امریه سربازی ۱۴۰۰ : لیست ارگان‌هایی که در سال ۱۴۰۰ امریه سربازی ارائه می‌دهند

نوشته شده توسط امیر ظاهری
زمان مطالعه: 7دقیقه
امریه سربازی ۱۴۰۰ : لیست ارگان‌هایی که در سال ۱۴۰۰ امریه سربازی ارائه می‌دهند

خدمت سربازی که سال گذشته مدت آن به ۲۴ ماه افزایش یافت، یکی از دغدغه‌های بسیاری از جوانان کشور ما است. یکی از مهم‌ترین دلایلی که خیلی از جوانان، به ویژه جوانان تحصیل‌کرده را از خدمت سربازی بیزار کرده و گاهی نیز آنها را به فکر خرید خدمت سربازی انداخته، این است که در پادگان‌های نظامی، مشاغلی غیر مرتبط با تخصص‌ها و مهارت‌ها به نیروهای وظیفه سپرده می‌شوند که جز اتلاف وقت گرانبها، هیچ فایده‌ای برای آن‌ها ندارند. یکی از راه حل‌هایی که برای این موضوع در نظر گرفته شده، ارائه‌ی امریه‌ی سربازی به مشمولان تحصیل‌کرده و نخبه در ارگان‌های دولتی و دیگر ارگان‌های حکومتی یا شرکت‌های دانش‌بنیان است. در اینجا می‌خواهیم لیست ارگان های امریه سربازی ۱۴۰۰ را به شما ارائه دهیم.

آگهی استخدام

برای کسب اطلاعات کامل در رابطه با امریه سربازی و شرایط آن کلیک کنید.

امریه سربازی چیست؟

شاید بتوان یکی از حقوق سربازان تحصیل‌کرده را استفاده از امریه سربازی دانست. در امریه خدمت وظیفه‌ی عمومی، مشمول به جای اینکه در یک پادگان نظامی، کاری را به عهده بگیرد که هیچ ارتباطی با تخصص او ندارد و به هیچ وجه نمی‌تواند اثر مثبتی در آینده‌اش بگذارد، در یک سازمان دولتی یا حکومتی یا یک شرکت دانش‌ بنیان و در کاری مرتبط با زمینه‌ی تخصصی خودش به کار گرفته می‌شود. بنابراین، امریه خدمتی هم به نفع مشمول است و هم منفعت‌های عمومی دارد زیرا با این روش، از ظرفیت‌های تخصصی مشمولان تحصیل‌کرده و نخبه، استفاده می‌شود.

البته، از آن جایی که تعداد فرصت‌های امریه محدود و تعداد متقاضیان امریه شدن، بسیار زیادی است، معیارها و اولویت‌بندی‌هایی برای انتخاب نیروهای امریه توسط ستاد کل نیروهای مسلح در نظر گرفته شده است که در این مقاله، نگاهی گذرا به این معیارها خواهیم داشت.

اجازه دهید پیش از ارائه‌ی لیست ارگان‌های امریه سربازی ۱۴۰۰ کمی در رابطه با امریه‌ی خدمت وظیفه‌ی عمومی و شرایط احراز آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

قوانین امریه سربازی

ًقوانین امریه سربازی

مطابق با قوانین امریه سربازی به منظور بهره‌گیری از ظرفیت‌های تخصصی مشمولان خدمت وظیفه‌ی عمومی این امکان فرآهم آمده است تا شرکت‌های دانش‌بنیان، ارگان‌های دولتی و دیگر ارگان‌های غیر نظامی، از ظرفیت انسانی نیروهای مسلح در قالب طرح امریه‌ی سربازی استفاده کنند. در این طرح، تعدادی از نیروهای وظیفه که دارای شرایط امریه‌ی سربازی باشند، از ارگان‌های مسلح به شرکت‌های دانش‌بنیان، ارگان‌های دولتی یا دیگر ارگان‌های غیرنظامی مأمور می‌شوند. البته این مشمولان پیش از مأمور شدن به شرکت یا ارگان هدف باید دوره‌ی آموزش نظامی را که معمولا ۲ ماه طول می‌کشد، سپری کنند.

شرایط امریه سربازی

ستاد کل نیروهای مسلح اولویت‌بندی‌هایی را برای مأمور کردن نیروهای وظیفه به شرکت‌های دانش‌ بنیان یا ارگان‌های غیرنظامی، تعیین کرده است. این اولویت‌ها عبارتند از:

۱- اولویت اول با کسانی که یکی از اعضای درجه یک خانواده‌ی آن‌ها، ایثارگر باشد (فرزند یا برادر کسی باشد که شهید یا مفقودالاثر شده باشد، آزاده باشد، جانباز باشد یا اینکه حداقل ۶ ماه سابقه‌ی حضور در جبهه‌های جنگ را داشته باشد).

۲- اولویت بعدی با مشمولانی است که تحت پوشش کمیته‌ امداد امام خمینی (ره) قرار داشته باشند.

۴- در اولویت سوم کسانی قرار دارند که تحت پوشش بهزیستی قرار داشته باشند.

۵- افراد معاف از رزم در اولویت پنجم قرار دارند.

۶- مشمولانی که حداقل ۶ ماه سابقه‌ی عضویت در یک پایگاه مقاومت بسیج را داشته باشند، در اولویت ششم قرار می‌گیرند.

۷- فردی که جزء نخبگان، استعدادهای برتر، قاریان یا حافظان قرآن باشد، در این اولویت قرار می‌گیرد.

۸- گاهی اوقات سازمان نیازمند نیروی امریه یک فرد خاص را به دلایلی مثل شایستگی‌های تخصصی، بورسیه می‌کند. این افراد در اولویت هشتم قرار دارند!

۹- مشمولانی که جزء ایتام باشند، در اولویت آخر قرار دارند.

در صورتی که هیچ یک از شرایط فوق را نداشته باشید، تقریبا امکان اینکه بتوانید به عنوان نیروی امریه در یک سازمان غیرنظامی پذیرفته شوید، نزدیک به صفر است. بنابراین، پیش از وقت گذاشتن برای مطالعه‌ی لیست ارگان های امریه سربازی ۱۴۰۰ مطمئن شوید که یکی از شرایط فوق را دارا هستید.

مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، اولویت‌های امریه‌ی سربازی هستند. اما آیا همه‌ی کسانی که دارای یک از شرایط فوق می‌باشند، شانس گرفتن امریه‌ی سربازی را دارند؟ خیر! ستاد کل نیروهای مسلح شرایط زیر را به عنوان شرایط امریه سربازی جهت مأمور شدن نیروهای وظیفه به سازمان‌های غیرنظامی، تعریف کرده است:

 • مشمول نباید هیچگونه وابستگی سببی یا نسبی با هیچ یک از مسئولیت سازمانی داشته باشد که می‌خواهد به آن مأمور شود.
 • مشمول باید به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران التزام داشته باشد
 • مشمول نباید به مواد مخدر یا دخانیات، اعتیاد داشته باشد
 • مشمول باید در سلامت جسمی و روحی کامل قرار داشته باشد
 • متقاضی نباید سابقه‌ی قضایی داشته باشد
 • متقاضی نباید وابستگی به سازمان‌ها و گروهک‌های معاند جمهوری اسلامی ایران داشته باشد
 • متقاضی نباید به عنوان اشتهار به فساد و تجاهر به فسق شناخته شود
 • مشمول باید دارای دفترچه آماده به خدمت بدون مهر غیبت باشد.
 • متقاضی باید به یکی از ادیان رسمی کشور اعتقاد داشته باشد

مدارک مورد نیاز برای دریافت امریه سربازی ۱۴۰۰

یکی از سوالات متداول متقاضیان دریافت امریه خدمت سربازی، در ارتباط با مدارک مورد نیاز برای جذب به عنوان نیروی امریه است. به همین دلیل و در ادامه، برخی از مدارکی که در زمان ثبت نام مورد نیاز هستند آورده شده است:

 • تصویر صفحات شناسنامه و کارت ملی مشمول
 • تصویر برگه اعزام به خدمت
 • تصویری از مدارک افراد تحت تکفل (در صورت وجود)
 • عکس مشمول
 • تکمیل فرم‌های مربوطه

لیست ارگان های امریه سربازی ۱۴۰۰

ارگان‌های غیرنظامی متعددی دارای سهمیه‌ی سالیانه‌ی امریه‌ی سربازی هستند. در این بخش فهرست ارگان‌های ارائه دهنده‌ی امریه سربازی ۱۴۰۰ را به برای شما تهیه کرده ایم. به طور کلی می‌توان این ارگان‌ها را به سه دسته تقسیم‌بندی کرد:

 • شرکت‌های دانش‌ بنیان
 • سازمان‌ها و ادارات دولتی
 • دیگر ارگان‌های غیرنظامی وابسته به حکومت

آشنایی مختصر با امریه‌ی دانش‌ بنیان

امریه دانش بنیان

در معاونت علمی و فناوری سازمان ریاست جمهوری اسلامی ایران، کارگروهی به نام «کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌ بنیان و نظارت بر اجرا» وجود دارد. وظیفه‌ی این کار گروه، تشخیص شرکت‌های دانش‌ بنیان به منظور ارائه‌ی خدمات دولتی به آن‌ها است. یکی از خدماتی که دولت به این شرکت‌ها ارائه می‌دهد، سهمیه‌ی سالانه یک نیروی امریه به ازای هر ۱۰ نفری است که در شرکت دانش‌بنیان مشغول به کار باشند.

امریه سربازی دانش‌بنیان یکی از بهترین امریه‌هایی است که مشمولین خدمت وظیفه‌ی عمومی می‌توانند از آن استفاده کنند. در این نوع امریه، فرد در یک شغل کاملا تخصصی به کار گرفته می‌شود که نه تنها فرصت کسب تجربه و یادگیری را برای مشمول فرآهم می‌آورد، بلکه سابقه کار و رزومه‌ی او را نیز تقویت می‌کند و جزئی از مسیر پیشرفت حرفه‌ای او محسوب می‌شود.

البته شرایط احراز امریه‌ی دانش‌ بنیان نسبت به دیگر انواع امریه متفاوت است و فرد باید امتیازهای لازم را جهت مأمور شدن به یک شرکت دانش‌ بنیان به جای خدمت کردن در یک ارگان نظامی، داشته داشته باشد. مدرک تحصیلی، فعالیت‌های فناورانه و وضعیت تأهل و تعداد فرزندان، مواردی هستند که مطابق با یک جدول تنظیم شده توسط «کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌ بنیان و نظارت بر اجرا» امتیاز نهایی مشمول را جهت انجام خدمت وظیفه‌ی عمومی به عنوان «سرباز فناور» تعیین می‌کنند.

برای مشاهده‌ی آگهی‌های امریه‌ی دانش‌ بنیان می‌توانید به مرجع استخدام ایران مراحعه کنید.

رزومه ساز

وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌های دولتی ارائه‌دهنده‌ی امریه سربازی ۱۴۰۰

بیشترین نیروهای امریه در ارگان‌های دولتی و وزارت‌خانه‌ها به کار گرفته می‌شود. در سال ۱۴۰۰، تاکنون ارگان‌های زیر ثبت نام امریه سربازی را شروع کرده‌اند و فراخوان‌های آن‌ها به پایان رسیده‌ است.

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

یکی از بهترین امریه‌های دولتی، امریه‌ی سازمان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. این وزارت‌خانه ثبت‌نام از متقاضیانی که در برگ سبز آنها به مدرک تحصیلی کارشناسی یا کارشناسی ارشد اشاره شده است را برای جذب به عنوان نیروی امریه شروع کرده است.

امریه‌های وزارت علوم به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • امریه‌ی هیأت علمی: این امریه برای استفاده از ظرفیت‌های تخصصی مشمولان خدمت وظیفه‌ی عمومی در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و دیگر مراکز آموزش عالی تحت عنوان عضو هیأت علمی ارائه می‌شود.

مشمول باید برای بهره‌مندی از این امریه دارای حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد با معدل ۱۵ یا دکتری تخصصی با معدل ۱۶ باشد. همچنین، داشتن ۶ ماه سابقه‌ی فعالیت در آزمایشگاه به عنوان دستیار آزمایشگاه یا ۶ ماه سابقه‌ی همکاری در انجام یک پروژه‌ی مرتبط با «جامعه و صنعت» اهمیت بسیار زیادی در اخذ این امریه دارد. متقاضی امریه‌ی هیأت علمی وزارت علوم باید بومی شهر مورد تقاضا باشد.

 • امریه‌ی پژوهشی: این امریه برای استفاده از ظرفیت‌های تخصصی مشمولان خدمت وظیفه‌ی عمومی در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و دیگر مراکز آموزش عالی تحت عنوان همکار طرح تحقیقاتی یا کارشناس آزمایشگاه‌های تحقیقاتی ارائه می‌شود.

مشمول باید برای بهره‌مندی از این امریه دارای حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی با حداقل معدل ۱۴ یا کارشناسی ارشد با حداقل معدل ۱۵ باشد.

اولین فراخوان جذب نیروی امریه در وزارت علوم در سال ۱۴۰۰ در اردیبهشت ماه اعلام شد و مهلت آن به پایان رسیده است.

وزارت ارتباطات

وزارت ارتباطات نیز امسال در رشته‌های مهندس برق (تمامی گرایش‌ها)، مهندسی کامپیوتر، امنیت سایبری، علوم اجتماعی، اقتصاد و مهندسی فناوری اطلاعات، نیروهای امریه‌ی مورد نیاز خود را جذب کرد و در حال حاضر فراخوان فعالی برای جذب نیروی امریه‌ی جدید ندارد.

وزارت آموزش و پرورش

امریه وزارت آموزش و پرورش

وزارت آموزش و پرورش نیز از میان اعزامی‌های تیر، مرداد و شهریور ماه ۱۴۰۰ امریه می‌پذیرد که البته مهلت درخواست امریه تا پایان فروردین ماه بوده است. در صورتی که می‌خواهید سرباز معلم شوید باید تاریخ اعزام شما سال ۱۴۰۱ باشد و پیش از پایان مهلت درخواست امریه در سال آینده، اقدام کنید.

در ادامه لیست ارگان‌های ارائه دهنده‌ی امریه سربازی۱۴۰۰ که زیرمجموعه‌ی دولت هستند و هنوز فراخوان‌های آن‌ها شروع نشده یا به پایان نرسیده است، آورده‌ایم.

شرکت نفت

شرکت نفت هر سال چندین مرتبه فراخوان جذب امریه می‌دهد و سهمیه‌ی بالایی برای پذیرش نیروهای امریه دارد. این سازمان، از میان رشته‌های متعددی مثل مهندسی نفت، زمین‌شناسی، مهندسی شیمی، مهندسی برق، مهندسی عمران، مهندسی مواد و متالوژی، مهندسی معدن، حسابداری، دریانوردی، مدیریت، مهندسی فناوری ارتباطات، و ژئوفیزیک، امریه می‌پذیرد.

امریه‌ی وزارت نیرو

در لیست ارگان های امریه سربازی ۱۴۰۰ که امسال هنوز فراخوان امریه نداده‌اند، نام وزارت نیرو نیز به چشم می‌خورد. وزارت نیرو از کارکنان امریه‌ی خود برای خدمات رسانی به مناطق محروم استفاده می‌نماید. این وزارت در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی رشته‌های مهندسی عمران، مهندسی برق، مهندسی مکانیک، بهداشت محیط، شیمی، میکروبیولوژی و آزمایشگاه، زمین‌شناسی، مهندسی کشاورزی، فیزیک و الکترونیک، مدیریت، مهندسی کامپیوتر، اقتصاد، جامعه‌شناسی، علوم اجتماعی، حقوق و ارتباطات، امریه می‌پذیرد. حداقل معدل برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی به ترتیب عبارت است از: ۱۴، ۱۵ و ۱۶ از دانشگاه‌های سطح یک کشور و یک نمره بالاتر در هر مقطع برای دانشگاه‌های سطح دو کشور.

لیست ارگان‌های امریه سربازی ۱۴۰۰ : دیگر ارگان‌های دولتی

 • وزارت دفاع
 • وزارت بهداشت
 • وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان میراث فرهنگی
 • وزارت جهاد کشاورزی
 • وزارت صنایع و معادن
 • سازمان آتش نشانی
 • سازمان حفاظت از محیط زیست
 • سازمان بهزیستی
 • سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای
 • سازمان انرژی اتمی
 • نهاد ریاست جمهوری
 • سازمان ثبت اسناد و املاک کشور
 • سازمان زندان‌ها
 • شهرداری‌ها
 • سازمان جنگل‌ها و مراتع
 • سازمان بازرسی
 • سازمان هواپیمایی
 • مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی
 • گمرک‌ها
 • سازمان نوسازی مدارس
 • معاونت راهبردی ریاست جمهوری
 • سازمان ثبت احوال
 • سازمان مسکن و شهرسازی استان‌ها
 • دانشگاه‌های دولتی
 • استانداری‌ها
 • ادارات دارایی
 • اداره استاندارد
 • اداره صنایع
 • شهرک‌های صنعتی
 • فرمانداری‌ها
 • اداره تعاون
 • اداره بازرگانی
 • و …

امریه سربازی ۱۴۰۰ : دیگر ارگان‌های غیرنظامی وابسته به حکومت

قوه‌ قضاییه

امریه سربازی قوه قضائیه

قوه‌ی قضاییه در شروع سال ۱۴۰۰ در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی رشته‌های علوم قضایی و حقوق، حقوق، الهیات و معارف اسلامی، حسابداری، کامپیوتر، مدیریت و فقه و مبانی حقوق اسلامی نیروهای امریه‌ی مورد نیاز خودش را جذب کرد و در حال حاضر فراخوان فعالی برای جذب نیروی امریه ندارد.

لیست ارگان های امریه سربازی ۱۴۰۰ : دیگر نهادهای غیردولتی

 • بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
 • بنیاد شهید انقلاب اسلامی
 • کمیته‌ی امداد امام خمینی
 • قرارگاه خاتم‌الانبیاء
 • سازمان تبلیغات اسلامی
 • اداره‌ی حج و اوقاف
 • صدا و سیما
 • و …

جمع‌بندی

در این مقاله در رابطه با امریه ۱۴۰۰ و شرایط و اولویت‌های آن صحبت کردیم. همچنین فهرستی از ارگان‌های ارائه دهنده‌ی امریه سربازی ۱۴۰۰ را به شما ارائه دادیم و گفتیم که مهلت فراخوان امریه‌ی بعضی از سازمان‌ها مثل وزارت ارتباطات، قوه‌ی قضاییه، آموزش و پرورش و وزارت علوم تحقیقات و فناوری در سال ۱۴۰۰ به پایان رسیده است. اگر می‌خواهید به این سازمان‌ها امریه شوید باید تاریخ اعزام شما سال ۱۴۰۱ باشد.

در رابطه با امریه سربازی و قوانین آن بیشتر بخوانید.

منبع: سازمان جذب امریه

دسته بندی :
قانون کار
بدون دیدگاه