10 توصیه ساده و کاربردی برای موفقیت در یک مصاحبه کاری (بخش اول)

نوشته شده توسط جاب ویژن
زمان مطالعه: 2دقیقه
10 توصیه ساده و کاربردی برای موفقیت در یک مصاحبه کاری (بخش اول)

کیفیت جلسه مصاحبه نقش بسیار زیادی در موفقیت یا عدم موفقیت در تصاحب یک موقعیت شغلی دارد. اولین برخورد حضوری فرد جویای کار با کارفرما در جلسه مصاحبه رخ می‌دهد. پس تاثیر بسیار زیادی در دید کارفرما نسبت به کارجو می‌گذارد. اما چگونه می‌توان در برخورد اول نظر مثبت کارفرما را به خود جلب کرد؟

در این مطلب و مطلب بعدی 10 توصیه ساده و کاربردی را برای شما آورده‌ایم که امیدواریم با رعایت آن‌ها، شانس خود را برای تصاحب موقعیت‌های شغلی خود، افزایش دهید.

 

1- همان چیزی باشید که هستید.

هرگز سعی نکنید مصاحبه گر را گول بزنیم و خود را بالاتر از آن چیزی که هستید، نشان دهید. به خاطرداشته باشید شخصی که به عنوان مصاحبه گر انتخاب شده است دارای مهارت و دانش کافی در حوزه تخصصی اش است و بازی کردن با الفاظ و استفاده از ادبیات چاپلوسانه به سرعت سایه ای از ابهام را در ذهن مصاحبه گر ایجاد میکند.

سعی کنید در زمانی که از توانایی های تخصصی، علمی و فردی خود صحبت می کنیم، حرف هایمان قابل استناد و دارای مدرک باشد. چه بسا در مراحل بعدی مصاحبه (در زمان کار آزمایشی) قابلیت‌های ما با حرف‌های ما توازن نداشته باشد.

2- حتما رزومه خود را همراه داشته‌باشید.

اگرچه قبلا رزومه خود را برای مجموعه ای که برای مصاحبه نزد آن ها رفته اید، ارسال کرده اید، اما بهتر است یک نسخه از رزومه خود را به عنوان یک شرح حال از زندگی شغلی خود همیشه به همراه داشته باشید و هرازچندگاهی آن را به روزرسانی کنید.

3- سروقت برای مصاحبه حاضر شوید.

اگر با تاخیر وارد شدید، بهانه جویی نکنید که مترو دیرآمد یا ماشینم خراب شد و یا مواردی از این دست. هم‌چنین از آن دست متقاضیان کار نباشید که یک ساعت جلوتر از زمان مصاحبه به سازمان مربوطه وارد می‌شوند. درواقع وقت شناسی شما نشانه شخصیتتان است که در نمره ارزیابی تان نقش مهمی ایفا خواهدکرد.

 

4- در مورد سازمان اطلاعات جمع کنید.

قبل از رفتن برای مصاحبه، بهتر است سایت آن مجموعه را نگاهی بیندازید. اهداف، چشم اندازها، ماموریت ها، برنامه های در دست انجام و برنامه های انجام شده آن ها از جمله موارد مهمی است که می تواند به شما کمک کند تا نسبت به آن سازمان پیش زمینه ای کسب کنید. بهتر است بدانید نوع فعالیت آن مجموعه در چه زمینه ای است. حتما صفحه «درباره ما» را در سایت مرور کنید و نسبت به چند تن از مدیران ارشد از جمله مدیرعامل و مدیر منابع انسانی اطلاعاتی کسب کنید. از آن دسته مصاحبه شونده هایی نباشید که وقتی از شما سوال می کنند چقدر راجع به مجموعه ما می دانید، جوابتان منفی باشد. چون یک امتیاز منفی در ارزیابی برای شما خواهدداشت.

5- اعتماد به نفس داشته‌باشید.

توانایی های خود را باور داشته باشید. وقتی به مصاحبه دعوت می شوید یعنی رزومه و توانایی های شما مورد توجه مصاحبه کننده قرار گرفته است. سعی کنید در حین مصاحبه روی توانایی ها و تجارب خود بیشتر تاکید داشته باشید.

هرگز با سر و صورت عرق کرده در اتاق مصاحبه حاضر نشوید؛ این نشان می دهد که شما دچار استرس شدید شده اید. می توانید قبل از ورود به اتاق مصاحبه یک لیوان آب بنوشید تا از شدت استرس شما کاسته شود. از قرص های آرام بخش استفاده نکنید؛ چون بسیاری از آن ها خواب آور و شل کننده هستند و عملکرد شما را در زمان مصاحبه مختل می کنند.

 

ادامه دارد…

دسته بندی :
مصاحبه شغلی
بدون دیدگاه