راهنمای جامع بازار کار در ایلام و بررسی آگهی‌های استخدام ایلام 1403

نوشته شده توسط ریحانه اهرابی
زمان مطالعه: 9دقیقه
راهنمای جامع بازار کار در ایلام و بررسی آگهی‌های استخدام ایلام 1403

ایلام، استانی مرزی در غرب ایران، با وجود منابع طبیعی و جاذبه‌های گردشگری فراوان، از نظر بازار کار با چالش‌هایی روبه‌رو است. نرخ بیکاری در این استان به طور قابل توجهی بالاتر از میانگین کشوری است. با این حال، در سال‌های اخیر شاهد تحولات مثبتی در بازار کار ایلام نیز بوده‌ایم، به طوری که فرصت‌های شغلی جدیدی در بخش‌های مختلف ایجاد شده است.

در این مطلب از سایت استخدام، قصد داریم در مورد وضعیت اشتغال‌زایی و نرخ بیکاری استان ایلام صحبت کنیم و راهنمای جامعی از شرایط زندگی و کار در این استان به شما ارائه دهیم. ابتدا بهتر است کمی بیشتر با استان ایلام آشنا شویم.

ایلام، عروس زاگرس

در مورد ایلام بیشتر بدانید

همان‌طور که گفتیم استان ایلام در غرب کشور واقع شده است و با استان‌های کرمانشاه، خوزستان و لرستان همسایه است. همچنین ایلام از سمت غرب با کشور عراق نیز هم‌مرز است. زبان مردم ایلام کردی است و به گویش مردمان آن به‌اصطلاح کردی فیلی می‌گویند.

استان ایلام از 10 شهرستان ایلام، ایوان، دره شهر، آبدانان، مهران، چرداول، سیروان، دهلران، بدره و ملکشاهی تشکیل شده است. درمجموع سه منطقه آب‌و‌هوایی در این استان وجود دارد که شرایط آب‌و‌هوایی این استان را بسیار متفاوت کرده است. دلیل به وجود ‌آمدن این مناطق متفاوت در یک استان، کوهستانی بودن بخش شمالی ایلام و کم ارتفاع بودن بخش جنوبی آن است.

بر اساس آخرین سرشماری سال 1395، جمعیت این استان معادل 580 هزار و 158 نفر بوده است که 295199 نفر آن را مردان و 284959 نفر آن را زنان تشکیل داده‌اند. همچنین در جدول زیر، میانگین سنی این استان در سال 1395 برحسب جنسیت بیان ‌شده است:

میانگین سنی مردان میانگین سنی زنان
کل استان 30/6 30/7
نقاط شهری 30/5 30/5
نقاط روستایی 30/7 31/2

وضعیت اشتغال و بیکاری استان ایلام

نرخ بیکاری استان ایلام در تابستان 1399 برای جمعیت فعال این استان، 6/2 درصد بوده است که 3/3 درصد از میانگین کشور پایین‌تر است. قابل ذکر است که بر اساس آمار سال 1398، 67/3 درصد از افراد دارای تحصیلات دانشگاهی در این استان بیکار بوده‌اند.

در چند سال گذشته، باوجود تعطیلی برخی از مراکز صنعتی و تولیدی، وضعیت اشتغال استان ایلام بهتر شده و فرصت‌های شغلی بیشتری برای اقشار مختلف مانند جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی، بازاریان و متخصصین فنی ایجاد شده است. طبق آمار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، استان ایلام در حوزه اشتغال در مقیاس ملی از وضعیت مناسبی برخوردار بوده و نرخ بیکاری در سال 1402،  6.7 بوده است. بر اساس اطلاعات به‌دست‌آمده، نرخ بیکاری زنان ایلام نسبت به مردان بیشتر و درصد بیکاری نقاط شهری نیز نسبت به نقاط روستایی بالاتر بوده است.

بیشترین سهم اشتغال استان ایلام هم به ترتیب به بخش خدمات (50.9 درصد)، بخش صنعت و معدن (30.8 درصد) و بخش کشاورزی (18.3 درصد) اختصاص دارد.

لینک مرتبط: مشاهده فرصت‌های کار در ایلام

بررسی بازار کار ایلام در حوزه‌های مختلف

در این بخش، به بررسی بازار کار ایلام در چهار حوزه اصلی شامل صنعت و معدن، خدمات، کشاورزی و دامپروری و کار در منزل می‌پردازیم.

بازار کار ایلام در بخش کشاورزی و دامپروری

کشاورزی و دامپروری از بخش‌های مهم بازار کار ایلام هستند. زمین‌های حاصلخیز و آب و هوای مناسب، این استان را به یکی از مناطق مستعد برای فعالیت‌های کشاورزی و دامپروری تبدیل کرده است. طبق آمار منتشر شده، سهم گروه کشاورزی از اشتغال مردم ایلام در سال 1402، 17.1 درصد بوده است.

از مهم‌ترین محصولات کشاورزی استان ایلام می‌توان به گندم، ذرت، لیموشیرین، انگور، جو و کلزا اشاره کرد. همچنین ایلام در تولید بذر کشاورزی رتبه اول و در تولید گندم رتبه چهاردهم را به خود اختصاص داده است. این استان در بخش کشاورزی سالانه نزدیک به 1 میلیون تن محصول تولید می‌کند. بسیاری از مردم ساکن شهرستان‌های استان ایلام در بخش کشاورزی شاغل هستند که نرخ بالاتر اشتغال‌زایی در مناطق روستایی نسبت به مناطق شهری نیز گویای این ماجراست.

پرورش دام و طیور نیز از جمله فعالیت‌های مهم اقتصادی در ایلام است. دامداران با پرورش دام‌های مختلف از جمله گاو، گوسفند و مرغ به تولید محصولات دامی و لبنی می‌پردازند که علاوه بر تامین نیازهای محلی، به اشتغال نیز کمک می‌کنند.

بازار کار ایلام در بخش خدمات

بر اساس آمار سال 1402، سهم اشتغال‌زایی در بخش خدمات  که شامل خدمات عمومی و خدمات خصوصی می‌شود، 50.9 درصد تخمین زده شد. خدمات عمومی شامل صنعت گردشگری و توریسم، حمل‌و‌نقل، بورس و … است. همچنین بخش خدمات خصوصی مربوط به عمده یا خرده‌فروشی‌ها می‌شود که جنبه تولیدی ندارند. طبق آمار موجود، سهم گروه خدمات از اشتغال ایلام نسبت به سال 1401، 2.7 درصد رشد داشته است.

خدمات مختلفی از جمله آموزشی، بهداشتی، گردشگری و حمل و نقل در این استان وجود دارد که هر یک فرصت‌های شغلی متعددی را فراهم می‌کنند.

 • آموزش و پرورش: مدارس، دانشگاه‌ها، موسسات جهاد دانشگاهی و مراکز آموزشی خصوصی فرصت‌های شغلی فراوانی برای معلمان و مربیان فراهم می‌کنند. همچنین، دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های تخصصی نیز به افزایش مهارت‌های شغلی افراد کمک می‌کنند.
 • بهداشت و درمان: بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و مراکز درمانی مختلف در ایلام نیازمند کادر پزشکی و پرستاری هستند. افراد فارغ التحصیل رشته‌ های پزشکی، پرستاری و بهداشت می‌توانند در این مراکز مشغول به کار شوند.
 • گردشگری: ایلام با داشتن جاذبه‌های طبیعی و تاریخی فراوان، ظرفیت بالایی برای توسعه گردشگری دارد. هتل‌ها، رستوران‌ها و آژانس‌های گردشگری، فرصت‌های شغلی زیادی را برای مردم فراهم می‌کنند. از جمله فرصت های شغلی ایلام در این بخش می‌توان به کار در کارگاه صنایع‌دستی، فروش سوغات ایلام و مترجمی زبان انگلیسی اشاره کرد.

البته صنعت گردشگری استان ایلام باوجود پتانسیل‌های زیاد این استان، رونق خوبی ندارد که یکی از دلایل آن، عدم وجود راه‌های حمل‌و‌نقل مناسب به این استان است.

ازجمله جاذبه‌های گردشگری ایلام می‌توان به آتشکده سیاهگل، قلعه تاریخی هزار در، دریاچه سیاه گاو و … اشاره کرد.

بازار کار ایلام در بخش صنعت و معدن

صنعت و معدن یکی از بخش‌های حیاتی بازار کار ایلام است. استان ایلام دارای 53 معدن غنی است که از آن‌ها 15 نوع مواد معدنی مانند گچ، آهک، شن، مارن، بیتومین، ماسه و … استخراج می‌شود. همچنین در سال 1399، 5 معدن جدید در استان ایلام مجوز استخراج گرفتند.

در استان ایلام 534 واحد صنعتی در 8 شهرک صنعتی به بهره‌برداری رسیده است که باعث اشتغال‌زایی 9 هزار و 988 نفر در این استان شده است. از جمله نیازمندی‌های شغلی در این حوزه می‌توان به کارشناس حسابداری حسابرسی، مهندس برق، مهندس شیمی و کارگر فنی اشاره کرد.

بازار کار ایلام در بحش مشاغل خانگی

کار در منزل یکی از حوزه‌های رو به رشد  در بازار کار ایلام است. این نوع اشتغال یک گزینه مناسب کار برای خانم در ایلام و افرادی که نمی‌توانند به صورت تمام وقت در خارج از منزل کار کنند،  محسوب می‌شود.

 • بسته‌بندی و تولید محصولات خانگی: تولید صنایع دستی و  کار بسته بندی در ایلام از جمله فعالیت‌هایی هستند که در منزل انجام می‌شوند. این کارها نیاز به تجهیزات پیچیده‌ای ندارند و می‌توانند به عنوان یک منبع درآمد پایدار مورد استفاده قرار گیرند. از جمله گزینه‌های بسته‌بندی در پیج کار در منزل ایلام می‌توان به کار در منزل دکمه ایلام، بسته‌بندی پوشاک و بسته‌بندی لوازم‌التحریر اشاره کرد.
 • دورکاری و مشاغل آنلاین: با گسترش اینترنت و فناوری اطلاعات، کسب و کار های دورکاری و آنلاین نیز در ایلام رواج یافته‌اند. فعالیت‌هایی مانند ترجمه، تولید محتوا و مدیریت صفحات اجتماعی از جمله مشاغلی هستند که می‌توان در منزل به آنها پرداخت.

از دیگر گزینه‌های کار در منزل در ایلام می‌توان به خیاطی، شیرینی‌پزی و مشاوره آنلاین اشاره کرد.

آگهی‌های استخدام ایلام 1403

آگهی‌های استخدام ایلام 1400

در استان ایلام، شرکت‌های معتبر زیادی وجود دارند که در اشتغال‌زایی این استان نقش مهمی ایفا می‌کنند. در ادامه برخی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم و شرایط استخدام هرکدام را نام می‌بریم.

شرکت داروسازی پارس حیان

این شرکت توسط دو استاد دانشگاه به نام‌های رقیه و زهرا گلوبندی در سال 1361 تأسیس شد. شرکت پارس حیان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان محصولات آرایشی و بهداشتی و مراقبت‌های پوست و مو است. این شرکت بیش از 1100 نفر نیروی انسانی و 400 محصول مختلف با برندهای گوناگون دارد. گفتنی است که تمام محصولات این شرکت سازگار با محیط‌زیست است. هم‌اکنون فرصت شغلی ویزیتور سالن‌های زیبایی در این استان وجود دارد که شرط مهم آن نیز حداقل یک سال سابقه کاری در این موقعیت شغلی است.

صنایع غذایی میهن

شرکت میهن که تقریباً در هر استانی از ایران حداقل یک کارخانه دارد، یکی از معروف‌ترین و بزرگ‌ترین تولیدکنندگان بستنی و مواد غذایی مختلف است. این شرکت در سال 1350 تأسیس شده است و 10 برند زیرمجموعه دارد. شرکت میهن بیش از 60 مرکز توزیع دارد و نزدیک به 65 درصد از سهم بازار بستنی را به خود اختصاص داده است.

هم‌اکنون فرصت شغلی مسئول فنی مکانیک ماشین-آقا در استان ایلام در شرکت صنایع غذایی میهن وجود دارد که شرط آن 2 سال سابقه کاری در این سمت شغلی است.

فروشگاه‌های زنجیره‌ای هفت

فروشگاه‌های زنجیره‌ای هفت که در سال 1393 تأسیس شده است، بیش از 450 فروشگاه در نقاط مختلف کشور دارد. این فروشگاه بعد از شیوع ویروس کرونا، سیستم دلیوری خود را راه‌اندازی کرد که مشتریان بتوانند با شماره‌گیری 1472، محصولات خود را درب منزل تحویل بگیرند. این فروشگاه در حقیقت زیرمجموعه فروشگاه‌های اوشانک است.

فروشگاه هفت در فرصت شغلی کارشناس ناظر انبارگردانی آقا استخدام می‌کند. شرایط آن نیز به شرح زیر است:

 • مدرک کارشناسی مالی و حسابداری
 • حداقل 2 سال سابقه کار در سمت مشابه
 • ساکن ایلام

گروه صنعتی انتخاب

شرکت صنعتی انتخاب که در سال 1379 تأسیس شده است، تولیدکننده محصولات لوازم‌خانگی با نام‌های اسنوا، دوو و بست است. این گروه صنعتی تاکنون برای بیش از 82 هزار نفر به‌صورت مستقیم و 12 هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم اشتغال‌زایی کرده است.

هم‌اکنون 4 موقعیت شغلی مختلف ازجمله انباردار دفتر خدمات پس از فروش-آقا، رئیس دفتر خدمات پس از فروش-آقا، تکنسین فنی نصب و تعمیر لوازم خانگی-آقا و کارشناس پشتیبانی دفاتر خدمات پس از فروش- آقا در استان ایلام برای این شرکت وجود دارد.

فروشگاه‌های زنجیره‌ای هایپر فامیلی

این فروشگاه‌های زنجیره‌ای که زیرمجموعه گروه صنعتی گلرنگ است، در سال 1396 تأسیس شده است. هایپر فامیلی به‌جز استان تهران، در 14 استان دیگر کشور شعبه دارد.

این شرکت در سه موقعیت شغلی کارشناس مالی و حسابداری، کارشناس IT و کارشناس چرخه تجاری در استان ایلام استخدام می‌کند.

زرنگار پخش پایتخت (شرکت پخش گروه زر)

این شرکت که از زیرمجموعه‌های گروه صنعتی و پژوهشی زر است، مسئولیت فروش و توزیع کالاهای زر ماکارون را بر عهده دارد. موقعیت شغلی سرپرست فروش در صفحه استخدام ایلام برای این شرکت وجود دارد و شامل شرایط زیر است:

 • 5 سال سابقه کار در سمت مشابه
 • سابقه کار مدیریتی
 • مدرک کارشناسی مهندسی صنایع یا کارشناسی ارشد مدیریت کسب‌و‌کار یا بازرگانی
 • ساکن ایلام

استخدام پتروشیمی ایلام

پتروشیمی ایلام که در 18 کیلومتری شهر ایلام قرار دارد، در سال 1393 تأسیس شده است و تاکنون برای بیش از 1000 نفر از مردم بومی استان ایلام اشتغال‌زایی کرده است. اگر شما بخواهید در استان ایلام استخدام پتروشیمی شوید، باید در آزمون استخدامی آن‌که هرساله در تاریخ متفاوتی برگزار می‌شود، شرکت کنید. بعد از قبولی در آزمون باید در مصاحبه‌های تخصصی شغل موردنظرتان و مصاحبه‌های روانشناسی شرکت کنید تا در صورت قبولی استخدام شوید.

شرکت نصب نیرو

شرکت نصب نیرو زیرمجموعه شرکت مپنا، در سال 1370 تأسیس شده است. این شرکت در حوزه نصب و راه‌اندازی نیروگاه‌های حرارتی، پالایشگاه‌های نفت، گاز و پتروشیمی، ساختمان‌های صنعتی و نیروگاهی و مجتمع‌های صنعتی آب‌شیرین‌کن فعالیت می‌کند و نزدیک به 4200 نفر نیروی انسانی دارد.

این شرکت در موقعیت شغلی سرپرست برنامه‌ریزی و کنترل پروژه از آقایان علاقه‌مند دعوت به همکاری می‌کند. شرایط این موقعیت شغلی شامل موارد زیر است:

 • 5 سال سابقه کار در سمت شغلی مشابه
 • مدرک کارشناسی مهندسی صنایع
 • ساکن دهلران

پرشیا خودرو

شرکت پرشیا خودرو که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های واردکننده خودرو در ایران است، در سال 1398 تأسیس شده است. این شرکت در حوزه فروش کلیه محصولات و اکسسوری‌های BMW و MINI فعالیت می‌کند. هم‌اکنون فرصت شغلی کارشناس منطقه-آقا در این شرکت وجود دارد که شرط استخدام آن نیز یک سال سابقه کار در سمت مشابه و تسلط روی نرم‌افزارهای ورد و اکسل است.

صنایع‌دستی معروف استان ایلام

از صنایع‌دستی استان ایلام می‌توان به گلیم و گیوه و موارد زیر اشاره کرد:

 • نمدمالی
 • احرامی بافی
 • گیوه‌بافی
 • معرق روی چوب
 • جاجیم‌بافی
 • بافت سیاه‌چادر
 • سفالگری

زندگی در ایلام

زندگی در ایلام

همان‌طور که  گفته شد، به دلیل آنکه وضعیت اشتغال‌زایی ایلام چندان مطلوب نیست و این استان در محرومیت قرار دارد، بسیاری از مردم ایلام به شهرهای دیگر برای کار مهاجرت می‌کنند. همچنین بسیاری از مردم ساکن روستاهای ایلام، به دلیل کمبود منابع آبی و کاهش تولید محصولات کشاورزی به شهر ایلام مهاجرت کرده‌اند. با‌این‌حال، اگر به هر دلیلی قصد مهاجرت و زندگی را در این استان دارید، اطلاعات کاملی از فرهنگ مردمان و آب‌و‌هوای آن در اختیار شما می‌گذاریم.

استان ایلام دارای طبیعت بکر و بسیار زیبایی است به‌طوری‌که برای دوستداران طبیعت بسیار مناسب است. گفتنی است که بیش از 70 درصد استان ایلام را کوهستان تشکیل داده است. آب‌و‌هوای استان ایلام بسیار متنوع است و در بخش‌های مختلف آن آب‌وهوای گرمسیر، سردسیر و معتدل وجود دارد. مردم ساکن در مناطق سردسیری که شمال و شمال شرقی ایلام را شامل می‌شود، زمستان‌های طولانی و بسیار سردی را تجربه می‌کنند. در مناطق گرمسیری نیز در فصل تابستان دمای هوا به 45 درجه بالای صفر می‌رسد.

همان‌طور که پیش‌ازاین نیز گفته شد، مردم ایلام به زبان کردی صحبت می‌کنند. البته زبان‌های لری و عرب نیز در این استان وجود دارد. اگر روزی بخواهید به این استان مهاجرت کنید، باید با زبان کردی نیز آشنا باشید تا بتوانید با مردم ایلام ارتباط برقرار کنید.

از صنایع معروف استان ایلام می‌توان به پالایشگاه گاز ایلام، پتروشیمی ایلام و کارخانه سیمان ایلام اشاره کرد.

چگونه آگهی‌های استخدام در ایلام را پیدا کنیم؟

شما می‌توانید برای مشاهده آگهی‌های استخدام و بازار کار در ایلام، به صفحه آگهی کار مراجعه کرده و از قسمت شهر در نوار جستجوی سایت، گزینه «تمامی شهرهای ایلام» یا «(شهر موردنظر)+ایلام» را انتخاب کنید. از جمله آگهی‌های استخدام استان ایلام می‌توان به استخدام دیپلم ادارات دولتی ایلام، فرصت‌های استخدامی ادارات ایلام و کار در ایلام با جای خواب اشاره کرد.

قبل از اقدام برای آگهی‌های استخدام در ایلام، حتماً رزومه‌تان را ازنظر استاندارد بودن چک کنید؛ زیرا رزومه اولین برخورد با کارفرما است که می‌تواند تأثیر بسیار زیادی روی شانس استخدام شما بگذارد. اگر هنوز رزومه حرفه‌ای ندارید، می‌توانید به صفحه رزومه ساز الکترونیکی و رایگان جاب ویژن بروید و برای خودتان به دو زبان فارسی و انگلیسی رزومه بسازید.

بعد از ساخت رزومه، می‌توانید به جستجوی آگهی‌های استخدامی بپردازید و برای آن‌ها اقدام کنید. برای این کار می‌توانید از نوار جستجوی سایت نیز کمک بگیرید. این نوار جستجوی پیشرفته که گزینه‌های زیادی پیش روی شما می‌گذارد، می‌تواند در بهینه‌سازی نتایج موقعیت‌های شغلی موردنظرتان به شما کمک کند.

گزینه‌های نوار جستجوی پیشرفته عبارت‌اند از:

 • گروه شغلی
 • میزان حقوق
 • سابقه کار
 • نوع صنعت
 • نام سازمان
 • امکان دورکاری
 • مزایا و تسهیلات
 • سطح ارشدیت
 • زمان انتشار آگهی
 • نوع همکاری

به‌عنوان‌مثال اگر به دنبال آگهی‌های استخدام برنامه‌نویس در شهر ایلام هستید، از قسمت شهر گزینه «ایلام-ایلام» و از قسمت گروه شغلی گزینه «توسعه نرم‌افزار و برنامه‌نویسی» را انتخاب کنید.

راه‌های دیگری که برای اطلاع از جدیدترین آگهی‌های استخدامی پیش روی شما قرار دارد، شامل موارد زیر است:

 1. عضویت در کانال تلگرامی جاب ویژن به آدرس (jobvision@) برای مشاهده هرروزه آگهی‌های بازار کار در ایلام و شهرهای دیگر
 2. استفاده از بات تلگرامی جاب ویژن (jobvisionbot@) برای مشاهده موقعیت‌های شغلی متناسب با رزومه‌تان
 3. فعال‌سازی گزینه «دریافت ایمیل فرصت‌های شغلی پیشنهادی» در قسمت تنظیمات حساب کاربری در پروفایل شخصی خود

جمع‌بندی

استان ایلام واقع در غرب کشور ایران، در رشته‌کوه‌های زاگرس قرار گرفته است و به آن عروس زاگرس می‌گویند. این استان باوجود پتانسیل‌های اشتغال‌زایی بسیاری که دارد، از استان‌های محروم کشور با نرخ بیکاری نسبتا بالا است. این نرخ بیکاری در بین زنان این استان نیز بیشتر است. معمولاً فرصت‌های بازار کار در ایلام چندان زیاد نیست؛ به‌طوری‌که در این استان تعداد نیروی کار معمولاً از تعداد آگهی‌های استخدام و کاریابی ایلام بیشتر است.

نرخ اشتغال‌زایی بخش کشاورزی ایلام از دو بخش دیگر صنعت و خدمات پایین‌تر است که دلیل آن می‌تواند کمبود منابع آبی، رونق کم محصولات کشاورزی و مهاجرت نیروی کار به سمت شهر باشد.

شرکت‌ها و کارخانه‌های متعددی ازجمله گروه صنعتی انتخاب، صنایع غذایی میهن، شرکت داروسازی پارس حیان و … در استان ایلام وجود دارند که در اشتغال‌زایی و کاریابی ایلام نقش خوبی ایفا کرده‌اند.

نویسنده

 • ریحانه اهرابی

  من ریحانه، فارغ التحصیل رشته مهندسی شیمی از دانشگاه شریف هستم و از همان زمان عاشق نویسندگی و فعالیت در نشریه‌های مختلف دانشگاه بودم. به همین دلیل بعد از فارغ التحصیلی، علایقم را دنبال کردم و در حوزه تولید محتوا مشغول به کار شدم. بعد از یک سال فعالیت در این حوزه توانستم با اصول سئو آشنا شده و مسیر خود را به فعالیت در حوزه سئو تغییر بدهم. هم اکنون به عنوان کارشناس سئو فعالیت می‌کنم و عاشق حوزه شغلیم هستم.

دسته بندی :
استخدام شهرها
بدون دیدگاه