11 دلیل مهم برای استعفا و ترک شغل کارمندان

نوشته شده توسط مهدی نعمتی
زمان مطالعه: 8دقیقه
11 دلیل مهم برای استعفا و ترک شغل کارمندان

ترک شغل یک تصمیم مهم است که می‌تواند برای کارمند و کارفرما پیامدهای قابل‌توجهی داشته باشد. درحالی‌که برخی از استعفا‌ها به دلیل یافتن فرصت‌های شغلی بهتر یا تغییرات در زندگی شخصی رخ می‌دهد، اما دلایل دیگری وجود دارند که کارمندان را به سمت ترک موقعیت شغلی خود سوق می‌دهند.

درک دلایل ترک شغل کارمندی می‌تواند به کارفرمایان کمک کند تا محیط کاری را ایجاد کنند که در آن، کارکنان باانگیزه و راضی بمانند و احتمال ترک کار آن‌ها کاهش یابد. در این مقاله، به بررسی مهم‌ترین دلایل ترک شغل کارمندان و همچنین نحوه ترک یک شغل بد و علت ترک کار در مصاحبه می‌پردازیم.

مهم‌ترین دلایل ترک شغل کارمندان

دلایل ترک شغل

دلایل متعددی می‌تواند منجر به ترک کارمندی از محیط کاری شود. برخی از مهم‌ترین دلایل عبارت‌اند از:

 • عدم رضایت از شغل
 • عدم تناسب وظایف با مهارت‌ها و علایق
 • عدم تعادل بین کار و زندگی
 • فرصت‌های محدود برای رشد و پیشرفت
 • مدیریت ضعیف
 • حقوق و مزایای نامناسب
 • فرهنگ‌سازمانی سمی
 • عدم قدردانی
 • فرصت‌های شغلی بهتر
 • مشکلات شخصی
 • بازنشستگی

عدم رضایت از شغل

اگر کارمندان از وظایف، همکاران یا محیط کار خود ناراضی باشند، به‌احتمال‌زیاد به دنبال شغل دیگری خواهند بود. به‌عبارت‌دیگر، اگر کارمندان از کار خود لذت نبرند یا احساس نکنند که در حال انجام کار معناداری هستند، احتمال ترک شغل آن‌ها بیشتر می‌شود.

لینک مرتبط: جذب نیرو از بانک رزومه

عدم تناسب وظایف با مهارت‌ها و علایق

اگر وظایف شغلی با مهارت‌ها و علایق کارمند همخوانی نداشته باشد، به‌سرعت انگیزه خود را از دست می‌دهد. در چنین شرایطی، او به دنبال شغلی می‌گردد که در آن از توانایی‌های خود به‌طور کامل استفاده کند.

عدم تعادل بین کار و زندگی

مطمئناً برای هر مدیری وسوسه‌انگیز خواهد بود تا کارمندان کوشش زیادی داشته باشند. به همین دلیل است که اغلب مدیران، دائما در این تله گرفتار می‌شوند. ساعت کاری زیاد برای کارمندان شایسته، یک امر پیچیده است؛ زیرا سبب می‌شود آن‌ها این‌طور احساس کنند که به علت عملکرد خوب خود تنبیه می‌شوند!

نباید فراموش کرد که کار کردن در ساعات طولانی و بدون مرخصی کافی می‌تواند منجر به فرسودگی شغلی و ترک شغل کارمندی شود. درنتیجه، کارمندانی که مجبور به کار در آخر هفته‌ها و تعطیلات هستند، ممکن است برای حفظ تعادل بین کار و زندگی خود با مشکل مواجه شوند و درنهایت شغل خود را ترک کنند.

اگر مدیری قصد داشته باشد حجم کار انجام‌شده به‌وسیله کارمندان را افزایش دهد، بهتر است موقعیت مناسبی را در شرکت برای آنان فراهم کند. همچنین باید به یاد داشته باشد که همواره کارمندان باهوش، توانایی انجام کار بیشتر را دارند، اما اگر زیر فشار کاری طاقت‌فرسایی قرار گیرند، دیگر نمی‌توانند شرایط موجود را تحمل کنند. ترفیع، تشویق و تغییر سمت سازمانی، ازجمله راهکارهای قابل‌قبول برای افزایش دادن حجم کاری کارمندان است.

مطلب مرتبط: نحوه نوشتن آگهی استخدامی مفید و کارآمد

فرصت‌های محدود برای رشد و پیشرفت

اگر کارمندان احساس کنند که در شغل خود فرصتی برای رشد و پیشرفت ندارند، به دنبال فرصت‌های دیگری خواهند بود. در حقیقت، عدم وجود فرصت‌های برابر برای ارتقا، افزایش درآمد و سایر مزایا می‌تواند منجر به نارضایتی و ترک شغل کارمندان شود.

مدیریت ضعیف: از دلایل ترک شغل

رهبری ضعیف، فقدان ارائه بازخورد و عدم قدردانی می‌تواند از دلایل ترک کار و یافتن شغل جدید باشد. کارمندانی که تحت مدیریت ضعیف و رهبری نامناسب قرار دارند، به‌ندرت احساس تعهد و انگیزه می‌کنند و به دنبال شغلی جدید با مدیریتی قوی‌تر خواهند بود.

طبق یک نظرسنجی که به‌وسیله موسسه Gallup از بیش از 1 میلیون کارمند صورت گرفت، مشخص گردید که دلیل اصلی ترک کار ۵۰٪ از کارمندان، یک مسئول، مافوق، سوپروایزر یا مدیر بد است که این آمار گاهی تا ۷۵٪ هم می‌رسد!

فارغ‌ از اینکه کارمندان تاچه‌اندازه به کار و به شرکتی که در آن کار می‌کنند علاقه داشته باشند، چنانچه آن‌ها تجربه تعامل با مدیری خوب را نداشته باشند، شرکت را-علیرغم میل باطنی‌ خود ترک خواهند کرد. به شکلی که می‌توان گفت کارمندان شرکت‌ خود را ترک نمی‌کنند، بلکه مدیران خود را ترک می‌کنند! در ادامه، به برخی از انواع مدیران که باعث ترک کارمندی می‌شوند، اشاره می‌کنیم.

مدیران مغرور: عاملی برای ترک شغل کارمندان

برخی از مدیران تصور می‌کنند که کانون موفقیت شرکت هستند؛ از خصیصه‌های بارز این دسته از مدیران این است که تمایلی به بازخورد گرفتن از زیردستان خود ندارند. آن‌ها کارمندان را در تصمیم‌گیری‌ها دخالت نمی‌دهند و در یک‌کلام، به حرف هیچ‌کس گوش نمی‌دهند.

مدیران بی‌توجه

عموما کارمندان دوست دارند تا کار آن‌ها به‌وسیله مدیریت دیده شود. در غیر این صورت، آن‌ها به‌مرورزمان انگیزه کاری خود را از دست خواهند داد. برخی از مدیران نه‌تنها نقاط مثبت کاری کارمندان خود را نمی‌بینند، بلکه دائماً کمی‌ و کاستی‌های کارمندان را به ‌آن‌ها گوشزد می‌کنند تا اعتمادبه‌نفس ‌آن‌ها بالا نرود و تقاضای حقوق بیشتر نکنند.

چنین مسئله‌ای به‌مرورزمان عزت‌نفس کارکنان سازمان را کاهش می‌دهد. درنتیجه، انگیزه کاری فرد به طرز قابل‌توجهی پایین می‌آید و همین امر منجر به ترک شغل می‌شود.

حقوق و مزایای نامناسب: مهم‌ترین دلیل ترک شغل

اگر کارمندان احساس کنند که حقوق و مزایای آن‌ها عادلانه نیست، به دنبال شغل دیگری با حقوق و مزایای بهتر خواهند بود. درنتیجه، حقوق و مزایای نامناسب، به‌خصوص در مقایسه با سایر شرکت‌ها، می‌تواند عاملی مهم برای ترک کار کارمندان باشد.

فرهنگ‌سازمانی سمی

بهترین بهانه برای ترک کار، فعالیت در یک محیط کاری سمی است. محیط کاری سمی و آزاردهنده که در آن کارمند مورد آزار و اذیت، تبعیض یا بی‌احترامی قرار می‌گیرد، می‌تواند سلامت روان و جسمی او را به خطر اندازد و منجر به ترک کارمندی شود.

عدم قدردانی: دلیل مهم ترک شغل

یک دلیل مهم برای استعفا، عدم ارج نهادن به زحمات کارمندان است. کارمندانی که احساس می‌کنند کار آن‌ها نادیده گرفته می‌شود یا قدردانی نمی‌شوند، به‌احتمال‌زیاد ناراضی و بی‌انگیزه خواهند بود و ممکن است به دنبال شغل دیگری باشند.

شرکت‌های باهوش مطمئن می‌شوند که مدیران آن‌ها می‌دانند که چگونه با انسان‌های بزرگ رفتار حرفه‌ای و متعادلی داشته باشند. این‌ها رئیسانی هستند که موفقیت کارکنان خود را جشن می‌گیرند و با آن‌هایی که روزهای سختی را می‌گذرانند، همدردی می‌کنند.

روسایی که مراقب کارمندان خود نباشند، نرخ خروج کارکنان از شرکت را بالا خواهند برد. در یک‌کلام، غیرممکن است برای سازمانی که تنها به سود کسب‌وکار خود توجه دارد، بتوان بیشتر از هشت ساعت در روز کار کرد.

لینک مرتبط: ثبت درخواست نیروی کار

فرصت‌های شغلی بهتر

در شرایط اقتصادی خوب، فرصت‌های شغلی بهتر با حقوق، مزایا و فرصت‌های رشد بیشتر در دسترس کارمندان قرار دارد. کارمندانی که به دنبال فرصت‌های شغلی بهتر با حقوق و مزایای بیشتر، چالش‌های جدید یا موقعیت مکانی مناسب‌تر هستند، بهانه خوبی برای ترک کار فعلی خود دارند.

مشکلات شخصی: از دلایل ترک شغل

گاهی اوقات، کارمندان به دلیل مشکلات شخصی مانند بیماری، مشکلات خانوادگی یا نیاز به جابجایی، مجبور به ترک شغل خود می‌شوند. به‌عنوان‌مثال، کارمندانی که نیاز به مراقبت از فرزندان، والدین یا سایر اعضای خانواده خود دارند، ممکن است برای تمرکز بیشتر روی این مسئولیت‌ها، شغل خود را ترک کنند.

بازنشستگی

رسیدن به سن بازنشستگی یکی از دلایل رایج برای ترک موقعیت شغلی است؛ زیرا برخی از کارمندان ترجیح می‌دهند زودتر از موعد خود را بازنشسته کنند.

ترک یک شغل بد

ترک یک شغل بد

اگر در شغل بدی هستید، باید قبل از ترک محیط کاری، اقدامات لازم را انجام دهید. در اینجا به معرفی راه درست ترک شغل کارمندی می‌پردازیم:

پیش از ترک شغل، کار جدیدی پیدا کنید

قبل از ترک کار فعلی خود، شغل جدیدی پیدا کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا ازنظر مالی ثبات داشته باشید و از استرس و اضطراب ناشی از بیکاری جلوگیری کنید.

مطلب مرتبط: کوتوله پروری چیست و چه معایبی برای سازمان‌ها دارد؟

نامه استعفا را بنویسید

پیشنهاد می‌کنیم نامه استعفا را به‌طور حرفه‌ای و مؤدبانه بنویسید. نیازی به ذکر جزئیات مربوط به دلایل استعفای خود در نامه نیست.

با مسئول مستقیم خود صحبت کنید

به‌طور حضوری با مدیر خود در مورد استعفای خود صحبت کنید. تاریخ آخرین روز کاری خود را به آن‌ها اطلاع دهید و در صورت تمایل، می‌توانید علت ترک کار خود را به‌طور خلاصه بیان کنید.

حرفه‌ای رفتار کنید

تا آخرین روز کاری خود، وظایف خود را به‌طور حرفه‌ای انجام دهید. روابط مثبتی با همکاران و سرپرست خود داشته باشید.

نحوه بیان علت ترک کار در مصاحبه

در جلسه مصاحبه برای شغل جدید، ممکن است از شما پرسیده شود که چرا شغل قبلی خود را ترک کرده‌اید. اینجا شما باید بتوانید دلیلی صادقانه و حرفه‌ای ارائه دهید. در اینجا چند نمونه از بهترین دلایلی که می‌توانید برای ترک شغل خود به کارفرمای جدید ارائه دهید، آورده شده است:

فرصتی برای رشد و پیشرفت: از دلایل ترک شغل

شما می‌توانید توضیح دهید که در شغل قبلی خود به رشدی که می‌خواسته‌اید، نرسیده‌اید و به دنبال فرصتی هستید که در آن بتوانید مهارت‌ها و تجربیات خود را ارتقا دهید. به‌عنوان‌مثال، می‌توانید بگویید: «من از موقعیت فعلی خود در [شرکت قبلی] راضی هستم، اما احساس می‌کنم فرصت بیشتری برای رشد ندارم. به دنبال فرصتی هستم که در آن بتوانم از مهارت‌های خود برای چالش‌های جدید استفاده کنم و موضوعات جدیدی یاد بگیرم.»

جستجو برای موقعیتی همسو با علایق و اهداف شما

شما می‌توانید توضیح دهید که شغل قبلی با علایق و اهداف بلندمدت شما مطابقت نداشته است و به دنبال فرصتی هستید که در آن بتوانید کار معنا‌داری را انجام دهید.

ایجاد تعادل بهتر بین کار و زندگی

شما می‌توانید توضیح دهید که حجم کاری در شغل قبلی بیش‌از‌اندازه بوده و تعادل بین کار و زندگی شما را برهم زده است؛ بنابراین، به دنبال فرصتی هستید که در آن بتوانید زندگی شخصی و حرفه‌ای خود را به‌طور مؤثرتری مدیریت کنید.

کاهش فاصله محل کار

شما می‌توانید توضیح دهید که به دلیل شرایط شخصی مجبور به نقل‌مکان شده‌اید و به دنبال فرصتی برای کار در منطقه موردنظر هستید.

راهکارهایی برای کاهش نرخ ترک کارمندی

راهکارهایی برای کاهش نرخ ترک کارمندی

کارفرمایان می‌توانند با انجام اقداماتی سازنده برای کاهش نرخ ترک کارمندی و ایجاد محیط کاری که در آن کارکنان باانگیزه و راضی بمانند، از ترک شغلی کارمندان خود جلوگیری کنند. برخی از این اقدامات عبارت‌اند از:

 • ایجاد محیط کاری مثبت و حمایتی
 • ارائه فرصت‌های برابر برای رشد و پیشرفت
 • ارائه مزایای رقابتی و رفاهی
 • تشویق به ایجاد تعادل بین کار و زندگی
 • ارائه بازخورد و قدردانی به‌صورت منظم
 • رسیدگی به مشکلات کارکنان به‌طور مؤثر
 • ایجاد فرهنگ‌سازمانی قوی

مطلب مرتبط: نشانه‌ها و عواقب ضعف در فرهنگ سازمانی

ایجاد محیط کاری مثبت و حمایتی

کارفرمایان باید محیط کاری را ایجاد کنند که در آن کارمندان احساس احترام، قدردانی و حمایت داشته باشند. در هر سازمانی، بخش منابع انسانی می‌تواند با تهیه پرسشنامه رضایت شغلی، نظر کارمندان را درباره مسائل مختلف سازمانی جویا شود. تهیه چنین پرسشنامه‌هایی می‌تواند به ایجاد محیط کاری مثبت و حمایتی و رفع دغدغه‌های کارمندان کمک فراوانی نماید.

ارائه فرصت‌های برابر برای رشد و پیشرفت

کارفرما می‌تواند به کارمندان خود فرصت‌هایی برای یادگیری، توسعه مهارت‌ها و پیشرفت شغلی ارائه دهد.

ارائه مزایای رقابتی و رفاهی

کارفرمایان باید حقوق و مزایای رقابتی و همچنین مزایای رفاهی مانند بیمه درمان تکمیلی، مرخصی با حقوق، وام سازمانی، هدایای مناسبتی و برنامه‌های بازنشستگی را ارائه دهند.

تشویق به ایجاد تعادل بین کار و زندگی

کارمندان شاد و سالم، کارمندانی متعهدتر هستند. با تشویق به ایجاد تعادل بین کار و زندگی، به کارمندان خود ثابت می‌کنید که به رفاه آن‌ها اهمیت می‌دهید. این امر می‌تواند منجر به افزایش رضایت شغلی، کاهش استرس و غیبت کمتر کارمندان شود. برخی از راه‌هایی که به ایجاد تعادل بین کار و زندگی کمک می‌کنند، عبارت‌اند از:

 • ارائه برنامه‌های کاری انعطاف‌پذیر
 • تشویق به استفاده از مرخصی
 • محدود کردن ساعات اضافه‌کاری
 • عدم ارسال ایمیل یا تماس با کارمندان در خارج از ساعات کاری
 • ایجاد فضاهای استراحت در محل کار

ارائه بازخورد و قدردانی منظم

دریافت بازخورد منظم به کارمندان کمک می‌کند تا نقاط قوت و ضعف خود را درک کنند. قدردانی از کار خوب به کارمندان نشان می‌دهد که کوشش‌ آن‌ها دیده‌شده و ارزشمند هستند. یک کارفرما می‌تواند اقدامات زیر را در جهت کاهش نرخ ترک شغل کارمندی انجام دهد:

 • برگزاری جلسات بازخورد منظم
 • ارائه بازخوردهای مثبت و نقدهای سازنده
 • قدردانی از کار خوب به‌صورت شفاهی و کتبی
 • ارائه پاداش و مزایا به کارمندانی با عملکرد بالا

رسیدگی به مشکلات کارکنان به‌طور مؤثر

اگر کارمندی مشکلی دارد، کارفرما باید به‌طور فعالانه به آن رسیدگی کند. عدم رسیدگی به مشکلات می‌تواند منجر به نارضایتی، فرسودگی شغلی و درنهایت ترک کار شود. یک کارفرما می‌تواند اقدامات زیر را در جهت افزایش رضایت شغلی کارمندان انجام دهد:

 • ایجاد یک خط‌مشی برای رسیدگی به شکایات
 • تحقیق کامل در مورد مشکلات
 • همکاری با کارمندان برای یافتن راه‌حل
 • پیگیری تا حل کامل مشکل

ایجاد فرهنگ‌سازمانی قوی: مانعی برای ترک شغل

فرهنگ‌سازمانی قوی به جذب و حفظ کارکنان بااستعداد کمک می‌کند. یک فرهنگ‌سازمانی قوی بر اساس ارزش‌هایی مانند احترام، صداقت و عدالت بناشده است. کارفرما می‌تواند با انجام موارد زیر، فرهنگ‌سازمانی خود را ارتقا بخشد:

 • بیان شفاف ارزش‌های خود
 • رفتاری مطابق باارزش‌های شرکت
 • ایجاد فرصت‌هایی برای کار تیمی
 • به رسمیت شناختن دستاوردهای کارمندان و تیم‌ها و جشن گرفتن موفقیت‌ها

جمع‌بندی

ترک شغل دلایل متعددی دارد و می‌تواند با عوامل سازمانی یا شخصی مرتبط باشد. در این مقاله با ارائه دلایل ترک کار، به این پرسش که: «مهم ترین دلایل ترک شغل کارمندان چیست؟»، پاسخ دادیم. همچنین ضمن ترسیم بهترین راه ترک شغل کارمندی، به ارائه راهکارهایی برای کاهش نرخ استعفا و ترک کار در سازمان‌ها پرداختیم.

نویسنده

 • مهدی نعمتی

  مهدی نعمتی هستم، فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی عمران. علاقه‌مندی من به تحقیق و مستندسازی موضوعاتی که یاد گرفته‌ام، از من یک تولیدکننده محتوا ساخته است. همواره از ترجمه مقالات انگلیسی و ارائه مشاوره به دیگران لذت برده‌ام و از اینکه بتوانم سهمی در ارائه محتوای ارزشمند، به‌روز و با اطلاعات درست و دقیق به مخاطب خود داشته باشم، احساس خوبی دارم. شعار من به‌عنوان یک تولیدکننده محتوا: تنها حرف خوب است که باید مکتوب بماند!

دسته بندی :
کارفرمایان
بدون دیدگاه