بررسی وضعیت اشتغال و استخدام اصفهان و بازار کار مشاغل مختلف در شهرهای استان

نوشته شده توسط زهرا مظاهری
زمان مطالعه: 7دقیقه
بررسی وضعیت اشتغال و استخدام اصفهان و بازار کار مشاغل مختلف در شهرهای استان

استان اصفهان با آثار و ابنیه تاریخی فراوان و بیش از 9 هزار واحد صنعتی و تولیدی و حدود یک میلیون کارگر، یکی از قطب‌‌های صنعتی و گردشگری کشورمان به حساب می‌آید و فرصت‌‌های استخدام و کاریابی اصفهان در این صنایع بیشتر از بقیه است. این استان بیش از 5 میلیون و 300 هزار نفر جمعیت دارد و سهم آن در صنعت کشور 11%، در بخش سرمایه گذاری 10% و سهم آن در اشتغال صنعتی 8% بوده است.

استخدام

در این مقاله جاب ویژن قصد داریم نرخ اشتغال و استخدام اصفهان را با یکدیگر بررسی کنیم و در مورد میزان فرصت‌‌های کار و بازار کار استخدام اصفهان با شما بیشتر صحبت کنیم. با ما در ادامه همراه باشید.

تعاریف شاغل و بیکار از نظر قانون

شاغل: بر طبق قوانین کار، به افراد 15 ساله و بیشتر که در طول هفته حداقل یک ساعت کار کرده یا به دلایلی به طور موقت کارشان را ترک کرده باشند شاغل گفته می‌‌شود. همچنین افرادی که بدون حقوق برای یکی از اعضای خانواده کار می‌‌کنند، کارآموزانی که در دوره کارآموزی فعالیت می‌کنند، محصلینی که در هفته مرجع کار کرده و تمام افرادی که در نیروهای مسلح به صورت کادر موقت یا دائم مشغول خدمت بوده‌اند در گروه افراد شاغل قرار می‌گیرند.

بیکار: به افراد 15 ساله و بیشتر که شرایط زیر را داشته باشند بیکار گفته می‌شود:

  • در هفته مرجع و آمارگیری فاقد کار باشند.
  • در هفته مرجع و سه هفته قبل از آن جویای کار باشند.
  • در هفته مرجع و با هفته بعد برای اشتغال و استخدام، آماده به کار باشند.

اشتغال ناقص چیست؟ به وضعیت شاغلانی که در هفته آمارگیری، سرکار حاضر یا غایب بوده‌اند و به خاطر دلایل اقتصادی مثل رکود کاری، پیدا نکردن کار یا قرار داشتن در فصل غیرکاری کمتر از 44 ساعت کار کرده‌اند اشتغال ناقص گفته می‌شود.

بررسی و تحلیل نرخ بیکاری در استان اصفهان

نرخ بیکاری اصفهان

یکی از شاخص‌‌های مهم اقتصادی در هر استان، میزان نرخ بیکاری نیروی کار است و در استان اصفهان نیز به عنوان یکی از قطب‌های صنعتی، گردشگری، کشاورزی و خدماتی کشور، این نرخ اهمیت زیادی دارد. در ادامه به بررسی نرخ بیکاری اصفهان می‌پردازیم. لازم به ذکر است داده‌‌ها و آمار ارائه شده در این بخش براساس گزارش سایت ایرنا در مورد بیکاری اصفهان استخراج شده است. استفاده کرده‌ایم.
نرخ بیکاری از نسبت جمعیت بیکاری به جمعیت فعال (شامل شاغل و بیکار) به دست می‌آید و برای بررسی و ارزیابی شرایط اقتصادی و معیشتی هر استان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مطالب مرتبط: آگهی های استخدام اصفهان

اگر آمارهای مربوط به نرخ بیکاری استان اصفهان را در سال‌های گذشته مرور کنیم متوجه می‌‌‌شویم که این نرخ از سال 92 تا به حال با فراز و نشیب‌های زیادی روبرو بوده است. به گفته کارشناسان این تغییر و تحولات عمدتا به خاطر عواملی مثل جریان آب زاینده رود، خشکسالی، مهاجرت، رکود یا رونق واحدهای صنعتی و بخش کشاورزی و همین‌طور اجرای برنامه‌های اشتغالزایی در استان اصفهان بوده است.

بر طبق آمارهای به دست آمده، نرخ بیکاری استان اصفهان از ابتدای دولت یازدهم در سال 92 با کاهش 2.8 درصدی نسبت به سال قبل مواجه بوده و به 10.9 درصد رسیده است. اما در سه سال بعدی روند افزایش پیدا کرده و به ترتیب در سال‌های 93، 94 و 95 به مقدار 12.4، 13.8 و 14.6 افزایش پیدا کرده است. این نرخ از سال 96 خوشبختانه روند نزولی پیدا کرد و به 14.4 درصد رسید و در خلال سال‌های 97 و 98 توانست این روند کاهشی را ادامه دهد و به ترتیب به 13.8 و 10.7 درصد رسید.

به گفته مدیر کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاول، کار و رفاه امور اجتماعی استان اصفهان، از جمله عوامل موثر بر کاهش نرخ بیکاری اصفهان، افزایش نزولات آسمانی و افزایش سطح زیر کشت اراضی کشاورزی، رشد 50 درصدی سرمایه گذاری در واحدهای ایجادی و توسعه‌‌ای در بخش صنعت و همین‌طور رقابت‌پذیر کالاهای تولید داخلی برای صادرات میتوان برشمرد.

نرخ بیکاری در استان اصفهان در مقایسه با سایر استان‌ها

با بررسی نرخ بیکاری در استان اصفهان و مقایسه آن با میانگین کشوری به این نتیجه می‌رسیم که نرخ بیکاری استان اصفهان با فراز و نشیب‌های میانگین کشوری همسو بوده و ابتدا روند افزایشی و بعد کاهشی داشته است. با این حال، از نظر رقم و درصد، می‌توانیم بگوییم که نرخ بیکاری اصفهان بالاتر از میانگین کل کشور بوده است.

آمارگیری نیروی کار در پاییز 99 چه نتایجی را در مورد میزان استخدام و کاریابی اصفهان نشان می‌دهد؟

براساس آمار نیروی کار استان اصفهان که توسط معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان در پاییز 99 انجام شده این نتایج به دست آمد:

وضعیت استخدام اصفهان

با بررسی آمارهای به دست آمده در مورد نرخ مشارکت اقتصادی نیروی فعال (جمعیت 15 ساله و بیشتر) متوجه می‌شویم که 41.4% از جمعیت در سن کار از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند؛ یعنی در گروه شاغلین یا بیکار قرار میگیرند. همچنین، نرخ مشارکت اقتصادی زنان نسبت به مردان در نقاط شهری استان اصفهان نسبت به مناطق روستایی پایین‌تر بوده است. به طور کلی، بررسی نسبت اشتغال جمعیت 5 ساله و بیشتر اصفهان نشان می‌‌دهد که 37.5% از جمعیت در سن کار شاغل بوده‌اند. البته این شاخص در بین مردان بالاتر از زنان و در مناطق روستایی بیشتر از مناطق شهری استان اصفهان بوده است.

بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری و وضعیت اشتغال، استخدام و کاریابی اصفهان نشان می‌‌دهد که نرخ بیکاری به سال گذشته یعنی پاییز 98 حدود 1.2% کاهش پیدا کرده است.

تاثیر بیماری پاندمی کرونا بر نرخ اشتغال و بیکاری استان اصفهان

آمار نیروی کار بهار 99 استان اصفهان نشان می‌دهد با وجود اینکه نرخ بیکاری در استان اصفهان روند کاهشی را در پیش گرفته بود، اما بعد از همه گیری کرونا و تبعات اقتصادی ناشی از آن، نرخ بیکاری افزایش پیدا کرد و به نسبت موقع مشابه سال قبل، 1.1 درصد افزایش پیدا کرد. بنابر گزارش مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری جمعیت 5 ساله و بالاتر اصفهان در بهار 99 حدود 11.9 درصد بوده است. به همین ترتیب، نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت 15 ساله و بالاتر نیز در بهار 99 نسبت به سال گذشته 5% کاهش پیدا کرد و به 41.2 درصد رسید.

همچنین، نسبت اشتغال و استخدام اصفهان در بهار 99 نیز نسبت به مدت مشابه در سال گذشته با کاهش همراه بود و از 41.2 به 36.3 درصد رسید. لازم به ذکر است منظور از نسبت اشتغال، نسبت جمعیت جمعیت شاغل بالای 5 سال به کل جمعیت در سن کار است.

به گفته آقای لعلی، معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اصفهان با اشاره به تاثیر کرونا بر وضعیت استخدام و کاریابی اصفهان گفت: شیوع بیماری کرونا و لزوم فاصله گذاری اجتماعی به ویژه باعث رکود مشاغل خدماتی در بخش‌‌های گردشگری و رستوران‌ها شده است.

رزومه ساز

تعداد فرصت‌های اشتغال و استخدام اصفهان در کدام صنایع بیشتر است؟

براساس آمار نیروی کار که در پاییز 99 انجام شده، بخش خدمات با 49% بیشترین سهم اشتغال و استخدام اصفهان را به خود اختصاص داده است. در رتبه‌‌های بعدی، به ترتیب بخش‌های صنعت با 34.4% و بخش کشاورزی با 16.7% قرار می‌گیرند. استان اصفهان از نظر پروژه‌‌های صنعتی در رتبه نخست کشور قرار دارد و در زمینه تعداد معادن نیز در جایگاه اول قرار گرفته است.

بخش خدمات:

این بخش با سهم 45.4% در اشتغالزایی استان اصفهان به چهار گروه اصلی تقسیم می‌شود: اصناف، بازرگانی، گردشگری و ساختمان. از مهم‌ترین رسته‌های صنفی می‌توان به صنایع دستی، صنایع ماشین کاری و فلزتراشی، فناوری اطلاعات، گز و شیرینی سنتی اصفهان و حمل و نقل بار جاده‌ای اشاره کرد.

گردشگری به خاطر وجود ابنیه تاریخی و جاذبه‌های گردشگری مهم، مهم‌ترین و توسعه‌یافته‌ترین بخش خدمات در استان اصفهان است. بر اساس آمار، تعداد گردشگران خارجی که در سال 1393 به استان اصفهان سفر کرده‌اند 150706 نفر بوده که نسبت به سال 92 با بیش از 50% رشد همراه بوده است. این امر باعث به وجود آمدن مشاغل متعدد و افزایش فرصتهای شغلی و استخدام اصفهان شده است. در حال حاضر 170 دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری در استان اصفهان فعالیت می‌کنند که از این تعداد، 130 دفتر در شهرستان اصفهان قرار دارند.

بخش صنعت:

اما علاوه بر صنعت گردشگری، اصفهان از گذشته به عنوان استانی صنعتی شناخته می‌شده و به خاطر مرکزیت استان اصفهان در کشور و ضریب بالای ایمنی برای سرمایه گذاری باعث شکل گیری صنایع مختلفی در این منطقه شده است. در حال حاضر استان اصفهان به خاطر وجود صنایع بزرگ و مهمی مثل فولاد، پالایشگاه، پتروشیمی، سیمان و انرژی هسته‌ای سهم بالایی در صنعت کل کشور دارد. این بخش با سهم 43.7% از اشتغال کل استان، جایگاه اصلی در ایجاد فرصت‌های شغلی و استخدام  و کاریابی اصفهان دارد.

در حال حاضر در سایت جاب ویژن فرصت‌های شغلی متعددی در رشته‌های مهندسی صنایع و مدیر تولید، مهندس پلیمر، مهندسی مواد و متالورژی، مدیر پروژه و مشاغل حوزه فروش و بازاریابی در شهرهای مختلف استان اصفهان وجود دارد.

بخش کشاورزی:

در برخی نواحی شمالی و غرب استان نیز بخش کشاورزی رونق زیادی دارد و به خاطر وجود فرصت‌های اشتغال، نرخ بیکاری در این نواحی از متوسط استان کمتر است. صنایع لبنی، باغداری، قطعه سازی و … نیز از جمله صنایع فعال در این استان هستند که باعث به وجود آمدن فرصت‌های استخدام اصفهان می‌شوند.

چطور در سایت جاب ویژن فرصت‌های استخدام اصفهان را جستجو کنم؟

آگهی استخدام اصفهان جاب ویژن

سایت جاب ویژن همواره تلاش کرده خدمات کاریابی و جستجوی مشاغل را برای همه کارجویان در هر شهر و استانی فراهم کند. به این ترتیب، فیلترها و امکانات ویژه‌ای برای محدود کردن و دقیقتر کردن نتایج جستجوی کار وجود دارد.

برای اینکه تنها فرصت‌های شغلی و استخدام اصفهان را مشاهده کنید کافیست در صفحه جستجوی آگهی‌های شغلی، از منوی انتخاب شهر، «تمام شهرهای اصفهان» را انتخاب کنید. به این ترتیب تمام فرصت‌های شغلی موجود در این استان به شما نمایش داده می‌شود.

اگر به دنبال پیدا کردن کار در شهر اصفهان هستید می‌توانید در همان منو، گزینه «اصفهان-اصفهان» را انتخاب کنید تا تمام آگهی های استخدام شهر اصفهان را مشاهده کنید.

نحوه جستجوی آگهی‌های استخدام شهرهای دیگر استان اصفهان

در صورتی که در شهرهای دیگر استان اصفهان قرار دارید و تمایل به جستجوی مشاغل موجود در شهر محل سکونتتان دارید به این ترتیب عمل کنید: از منوی انتخاب شهر، نام شهر محل سکونت خود را پیدا و آن را انتخاب کنید. سپس با تعیین گروه شغلی و کلیک روی دکمه جستجو، تمامی فرصت‌های شغلی موجود در شهر مورد نظرتان را خواهید دید.

هموطنان اصفهانی عزیز می‌توانند شهرهای زیر را برای جستجوی مشاغل انتخاب کنند:

کاشان، شاهین شهر، شهرضا، نایین، نجف آباد، گلپایگان، مبارکه، نطنز، بهارستان، بن رود، نوش آباد، باغ شاد، زواره، ورزنه، حسن آباد جرقویه، کوهپایه، هرند، دولت آباد، خوراسگان، زاینده رود، دهاقان، گز، برزک، فولادشهر، پیربکران، وزوان، بوئین و میاندشت، زرین شهر، میمه، باغ بهادران، خمینی شهر، اردستان، خوانسار، سمیرم، چادگان، فریدن، فریدون شهر، داران، فلاورجان، آران و بیدگل، لنجان، خور و بیابانک، تیران و کرون، مهردشت و قمصر

برای آگهی‌های استخدام و کاریابی اصفهان، رزومه استاندارد و حرفه‌ای بفرستید!

یکی از نکات مهم در به دست آوردن یک موقعیت شغلی این است که رزومه‌ای استاندارد و کامل برای کارفرما ارسال کنیم. رزومه اولیین مواجهه کارفرما با شماست و می‌تواند تاثیر سرنوشت‌سازی در استخدام شدن یا نشدن شما داشته باشد. اگر هنور رزومه ندارید یا نگرانید که قالب رزومه و اطلاعاتتان نامناسب باشید همین الان به صفحه رزومه ساز جاب ویژن مراجعه کنید.

به کمک سرویس رزومه ساز جاب ویژن به صورت رایگان و در عرض چند دقیقه می‌توانید اطلاعات لازم را وارد کنید و رزومه فارسی و انگلیسی بسازید. این رزومه قالبی استاندارد و ظاهری بسیار زیبا و شکیل دارد و مطمئنا نقش مهمی در دیده شدن شما و دعوت به جلسه مصاحبه استخدامی خواهد داشت.

جمع بندی

استان اصفهان یکی از قطب‌های صنعتی و گردشگری کشور است و نقش مهمی در چرخه اقتصادی ایران ایفا می‌کند. در این استان به خاطر وجود صنایع مختلف خدماتی و صنعتی، فرصتهای شغلی زیادی وجود دارد و بر طبق آمارها، نرخ بیکاری در این استان در حال کاهش است.

البته عواملی مثل بروز بیماری کرونا در سال 99 تبعات و پیامدهای منفی بر بخشهایی مثل گردشگری داشته و به تبع آن، باعث کاهش اشتغال و افزایش نرخ بیکاری شده است.

با این حال، هنوز هم فرصت‌های شغلی و استخدام و کاریابی اصفهان در مقایسه با بسیاری از استانهای دیگر بالاست و با مراجعه به سایت جاب ویژن می‌توانید انواع فرصت‌های کار و استخدام را جستجو کنید. مهندسی صنایع، مهندسی متالورژی، مشاغل حوزه فروش، دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی، برنامه نویسی، طراحی گرافیک و کارمند اداری از جمله مشاغل پرتقاضای اصفهان در سایت جاب ویژن هستند.

 

دسته بندی :
استخدام شهرها
بدون دیدگاه