شرایط استخدامی شرکت های بزرگ برای شغل راننده پایه یک

نوشته شده توسط زهرا مظاهری
زمان مطالعه: 9دقیقه
شرایط استخدامی شرکت های بزرگ برای شغل راننده پایه یک

رانندگی یکی از مشاغل کاربردی و حساس است و اکثر شرکت‌ها، کارخانه‌ها و سازمان‌‌‌ها برای حمل و جابجایی محصولات خود به راننده پایه یک نیاز دارند. افرادی که متقاضی شغل راننده پایه یک هستند باید قبل از هر چیز گواهینامه پایه‌یک رانندگی را کسب کرده باشند.

البته به‌جز گواهینامه، فردی که می‌خواهد به‌عنوان راننده استخدام شود باید تجربه و مهارت بالایی در رانندگی به مدت طولانی را داشته باشد. در این مقاله جاب ویژن در مورد شرایط شغلی راننده پایه یک در اداره پست، فرودگاه، معدن و… و مدارک و مهارت‌های موردنیاز برای آن صحبت خواهیم کرد.

راننده پایه‌یک به چه کسی گفته می‌شود؟

گواهینامه پایه یک

راننده پایه‌یک به فردی می‌گویند که بعد از قبولی در آزمون‌های تئوری و عملی موفق به کسب گواهینامه پایه یکم شده باشد. این فرد بعد از مدتی کارآموزی در کنار یک راننده باتجربه (به‌عنوان شاگرد شوفر) می‌تواند به‌عنوان راننده پایه 1 در سپاه، اداره راه و شرکت های بزرگ کشور استخدام شود.

رانندگان پایه یکم مجوز رانندگی ماشین‌های سنگین بالای 6 تن مانند کامیون، خاور، ده چرخ و تریلی را دارند و اغلب وظیفه حمل و جابجایی بار و محصولات در سطح شهر یا به شهرهای دیگر را بر عهده‌دارند.

لینک مرتبط: آگهی‌های استخدام راننده پایه یک

افراد در شغل راننده پایه یک معمولا ساعات طولانی تا 70 ساعت در هفته مشغول رانندگی هستند و به مهارت‌ها و توانایی‌های خاصی نیاز دارند. البته ساعات کاری راننده پایه 1 به محل کار هم بستگی دارد و در برخی از شرکت‌ها کمتر یا بیشتر است. به طور مثال ممکن است ساعات کاری راننده در یک شرکت مواد غذایی از صبح تا عصر باشد و در برخی دیگر از شرکت‌ها نیاز به شیفت‌های طولانی و رانندگی بین شهری وجود داشته باشد.

انواع گواهینامه رانندگی

طبق قوانین راهنمایی و رانندگی، هرکس که بخواهد با هر نوع وسیله نقلیه موتوری زمینی رانندگی کند به دریافت گواهینامه متناسب با آن نیاز خواهد داشت. بر اساس قوانین جدید، گواهینامه‌های رانندگی به سه نوع پایه 1، پایه 2 و پایه 3 تقسیم می‌شوند. هرکدام از این گواهینامه‌ها برای رانندگی ماشین‌های خاصی به کار می‌روند. همچنین، گواهینامه موتورسیکلت و گواهینامه ویژه هم برای ماشین‌آلات صنعتی، کشاورزی و عمرانی همچون بیل مکانیکی قابل‌استفاده است.

 • گواهینامه پایه 1: برای رانندگی ماشین‌های باری بیش از 6 تن و اتوبوس بیش از 26 مسافر
 • گواهینامه پایه 2: ماشین‌های سنگین تا 6 تن و کمتر و اتوبوس‌های با ظرفیت تا 26 نفر مسافر

گواهینامه‌های جدید همگی به‌صورت هوشمند صادر می‌شوند و در آن‌ها از میکروچیپ استفاده‌شده است. پلیس راهور و راهنمایی و رانندگی با بازخوانی اطلاعات میکروچیپ می‌تواند از تخلفات رانندگی و سوابق راننده ده چرخ و تریلی، کامیون و… باخبر شود.

شرایط و مدارک لازم برای دریافت انواع گواهینامه با یکدیگر کمی متفاوت است. در ادامه در مورد شرایط لازم برای استخدام راننده پایه یک در شرکت نفت، اداره راه، فرودگاه و… صحبت خواهیم کرد.

گواهینامه پایه‌یک برای رانندگی چه وسایل نقلیه‌ای لازم است؟

به‌طورکلی، برای رانندگی با ماشین سنگین و فعالیت در شغل راننده پایه یک، به داشتن گواهینامه پایه یکم نیاز خواهید داشت. ماشین سنگین به ماشین‌هایی گفته می‌‌شود که وزن و ظرفیت باربری آن‌ها بیشتر از 6 تن باشد. همچنین، اتوبوس‌هایی که بیشتر از 26 مسافر دارند جزء ماشین‌های سنگین دسته‌بندی می‌شوند.

برای اطلاع از شرایط استخدام شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، اداره راه و سایر سازمان‌ها و شرکت های بزرگ کشور، می‌توانید روزانه از سایت کاریابی جاب ویژن استفاده کنید.

مطلب مرتبط: نکات مهم درباره شغل راننده کامیون؛ وظایف، مهارت‌ها و شرایط مورد نیاز

مراحل دریافت گواهینامه پایه‌یک

گواهینامه رانندگی پایه‌یک برای رانندگی ماشین‌های سنگین مانند کامیون، ده چرخ و تریلی و اتوبوس‌های بالای 26 نفر الزامی است. آقایان و خانم‌ها در صورت پذیرفته شدن در آزمون رانندگی پایه‌یک می‌‌توانند این گواهینامه را دریافت کنند و با آن در شغل راننده پایه یک مشغول به کار شوند. افرادی که می‌خواهند گواهینامه پایه‌یک دریافت کنند باید قبلا گواهینامه پایه 2 را دریافت کرده باشند و به زمان انقضای آن حداقل 6 ماه مانده باشد.

شرایط لازم برای گرفتن گواهینامه پایه‌یک

1. حداقل سن 25 سال تمام

رانندگی ماشین سنگین کار بسیار حساس و سختی است و به مهارت‌ و تجربه بیشتری نیاز دارد. همین‌طور، راننده ماشین سنگین باید صلاحیت‌های عقلی و اخلاقی بالاتری داشته باشد؛ به همین دلیل حداقل سن برای گواهینامه پایه 1 بالاتر و 25 سال تمام است.

2. دارا بودن گواهینامه پایه 2 و گذشتن 2 سال از زمان اخذ آن

گواهینامه پایه 2 پیش‌نیاز دریافت گواهینامه پایه 1 است. فردی که گواهینامه پایه 2 داشته باشد با رانندگی ماشین‌های نیمه سنگین آشنایی خوبی پیداکرده و تسلط و مهارت کافی برای رانندگی ماشین‌های سنگین مانند کامیون و تریلی را کسب کرده است.

3. سلامتی جسمی و روحی لازم و انجام معاینات پزشکی و آزمایش عدم اعتیاد

فردی که گواهینامه پایه‌یک دارد رانندگی با ماشین سنگین و حمل بارهای بالای 6 تن و رانندگی اتوبوس‌های مسافربری بالای 26 نفر را بر عهده خواهد داشت. سرمایه و دارایی‌های یک شرکت و جان و مال تعداد زیادی انسان درگرو مهارت و تجربه رانندگی این فرد قرار دارد.

به همین دلیل، یکی از شرایط لازم برای دریافت گواهینامه و فعالیت در شرکت‌هایی که به شکل عادی یا فوری راننده پایه یک استخدام می‌کنند، داشتن سلامت جسمی و روحی و عدم اعتیاد به هرگونه ماده مخدر، روان‌گردان و… است.

4. ارائه گواهی طی دوره‌های آموزش اطلاعات فنی و مقررات تخصصی و مهارت عملی از آموزشگاه‌ها و مرکز مجاز رانندگی

رانندگی و شغل راننده پایه یک، نکات فنی زیادی داشته و به یادگیری بالایی نیاز دارد. به همین دلیل یکی از شرایط لازم برای اخذ گواهینامه پایه 1 شرکت در دوره‌های آموزش رانندگی است. بخش آموزش تئوری رانندگان را با قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی آشنا می‌کند و بخش آموزش عملی، نحوه عملی رانندگی با ماشین سنگین در تهران، هشتگرد و سایر مناطق کشور را آموزش می‌دهد.

شرایط لازم برای استخدام راننده

5. قبول شدن در آزمون آیین‌نامه راهنمای و رانندگی

هر فردی که قصد دریافت گواهینامه پایه‌یک را داشته باشد باید ابتدا در آزمون تئوری یا آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی شرکت کند و قبول بشود. آزمون آیین‌نامه پیش‌نیازِ آزمون عملی رانندگی است و فردی که در این آزمون قبول نشود، نمی‌تواند در آزمون عملی رانندگی شرکت کند.

6. قبول شدن در آزمون عملی رانندگی با ماشین‌‌‌های سنگین

در آزمون عملی، مهارت‌ها و توانایی‌های متقاضی شغل راننده پایه یک برای رانندگی ماشین‌های سنگین سنجیده می‌شود. درصورتی‌که در این آزمون موفق شوید، می‌توانید برای دریافت گواهینامه و فعالیت به عنوان راننده پایه یک تریلی یخچالی اقدام کنید.

7. داشتن اطلاعات فنی در رابطه با وسایل نقلیه سنگین

اطلاع از نکات فنی و نحوه عملکرد ماشین، یکی از نکات ضروری برای استفاده از فرصت‌های استخدامی در بازار کار راننده پایه یک است. ممکن است ماشین در جاده و خارج از شهر که دسترسی به تعمیرکار وجود ندارد، خراب شود؛ به همین دلیل فرد در شغل راننده پایه یک باید اطلاعات کافی در مورد مسائل فنی مربوط به وسایل نقلیه سنگین را داشته باشد.

مدارک لازم برای دریافت گواهینامه پایه یکم

برای دریافت گواهینامه رانندگی پایه‌یک به ارائه مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 • اصل گواهینامه پایه دو (از زمان دریافت آن باید حداقل 2 سال گذشته باشد)
 • حداقل 6 ماه به پایان اعتبار گواهینامه پایه 2 مانده باشد.
 • اصل و کپی شناسنامه عکس‌دار (درصورتی‌که شناسنامه شما توضیحات دارد کپی از صفحه توضیحات لازم است)
 • ارائه اصل و یک نسخه کپی از کارت ملی یا تأییدیه صادره از اداره ثبت‌احوال مربوط به شماره ملی متقاضی
 • 8 قطعه عکس پرسنلی 3*4 با شرایط زیر:
  عکس تمام‌رخ
  گردی کامل صورت در آن کاملا مشخص باشد
  زمینه عکس سفید یا رنگ روشن
  عکس حتما باید جدید باشد و در صورت قدیمی بودن پذیرفته نمی‌شود
  عکس آقایان باید بدون عینک، کلاه، کراوات و… باشد و خانم‌ها حجاب کامل اسلامی را رعایت کرده باشند.

دریافت گواهینامه رانندگی پایه‌یک چه هزینه‌هایی دارد؟

تعرفه و قیمت هزینه‌ها در هرسال ممکن است تغییر کند؛ اما به‌طورکلی باید برای موارد زیر هزینه پرداخت کنید:

 • هزینه آموزش تئوری و عملی
 • هزینه معاینات پزشکی
 • هزینه تست عدم اعتیاد
 • هزینه خرید کتاب آئین‌نامه
 • هزینه فیش‌‌های صدور کاردکس

به‌طورکلی، هزینه دریافت گواهینامه پایه‌یک از پایه دو بیشتر است و این تفاوت هزینه به خاطر قیمت بالاتر دوره‌های تئوری و عملیِ آموزش رانندگی پایه‌یک است.

آیا آقایانی که دوره سربازی را نگذرانده‌اند هم می‌توانند گواهینامه پایه یک بگیرند؟

سابق بر این، برای دریافت گواهینامه به ارائه گواهی پایان خدمت هم نیاز بود؛ اما بر اساس قوانین جدید، گواهینامه پایان خدمت جزء مدارک ضروری برای دریافت گواهینامه رانندگی نیست و آقایانی که هنوز خدمت سربازی را نگذرانده‌اند، می‌توانند برای دریافت گواهینامه پایه‌یک اقدام کنند.

حداقل مدرک تحصیلی برای گواهینامه پایه یک

ارائه مدرک تحصیلی برای پایه یک لازم نیست. حتی افرادی که دیپلم ندارند، می‌توانند بعد از قبولی در آزمون آیین‌نامه و عملی، گواهینامه دریافت کنند. بااین‌حال، این وضعیت در مورد راننده پایه یک کمی فرق دارد و ممکن است در فرصت‌های استخدامی مانند راننده پایه یک در ادارات دولتی، از شما مدرک حداقل دیپلم را درخواست کنند.

چه شرکت‌‌ها و سازمان‌هایی به راننده پایه یک نیاز دارند؟

کسب‌وکارهای بسیار زیادی برای حمل بار و محصولات خود به راننده پایه یک نیاز دارند و بازار کار خوبی برای این شغل وجود دارد. کارخانه‌ها و کارگاه‌های مختلف، شرکت‌های نفتی و پالایشی، شرکت‌های راه‌سازی، شرکت‌های ساختمان‌سازی و معماری، صنایع غذایی و لبنی، شرکت‌های پخش، شرکت‌های تولیدی، ارگان‌های دولتی و… ازجمله کسب‌وکارهایی هستند که حتماً به راننده پایه یک نیاز دارند.

درنتیجه اگر سوالی شبیه به این سوال ذهن شما را به خود مشغول کرده است که: «آیا در شرکت میهن راننده پایه یک استخدام می‌شود؟»، باید بدانید که راننده پایه‌یک در این شرکت و سایر شرکت‌های فعال در حوزه مواد غذایی، به‌عنوان یکی از نیروهای کاری مهم و حیاتی شناخته می‌شود.

بااین‌حال، شرایط استخدامی در شغل راننده پایه یک در تمام سازمان‌ها و شرکت‌ها یکسان نیست. به‌عنوان‌مثال، شرایط استخدام راننده اتوبوس شهری با شرایط استخدامی در فرودگاه، معدن و شرکت ‌های بزرگ کشور متفاوت است.

لینک مرتبط: استخدام راننده پایه یک برای ترانزیت

ویژگی‌های شخصیتی و مهارت‌های لازم برای شغل راننده پایه یک

برای فعالیت در شغل راننده پایه یک در تهران، هشتگرد و…، باید از خصوصیات زیر برخوردار باشید:

 • توانایی و مهارت کافی برای رانندگی در مسیرهای طولانی
 • توانایی رانندگی به‌تنهایی و تمرکز بالا (به‌ویژه موقع رانندگی در شب)
 • تعهد و پایبندی به اصول اخلاقی
 • صبر و حوصله زیاد در رانندگی
 • خوش‌قولی و تعهد به تحویل بار در زمان مقرر
 • رانندگی ایمن و پرهیز از هرگونه رفتارهای پرخطرمهارتهای راننده پایه یک

وظایف و مسئولیت‌های راننده ماشین‌های سنگین باری

به‌عنوان یک راننده کامیون یا ماشین سنگین در دبی امارات، استرالیا، آلمان، ترکیه یا هر کشور دیگری، وظایف و مسئولیت‌های مشخصی خواهید داشت. در ادامه، فهرستی از مهم‌ترین وظایف در شغل راننده پایه یک آورده شده است:

 • انجام معاینات فنی و اطمینان از سالم بودن ماشین قبل از حمل بار
 • آشنایی با رفتار سایر رانندگان به‌ویژه در جاده‌های بین‌شهری، عکس‌العمل سریع و رانندگی بی‌‌خطر و ایمن
 • برنامه‌ریزی و هماهنگی برای حمل بار و تحویل آن در زمان مشخص‌شده
 • ارائه گزارش به شرکت و محل کار (در برخی از شرکت‌ها لازم است)
 • متعهد و پایبند بودن به برنامه زمانی
 • نظارت یا کمک کردن در بار زدن
 • اطمینان از درست بودن بارها و ایمنی آن‌ها
 • تحویل بار طبق زمان‌بندی و نظارت و کمک بر تخلیه بارها
 • آشنایی کامل با قوانین راهنمایی و رانندگی، اطاعت از قوانین، پرهیز از رفتارهای پرخطر و توجه به تذکرات مأموران پلیس
 • آشنایی خوب با مسائل فنی ماشین سنگین و توانایی انجام تعمیرات اولیه مانند تعویض لاستیک و…
 • گزارش هرگونه تخلف یا اتفاق به اداره راهداری و همین‌طور شرکت محل کار
 • توانایی رانندگی در شرایط غیرقابل‌پیش‌بینی و حساس مانند برف، باران و ترافیک سنگین

شرایط کارفرماها برای استخدام راننده پایه یک

طبیعی است که شرایط استخدام راننده بی ار تی با شرایط استخدام راننده کامیون متفاوت است. همچنین، هر شرکت، کارخانه یا واحد تولیدی برای جذب راننده پایه یک ممکن است شرایط متفاوتی داشته باشد؛ اما به‌طور کل برای اینکه به‌عنوان راننده در یک شرکت معتبر استخدام شوید، به شرایط زیر نیاز دارید:

 • سن بالای 26 سال
 • مدرک تحصیلی دیپلم (برخی از شرکت‌ها مدرک سیکل را هم می‌پذیرند)
 • اتمام خدمت سربازی یا معافیت
 • تجربه و سابقه کاری قابل‌اثبات به‌عنوان راننده
 • تجربه رانندگی به مدت طولانی
 • مطلع بودن از مسیرهای شهری (و بین‌شهری)

چطور به‌عنوان راننده پایه‌یک استخدام شوم؟

در حال حاضر بسیاری از شرکت‌ها، کارخانه‌ها و سازمان‌ها به راننده پایه یک نیاز دارند. در سایت جاب ویژن شمار زیادی آگهی استخدام راننده و شرایط لازم برای کار را می‌توانید مشاهده کنید؛ اما قبل از هر چیز شما به یک رزومه کاری نیاز دارید. رزومه شامل تجربیات و سوابق کاری شما، سطح تحصیلات، مشخصات فردی، شماره تماس و مهارت‌ها و توانایی‌های شما است که در یک یا دو صفحه نوشته می‌‌شود.

استخدام راننده

تقریباً اغلب شرکت‌ها برای استخدام راننده پایه یک از شما رزومه کاری می‌خواهند و بدون آن، شانس استخدام شما در شرکت‌ های بزرگ کشور کاهش می‌یابد؛ اما نوشتن رزومه اصول خاصی دارد که اگر آن‌ها را رعایت نکنید، ممکن است هرگز به جلسه مصاحبه استخدامی دعوت نشوید. اگر هنوز رزومه ندارید به صفحه رزومه ساز جاب ویژن مراجعه کنید و با تکمیل اطلاعات خواسته‌شده، در عرض چند دقیقه رزومه کاری خود را بسازید.

این رزومه را می‌توانید به‌صورت آنلاین و از طریق سایت‌های کاریابی مانند جاب ویژن برای کارفرما ارسال کنید. همچنین، می‌توانید آن را دانلود کنید، پرینت بگیرید و به‌صورت حضوری به شرکت موردنظر ارائه دهید.

آیا خانم‌ها می‌توانند در شغل راننده پایه یک استخدام شوند؟

بله خانم‌ها می‌توانند بعد از طی کردن دوره‌های آموزشی و گذراندن دوره‌های تئوری و عملی در آزمون رانندگی پایه 1 شرکت کنند و در صورت قبولی گواهینامه پایه 1 دریافت کنند؛ بنابراین ازلحاظ قانونی هیچ مانعی برای اشتغال خانم‌ها در شغل راننده پایه یک وجود ندارد.

بااین‌حال، هر شرکت و سازمانی ممکن است شرایط خاصی برای راننده پایه یک داشته باشد و جنسیت راننده را مرد یا زن عنوان نماید. با بررسی آگهی‌های استخدام راننده می‌توانیم متوجه شویم که شانس استخدام آقایان به‌عنوان راننده بالاتر است و اکثر شرکت‌ها برای راننده پایه‌یک فقط آقایان را استخدام می‌کنند. بااین‌حال، اگر راننده خانم هستید، می‌توانید باکمی جستجو، موقعیت شغلی مناسبی را برای خود پیدا کنید.

شرایط مهاجرت راننده پایه‌یک

شغل راننده پایه‌یک یکی از مشاغل موردتقاضا در بازار کار بسیاری از کشورها است. کارفرماها در کشورهایی مانند استرالیا، کانادا، آمریکا و آلمان، به راننده پایه یک نیاز دارند. به‌عنوان‌مثال، کشور کانادا یکی از کشورهایی است که با کمبود نیروی کار راننده پایه‌یک مواجه است.

به همین دلیل این کشور با ایجاد برنامه‌های مهاجرتی مختلف و تعیین شرایط مهاجرت کانادا، به دنبال جذب رانندگان باتجربه در سیستم حمل‌ونقل خود است. شرایط مهاجرت کانادا با توجه به هر برنامه مهاجرتی متفاوت است؛ اما برای کاریابی در شغل راننده پایه یک، باید حتما نسبت به اخذ گواهینامه کانادایی اقدام کنید.

یکی دیگر از کشورهای توسعه‌یافته‌ای که به نیروی کار در شغل راننده پایه یک نیاز دارد، کشور سوئد است. اگر شرایط ورود به شغل راننده پایه یک در سوئد را داشته باشید، می‌توانید برای اخذ ویزای کار سوئد درخواست خود را به دولت این کشور ارائه دهید.

از شرایط استخدام راننده پایه یک در سوئد می‌توان به داشتن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم، تجربه کاری مرتبط و ارائه گواهینامه پایه‌یک اشاره کرد. پیشنهاد می‌کنیم قبل از اقدام برای مهاجرت به خارج از کشور، حتما شرایط مهاجرتی مندرج در سایت اداره مهاجرت کشور موردنظر خود را مطالعه کرده و با یک وکیل رسمی مهاجرت مشورت کنید.

جمع‌بندی

رانندگی ماشین سنگین وظیفه‌ای حساس و سخت است و نیاز به مهارت و تجربه و تسلط بالا بر رانندگی دارد. شغل راننده پایه یک، یکی از موقعیت‌های شغلی پر تقاضا و پرکاربرد محسوب می‌شود و بسیاری از شرکت‌ها، کارخانه‌ها، تولیدی‌ها و فروشگاه‌های بزرگ اینترنتی برای حمل و جابجایی محصولات و بار به راننده پایه یک نیاز دارند. فردی که دارای گواهینامه پایه یکم است و مهارت و تجربه کافی در رانندگی با ماشین‌های سنگین را دارد، می‌تواند با بررسی آگهی‌های استخدام، شغل مناسبی را برای خود پیدا کند.

منبع: وبسایت راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی

نویسنده

دسته بندی :
معرفی مشاغل
بدون دیدگاه