راهنمای کاریابی اصفهان و معرفی صنایع اشتغال‌زای این استان

نوشته شده توسط زهرا مظاهری
زمان مطالعه: 6دقیقه
راهنمای کاریابی اصفهان و معرفی صنایع اشتغال‌زای این استان

استان اصفهان در مرکز ایران واقع شده و شهر اصفهان پایتخت آن است. این استان سومین استان پرجمعیت کشور است و از نظر میزان شهرنشینی، رتبه اول را به خود اختصاص داده است. این استان یکی از قطب‌های اقتصادی کشور است و کسب و کارها و کارخانجات متعددی در این استان وجود دارند که به اشتغال‌زایی اصفهان کمک زیادی کرده‌اند. استان اصفهان بیش از هرچیز قطب تولید آهن، فولاد و صنایع دستی در ایران به حساب می‌آید. برای مشاهده فرصت‌های کاریابی اصفهان کلیک کنید.

رزومه ساز

در این مقاله از سری مقالات جاب ویژن قصد داریم وضعیت اشتغال و کاریابی اصفهان را بررسی کنیم و در ادامه برخی از صنایع فعال و معروف این استان را خدمت شما معرفی کنیم. بررسی نرخ بیکاری و اشتغال نیروی کار و بررسی میزان فرصت‌های کاریابی در حوزه‌های مختلف از جمله مواردی هستن که در این مقاله به آنها خواهیم پرداخت. در ادامه با ما همراه باشید.

نرخ بیکاری و اشتغال استان در سال 99

نتایج آمارگیری نیروی کار اصفهان که در زمستان 99 انجام شده نشان می‌دهد که نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت 15 ساله و بیشتر، برابر با 40.9 درصد بوده است. همچنین نرخ مشارکت اقتصادی زنان در مقایسه با مردان در مناطق شهری نسبت به مناطق روستایی کم‌تر بوده است. با مقایسه این آمار با شاخص مشارکت اقتصادی در سال گذشته متوجه می‌شویم که این شاخص حدود 1.5 درصد کاهش داشته است.

بررسی نرخ بیکاری جوانان 15 الی 24 ساله نشان می‌دهد که 23.6 درصد از این جمعیت، بیکار بوده‌اند. البته این شاخص در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری به نسبت نقاط روستایی بیشتر بوده است. بررسی روند نرخ بیکاری جوانان 15-24 ساله نشان میدهد که این رقم به نسبت زمستان 98 حدود 2.1 درصد کاهش داشته است.

همچنین بررسی وضعیت اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که برخی بخش‌ها بیشترین سهم اشتغال و فعالیت اقتصادی را به خود اختصاص داده‌اند. به این ترتیب، بخش خدمات با 50. درصد بیشترین میزان اشتغال را به خود اختصاص می‌دهد و در رده‌های بعدی، بخش صنعت با 333.8 درصد و بخش کشاورزی با 15.8 درصد قرار می‌گیرند.

نرخ بیکاری

لازم به ذکر است سهم فعالان اقتصادی در بخش کشاورزی و صنعت در زمستان 99 به نسبت مشابه سال قبل به ترتیب 0.2 و 2.1 درصد افزایش داده است؛ اما سهم شاغلان در بخش خدمات با .3 درصد کاهش و افت همراه بوده است.براساس آمار به دست آمده در زمستان 1399، سهم فارغ التحصیلان آموزش عالی از کل شاغلان برابر با 25.33 درصد بوده که این سهم در بین زنان به نسبت مردان و در نقاط شهری به نسبت نقاط روستایی بیشتر بوده است. بررسی روند تغییرات این شاخص نشان می‌دهد که این شاخص نسبت به سال گذشته 0.2 درصد افزایش داشته است.

مطالب مرتبط: آگهی های استخدام اصفهان

سهم اصفهان در حوزه استخراج معدن و فلزات

این حوزه که شامل بخش‌‌های استخراج نفت، گاز طبیعی و خدمات استخراج معادن می‌باشد یکی از بخش‌های اشتغال‌زا در کل ایران است. استان اصفهان با میانگین ./13% در طول دوره مورد بررسی، از نظر ارزش افزوده در سطح ملی رتبه 13 را کسب کرده است. در استان اصفهان که استانی غیرنفتی به حساب می آید، بخش عمده سهم این استان در زیربخش استخراج معادن بوده است.

جایگاه اشتغال‌زایی استان اصفهان در بخش صنعت

استان اصفهان در بخش صنعت بسیار موفق عمل کرده و موقعیت‌های کاریابی و اشتغال‌زایی متعددی در این حوزه ایجاد شده است. استان اصفهان پس از استان تهران، در رتبه دومِ بیشترین سهم در کل کشور قرار می‌گیرد. زیربخش اصلی این حوزه در سطح کشوری عبارتند از: تولید مواد شیمیایی و فرآورده‌های شیمیایی، تولید سایر فرآورده‌های معدنی غیرفلزی، تولید فلزات پایه و تولید محصولات غذایی.

این استان در زیربخش تولید فلزات پایه بالاترین رتبه و بیشترین سهم را در طی سال‌های بررسی به خود اختصاص داده و وجود کارخانجات و حوزه‌های فعال مثل فولاد، ذوب آهن اصفهان و … موید همین امر است.

صنایع مشهور اصفهان و سهم آن‌ها در اشتغال‌زایی و کاریابی اصفهان

استان اصفهان یکی از قطب‌های اقتصادی و صنعتی کشور است و صنایع متعددی در این استان و شهر فعال هستند. از جمله صنایع فعال و معروف که باعث اشتغالزایی و افزایش فرصت‌‌های کاریابی اصفهان شده‌اند می‌توان به هواپیماسازی ایران، شرکت فولاد مبارکه، اسنوا و ذوب آهن اصفهان اشاره کرد. همچنین صنعت طلای اصفهان نیز بیشترین کارگاه و کارخانه‌های طلای ایران را به خود اختصاص داده است. صنایع گردشگری و همینطور صنایع دستی نیز از گذشته از پایه‌های مهم اقتصادی این استان بوده‌اند.

استخدام

شرکت فولاد مبارکه اصفهان

یکی از شرکت‌های مشهور اصفهان، فولاد مبارکه است که بزرگترین واحد صنعتی خصوصی در ایران محسوب می‌شود و موقعیت‌های شغلی فراوانی را ایجاد کرده است. گروه شرکت‌های فولاد مبارکه که در سال 1371 تاسیس شده است هم اکنون مواد اولیه بیش از 3000 کارخانه و کارگاه تولیدی کشور در صنایع مختلف مثل نفت، گاز و پتروشیمی، خودرو، لوزام خانگی، ساختمانی و غذایی را فراهم می‌کند.

در ادامه به آمار اشتغال‌زایی و کاریابی اصفهان که توسط این شرکت ایجاد شده اشاره می‌کنیم:

  • سهم اشتغال مستقیم در ظرفیت کنونی فولاد مبارکه: 12000 نفر
  • سهم اشتغال مستقیم در ظرفیت کنونی فولاد سبا: 1600 نفر
  • اشتغال مستقیم در ظرفیت فعلی مجتمع فولاد هرمزگان: 1700 نفر
  •  شرکت‌های خدماتی سه مجتمع فولادسازی: 7000 نفر
  • اشتغالزایی و کاریابی در کارخانه گندله سازی سنگان: 600 نفر
  • اشتغال غیرمستقیم در گروه فولاد مبارکه: 330000 نفر
  • جمع اشتغال مستقیم و غیرمستقیم فولاد مبارکه: 352290 هزار نفر

– لازم به ذکر این آمار براساس اطلاعات سال 96 و از صفحه ویکی پدیای فولاد مبارکه استخراج شده است.

گروه فولاد مبارکه در طول سال‌های فعالیتش، شرکت‌های متعددی تاسیس کرده که هرکدام در حوزه‌های مختلفی فعالیت می‌کنند. شرکت فولاد هرمزگان جنوب، شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان، شرکت فولاد امیرکبیر کاشان از جمله شرکت‌های زیرمجموعه فولاد مبارکه هستند.

مطالب مرتبط: بررسی وضعیت اشتغال و استخدام اصفهان و بازار کار مشاغل مختلف در شهرهای استان

شرکت اسنوا

اسنوا یکی از شرکت‌های خوشنام داخلی در زمینه تولید لوازم خانگی است. این شرکت که یکی از زیرمجموعه‌های گروه صنعتی انتخاب است در شهرک صنعتی مورچه خورت اصفهان واقع شده و محصولات مختلفی مثل اجاق گاز، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و کولر آبی و گازی را تولید می‌کند.

این شرکت توانسته سهم خوبی در ایجاد اشتغال و کاریابی اصفهان داشته باشد. براساس اطلاعات مندرج در وبسایت گروه انتخاب، تعداد کارکنان شرکت شامل نیروهای متخصص، تحصیل‌‌کرده، کارگران ماهر در خط تولید و همچنین با احتساب کارگران فصلی بیش از 1000 نفر به صورت مستقیم بوده است. همچنین این شرکت بیش از 140 فروشگاه توزیع اختصاصی و 1100 فروشگاه غیراختصاصی در سراسر کشور و خاورمیانه دارد که به معنای ایجاد فرصت‌های شغلی فراوان در حوزه‌های فروش و بازاریابی است.

شرکت صنایع هواپیماسازی ایران

استخدام در هواپیماسازی اصفهان

این شرکت متعلق به سازمان صنایع هوایی ایران است و در شاهین شهر اصفهان قرار گرفته است. شرکت صنایع هواپیماسازی اصفهان در حال حاضر بزرگ‌ترین سازنده انواع هواگرد در خاورمیانه محسوب می‌‌شود و فرصت‌‌های شغلی متعددی در حوزه‌های مختلف مهندسی، تدارکات، بخش تولید و … به وجود آورده است.

صنعت گردشگری و توریسم

اصفهان یکی از شهرهای تاریخی کشورمان است و در حال حاضر آثار تاریخی فراوانی از دوره صفویه در این شهر به جای مانده است. این شهر یکی از قطب‌های گردشگری کشورمان است و سالانه گردشگران داخلی و خارجی فراوانی را به خود جذب می‌‌کند. رونق گردشگری در این شهر و استان باعث به وجود آمدن فرصت‌های شغلی متعددی در این حوزه شده و نقش مهمی در افزایش کاریابی اصفهان داشته است.

مشاغلی مثل راهنمای تور، مشاغل مرتبط با هتلداری، مشاغل مرتبط با رستوران و موادغذایی وصنایع دستی از جمله حوزه‌های فعالیتی هستند که به لطف تاریخی بودن این شهر، از دیرباز رونق خوبی داشته‌اند.

بهترین روش کاریابی اصفهان چیست؟

همانطور که آمارها نشان می‌‌دهد جمعیت قابل ملاحظه‌ای از نیروی کار در این استان وجود دارد و این کارجویان به دنبال موقعیت‌های شغلی در حوزه‌‌‌‌‌های مختلف هستند. اما چطور میتوان فرصت شغلی مناسبی در یک شرکت معتبر پیدا کرد؟

روش‌های سنتی مثل مراجعه حضوری به دفاتر کاریابی اصفهان و همینطور مطلع شدن از یک فرصت شغلی توسط دوست و آشنا دیگر به اندازه سابق کارآمد نیستند و نیاز به بستری مدرن برای جستجوی کار در اصفهان وجود دارد.

دیجیتالی شدن کسب و کارها باعث ایجاد سایت‌های آنلاین کاریابی شده‌‌‌اند که جستجوی آگهی‌‌‌های استخدامی و پیدا کردن شغل را راحتتر از قبل کرده اند. سایت استخدام جاب ویژن به عنوان یکی از مورداعتمادترین سایت‌های استخدامی، هرروزه آگهی‌های متعددی مربوط به کاریابی اصفهان منتشر می‌کند. این وبسایت به منزله پلی ارتباطی بین کارفرمایان و کارجویان است و با هر تخصص و مهارتی که باشید می‌توانید موقعیت شغلی دلخواه خود را پیدا کنید.

استخدام در شهر اصفهان

استان اصفهان به خاطر وجود صنایع و شرکت ها و سازمان‌های بزرگ و معتبر، نیاز بالایی به نیروی کار دارد و آگهی‌‌های استخدامی فراوانی در سایت‌های کاریابی مثل جاب ویژن منتشر می‌شوند. علاوه بر مشاغل صنعتی و مهندسی، موقعیت‌های شغلی برنامه نویسی، دیجیتال مارکتینگ، کارشناس فروش و بازاریابی و مشاغل کارگر ساده نیز از جمله پرتقاضاترین موقعیت‌های همکاری و کاریابی اصفهان هستند.

چطور در سایت جاب ویژن، آگهی‌های کاریابی اصفهان را پیدا کنم؟

با مراجعه به صفحه فرصت‌‌های شغلی و از منوی شهر می‌توانید تمام شهرهای اصفهان را انتخاب کنید؛ به این ترتیب تمام آگهی‌های کاریابی اصفهان به شما نمایش داده می‌شود. در صورتی که تمایل دارید تنها فرصت‌‌های شغلی شهر اصفهان را جستجو کنید از همان منو، گزینه «شهر اصفهان» را انتخاب کنید. در صورت تمایل و فعال کردن اطلاع رسانی شغلی، جدیدترین آگهی‌ها از طریق ایمیل نیز به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

جمع بندی

استان اصفهان یکی از قطب‌های صنعتی و اقتصادی کشور است و کارخانجات و شرکت‌های مهم و معروفی مثل ذوب آهن اصفهان، فولاد مبارکه و اسنوا در این استان فعالیت می‌کنند. موفقیت و رشد اقتصادی خوب این کسب و کارها باعث اشتغال زایی و افزایش فرصت‌های استخدام اصفهان شده است.

کارجویان با تخصص‌های مختلف می‌توانند آگهی های استخدام اصفهان را در سایت استخدامی جاب ویژن مشاهده کنند و با توجه به تجربه کاری و علاقمندی خود برای آن‌ها رزومه ارسال کنند. امیدواریم به کمک جاب ویژن بتوانید هرچه زودتر فرصت شغلی مناسبی پیدا کنید و مشغول به کار شوید.

منبع داده‌های آماری: معاونت آمار و اطلاعات استان اصفهان

 

دسته بندی :
استخدام شهرها
بدون دیدگاه