گزارش‌های بازار کار /
گزارش حقوق و دستمزد
جاب‌ویژن - ۱۴۰۳

گزارش جامع جاب ویژن که با کمک نظرات بیش از 9۰ هزار نفر تهیه شده، میزان حقوق مشاغل مختلف در سال ۱۴۰۲، انتظارات افراد نسبت به حقوق دریافتی در سال ۱۴۰۳ و همچنین داده‌های دیگری درباره حقوق انواع مشاغل را در اختیار شما قرار می‌دهد.

دانلود گزارش حقوق و دستمزد 1403download
growth element

در انتهای هر سال جاب ویژن با برگزاری یک نظرسنجی جامع درباره میزان حقوق و انتظارات افراد فعال در حوزه‌های مختلف برای حقوق سال آینده، گزارشی کامل تهیه می‌کند. گزارش سراسری میزان افزایش حقوق در سال 1403 به کارکنان و کارفرمایان کمک می‌کند درک درستی از میزان درآمد هر شغل داشته باشند و بتوانند با کنار گذاشتن انتظارات غیر واقعی با همدیگر به توافق برسند. این گزارش، اطلاعات جامعی از میزان درآمد افراد با توجه به سطح ارشدیت، شغل و شهر محل اشتغال ارائه می‌کند و مرجعی قابل اعتماد برای آگاهی از میزان حقوق هر شغل است.

همه مقاله‌هاnavigate

گزارش حقوق و دستمزد در رسانه‌ها

فرارو

دنبال نیروی کار می‌گردید و با توجه به افزایش حقوق‌ها نمی‌دانید پیشنهادتان را باید با چه عددی شروع کنید؟ رقبا نیرو‌های کارآمد و کارکشته‌تان را به آسانی از چنگتان بیرون می‌آورند و استخدام می‌کنند؟ گزارش جاب‌ویژن دقیقا همان چیزی است که در ابتدای سال ۱۴۰۲ به آن نیاز مبرم دارید. فعالان حدود ۶۰ عنوان شغلی در تهیه این گزارش مشارکت داشته‌اند و با صداقت گفته‌اند پارسال چقدر درآمد داشته‌اند و امسال دریافت چه میزان حقوق می‌تواند رضایتشان را جلب کند.

اسرار افزایش حقوق ۱۴۰۲ در هشت گروه شغلی پرطرفدار
انصاف نیوز

پلتفرم جاب‌ویژن در تازه‌ترین گزارش خود از وضعیت حقوق و دستمزدها در سال ۱۴۰۱ و چشم‌انداز آن در سال جاری، نتایج نظرسنجی از نزدیک به ۷۰ هزار زن و مرد شاغل در سراسر کشور را گردآوری کرده که دارای نکات قابل توجهی است از جمله این‌که در مشاغل یکسان برای زنان و مردان شکاف درآمدی وجود دارد، زنان افزایش حقوقی کمتر از مردان برای سال جاری را انتظار می‌کشند، دستمزدها در برخی مشاغل در حال تنزل است و انتظار موفقیت یا استقبال مردم موجب شده دستمزد در برخی مشاغل بالاتر از متوسط پرداختی کشور قرار گیرد.

ناپایداری در بازار کار؛ دستمزدها زیر خط فقر است
فردای اقتصاد

نگاهی به آمارهای منتشر شده از استارتاپ جاب ویژن درباره میزان دستمزدهای مشاغل مختلف در ایران نشان دهنده این است که مشاغل تکنولوژی در بخش بالایی هرم دستمزدی در ایران قرار دارند. بر اساس این گزارش میزان دستمزد یک فرد ارشد در زبان برنامه نویسی Go برابر با ۸۰ میلیون تومان در ماه است که از این نظر این شغل پردرآمدترین شغل تکنولوژی در ایران است.

پردرآمدترین مشاغل تکنولوژی در ایران کدامند؟
پیوست

بر اساس گزارش جاب‌ویژن درباره میزان افزایش حقوق در سال ۱۴۰۲ از میان افراد شاغل در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، در سطح کارشناس حداقل ۳۴ درصد، در سطح کارشناس ارشد حداقل ۳۴ درصد و در سطح مدیر حداقل ۳۶ درصد افزایش حقوق را انتظار دارند. همچنین داده‌های جاب‌ویژن، از حقوق زیرخط فقر ۷۵ درصد فعالین حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در سطح کارشناسان در سال گذشته حکایت دارد.

انتظار افزایش حقوق ۳۴ درصدی افراد شاغل در حوزه ICT ایران

گزارش‌های سالیانه

همه گزارش‌های حقوق و دستمزد جاب ویژن

جدید

در فروردین 1403 گزارش سراسری حقوق و دستمزد این سال منتشر شد که در آن درآمد مشاغل مختلف و همچنین میزان افزایش آن در سال جدید ارائه شد. برای تهیه این گزارش بیش از 9۰ هزار نفر در نظرسنجی جاب ویژن که در اسفند ۱۴۰۲ برگزار شده بود، شرکت کردند.

دانلود گزارشdownload

در فروردین 1402 گزارش سراسری حقوق و دستمزد این سال منتشر شد که در آن درآمد مشاغل مختلف و همچنین میزان افزایش آن در سال جدید ارائه شد. برای تهیه این گزارش 74 هزار نفر در نظرسنجی جاب ویژن که در اسفند 1401 برگزار شده بود، شرکت کردند.

دانلود گزارشdownload

در فروردین 1401 شاهد انتشار گزارش جامعی از میزان حقوق افراد در سال گذشته و میزان افزایش این مبلغ، با در نظر گرفتن شهر محل فعالیت و سطح ارشدیت، بودیم. برای تهیه گزارش حقوق و دستمزد 1401، حدود 50 هزار شاغل از نقاط مختلف کشور در نظرسنجی جاب ویژن در اسفند 1400 شرکت کردند.

دانلود گزارشdownload

در ابتدای سال 1400 گزارش حقوق و دستمزد این سال که از اطلاعات مرتبط با حقوق سال گذشته مشاغل مختلف و افزایش آن در سال جدید تشکیل می‌شد،‌ توسط جاب ویژن منتشر شد. حدود 40 هزار شاغل با به اشتراک گذاشتن اطلاعات مربوط به حقوق سال گذشته و آینده خود در نظرسنجی که در پایان سال 1399 برگزار شده بود، به تهیه این گزارش کمک کردند.

دانلود گزارشdownload

در بهار 1399 گزارش جامعی از میزان حقوق برنامه‌نویسان در حوزه‌های مختلف در سال گذشته و افزایش حقوق‌ها در سال جدید منتشر شد. این گزارش با کمک برنامه‌نویسانی که در انتهای سال 1398 در نظرسنجی جاب ویژن شرکت کردند، تهیه شد.

دانلود گزارشdownload

پرسش‌های متداول

مطالعه گزارش حقوق و دستمزد چه فایده‌ای برای کارجویان و کارکنان دارد؟
آیا مطالعه گزارش حقوق و دستمزد برای کارفرمایان هم مفید است؟
آیا اطلاعات گزارش سراسری حقوق جاب ویژن به روز، دقیق و قابل اعتماد هستند؟
آیا می‌توانم بطور رایگان به گزارش حقوق سراسری دسترسی داشته باشم؟
آیا گزارش سراسری حقوق و دستمزد شامل نمودارها و آمارهای تصویری است؟
در این گزارش، حقوق مشاغل در مناطق مختلف چگونه دسته‌بندی می‌شود؟
آیا در گزارش بین حقوق افراد با سطح ارشدیت مختلف تفاوتی وجود دارد؟
آیا در این گزارش به موضوعاتی مانند تفاوت حقوق و دستمزد با توجه به جنسیت و تحصیلات پرداخته شده است؟

سوالات متداول در رابطه با گزارش حقوق و دستمزد

1 چه اطلاعاتی باید در گزارش جامع حقوق و دستمزد موجود باشد؟
2 چگونه می‌توان گزارش حقوق و دستمزد در ایران را تهیه کرد؟
3 آیا گزارش حقوق و دستمزد جاب ویژن دقیق است؟

گزارش حقوق و دستمزد در ایران: راهنمای جامع برای کارمندان، کارگران و کارفرمایان

هرساله با آغاز سال جدید، موضوع حقوق و دستمزد و تغییرات آن در صدر اخبار و دغدغه‌های کارمندان و کارفرمایان قرار می‌گیرد. تعیین حقوق و دستمزد منصفانه و مطابق با قانون کار، از حقوق اولیه کارگران و از وظایف اصلی کارفرمایان است. به همین دلیل در این مطلب ضمن آشنایی با مفاهیم گزارش حقوق و دستمزد در ایران، به معرفی گزارش حقوق جاب ویژن که هرساله منتشر می‌شود، می‌پردازیم.

مفاهیم کلیدی در گزارش حقوق و دستمزد کارمندان

در ادامه، برخی از مفاهیم اصلی در گزارش حقوق و دستمزد کارگران و کارمندان معرفی شده است:

حقوق

منظور از حقوق یا دستمزد مبلغی است که کارفرما به کارمند بابت انجام کار می‌دهد و معمولاً بر اساس قرارداد کاری تعیین می‌شود.

فیش حقوقی

فیش حقوقی، سندی است که به تفکیک، تمام‌پرداختی‌ها و کسورات مربوط به حقوق و دستمزد یک کارمند را نشان می‌دهد. اجزای اصلی فیش حقوقی شامل موارد زیر است:

 • حقوق پایه
 • مزایای شغلی (مانند حق مسکن، حق اولاد، بن کارگری)
 • اضافه‌کاری
 • تعداد ساعت کارکرد
 • کسورات

کسورات

مبالغی مانند مالیات، حق بیمه‌ و قسط وام را که از حقوق یا دستمزد کارمند کسر می‌شوند، کسورات می‌نامند.

ساعت کاری

منظور از ساعت کاری تعداد ساعتی است که یک کارمند باید در هرروز یا هفته کار کند تا بر اساس آن، حقوق و دستمزد او محاسبه ‌شود.

تعطیلات و مرخصی

زمانی را که کارمندان حق‌دارند بدون از دست دادن حقوق و دستمزد به استراحت یا مراقبت از خود و خانواده‌ بپردازند، به‌عنوان روزهای تعطیل یا مرخصی شناخته می‌شود.

قانون کار

مجموعه‌ای از قوانین و مقرراتی که حقوق و تعهدات کارفرما و کارمند را تعیین می‌کند و به مواردی نظیر حقوق حداقلی و ساعت کاری اشاره دارد، قانون کار نامیده می‌شود.

تسویه‌حساب

فرآیند پایانی محاسبه و پرداخت حقوق و دستمزد به کارمندان بر اساس مقررات و توافقات که معمولاً در پایان هر دوره حسابداری یا حساب دوره مالی است، تسویه‌حساب نام دارد.

لیست کارمندان و کارگران

این لیست فهرستی از اسامی و مشخصات افراد شاغل در یک مجموعه است که برای محاسبه حقوق و دستمزد و سایر امور اداری مورداستفاده قرار می‌گیرد.

لیست مالیات حقوق

لیست مالیات حقوق، فهرستی از مالیات‌های کسر شده از حقوق و دستمزد کارکنان است که به اداره امور مالیاتی ارسال می‌شود.

حسابرسی

بررسی و تطبیق اطلاعات مالی یک مجموعه با قوانین و مقررات مربوطه را حسابرسی گویند.

محاسبه حقوق

فرآیند محاسبه حقوق، فرآیندی برای تعیین میزان حقوق و دستمزد بر اساس عوامل مختلف مانند حداقل دستمزد، سابقه کار، مزایای شغلی و... است.

اصول تعیین حقوق و دستمزد در ایران

به‌طورکلی، حقوق و دستمزد باید بر اساس اصل انصاف، مهارت و تجربه، نوع شغل و منطقه جغرافیایی تعیین شود. این در حالی است که حداقل حقوق و دستمزد هرساله به‌وسیله شورای عالی کار با در نظر گرفتن هزینه‌های زندگی و وضعیت اقتصادی کشور تعیین می‌شود.

 • حداقل دستمزد: دستمزد پایه که به‌عنوان مبنای حقوق و دستمزد در نظر گرفته می‌شود.
 • سنوات: کارفرما باید به کارمندان و کارگرانی که یک سال یا بیشتر در شرکت او مشغول به کار بوده‌اند، مبلغی معادل با آخرین حقوق پرداختی را به‌عنوان سنوات پرداخت نماید.
 • مزایای شغلی: مزایایی مانند پاداش، عیدی، حق مسکن و حق اولاد، به حقوق پایه اضافه می‌شود.
 • سختی کار: برای مشاغلی که دارای شرایط سخت و زیان‌آور هستند، مزایایی به‌عنوان سختی کار در نظر گرفته می‌شود.
 • ساعات اضافه‌کاری: ساعات کار بیش از 44 ساعت در هفته به‌عنوان اضافه‌کاری محسوب می‌شود و با نرخ 1.4 برابر حقوق پایه محاسبه می‌گردد.
 • مزد توافقی: کارفرما و کارگر می‌توانند در مورد حقوق و دستمزد توافق کنند.
 • کسورات: برای محاسبه پرداختی خالص در هر ماه، 7 درصد از حق بیمه به‌همراه مالیات و سایر کسورات قانونی از حقوق و دستمزد کلی کارگران کم می‌شود.

عوامل موثر بر حقوق و دستمزد

علاوه بر حداقل حقوق و دستمزد تعیین‌شده به‌وسیله قانون که در گزارش حقوق و دستمزد بیان می‌شود، عوامل متعددی می‌توانند بر حقوق و دستمزد افراد تأثیر ‌بگذارند. برخی از این عوامل عبارت‌اند از:

 • مهارت و تجربه
 • تحصیلات
 • نوع شغل
 • سابقه کار
 • عملکرد شغلی
 • منطقه جغرافیایی

محاسبه آنلاین حقوق و دستمزد

امروزه، ابزارهای آنلاین متعددی برای محاسبه سریع و آسان حقوق و دستمزد وجود دارند. این ابزارها با در نظر گرفتن پارامترهای مختلف مانند نوع شغل، منطقه جغرافیایی، سابقه کار و میزان تحصیلات، می‌توانند حقوق و دستمزد تقریبی را محاسبه کنند.

گزارش جامع حقوق و دستمزد

گزارش حقوق و دستمزد، به بررسی وضعیت حقوق و دستمزد در سطوح مختلف شغلی و بخش‌های مختلف اقتصادی می‌پردازد. این گزارش‌ها می‌توانند اطلاعات مفیدی را در اختیار کارمندان، کارفرمایان و سیاست‌گذاران قرار دهند.

گزارش حقوق و دستمزد جاب ویژن

ارائه گزارشی درباره حقوق شغل های مختلف در ایران، یکی از موضوعات موردتوجه در جاب ویژن است. سایت جاب ویژن هرساله با برگزاری یک نظرسنجی آنلاین از کارجویان، میزان حقوق و دستمزد پیشنهادی آن‌ها به کارفرمایان برای سال آینده را دریافت می‌کند.

سپس میزان حقوق شغل های مختلف در ایران به تفکیک هر گروه شغلی و در قالب یک گزارش جامع حقوق و دستمزد، در سایت جاب ویژن منتشرشده و در دسترس عموم قرار می‌گیرد. گزارش حقوق و دستمزد جاب ویژن از بخش‌های اصلی زیر تشکیل‌شده است:

نگاه کلی به نتایج نظرسنجی

در این بخش از گزارش حقوق، میزان افزایش حقوق درخواستی نیروهای کاری بر اساس جنسیت، شهر محل اشتغال، جایگاه شغلی، مقطع تحصیلی، نوع دانشگاه محل تحصیل و میزان تجربه کاری، به‌طور جداگانه موردبررسی قرار می‌گیرد.

مزایای شغلی

در این بخش از گزارش حقوق و دستمزد، میزان محبوبیت مزایای شغلی مختلف از نگاه افراد شرکت‌کننده در نظرسنجی حقوق و دستمزد جاب ویژن آورده شده است. همچنین در این بخش، نکات مهم درباره اولویت‌بندی مزایای شغلی بیان می‌شوند.

میزان افزایش حقوق شغل های مختلف در ایران

در گزارش حقوق و دستمزد جاب ویژن، میزان افزایش حقوق و دستمزد در سال جدید به تفکیک هر شغل مشخص می‌شود. به شکلی که برای هر گروه شغلی، میزان حقوق و دستمزد به تفکیک سطح ارشدیت و موقعیت جغرافیایی بیان می‌شود.

مشاهده بیشتر toggle