راهنمای جامع استخدام همدان؛ ویژه کارجویان

نوشته شده توسط امیر ظاهری
زمان مطالعه: 7دقیقه
راهنمای جامع استخدام همدان؛ ویژه کارجویان

استان همدان با بیش از یک میلیون ۷۵۰ هزار نفر جمعیت، چهاردهمین استان کشور از نظر جمعیت محسوب می‌شود. این استان هم در بخش صنعت و هم در بخش کشاورزی، شرایط خوبی دارد. با اینکه عمده‌ی فرصت‌های استخدام شهر همدان مربوط به بخش خدمات هستند، اما این استان، یکی از پایین‌ترین آمار اشتغال نیروی کار در بخش خدمات را در کشور دارد.

همدان با داشتن جاذبه‌های طبیعی و آثار باستانی متعدد، پتانسیل بالایی برای جذب گردشگر دارد. شرایط آب و هوایی خوب، آب فراوان و خاک حاصلخیز سبب شده تا تمامی فعالیت‌های کشاورزی، از زراعت گرفته تا شیلات، در این استان از شرایط خوبی برخوردار باشند. در بخش صنعت نیز تنوع زیادی در استان همدان مشاهده می‌شود و کارخانه‌های صنایع غذایی، صنایع شیمیایی، صنایع فولاد و فلزات اساسی، صنایع دارویی و … در همدان مشغول به فعالیت هستند. صنایع دستی نیز جایگاه ویژه‌ای در اقتصاد استان دارد.

استخدام

استان همدان یکی از معدنی‌ترین استان‌های کشور است. بیش از ۲۰۰ معدن فعال در استان همدان برای استخراج انواع مختلف کانی‌های فلزی و غیرفلزی فعالیت می‌کنند و فرصت‌های شغلی متعددی برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی معدن، مهندسی عمران و زمین‌شناسی در این استان وجود دارد.

در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با شرایط استخدام و اشتغال در استان همدان صحبت کنیم. همچنین، به شما خواهیم گفت که چگونه می‌توانید آگهی‌های استخدام همدان را پیدا کرده و برای آن‌ها رزومه بفرستید. با ما همراه باشید.

نگاهی کلی به وضعیت اشتغال و استخدام همدان

وضعیت اشتغال در همدان

مطابق با سرشماری سال ۱۳۹۵ُ، استان همدان دارای بیش از ۱ میلیون ۷۵۰ هزار نفر جمعیت است. در حال حاضر، قله‌ی موج جمعیتی همدان در گروه سنی ۳۰ تا ۳۹ سال قرار دارد. بنابراین، رقابت سختی برای تصاحب فرصت‌های شغلی بین کارجویان همدانی در جریان است. با این حال انتظار می‌رود که در دهه‌ی آینده، با کاهش جمعیت در سن استخدام، این رقابت کاهش یابد.

استان همدان به دلیل وضعیت مطلوب هر سه بخش اقتصادی خدمات، کشاورزی و صنعت، با داشتن نرخ بیکاری ۷/۳ درصد، پایین‌ترین نرخ بیکاری را در میان استان‌های کشور دارد و جالب است که روند بیکاری در این استان، کاهشی می‌باشد.

نرخ مشارکت اقتصادی در همدان بیش از ۴۶ درصد و یکی از بالاترین نرخ‌های مشارکت اقتصادی در کشور است. نرخ مشارکت اقتصادی مردان بیش از ۷۴ درصد و نرخ مشارکت اقتصادی زنان زیر ۱۹ درصد است. با وجود پایین بودن نرخ مشارکت اقتصادی زنان در همدان، این نرخ، از خیلی از استان‌های کشور، بیشتر است که شاید به دلیل مشارکت فعال بانوان همدانی در حوزه‌ی صنایع دستی باشد.

آمار متقاضیان کار و فرصت‌های استخدام همدان

در سال ۱۳۹۸، بیش از چهار هزار و ۱۰۰ فرصت شغلی در مراکز کاریابی استان همدان ثبت شده و از این تعداد، کمتر از ۱۲۰۰ فرصت استخدام مربوط به مرکز استان، یعنی شهر همدان بوده است.

رزومه ساز

این در حالی است که تعداد متقاضیان کار که در کاریابی‌های این استان ثبت نام کرده‌اند، بالغ بر ۶۰۰۰ نفر بوده است که از این تعداد، بیش از ۳۹۰۰ نفر در شهر همدان ثبت نام کرده‌اند. از این تعداد، کمتر از ۳۰۰۰ نفر در کل استان و حدود ۱۶۰۰ نفر در شهر همدان، به کار گمارده شده‌اند.

بیش از ۲۵۰۰ نفر از متقاضیان کار در استان دارای مدرک تحصیلی لیسانس یا بالاتر بوده‌اند و این آمار در شهر همدان، حدود ۱۷۶۰ نفر است. البته بخشی از این آمار تنها به منظور لغو تعهد آموزش رایگان و دریافت اصل مدرک تحصیلی خود از دانشگاه‌های روزانه، در کاریابی‌ها ثبت نام می‌کنند و عملا در جستجوی کار نیستند بلکه تنها نیاز به یک نامه‌ی عدم کاریابی دارند.

از حدود ۳۰۰۰ نفر آمار ثبت شده‌ی استخدام همدان از طریق مراکز کاریابی، ۸۶۰ نفر دارای مدرک تحصیلی لیسانس یا بالاتر و ۷۴۳ نفر دارای مدرک تحصیلی دیپلم بوده‌اند.

این آمار نشان می‌دهد که داشتن تحصیلات عالی، شانس استخدام کارجویان در همدان را بالا می‌برد.

احتمالا دلیل پایین بودن تعداد فرصت‌های استخدام همدان در مقایسه با خیلی از استان‌های دیگر، اهمیت کمتر بخش خدمات و کسب‌وکارهای خدماتی کمتر در این استان باشد. معمولا اکثر فرصت‌های شغلی که در کاریابی‌ها ثبت می‌شوند، مربوط به بخش خدمات و تا حدی بخش صنعت هستند و کمتر فرصت شغلی در بخش کشاورزی، در کاریابی‌ها به ثبت می‌رسد.

به علاوه، نباید از نقش پررنگ کاریابی‌های اینترنتی مثل جاب ویژن در کاهش مراجعه‌ی کارفرماها و کارجویان به مراکز کاریابی غافل شد.

سهم بخش خدمات در ایجاد فرصت‌های استخدام همدان

استخدام همدان در بخش خدمات

در حالی که در اکثر استان‌های کشور، بخش خدمات بیش از ۵۰ درصد از آمار اشتغال را به خودش اختصاص داده، در استان همدان، سهم این بخش اقتصادی از نیروی کار فعال، زیر ۴۳ درصد است. بخش زیادی از اشتغال همدان در بخش خدمات، مربوط به حوزه‌ی گردشگری است. این استان، علاوه بر داشتن جاذبه‌های طبیعی مثل تالاب آبشینه، آبشار گنجنامه، سراب گیان، دشت میشان و غار علیصدر و آثار تاریخی مثل آرامگاه باباطاهر عریان، آرامگاه پورسینا، تپه هگمتانه و موزه پورسینا و دیگر جاذبه‌های گردشگری، سالانه تعداد زیادی گردشگر را به خود جذب می‌کند و بنابراین، فرصت‌های خوبی برای فعالیت هتل‌ها و آژانس‌های مسافرتی در این شهر، ایجاد شده است.

اهمیت بخش کشاورزی در اقتصاد و اشتغال همدان

استان همدان با میانگین بارندگی ۳۵۶ میلی‌متر بر سال، در رتبه‌ی دوازدهم کشور از نظر میزان بارندگی سالیانه قرار دارد. ماهیت آبرفتی زمین‌شناسی همدان، همراه با بارندگی سالیانه‌ی زیاد، شرایط بسیار خوبی را برای کشاورزی در این استان فرآهم آورده است.

با اینکه استان همدان تنها ۲/۱ دهم از اراضی کشور را به خودش اختصاص داده، ۴/۴ درصد از تولیدات کشاورزی کشور را تأمین می‌کند. این بخش، ۲۵ درصد از ارزش افزوده‌ی استان همدان را به خودش اختصاص داده و ۲۹ درصد از نیروی انسانی فعال استان در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند.

شرایط استان همدان به گونه‌ای است که توسعه در بخش کشاورزی، به طور نسبتا یکسانی بین زیربخش‌های دامپروری، زراعت، باغداری، پرورش طیور و شیلات تقسیم شده و بخش کمی از تولیدات کشاورزی استان نیز مربوط به پرورش زنبور عسل است.

کارجویان می‌توانند با سرمایه‌ای نه چندان زیاد یا با کمک از وام‌های جهاد کشاورزی، یک کسب‌وکار کشاورزی در همدان راه بیاندازند. وجود کسب‌وکارهای کشاورزی متعدد در این استان، فرصت‌های شغلی متعددی نیز برای فارغ‌التحصیلان رشته‌ی کشاورزی و رشته‌های وابسته، ایجاد کرده است.

نقش بخش صنعت و معدن در اشتغال و استخدام همدان

استخدام همدان در بخش صنعت

همدان در بخش صنعت، ظرفیت‌های بسیار بالایی دارد ولی تاکنون نتوانسته آن طور که باید، از این ظرفیت‌ها استفاده کند. خوشبختانه، صنعت همدان به سرعت رو به رشد است.

نمی‌توان یک صنعت خاص را به عنوان صنعت اصلی همدان معرفی کرد و این استان، در صنایع متنوعی مثل صنایع غذایی، صنایع فلزی، صنایع شیمیایی و تولید پلاستیک، صنعت نساجی، تولید ماشین آلات صنعتی، تولید دستگاه‌های برقی، تولید وسایل نقلیه‌ی موتوری، صنایع چرم، ابزار پزشکی و داروسازی عملکرد خوبی دارد.

بخش معدن در این استان بسیار موفق است و در حال حاضر، بیش از ۲۰۰ معدن فعال کانی‌های فلزی و غیر فلزی مثل آهن، فلدسپات، آهک، تراورتن، گرانیت، میکا، سیلیس، پگماتیت و … در همدان مشغول به کار هستند.

همچنین، صنایع دستی همدان، اهمیت زیادی در اقتصاد این استان دارند.

برای مشاهده‌ی آگهی‌های استخدام همدان در بخش صنعت و ارسال رزومه به آن‌ها، کلیک کنید.

استخدام دولتی همدان

سازمان‌های دولتی مختلفی مثل دانشگاه بوعلی سینا، بانک‌ها، سازمان جهاد کشاورزی و … در استان همدان نیاز به استخدام نیروی انسانی دارند. برای استخدام شدن در سازمان‌های دولتی ابتدا باید در آزمون‌های استخدامی شرکت کنید. با این حال، آمار استخدام دولتی همدان خیلی کمتر از آمار استخدام شرکت‌های خصوصی است و به علاوه، معیارهای استخدام در سازمان‌های دولتی خیلی شایسته‌سالارانه نیست و در صورتی از که از سهمیه‌های خاصی بی‌بهره باشید، شانس شما برای استخدام شدن در سازمان‌های دولتی بسیار پایین است. بنابراین، به شما توصیه می‌کنیم که با مراجعه به سایت استخدام جاب ویژن، برای سازمان‌های خصوصی همدان، رزومه بفرستید.

مطالب مرتبط: رزومه ساز آنلاین جاب ویژن

استخدام همدان خانم

در سال ۱۳۹۸ حدود ۷۵ درصد از آقایان و حدود ۱۹ درصد از خانم‌های همدانی از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند. متأسفانه مشارکت اقتصادی زنان در کشور ما در مقایسه با دیگر کشورهای جهان بسیار پایین است و از این نظر، کشور ما رتبه‌ی بسیار بدی دارد. مطابق با گزارش خبرگزاری ایرنا در سال ۱۳۹۸، نرخ مشارکت اقتصادی زنان در کشور، ۱۶ درصد بوده است. بنابراین، در مقایسه با دیگر شهرهای کشور، بخش خوبی از آمار استخدام همدان خانم هستند و فرصت‌های شغلی خوبی به ویژه در بخش گردشگری برای بانوان در شهر همدان وجود دارد.

چگونه آگهی‌های استخدام همدان را پیدا کنیم؟

چطور آگهی استخدام همدان پیدا کنیم

برای پیدا کردن فرصت‌های شغلی در همدان می‌توانید در سایت جاب ویژن، فیلتر «شهر» را روی گزینه‌ی «تمام شهرهای همدان» قرار دهید و سپس در میان فرصت‌های شغلی جستجو کنید تا آگهی‌های استخدام مربوط به کل استان همدان برای شما نمایش داده شوند.

همچنین، اگر می‌خواهید صرفا آگهی‌های شغلی شهر همدان را ببینید، می‌توانید این فیلتر را روی گزینه‌ی «همدان-همدان» قرار دهید.

برای اطلاع از جدیدترین آگهی‌های استخدام همدان می‌توانید در کانال استخدامی جاب ویژن در تلگرام نیز عضو شوید و برای اینکه جدیدترین فرصت‌های شغلی همدان که با رزومه‌ی شما انطباق دارند، برای شما ارسال شوند، می‌توانید از ربات جاب ویژن در تلگرام به آی دی jobvisionbot@ استفاده کنید.

شرایط زندگی در همدان چگونه است؟

شرایط زندگی در همدان

استان همدان یکی از مهاجرپذیرترین استان‌های کشور محسوب می‌شود. شاید یکی از دلایل مهاجرت بالا به همدان، وجود فرصت‌های شغلی زیاد و فرصت‌های متعدد برای راه‌اندازی کسب‌وکار در این استان است. اما شرایط شهر همدان برای زندگی چگونه است؟

استان همدان تقریبا در بخش مرکزی کشور قرار گرفته است و مرکز این استان، یعنی شهر همدان، حدود ۵۵۰ هزار نفر جمعیت دارد. تقریبا می‌توان گفت که کل استان همدان، آب و هوایی سرد و کوهستانی دارد. زمستان‌های این استان معمولا پر برف هستند و یخبندان‌های طولانی دارند. تابستان‌های همدان نیز بسیار خنک هستند و اگر از گرما متنفر هستید، از زندگی در ‌آب و هوای مطبوع همدان، لذت خواهید برد.

مطالب مرتبط: آگهی های استخدام جدید در سراسر کشور

با این حال، همدان یکی از گران‌ترین شهرهای کشور است و در سال ۱۴۰۰، قیمت مسکن در این شهر، بیش از ۳۴ درصد افزایش داشته که بالاترین میزان افزایش قیمت مسکن در کشور در سال جاری است. دیگر هزینه‌های زندگی نیز در همدان، بالاتر از میانگین کشوری است.

این استان جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بسیار زیادی دارد و برای کسانی که به گردشگری علاقه دارند، استان جذابی است.

در مجموع شرایط زندگی در استان همدان، بدون در نظر گرفتن هزینه‌های زندگی، بسیار خوب است اما مهاجرت شغلی به همدان تنها در صورتی توجیه‌پذیر است که حقوقی خیلی بیشتر از حقوق وزارت کار به شما پیشنهاد شود.

جمع‌بندی

استان همدان یکی از بهترین استان‌های کشور از نظر اشتغال است و با توجه به قرار داشتن قله‌ی جمعیتی استان در سن استخدام، می‌توان گفت که فرصت‌های شغلی بسیار زیادی در این استان وجود دارد.

همدان با آب و هوای عالی، میانگین بارش سالیانه‌ی بسیار خوب و زمین‌های بسیار حاصلخیز، یکی از قطب‌های کشاورزی کشور است و در حوزه‌ی کشاورزی، جایگاه ویژه‌ای در کشور دارد. این استان از نظر صنعت نیز در جایگاه خوبی است و صنایع غذایی، نساجی، فولاد، داروسازی و صنایع شیمیایی در همدان از وضعیت مطلوبی برخوردار هستند. استان همدان یکی از معدنی‌ترین استان‌های کشور است و فرصت‌های شغلی بسیاری برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی معدن، مهندسی عمران و زمین‌شناسی در این استان وجود دارد. بخش خدمات همدان نیز تا حد زیادی به گردشگری و توریسم وابسته است.

شرایط استخدام دولتی در استان همدان خیلی خوب نیست و برای پیدا کردن یک شغل در این استان، بهتر است جویای آگهی‌های شغلی شرکت‌های خصوصی باشید که در کاریابی‌های اینترنتی مثل جاب ویژن منتشر می‌شوند. همچنین، شما می‌توانید برای آگاهی از جدیدترین فرصت‌های شغلی در این استان در کانال تلگرامی جاب ویژن عضو شوید و از ربات جاب ویژن در تلگرام استفاده کنید.

با اینکه همدان یکی از خوش آب و هواترین استان‌های کشور است اما زندگی کردن در این استان به ویژه شهر همدان، هزینه‌های بسیار زیادی دارد و بنابراین، اگر به دنبال مهاجرت شغلی به همدان هستید، باید پیش از هر چیزی، هزینه‌های زندگی در همدان را در نظر بگیرید.

برای مشاهده‌ی آگهی‌های استخدام همدان کلیک کنید.

منبع

سامانه برنامه‌ریزی و مدیریت استان همدان

نویسنده

دسته بندی :
استخدام شهرها
بدون دیدگاه