10 توصیه ساده و کاربردی برای موفقیت در یک مصاحبه کاری (بخش دوم)

نوشته شده توسط جاب ویژن
زمان مطالعه: 2دقیقه
10 توصیه ساده و کاربردی برای موفقیت در یک مصاحبه کاری (بخش دوم)

کیفیت جلسه مصاحبه نقش بسیار زیادی در موفقیت یا عدم موفقیت در تصاحب یک موقعیت شغلی دارد. اولین برخورد حضوری فرد جویای کار با کارفرما در جلسه مصاحبه رخ می‌دهد. پس تاثیر بسیار زیادی در دید کارفرما نسبت به کارجو می‌گذارد. اما چگونه می‌توان در برخورد اول نظر مثبت کارفرما را به خود جلب کرد؟

در این مطلب 5 توصیه ساده و کاربردی دیگر را برای شما آورده‌ایم که امیدواریم با رعایت آن‌ها، شانس خود را برای تصاحب موقعیت‌های شغلی خود، افزایش دهید.

 

 6- ظاهری آراسته داشته باشید.

در روز مصاحبه لباسی مرتب و آراسته بپوشید. تا حد امکان از لباس های اسپورت استفاده نکنید. آقایان بهتر است از کت و شلوار و لباس مرتب همراه با کفش های واکس زده استفاده کنند و موهایشان مرتب باشد. استفاده از یک عطر خوشبو می تواند تاثیر بسیار مثبتی در لحظات ابتدایی مصاحبه روی طرف مقابل بگذارد.خانم ها هرگز از لباس های پرزرق و برق استفاده نکنند. بهتر است تفاوت زیادی بین نوع پوشش شما در روز مصاحبه با نوع پوششی که در حالت عادی استفاده می کنید وجود نداشته باشد. سعی کنید همان کسی باشید که هستید.

7- تنها به مصاحبه بروید.

روز مصاحبه سعی کنید تنها به مصاحبه بروید. هرگز با همسر، پدر و مادر یا دوستان خود به مصاحبه نروید. شما انسان بالغی هستید و قرار است بخشی از مسئولیت یک مجموعه به عهده شما گذاشته شود. حضور افراد درجه 1، 2 و 3 شما در زمان مصاحبه بیانگر این موضوع است که شما نمی توانید از پس مسئولیت بربیایید. مصاحبه گر فکر می کند که نزدیکان شما قرار است همیشه به محل کار شما بیایند و یا در امور شما مداخله کنند. این موضوع در ارزیابی شما نمره منفی خواهدداشت.

8- از مصاحبه گر تشکر کنید.

در پایان مصاحبه بهتر است از مصاحبه گر بابت زمانی که در اختیار شما قرار دادند و مطالبی که به شما آموزش دادند، تشکر کنید. این موضوع باعث ایجاد همدلی بین شما و مصاحبه گر خواهدشد و در جمع بندی نمره ارزیابی شما مثبت خواهد بود.

9- عاقلانه ترین پاسخ را در مورد حقوق خود اعلام کنید.

هرگز نگویید من در مورد حقوق خود نظری ندارم. رقم پایین اعلام نکنید و ارزش خود را پایین نیاورید، رقم خیلی بالا هم اعلام نکنید؛ زیرا رقم های بالا حتما باعث حذف شما خواهد شد.بهترین پاسخ برای حقوق این است که بگویید توافق بین طرفین شرط اصلی خواهد بود.
البته به یاد داشته باشید که باید حدود حقوق واقعی که نشان دهنده ارزش شماست را کاملا مشخص نمایید نه اینکه همه چیز را به توافق موکول کنید و هیچ اظهارنظری در مورد میزان حقوق خود نکنید.
به یاد داشته باشید که هر سازمان و بنگاهی یک میزان برای حقوق و دستمزد دارد که البته از سطح حقوق وزارت کار پایین تر نخواهد بود. بهتر است تمام حق و حقوق خود از قبیل بیمه، سنوات و… را بخواهید. می گویند جنگ اول به از صلح آخر، دانستن شرایط مالی خود در سازمان حق شماست.

10- صداقت همیشه بهترین سیاست است.

سعی کنید در طول مصاحبه استخدامی صادق باشید؛ هیچ وقت دروغ نگویید و سعی کنید همواره به میزان توانایی و قابلیت هایتان از خود تعریف کنید. اگر انتظاراتی فراتر از توانایی های خود در ذهن کارفرما ایجاد کنید، در صورت استخدام با کوهی از مسئولیت ها و وظایفی مواجه می شوید که در آن ها مهارت کافی ندارید. پس صداقت همواره بهترین سیاست است.

 

دسته بندی :
مصاحبه شغلی
بدون دیدگاه