شرایط و تحصیلات لازم برای استخدام صندوقدار چیست؟

نوشته شده توسط زهرا مظاهری
زمان مطالعه: 7دقیقه
شرایط و تحصیلات لازم برای استخدام صندوقدار چیست؟

فروشگاه‌‌ها و کسب و کارهایی که مستقیما محصولات و خدماتشان را به مشتری می‌فروشند برای رسیدگی به امور دریافتی و پرداختی مشتریان به استخدام صندوقدار نیاز خواهند داشت. شغل صندوقداری به خاطر عدم نیاز به مدرک تحصیلی خاص و سابقه کاری و متغیربودن ساعات کاری به ویژه در بین دانشجویان و کسانی که تازه فارغ التحصیل شده‌‌اند و در جستجوی کار هستند محبوبیت زیادی دارد.

در این مقاله از  جاب ویژن قصد داریم در مورد شغل صندوقداری صحبت کنیم و راجع به شرایط و مهارتهای مدنظر کارفرماها برای استخدام صندوقدار توضیحاتی مبسوط ارائه کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

صندوقدار به چه کسی گفته می‌شود؟

به طور کلی صندوقدار کسی است که مبلغ محصول یا خدمات فروخته شده را به صورت پول نقد، کارت اعتباری، بن خرید، چک و … دریافت می‌کند؛ باقیمانده مبلغ را (موقع پرداخت نقدی) به مشتری پس می‌دهد و در قبال آن به مشتری فاکتور یا رسید می‌دهد.

مطالب مرتبط: آگهی‌های استخدام فروشنده

علاوه بر این، صندوقدار موظف است به سوالات و مشکلات مشتریان در مورد محصولات یا خدمات، مثلا مکان دقیق یک محصول در فروشگاه هم رسیدگی کند. در فروشگاه‌‌های زنجیره‌ای چون صندوقداران معمولا جلوی درب ورودی قرار دارند وظیفه خوشامدگویی به مشتریان را نیز برعهده خواهند داشت.

هرچند بیشتر آگهی‌‌ کار صندوقدار مربوط به فروشگاهها، هایپراستار و رستوران‌هاست؛ اما برخی شرکتها و بیمارستان‌ها و … هم به استخدام صندوقدار نیاز خواهند داشت. البته وظایف صندوق‌دار در این کسب و کارها کمی با صندوقدار فروشگاه متفاوت است و به مهارت‌ها و تحصیلات بیشتری نیاز دارد که در ادامه در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

شرح مسئولیت‌ها و وظایف صندوق دار

شرح وظایف صندوقدار بسته به محیط کار و زمینه فعالیت می‌تواند بسیار متفاوت باشد. در برخی فروشگاه‌‌های بزرگ و هایپرمارکت‌‌‌ها، صندوقدار تنها پشت صندوق قرار می‌گیرد و با سرعت بالا اجناس و کالاهای خریداری شده مشتریان را حساب می‌کند. اما در برخی کسب و کارهای دیگر ممکن است صندوقدار وظایف دیگری مثل چیدن محصولات در قفسه‌ها و راهنمایی و پاسخگویی به شکایات و مشکلات مشتریان را نیز برعهده داشته باشد.

وظایف صندوقدار

با این حال، به طور کلی اگر بخواهیم در مورد وظایف صندوقدار توضیح بدهیم می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • محاسبه هزینه محصولات و خدمات با استفاده از ماشین حساب، اسکنرهای بارکدخوان و نرم افزارهای مخصوص
 • دریافت مبلغ محصول و خدمات از مشتری به صورت پول نقد، کارت اعتباری، کوپن یا بن خرید، چک و …
 • صدور رسید فروش، تطبیق آن با اجناس و تحویل رسید آن به مشتری
 • محاسبه و بررسی مبالغ پرداختی و اصلاح اشتباهات
 • نگهداری پول نقد در کشو و تحویل آن به سرپرست
 • شمردن پول در کشو در ابتدا و انتهای شیفت
 • اطمینان از داشتن پول خرد کافی در کشو برای پس دادن مابقی پول مشتری
 • پاسخگویی به مشتریان در مورد محصولات یا خدمات و رفع کلیه شکایات و نارضایتی‌ها
 • انطباق پول نقد موجود در کشو با رسیدهای فروش و اطمینان از درست بودن حساب‌ها
 • ارائه گزارش در مورد تجهیزات و مشکلات فروش
 • رسیدگی به محصولات مرجوعی یا دچار نقص و مشکل
 • راهنمای و ارائه توضیح به مشتری در مورد سیاست‌های فروشگاه
 • در صورت نیاز، مشارکت در سایر امور مثل چیدن محصولات در قفسه‌ها

ویژگی‌ها و مهارت‌های لازم برای صندوقداری

درست است که صندوقداری یکی از مشاغل ورودی حوزه فروشندگی و فروش به شمار می‌‌آید؛ اما یک صندوقدار موفق به ویژگی‌‌ها و مهارتهای خاصی مثل مهارت‌‌های ریاضیاتی، مهارت‌های ارتباطی و مشتری مداری و … نیاز خواهد داشت. این شغل ارتباط مستقیمی با مشتریان دارد و تاثیر مستقیمی بر رضایت یا نارضایتی مشتری از آن کسب و کار می‌تواند داشته باشد؛ به همین دلیل کارفرماها مهارتها و شرایط خاصی را برای استخدام صندوقدار در نظر می‌‌‌‌‌گیرند.

رفتار مودبانه، خونگرم و خوش برخورد

برخورد خوب و مودبانه یکی از ویژگی‌های مهم شغل صندوقداری است. در اغلب فروشگاه‌ها و رستوران‌ها، صندوقدار تنها فردی است که ارتباط مستقیمی با مشتریان دارد و به نوعی، نماینده کسب و کار به حساب می‌آید. به همین دلیل رفتار خوب و مودبانه با مشتریان می‌تواند تاثیر زیادی در میزان رضایتمندی مشتریان از آن کسب و کار داشته باشد.

مهارتهای صندوقدار

مهارت‌های ارتباطی و مشتری مداری

فردی می‌تواند در این شغل موفق شود که شخصیت مشتری‌مدار و اجتماعی داشته باشد. از آنجا که کار اصلی صندوقدار، ارتباط مستقیم با ده‌ها و صدها مشتری در روز است؛ این فرد باید مهارت برقراری ارتباط دوستانه را با مشتریان مختلف داشته باشد.

برخی دیگر از مهارت‌های مورد نیاز عبارتند از:

 • توانایی محاسبه سریع و تحویل مابقی پول به مشتری (در مورد پرداخت نقدی)
 • پاسخگویی و دقت در تطابق فاکتورها و رسیدهای فروش
 • مهارت بالای مشتری مداری و روابط عمومی
 • توانایی ایستادن به مدت طولانی (در برخی فروشگاه‌‌‌ها)
 • مهارت‌‌های ارتباط کلامی بسیار عالی
 • توانایی کار در محیط شلوغ و پرتنش و پرهیاهو
 • دقت و توجه بالا به جزئیات
 • دانش و آشنایی با سیستم‌‌ها و نرم افزارهای فروش
 • صبور و باحوصله
 • مودب و خوش برخورد
 • مهارت‌‌های پایه ریاضیاتی و کامپیوتر
 • انعطاف در ساعات کاری و در دسترس بودن برای کار شیفت شب، آخر هفته، تعطیلات و …
 • قابلیت و توانایی انجام چندکار به صورت همزمان
 • مهارت‌های پایه فروش

تحصیلات مورد نیاز برای استخدام صندوقدار

به طور کلی، برای شغل صندوق‌داری به تحصیلات و مدرک دانشگاهی خاصی نیاز نیست و حتی کسی که دیپلم دبیرستان دارد هم می‌تواند از پس وظایف این شغل بربیاید. با این حال، اگر به صفحه فرصت‌های شغلی صندوقدار در سایت جاب ویژن سری بزنید متوجه می‌شوید که اکثر کارفرماها مدرک لیسانس را برای استخدام صندوقدار مدنظر قرار داده‌اند. همین طور بسته به نوع، زمینه فعالیت و اندازه کسب و کار ممکن است برای صندوقداری به سپری کردن دوره آموزشی یا مدارک ویژه‌ای نیاز داشته باشید.

رشته تحصیلی شما هرچه باشد، شما باید 2 مهارت مهم را داشته باشید:

 1. مهارت‌های ریاضیاتی خوبی داشته باشید
 2. در برخورد با مشتریان با نهایت ادب و خوشرویی برخورد کنید.

اگر این دو مهارت را داشته باشید می‌توانید با هر مدرک و سطح تحصیلاتی، موقعیت شغلی مناسبی پیدا کنید و استخدام شوید.

آیا استخدام صندوق‌دار به تجربه و سابقه کاری نیاز دارد؟

برای استخدام صندوقدار ساده معمولا نیاز چندانی به سابقه و تجربه کاری مرتبط نیست و معمولا آموزش‌های لازم همان ابتدا به فرد داده می‌شود. هرچند داشتن سابقه کاری مرتبط مزیت و امتیاز ویژه‌‌ای برای شما محسوب می‌شود و شانس استخدامتان در موقعیت‌های شغلی بهتر را افزایش می‌دهد.

به طور مثال برای استخدام در فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ به حداقل یک سال سابقه کار مرتبط نیاز خواهید داشت. همچنین برای استخدام صندوقدار رستوران و تهیه غذا به فردی نیاز است که با محیط کاری رستوران‌ها و صنایع غذایی آشنایی کافی داشته باشد.

مسیر شغلی و امکان پیشرفت حرفه‌ای

بازار کار صندوقدار

صندوقداری یکی از مشاغل سطح ورودی و پایه در حوزه فروشندگی به حساب می‌آید و معمولا به تحصیلات و تجربه بالایی نیاز ندارد. به همین دلیل این موقعیت شغلی نقطه شروع خوبی برای کارجویان تازه‌کار است تا بتوانند ضمن کسب درآمد، تجربیات و سابقه کاری خوبی در حوزه فروش پیدا کنند.
بسیاری از دانشجویان و فارغ التحصیلان تمایل دارند تنها به طور موقت یا پاره وقت به عنوان صندوق‌دار کار کنند و تمایلی به پیشرفت در این مسیر ندارند. اما اگر قصد دارید این حوزه را به عنوان مسیر شغلی آینده خود انتخاب کنید می‌‌توانید بعد از مدتی و با کسب تجربه و مهارت، پیشرفت خوبی داشته باشید و به عناوین شغلی بالاتر و حقوق و درآمد بیشتری برسید.

فردی که تجربه و سابقه موفقی در این زمینه پیدا کند و مهارت‌‌ها و ویژگی‌های لازم برای فروش را داشته باشد می‌‌تواند بعدها برای آگهی استخدام فروشنده، نماینده فروش و ویزیتور و بازاریاب، استخدام کارشناس فروش یا حتی مدیر فروش رزومه ارسال کند و یک موقعیت شغلی خوب در یک شرکت یا سازمان بزرگ و معتبر و حقوق و درآمد مکفی پیدا کند.

مطالب مرتبط: راهنمای استخدام فروشنده

آینده کاری و دورنمای شغل صندوقداری

براساس آمار منتشر شده توسط وزارت کار آمریکا، دورنمای شغلی صندوقداری در دهه آینده کمتر از سایر مشاغل خواهد بود. دلیل اصلی این موضوع، ورود و گسترش استفاده از تکنولوژیهای مدرن برای خرید آنلاین، پرداخت قیمت اجناس توسط مشتری و …. است که بدون نیاز به حضور صندوقدار انجام می‌شود. پیش بینی میشود نرخ استخدام این شغل در سال آینده حداقل 1% کاهش پییدا کند.

با این حال، چندان جای نگرانی نیست و تا زمانی که تکنولوژی به طور کامل جایگزین نیروی انسانی شود مدت زیادی باقی مانده است. تا آن زمان، تمامی فروشگاهها، رستورانها و کسب‌وکارهای مختلف برای فروش اجناس و محاسبه قیمت به استخدام صندوقدار آقا یا خانم نیاز خواهند داشت.

شرایط شغل و محیط کاری

براساس اطلاعات سایت thebalanncecareers.com تقریبا 28% صندوقدارها در فروشگاه‌های موادغذایی کار می‌کنند. سایر افراد نیز در فروشگاه‌‌های پوشاک و محصولات دیگر، رستورانها، داروخانه و … مشغول به کار هستند.

کار صندوقداری ممکن است بسیار تکراری و روتین و یکنواخت باشد و مجبور باشید بدون استراحت، ساعتها پشت صندوق بمانید. همینطور رسیدگی به شکایات و اعتراضهای مشتریان ناراضی هم استرس و فشار کاری زیادی ایجاد می‌کند.

هم خانمها و هم آقایان می‌توانند در صورت داشتن شرایط لازم در این موقعیت شغلی مشغول به کار شوند. با این حال، بررسی انواع آگهی‌ استخدام صندوقدار نشان می‌دهد تقاضا برای استخدام صندوقدار خانم اندکی بالاتر است!

دلیل این موضوع می‌تواند دقت و توجه بالای خانم‌‌ها به جزئیات و توقع و انتظار حقوق و دستمزد کمتر خانم‌ها باشد. البته در کسب و کارهایی که ساعات کاری بسیار طولانی دارند یا به صورت شبانه‌‌روزی باز هستند (مثل فروشگاه شهروند) و نیاز به استخدام صندوقدار شیفت شب وجود دارد اولویت بیشتر با آقایان است.

برخی فروشگاه‌‌ها و کسب و کارها امکانات و مزایای ویژه‌‌ای برای این شغل در نظر می‌گیرند. به طور مثال افرادی که از شهری دیگر برای کار به تهران یا سایر مراکز استان‌ها می‌آیند و ساکن نیستند می‌توانند به دنبال آگهی‌های شغلی استخدام صندوقدار با جای خواب بگردند.

روزها و ساعات کاری شغل صندوقدار

برنامه زمانی شغل صندوقداری بسیار انعطاف پذیر و متغیر است. بسته به نوع فروشگاه و کسب و کار ممکن است هرروز تمام وقت، شیفتی، پاره وقت، یک روز در میان و … نیاز به حضور صندوقدار باشد. همین موضوع و عدم نیاز به تحصیلات و تجربه کاری بالا، باعث شده بسیاری از دانشجویان و کارجویان تازه‌کار به دنبال آگهی کار و استخدام صندوقدار پاره وقت یا شیفتی باشند.

تفاوت حسابدار با صندوقدار چیست؟

شاید در نظر اول این دو شغل شبیه به هم باشند؛ چون هردو آن‌ها با پول و حساب کتاب و ثبت مالی در ارتباط هستند؛ اما تفاوتهای اساسی و بنیادی بین آن‌‌ها وجود دارد.

صندوقداری یکی از سطوح شغلی ورودی است و نیاز به تحصیلات و سابقه کاری خاصی ندارد. این فرد مسئول دریافت پول از مشتری و ثبت حساب و کتاب‌های کشوی پول است و مسئولیت بسیار محدودی دارد.

تفاوت صندوقدار با حسابدار

در حالی که حسابداری یک شغل کاملا تخصصی است و برای استخدام حسابدار اغلب مدرک کارشناسی یا بالاتر در رشته‌های مرتبط با حسابداری، اقتصاد و … مورد نیاز است. در ضمن، حسابدار مسئول رسیدگی و ثبت اسناد مالی مربوط به معاملات یک شرکت یا سازمان را برعهده دارد و نقش مهمی در پیشرفت اقتصادی و مالی سازمان ایفا می‌کند.

منظور ما در این مقاله از صندوقدار، فردی است که اغلب در فروشگاهها، هایپرمارکت‌ها، فروشگاه‌‎‌های پوشاک و رستوران‌ها و … کار می‌کند و مسئول رسیدگی به اجناس خریداری شده مشتریان و دریافت پول نقد یا کارت اعتباری را دارد.

در برخی شرکت‌ها و سازمانها و به ویژه بانک‌ها و بیمارستان‌ها، یک موقعیت شغلی به اسم صندوقدار وجود دارد که مفهوم متفاوتی است و یکی از زیرشاخه‌‌های حوزه حسابداری و مالی به شمار می‌رود. برای جذب این نوع صندوقدار-حسابدار به مدرک تحصیلی لیسانس حسابداری و رشته‌های مرتبط، مهارتهای تخصصی حسابداری و سابقه کاری مرتبط نیاز است.

جمع بندی

صندوقداری یکی از مشاغل سطح ورودی است و نیاز چندانی به سابقه کار و تحصیلات ندارد و ساعات کاری انعطاف پذیر و متغیری هم دارد؛ به همین دلیل دانشجویان، تازه فارغ التحصیلان و کسانی که سابقه کاری چندانی ندارند به دنبال چنین موقعیت شغلی هستند.

با این حال، این موقعیت شغلی، نقطه ورود خوبی برای کار در حوزه فروشندگی و فروش است و در صورتی که مهارتها و توانایی‌های لازم برای فروش را داشته باشید میتوانید به سرعت در این حوزه پیشرفت کنید. فردی که چندین سابقه مرتبط داشته باشد می‌تواند به راحتی برای انواع آگهی‌ کار و استخدام فروشنده، استخدام بازاریاب و ویزیتور، کارشناس فروش و … رزومه ارسال کند و شانس خوبی برای استخدام داشته باشد.

منبع: jobdescriptionswiki.com

 

بدون دیدگاه