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های تور لیدر با راهنمای تور در این است که تور لیدرها مسئولیت هماهنگی و اجرای تورها و سفرها را بر عهده دارند و اگر در اغلب مقاصد داخلی یا خارجی تجربه برگزاری تور داشته باشند، اطلاعات آن‌ها نیز در مورد مکان‌ها تقریباً کامل است. با‌این‌حال، وظیفه انتقال دانش و اطلاعات در مورد یک مکان یا مقصد بر عهده راهنمای تور است.

به‌عنوان‌مثال، اگر یک تور گردشگری برای شهر شیراز برگزار شود، هماهنگی وسیله نقلیه برای سفر، تهیه بلیت برای مسافران، رزرو هتل و سایر مواردی از این قبیل، وظیفه تور لیدر است. حال اگر در این سفر افراد بخواهند از مکان‌های تاریخی یا زیبای شیراز دیدن کنند، راهنمای تور، این مکان‌ها را اولویت‌بندی کرده و هنگام بازدید نیز اطلاعات کامل و جامعی از تاریخ یا معماری آن مکان در اختیار مسافران می‌گذارد.

تفاوت دیگری که می‌توان برای این دو نقش در نظر گرفت این است که در مقایسه با تور لیدر، راهنمای تور با مسافران بیشتر در ارتباط است.

حال که با تفاوت این دو نقش آشنا شدیم، وظایف هرکدام را در ادامه بیشتر شرح می‌دهیم.

استخدام

وظایف و مسئولیت‌های تور لیدر

 • هماهنگی انواع تورهای مسافرتی برای مقاصد مختلف
 • هماهنگی با هتل یا مراکز اقامتی و رستوران‌ها برای صرف وعده‌های غذایی مسافران
 • کمک به آماده‌سازی غذا یا تهیه مواد موردنیاز در برخی از تورها (مثلاً تورهای طبیعت‌گردی)
 • خوش‌آمد گویی به افراد در ابتدای سفر و اطمینان از حضور همه افراد
 • اطمینان از درست پیش رفتن کارها در طول سفر و مواردی که از قبل هماهنگ شده است.
 • جوابگویی به سؤالات مسافران
 • مدیریت مشکلاتی مانند ویزا، مریضی مسافران، تصادف یا جراحات، گم‌شدن ساک و کیف و …

وظایف راهنمای تور

 • همراهی مسافران برای بازدید از مکان‌های مختلف
 • دادن اطلاعات کامل، جامع و مفید در مورد تاریخ، معماری، آداب و رسوم هر شهر یا کشور و…
 • در صورت سفر به مقاصد خارجی، صحبت به زبان مادری مسافران و در صورت لزوم ترجمه سایر زبان‌ها برای افراد
 • هماهنگی و مدیریت بازدید از مکان‌های تاریخی مختلف

مسئولیت‌هایی که تا اینجا برای تور لیدر و راهنمای تور نام بردیم، تنها بخشی از وظایف این دو موقعیت شغلی است. شما می‌توانید شرح وظایف کامل هرکدام از این دو نقش را در صفحه استخدام تور لیدر مشاهده کنید و در صورت تمایل برای آن‌ها رزومه بفرستید.

تحصیلات موردنیاز برای استخدام تور لیدر و راهنمای تور

برای شغل تور لیدری یا راهنمای تور، نیازی به تحصیلات یا مدرک دانشگاهی ندارید؛ اما باید با گذراندن دوره‌های آموزشی که توسط مراکز معتبر زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار می‌شود، کارت تور لیدری دریافت کنید. اگرچه گفتنی است که رشته مدیریت جهانگردی نیز در دانشگاه تدریس می‌شود و برای موفقیت بیشتر در این شغل می‌توانید مدرک لیسانس این رشته را دریافت کنید. با‌این‌حال، حتی با تحصیل در این رشته هم باید دوره‌های آموزشی را بگذرانید تا بتوانید مجوز تور لیدری را دریافت کنید.

انواع دوره‌های آموزشی تور لیدری و راهنمای تور که در ایران برگزار می‌شوند، عبارت‌اند از:

 • راهنمای ایران‌گردی و جهانگردی فرهنگی
 • راهنمای طبیعت‌گردی داخلی و بین‌المللی
 • راهنمای زمین‌گردشگری (ژئوتوریسم)

مراکز معتبری که این دوره‌های آموزشی را برگزار می‌کنند:

 • آوای ارسباران
 • آوای طبیعت پایدار
 • جهاد دانشگاهی واحد علامه طباطبایی
 • دانشگاه علم و فرهنگ
 • ستاره گشت آسیا
 • و …

برای مشاهده آگهی‌های استخدام تور لیدر مسلط به زبان انگلیسی کلیک کنید.

حقوق تور لیدری در ایران چقدر است؟

حقوق تور لیدر در ایران

بر اساس گزارشی که در سایت استخدامی جاب ویژن منتشر شده است، نظرسنجی‌ای بین 24 نفر از تور لیدرها و راهنمایان تور انجام گرفته است و این افراد حقوق دریافتی خالص خود را در شهر تهران گزارش کرده‌اند که شرح آن در ادامه آورده شده است:

 • میانگین حقوق دریافتی این افراد در سال 1400، مبلغ 3/9 میلیون تومان است.
 • 95 درصد از این افراد حقوقی کمتری از 5/2 میلیون تومان دریافت می‌کنند.
 • 5 درصد از این افراد کمتر از 2/4 میلیون تومان درآمد دارند.

توجه داشته باشید که میزان حقوق تور لیدر به عوامل مختلفی مانند سطح تجربه یا شهر محل کار نیز بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال، اگر آگهی استخدام تور لیدر در تهران را که پایتخت ایران است و جمعیت بیشتری دارد، با آگهی استخدام تور لیدر در مشهد مقایسه کنید، تفاوت حقوق آن‌ها را مشاهده خواهید کرد.

شما می‌توانید برای مشاهده کامل این نظرسنجی یا حقوق دریافتی مشاغل دیگر، گزارش حقوق و دستمزد را مشاهده کنید.

وضعیت بازار کار استخدام تور لیدر یا راهنمای تور چگونه است؟

باوجود آثار باستانی و تاریخی غنی کشورمان یا طبیعت بکر شمال و جنوب ایران و کویرهای زیبای آن، صنعت گردشگری کشورمان وضعیت چندان مطلوبی ندارد و به رونق و پیشرفت آن توجه چندانی نمی‌شود، بنابراین می‌توان گفت که این موقعیت شغلی نیز بازار کار خوبی در داخل کشور ندارد و اغلب، تعداد تور لیدرها و راهنمایان تور از تعداد آژانس‌های مسافرتی یا موقعیت‌های استخدام تور لیدر بیشتر است.

بااین‌حال، بسیاری از راهنمایان تورهای گردشگری در آژانس‌های مسافرتی گوناگون استخدام می‌شوند یا به‌صورت مستقل و قراردادی با آن‌ها همکاری می‌کنند. همچنین تور لیدرها می‌توانند در صورت داشتن تجربه و مهارت کافی، یک آژانس مسافرتی و گردشگری تأسیس کنند و به این شکل به کارآفرینی بپردازند.

رزومه ساز

ویژگی‌های کلیدی و موردنیاز تور لیدر و راهنمای تور

تور لیدرها می‌توانند تعداد زیادی توریست را در سفرهای گردشگری مدیریت کنند. همچنین یک تور لیدر باید تجربه سفری دلپذیر را برای توریست‌ها به ارمغان آورد. راهنمایان تور نیز با انتقال اطلاعات مفید و جذاب به مسافران، این تجربه را زیباتر می‌کنند.

در ادامه به چند ویژگی مهمی که هنگام استخدام تور لیدر برای کارفرمایان اهمیت زیادی دارد، اشاره کرده‌ایم.

داشتن اطلاعات در مورد سفر و مقصد

یک راهنمای تور باید اطلاعات کافی و جامعی از مقصد سفر و جاذبه‌های گردشگری آن داشته باشد تا توریست‌ها را با وقایع تاریخی، آداب‌ورسوم محلی، نقاط دیدنی و دانستنی‌های جالب در مورد مکان‌های مختلف سفر آشنا کند. همچنین راهنمای تور باید بتواند به انواع سؤالات توریست‌ها در مورد هریک از موارد گفته‌شده پاسخ دهد و آن‌ها را راهنمایی کند.

مهارت‌های ارتباطی قوی

برقراری ارتباط مؤثر یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که هنگام استخدام تور لیدر و راهنمای تور به آن توجه زیادی می‌شود. تور لیدرها باید بتوانند شمرده، واضح و گویا صحبت کنند تا از هرگونه سو تفاهم جلوگیری شود. همچنین تور لیدر باید توانایی مدیریت و برقراری ارتباط با چندین مسافر را داشته باشد و بتواند با افراد متفاوت که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند، ارتباط مؤثری برقرار کند.

حس همدردی و درک متقابل

اغلب در یک سفر گردشگری، افراد از شهرها یا کشورهای مختلف با فرهنگ‌های متفاوت دورهم جمع می‌شوند و همین امر باعث می‌شود که مشکلات یا نیازهای فردی هرکدام از مسافران با دیگری متفاوت باشد. تور لیدر و راهنمای تور باید بتوانند با هرکدام از این افراد ارتباط صمیمانه برقرار کنند و تفاوت‌های فرهنگی آن‌ها را درک کنند. همچنین آن‌ها باید بتوانند به‌خوبی این نیازها را برطرف کرده تا تجربه سفری خوب را برای مسافران به ارمغان آورند.

شخصیت کاریزماتیک

یک تور لیدر موفق باید شخصیتی سرگرم‌کننده، خونگرم، جذاب و کاریزماتیک داشته باشد. هر سفر و توری بسته به مقصد و توریست‌هایی که در آن شرکت می‌کنند، متفاوت است؛ به همین دلیل تور لیدر باید بتواند در هر موقعیتی و با هر تیپ شخصیتی‌ای که سروکار دارد، دوستانه و خونگرم رفتار کند.

سازگاری و خلاقیت

معمولاً هر سفری، مشکلات خاص خودش را دارد و به همین دلیل یک تور لیدر خوب باید بتواند با آرامش و خلاقیت راه‌حل‌هایی برای مشکلات پیش‌آمده پیدا کند یا توانایی سازگاری با آن‌ها را داشته باشد. همچنین تور لیدر باید با به‌روز‌ترین تکنولوژی‌هایی که می‌تواند در یک سفر گردشگری به تجربه خوب مسافران کمک کند، آگاهی داشته باشد و با آن سازگار شود.

مهارت داستان‌سرایی

یک راهنمای تور باید بتواند اطلاعات تاریخی یا داستان‌هایی را که در گذشته در شهر یا کشور مقصد رخ داده است، جذاب و سرگرم‌کننده برای مسافران تعریف کند. انتقال اطلاعات یا تعریف کردن یک روایت اگر حس کلاس درس به توریست‌ها بدهد، خیلی زود آن‌ها را خسته می‌کند و از جذابیت‌های سفر می‌کاهد.

وقت‌شناس و دقیق بودن

وقت‌شناس بودن یکی از ضروری‌ترین ویژگی‌های تور لیدر و راهنمای تور است؛ زیرا آن‌ها باید در زمان‌های مشخصی از مکان‌های خاصی بازدید کنند یا به‌موقع به رستوران‌ برای صرف وعده‌های غذایی برسند. به همین دلیل، موفق‌ترین تور لیدرها معمولاً افرادی دقیق و منظم هستند.

رفتار حرفه‌ای

رفتار حرفه‌ای تور لیدرها نمایانگر شخصیت آن‌ها است و به مسافران نشان می‌دهد که می‌توانند تور لیدر یا راهنمای تور را به‌عنوان یک منبع معتبر و قابل‌اعتماد در طول سفر ببینند. رفتار حرفه‌ای شامل صداقت، نظم، وقت‌شناسی و مؤدب بودن است.

مطلب مرتبط: مشاهده انواع آگهی کار

مسیر شغلی تور لیدر و راهنمای تور چگونه است؟

مسیر شغلی تورلیدری

اگر شما به شغل تور لیدری علاقه زیادی داشته باشید، بدون شک دوست خواهید داشت که هرچه زودتر در موقعیت شغلی تورلیدر استخدام شوید؛ اما قبل از این کار، اگر تازه در ابتدای راه قرار دارید، بهتر است چند نکته را که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم به یاد داشته باشید تا بتوانید مسیر شغلی بهتری برای خود بسازید.

آیا مهارت‌ها و ویژگی‌های موردنیاز این شغل را دارید؟

اغلب کارفرمایان هنگام استخدام تور لیدر، به مهارت‌ها و ویژگی‌های فردی و حرفه‌ای کارجویان توجه زیادی می‌کنند و به تک‌تک آن‌ها اهمیت زیادی می‌دهند. در بخش قبل، بسیاری از این ویژگی‌ها را برای شما نام بردیم. پس بهتر است آن‌ها را با دقت مرور کنید؛ زیرا تأثیر زیادی در موفقیت شغلی شما دارد.

از خود بپرسید که در کدام حوزه این شغل علاقه به فعالیت دارید؟

همان‌طور که از ابتدا گفتیم، تور لیدری با راهنمای تور تفاوت‌هایی دارد. همچنین تور لیدرها و راهنمایان تور می‌توانند راهنمای ایران‌گردی، جهانگردی یا طبیعت‌گردی باشند که هرکدام تفاوت‌هایی با دیگری دارد. به همین دلیل، قبل از هر چیزی علایق خود را پیدا کنید و به دنبال آن بروید.

آیا علاقه دارید برای خودتان کار کنید یا در آژانس‌های مسافرتی استخدام دائمی شوید؟

تور لیدرها یا راهنمایان تور می‌توانند به‌صورت مستقل کار کنند یا در آژانس‌های گردشگری و شرکت‌های مرتبط، استخدام شوند که هرکدام از این راه‌ها، مزایا و معایب خودش را دارد. به‌عنوان‌مثال، کار کردن به‌صورت مستقل باعث می‌شود که درآمد ثابت ماهیانه نداشته باشید. همچنین توجه کنید که اغلب مردم ترجیح می‌دهند از آژانس‌های مسافرتی برای انتخاب تورهای خود استفاده کنند. البته بسیاری دیگر نیز تمایل به تورهای خصوصی با دوستان و خانواده خود دارند که در این صورت معمولاً از تور لیدرها یا راهنمایان تور خصوصی کمک می‌گیرند.

همچنین شما می‌توانید بعد از کسب تجربه و تقویت مهارت‌هایتان، اقدام به تأسیس آژانس مسافرتی کنید و از این راه نیز به کسب درآمد بپردازید. البته این راه معمولاً برای کسانی که در این زمینه سابقه کار و فعالیت زیادی دارند، مناسب است و اگر شما تازه در ابتدای مسیر شغلی خود قرار دارید، بهتر است راه‌های دیگری را که در قسمت قبل ذکر شد، انتخاب کنید.

این مواردی که گفته شد تنها بخشی از مزایا و معایب این دو راه بود و بهتر است قبل از تصمیم‌گیری برای انتخاب راهتان، از تور لیدرهای خصوصی و تور لیدرهای کارمند مشورت بگیرید و از آن‌ها در مورد تجربه شخصی‌شان سؤال کنید.

دوره‌های آموزشی تور لیدری را بگذرانید

همان‌طور که در قسمت‌های قبلی گفته شد، برای آن‌که بتوانید به‌عنوان تور لیدر یا راهنمای تور مشغول به کار شوید، باید کارت تور لیدری داشته باشید. برای دریافت این کارت نیز باید دوره‌های آموزشی این حوزه را بگذرانید. معمولاً این دوره‌های آموزشی بین 6 تا 8 ماه به‌طول می‌انجامد و هزینه آن نیز برای هر دوره 2 تا 3 میلیون تومان است.

بعد از گذراندن این دوره‌ها باید در آزمون جامع سازمان میراث فرهنگی شرکت کنید که برای شرکت در آن باید حداقل مدرک لیسانس داشته باشید.

هیچ‌وقت دست از یادگیری نکشید

تور لیدر و راهنمای تور نیاز دائمی به یادگیری چیزهای جدید در مورد مکان‌ها، شهرها یا کشورهای مختلف دارد. همچنین شما باید دائماً برای تقویت مهارت‌هایتان تلاش کنید. برای این کار می‌توانید در تورهای دیگر شرکت کنید و به کشف مکان‌ها یا چیزهایی که ممکن است برای مسافران جذاب باشد، بپردازید و روابط خودتان را با رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و … تقویت کنید. به یاد داشته باشید که هرچه بیشتر اطلاعات کسب کنید و ارتباطات اجتماعی شما گسترده‌تر باشد، تجربه سفر بسیار بهتری را نیز برای مسافران خود به ارمغان می‌آورید.

آگهی‌های استخدام تور لیدر را در سایت جاب ویژن مشاهده کنید

حال که تا اینجا تمام نکات را با دقت خواندید و علایق خود را در این حوزه پیدا کردید، نوبت به آن می‌رسد که به صفحه فرصت‌های شغلی سایت استخدامی جاب ویژن رفته و موقعیت‌های شغلی تور لیدری یا راهنمای تور را مشاهده کنید و در صورت تمایل برای آن‌ها رزومه بفرستید. همچنین اگر هنوز رزومه حرفه‌ای خوبی ندارید، به صفحه رزومه ساز استخدام رایگان بروید و با دو زبان فارسی و انگلیسی برای خودتان رزومه استاندارد بسازید.

بعد از ساخت رزومه همان‌طور که گفتیم، فرصت‌های شغلی تور لیدر یا راهنمای تور را مشاهده کنید. برای این کار می‌توانید از راه‌های زیر کمک بگیرید:

 • در نوار جستجوی سایت در قسمت عنوان شغلی، تور لیدر یا راهنمای تور را تایپ کنید یا در بخش گروه شغلی گزینه «راهنمای تور/ مهمانداری» را انتخاب کنید.
 • برای جستجوی فرصت شغلی در شهر موردنظرتان، می‌توانید از قسمت شهر کمک بگیرید. به‌عنوان‌مثال اگر به دنبال آگهی استخدام تور لیدر در شیراز هستید، گزینه «تمامی شهرهای فارس» یا «شیراز+فارس» را انتخاب کنید.
 • گزینه‌های دیگر نوار جستجو شامل حقوق، مزایا، نام سازمان، نوع صنعت، سابقه کاری، نوع همکاری، زمان انتشار و سطح ارشدیت است که برای مشاهده بهتر نتایج موردنظرتان می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید.
 • راه بعدی برای مشاهده موقعیت‌های استخدام تور لیدر، عضویت در کانال تلگرامی جاب ویژن (jobvision@) است تا هرروزه از جدیدترین موقعیت‌های شغلی باخبر شوید. همچنین در بات تلگرامی (jobvisionbot@)، فرصت‌های شغلی متناسب با رزومه شما برایتان ارسال می‌شود.
 • اگر تمایل دارید که آگهی‌های استخدامی به ایمیل شما ارسال شوند، می‌توانید گزینه «دریافت ایمیل فرصت‌های شغلی پیشنهادی» را در تنظیمات حساب کاربری خود نیز فعال کنید.

امیدواریم بعد از گذراندن این مراحل، فرصت شغلی خوبی با حقوق مناسب برای خودتان پیدا کنید.

معرفی یک منبع خوب برای موفقیت شغلی بیشتر

یکی از منابعی که خواندن آن برای هرکسی که به تور لیدری علاقه دارد، توصیه می‌شود، فصل‌نامه گیلگمش است. این مجله که در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری فعالیت می‌کند، در سال 1394 شکل گرفته است. در این فصل‌نامه، انواع جاذبه‌های گردشگری ایران و جهان، آداب‌ورسوم‌های‌ مختلف، صنایع‌دستی و … معرفی می‌شوند.

اگر شما هم علاقه دارید که در شغلتان، اطلاعات و دانش بیشتری کسب کنید، خواندن این فصل‌نامه را از دست ندهید.

برای مشاهده فرصت‌های شغلی استخدام تورلیدر کلیک کنید.

منبع: thetripschool.com

بدون دیدگاه