کارآموزی چیست؟ آشنایی با شرایط استخدام کارآموز

نوشته شده توسط امیر ظاهری
زمان مطالعه: 6دقیقه
کارآموزی چیست؟ آشنایی با شرایط استخدام کارآموز

کارآموزی چیست و چه اهدافی دارد؟ بسیاری از سازمان‌ها در صنایع و بازار‌های مختلف، نیازمند استخدام کارآموز هستند. سازمان‌ها اهداف مختلفی را از برگزاری دور‌ه‌های کارآموزی دنبال می‌کنند. یکی از این اهداف، شناسایی مستعدترین نیروها است.

آگهی استخدام

در این مقاله می‌خواهیم هر چیزی را که باید در مورد دوره‌های کارآموزی بدانید، برای شما توضیح دهیم. چگونگی پیدا کردن دوره‌های کارآموزی و نوشتن رزومه‌های کارآموزی، از جمله مهم‌ترین مباحثی هستند که در این مقاله به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت. با جاب ویژن همراه باشید.

کارآموز کیست و کارآموزی چیست؟

حتماً در ابتدا برایتان این سؤالات به وجود آمده که کارآموزی چیست، کارآموزی چند ساعت است، هدف از کارآموزی چیست، برای کارآموزی کجا بریم و… . هر دوره کارآموزی، یک برنامه شغلی با زمان محدود است که توسط یک سازمان دولتی یا یک شرکت خصوصی برگزار می‌شود. اکثر کسانی که در دوره‌های کارآموزی شرکت می‌کنند، دانشجویان یا کارجویانی هستند که به تازگی فارغ‌التحصیل شده‌اند. متقاضیان دوره‌های کارآموزی، به دنبال افزایش تجربه و سابقه کار هستند یا اینکه می‌خواهند مهارت‌های جدیدی را بیاموزند. به کسی که در حال گذراندن یک دوره کارآموزی است، کارآموز گفته می‌شود.

مزیت های کارآموزی

آیا کارآموزان حقوق می‌گیرند؟

حالا که می‌دانید کارآموزی چیست، حتماً این سؤال برایتان به وجود آمده که آیا کارآموز‌ها دستمزدی هم بابت فعالیت‌هایشان دریافت می‌کنند یا خیر؟ میزان حقوق کارآموزان به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، صنعتی است که در آن مشغول هستند و وظایف کارآموز یا کارورز است. در حالی که حقوق کارآموزان در حوزه تکنولوژی مانند برنامه‌نویسی و دوره‌های کارآموزی حوزه‌های مالی مانند کارآموزی حسابداری، دستمزدی حتی بالاتر از بعضی از مشاغل دائمی دارند، کارآموزان حوزه‌هایی مانند خبرنگاری، مد و فشن و سازمان‌های دولتی حقوق پایینی دارند یا در کل هیچ حقوقی نمی‌گیرند.

هرچه میزان تحصیلات کارآموز بیشتر باشد، میزان حقوق او نیز بیشتر خواهد بود. معمولاً کارآموزان به دلیل ساعات کاری محدودی که دارند، از بیمه و دیگر مزایای کارکنان دائمی بهره‌مند نمی‌شوند. با این حال، بسته به صنعت و اندازه شرکت، ممکن است که مزایایی مانند شرکت در رویداد‌های اجتماعی شرکت و تأمین حتی محل سکونت به کارآموزان ارائه شود. این مزایا ویژه دوره‌های کارآموزی با حقوق هستند.

دوره‌های کارآموزی بدون حقوق، دوره‌هایی هستند که کارآموزان در آن‌ها تنها مهارت‌های جدید یاد می‌گیرند و کار مفیدی برای شرکت انجام نمی‌دهند. خوشبختانه قوانینی برای دوره‌های کارآموزی وجود دارند که مانع از سوء استفاده از کارآموزان در دوره‌های کارآموزی بدون حقوق می‌شوند.

مطلب مرتبط: مزایای دوره کارآموزی برای کارجو و کارفرما

فرصت‌های جذب کارآموز در چه صنایعی رایج است؟

مزایا و معایب دوره‌های کارآموزی مهندسی، حسابداری یا کارآموز وکالت چیست؟ بهترین صنایع برای گذراندن دوره کارآموزی چیست؟ دوره‌های کارآموزی در بعضی از صنایع و مشاغل نسبت به صنایع دیگر رایج‌تر هستند. در ادامه صنایعی را که جذب کارآموز در آن‌ها رایج‌تر است، معرفی کرده‌ایم:

کارآموزی در صنایع مختلف

 • دوره‌های کارآموزی هنر: هنر‌های زیبا، هنر‌های نمایشی، کارآموزی در موزه‌ها و…
 • دوره‌های کارآموزی کسب‌وکار: تمرکز این دوره‌ها روی جنبه‌های عملیاتی کسب‌وکار مانند زنجیره تأمین یا مدیریت است.
 • دوره‌های کارآموزی مدیریت کسب‌وکار: در این دوره‌ها، تمرکز روی جنبه‌های مدیریتی شرکت‌ها است.
 • دوره‌های کارآموزی طراحی: طراحی داخلی، معماری، طراحی گرافیک و…
 • دوره‌های کارآموزی مهندسی: مهندسی عمران، مهندسی صنعتی و…
 • دوره‌های کارآموزی فشن: مدیریت تولید، عکاسی و…
 • دوره‌های کارآموزی مالی: مانند دوره‌های حسابداری، دوره‌های کارآموزی بانک و…
 • دوره‌های کارآموزی منابع انسانی: تحلیل‌گر، پژوهشگر یا مدیر منابع انسانی
 • دوره‌های کارآموزی IT و برنامه‌نویسی: توسعه وب، امنیت سایبری، توسعه اپلیکیشن‌های موبایل و…
 • دوره‌های کارآموزی بازاریابی: دیجیتال مارکتینگ، تبلیغات و…
 • دوره‌های کارآموزی حقوق: دوره‌های وکالت، کارآموزی دادگستری و…
 • دوره‌های کارآموزی پزشکی و پرستاری: دوره‌های کارآموزی در بیمارستان، دوره‌های روانپزشکی، پژوهش بالینی و…
 • دوره‌های کارآموزی فروش: فروش تجاری، فروش به مشتریان، هوش بازار و…

بهترین روش یافتن آگهی‌های استخدامی کارآموزی چیست؟

بهترین راه برای پیدا کردن دوره‌های کارآموزی در رشته‌های مختلف این است که یک حساب کاربری در جاب ویژن برای خود بسازید و سپس رزومه‌تان را در این پلتفرم تکمیل کنید. سپس می‌توانید با مراجعه به بخش «فرصت‌های شغلی» در جاب ویژن، فیلتر «سابقه کاری مورد نیاز» را روی «کمتر از ۲ سال» قرار دهید و در میان آگهی‌های دعوت به همکاری موجود در سایت به جستجو بپردازید.

تعداد زیادی آگهی استخدام جدید به شما نمایش داده می‌شوند که بعضی از آن‌ها، آگهی‌های کارآموزی هستند. با جستجو در میان این آگهی‌ها می‌توانید دوره‌های کارآموزی مناسب خود را بیابید و برای آن‌ها رزومه بفرستید. البته بعضی از این آگهی‌ها مربوط به استخدام کار دانشجویی هستند و اگر دانشجو هستید، می‌توانید برای آن‌ها رزومه بفرستید.

برای مشاهده آگهی‌های استخدام کارآموز کلیک کنید.

نحوه نوشتن رزومه برای آگهی‌های جذب کارآموز

مراحل نوشتن رزومه برای آگهی‌های کارآموزی چیست؟ با اینکه دوره‌های کارآموزی حقوق و مزایای چندانی ندارند و معمولاً کوتاه‌مدت هستند، اما با توجه به معدود بودن آن‌ها و فواید زیادی که برای کارآموزان دارند، متقاضیان آن‌ها کم نیستند و برای تصاحب این فرصت‌ها، به ویژه در دوره‌های کارآموزی با حقوق، باید با دیگر کارجویان به رقابت بپردازید.

یکی از مهم‌ترین کار‌هایی که باید برای موفقیت در این رقابت انجام دهید، آماده‌سازی یک رزومه کارآموزی عالی برای هر آگهی کارآموزی است. دقت داشته باشید که آگهی‌های دعوت به همکاری مختلف، روی توانمندی‌های مختلفی تأکید دارند و معمولاً باید برای هر آگهی رزومه خود را اندکی تغییر دهید یا اینکه رزومه‌ای جدید تهیه کنید.

کارآموزان و کارورزان پیش از ارسال رزومه، باید بدانند که انواع کارآموزی، از جمله کارآموزی هنرستان یا کارآموزی دانشگاه چیست و می‌خواهند که در چه حوزه‌ای فعالیت کنند. دوره‌ های کارآموزی رایگان در زمینه کارآموزی کامپیوتر، کارآموزی پرستاری، کارآموزی وکالت و… گسترده و متنوع هستند. در این بخش می‌خواهیم به شما نشان دهیم که چگونه می‌توانید یک رزومه کارآموزی مناسب بنویسید.

کاربرد رزومه‌ساز‌ها یا قالب‌های رزومه در تهیه رزومه کارآموزی چیست؟

اکثر کسانی که می‌خواهند برای آگهی‌های کارآموزی رزومه بفرستند، رزومه کاری ندارند یا تجربه آن‌ها در نوشتن رزومه پایین است. بنابراین، بهترین روش تهیه رزومه برای این افراد، استفاده از قالب‌های رایگان رزومه است. روش بهتر برای انجام این کار، استفاده از رزومه‌ساز‌هایی مانند رزومه ساز رایگان جاب ویژن است.

برای استفاده از رزومه ساز رایگان جاب ویژن کلیک کنید.

رزومه‌ساز جاب ویژن شامل فیلد‌های بسیار متنوع و کاملی است. شما پیش از ارسال رزومه به کارفرمایان، باید رزومه را تا میزان ۱۰۰٪ تکمیل کنید. البته می‌توانید بعضی از فیلد‌ها را خالی بگذارید که در مورد رزومه‌های کارآموزی اهمیت زیادی دارد.

آگهی‌های جذب کارآموز را با دقت بخوانید

پیش از اینکه رزومه خود را بنویسید، آگهی‌های دعوت به همکاری کارآموزی رشته خود، حتی آن‌هایی را که منقضی شده‌اند، با دقت بخوانید و ببینید که معیار‌های کارفرمایان در پذیرش کارآموزی چیست. شما می‌توانید با مطالعه این آگهی‌ها، به مجموعه‌ای از کلمات کلیدی برسید و از آن‌ها در رزومه خود استفاده کنید. به یاد داشته باشید که هر فرصت کارآموزی، نیازمندی‌های خاص خود را دارد و پیش از ارسال رزومه برای هر آگهی باید رزومه خود را با آن تطبیق دهید.

پس از این کار، مهارت‌ها، توانمندی‌ها، سوابق آموزشی، سوابق کارآموزی و کار‌های داوطلبانه قبلی خود را در فهرستی جداگانه بنویسید و سپس، فهرست نیازمندی‌های هر فرصت شغلی را با این فهرست مقایسه کنید و هر آیتمی را که در هر دو فهرست موجود بود، در رزومه خود قرار دهید.

رزومه ساز

بخش‌های مختلف رزومه را تکمیل کنید

وارد کردن برخی از اطلاعات در رزومه‌ساز جاب ویژن ضروری است؛ ولی بعضی از فیلد‌ها مانند افتخارات یا سوابق کاری قبلی را می‌توان خالی گذاشت. دقت داشته باشید که در هر نوع رزومه‌ای، هرچه فیلد‌های خالی کمتری داشته باشید، بهتر است.

اما مزایای رزومه‌ساز جاب ویژن برای تهیه رزومه کارآموزی چیست؟ یکی از مزایای رزومه‌ساز جاب ویژن این است که فیلد‌هایی را که پر نکرده‌اید، در رزومه شما نمایش نمی‌دهد و فقط فیلد‌هایی را به کارفرما نمایش می‌دهد که آن‌ها را پر کرده‌اید.

اگر دانشجو هستید، ایمیل سازمانی دانشگاه یا مؤسسه آموزشی خود را در بخش اطلاعات تماس وارد کنید. این کار حرفه‌ای‌تر است و به کارفرما ثابت می‌کند که شما واقعاً دانشجوی آن دانشگاه هستید. اگر هنوز تحصیلات خود را به پایان نرسانده‌اید، باید به سوابق تحصیلی و رشته و دانشگاهی که اکنون در حال تحصیل در آن هستید، اشاره کنید. سایر مواردی که بهتر است در رزومه شما باشند، عبارت‌اند از: جوایز و افتخارات تحصیلی، فعالیت‌های پژوهشی، ورزشی و…، مهارت‌ها و حوزه‌های مورد علاقه.

هرگونه سابقه کاری با حقوق یا بدون حقوق را بنویسید

در بخش سابقه کار، منظور فقط کار‌هایی نیست که برای آن‌ها دستمزد دریافت کرده‌اید، بلکه می‌توانید دوره‌های کارآموزی بدون حقوق یا کار‌های داوطلبانه را در این بخش بنویسید. در رزومه‌های کارآموزی خیلی نگران مرتبط بودن سوابق کاری با زمینه دوره کارآموزی که می‌خواهید برای آن رزومه بفرستید نباشید. سابقه کاری نشان می‌دهد که شما با دنیای مشاغل آشنا هستید و تجربیاتی از رابطه با کارفرما دارید.

دلیل اشاره به فعالیت‌های دوره دانشجویی و پس از آن در رزومه کارآموزی چیست؟

رزومه نویسی برای کارآموزی

در صورتی که در دوران دانشجویی یا پس از پایان دوران دانشجویی، فعالیت‌های غیرکاری مانند عضویت در انجمن‌های دانشجویی، مشارکت در طرح‌های پژوهشی، عضویت در تیم‌های ورزشی و… داشته‌اید، حتماً در رزومه کارآموزی خود به آن‌ها اشاره کنید. این فعالیت‌ها مهارت در انجام کارهای تیمی و روحیه کار گروهی را در شما تقویت کرده‌اند. حضور در فعالیت‌های اجتماعی روی هوش هیجانی و بسیاری از مهارت‌های نرم تأثیر مثبت دارد و کارفرمایان این موارد را نادیده نمی‌گیرند.

مهارت‌ها و علاقه‌مندی‌هایتان را برای کارفرمایان بیان کنید

اگر هنوز دانشجو باشید یا به تازگی فارغ‌التحصیل شده باشید، قطعاً مهارت‌های زیادی ندارید یا شاید هم برای پاس کردن واحد کارآموزی دانشگاه و ارائه گزارش کارآموزی به دنبال شرکت در دوره‌های کارآموزی هستید. نداشتن مهارت‌های تخصصی زیاد از نظر کارفرمایانی که به دنبال جذب کارآموز هستند، ایرادی ندارد. زیرا هدف از دوره‌های کارآموزی، آموزش مهارت‌ها به شما است. در این بخش از رزومه خود، به تمامی مهارت‌های خود اشاره کنید و خیلی نگران مرتبط بودن آن‌ها با دوره کارآموزی نباشید.

مهارت‌هایتان برای شرکت در یک دوره کارآموزی چیست؟ آیا بر یک زبان خارجی مسلط هستید؟ آیا با برنامه‌نویسی آشنایی دارید؟ آیا می‌توانید با نرم‌افزار‌های خاصی کار کنید؟ هر کدام از این مهارت‌ها می‌توانند برای کارفرما جالب باشند، حتی اگر ارتباطی با دوره کارآموزی نداشته باشند.

همچنین، بد نیست که به سرگرمی‌های خود اشاره کنید و بگویید که اوقات فراغت خود را چگونه سپری می‌کنید. این کار باعث می‌شود که کارفرما شما را بهتر بشناسد.

جمع‌بندی

در این مقاله، به بررسی پاسخ این سؤال پرداختیم که کارآموزی چیست و چگونه رزومه کارآموزی بنویسیم. بسیاری از سازمان‌ها برای جذب مستعدترین افراد و آماده‌سازی آن‌ها برای جایگاه‌های شغلی، دوره‌های کارآموزی برگزار می‌کنند. حقوق و مزایای دوره کارآموزی به نوع صنعت، میزان تحصیلات شما، مدت زمان دوره و… بستگی دارد.

دوره‌های کارآموزی می‌توانند از چند هفته تا حدود دو سال طول بکشند. این دوره‌ها در حوزه‌های مختلفی از جمله هنر، برنامه‌نویسی، کسب‌وکار، مالی، فشن، حقوق، پرستاری و پزشکی و… برگزار می‌شوند. برای اطلاع از جدیدترین آگهی‌های استخدام کارآموز و فرصت‌های استخدام کار دانشجویی می‌توانید به بخش «فرصت‌های شغلی» در جاب ویژن مراجعه کنید. با ساخت رزومه کارآموزی خود با استفاده از رزومه‌ساز جاب ویژن و ارسال آن برای کارفرمایان، می‌توانید شانس پذیرشتان را در یک دوره کارآموزی مناسب بالا ببرید.

منبع: Themuse

نویسنده

بدون دیدگاه