راهنمای جامع یافتن بهترین شغل در گرگان

نوشته شده توسط امیر ظاهری
زمان مطالعه: 9دقیقه
راهنمای جامع یافتن بهترین شغل در گرگان

استان گلستان یکی از سه استان شمالی کشور است که به دلیل آب و هوای مناسب و بارندگی زیاد، یکی از قطب‌های کشاورزی ایران محسوب می‌شود. فرصت‌های استخدام در گرگان، در مقایسه با اکثر استان‌های کشور، توزیع نسبتاً یکنواختی میان سه بخش کشاورزی، خدمات و صنعت دارند. شما می‌توانید برای یافتن بهترین شغل در گرگان به سایت‌های کاریابی معتبر مراجعه کنید.

اقتصاد این استان، وابسته به گردشگری، کشاورزی و بازرگانی است. اکثر صنایع استان گلستان، به صورت مستقیم یا غیر مستقیم وابسته به کشاورزی هستند. همچنین، جاذبه‌های طبیعی متعدد سبب شده‌اند که استان گلستان درآمد زیادی از صنعت گردشگری داشته باشد. در این مقاله، بهترین شغل در گرگان را به شما معرفی کرده و به بررسی شرایط اقتصادی این استان خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

نگاهی کلی به جمعیت و آمار اشتغال گلستان

جمعیت و اشتغال گلستان

پیش از آشنایی با بهترین شغل در گرگان، باید در مورد نرخ اشتغال استان گلستان اطلاعاتی داشته باشید. استان گلستان بر اساس جدیدترین آمار سرشماری، نزدیک به یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر جمعیت دارد. حدود ۴۵ درصد از جمعیت گلستان را روستانشینان تشکیل می‌دهند که بیشتر از نسبت کشوری است.

در حال حاضر، نزدیک به ۶۰۰ هزار نفر از جمعیت این استان، در گروه سنی بالای ۳۰ سال قرار دارند. بیش از ۱۰۰ هزار نفر نیز در گروه سنی ۲۴ تا ۳۰ سال قرار می‌گیرند. گروه‌های سنی جوان‌تر نیز همگی زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت دارند.

از این آمار می‌توان نتیجه گرفت که در حال حاضر، میزان رقابت بالایی برای تصاحب فرصت‌های شغلی در این استان وجود دارد. اما انتظار می‌رود که از سال ۱۴۰۵ به بعد، تعداد متقاضیان کار در استان گلستان کاهش یابد.

استخدام

آمار استخدام در شهر گرگان و استان گلستان

بر اساس جدیدترین داده‌های به دست آمده از کاریابی‌های استان گلستان، این استان دارای نرخ مشارکت اقتصادی ۳۷/۴ درصدی بوده که در مقایسه با بسیاری از استان‌های کشور پایین‌تر است. با این حال، نسبت مشارکت اقتصادی زنان در مقایسه با سایر استان‌های کشور، وضعیت نسبتاً خوبی دارد که به دلیل مشارکت اقتصادی بالای زنان روستانشین در بخش کشاورزی است. زنان با یافتن بهترین شغل در گرگان، می‌توانند به کسب درآمد پرداخته و وضعیت مالی خانواده‌ها را بهبود بخشند.

نرخ اشتغال مردان استان گلستان بالای ۹۱ درصد و نرخ اشتغال زنان در این استان، بالای ۸۰ درصد است. نرخ بیکاری گلستان نیز حدود ۱۱ درصد برآورد شده که پایین‌تر از میانگین کشوری است.

برای مشاهده فرصت‌های استخدام جدید در گرگان کلیک کنید.

بهترین شغل در گرگان چیست؟

بسیاری از ساکنین شهر گرگان به دنبال یک شغل پردرآمد در حوزه حسابداری، برنامه ‌نویسی، منشی‌گری، طراحی لباس، فروشندگی یا کار به عنوان وکیل، نگهبان، پرستار، کارشناس شبکه و… هستند. لیست مشاغل گرگان بسیار متنوع و گسترده است.

اما بهترین شغل در گرگان در چه دسته‌ای قرار دارد؟ خدماتی، صنعتی یا کشاورزی؟ طبق آخرین آمار‌ها، حدود ۴۰ درصد از جمعیت استان گلستان در بخش خدمات مشغول به کار بوده‌اند که بسیار کمتر از اشتغال در بخش خدمات در بسیاری از استان‌های بزرگ و پرجمعیت کشور است. بیش از ۲۸ درصد از جمعیت این استان در بخش کشاورزی و بیش از ۲۹ درصد از جمعیت در بخش صنعت مشغول به کار بوده‌اند.

بنابراین، بخش‌های اقتصادی صنعت و کشاورزی، مجموعاً حدود ۶۰ درصد از نیروی کار فعال استان را به خود اختصاص داده‌اند و سهم بخش خدمات تنها حدود ۴۰ درصد بوده است. این آمار نشان می‌دهد که استان گلستان، کشاورزی و صنعت بسیار فعالی دارد و یکی از استان‌های تولیدکننده کشور محسوب می‌شود. این در حالی است که استان گلستان، یکی از استان‌های توریستی و گردشگری کشور است و این موضوع، تأثیر مثبتی روی آمار اشتغال در بخش خدمات داشته است.

آقایان و بانوان در این شهر یا شهر‌های کوچک استان گلستان می‌توانند جدیدترین فرصت‌های استخدام دولتی و غیر دولتی را در کانال کاریابی گرگان، پیج کاریابی گرگان، موسسات کاریابی گرگان یا سایت‌های استخدامی معتبر بیابند. از جمله فرصت‌های شغلی پرتقاضا در شهر گرگان می‌توان به آگهی‌های استخدام شهرداری گرگان 1403 اشاره کرد که هر ساله به استخدام نیرو آقا یا خانم در زمینه‌های مختلف شغلی نیاز دارند.

در حال حاضر، تعداد زیادی آگهی استخدام گرگان و دیگر شهر‌های گلستان در کاریابی جاب ویژن موجود است و شما می‌توانید پس از ساخت یک رزومه رایگان با استفاده از رزومه ساز کاملاً رایگان جاب ویژن، برای این آگهی‌های شغلی رزومه بفرستید.

بهترین شغل در گرگان در بخش خدمات

گردشگری و توریسم را می‌توان مهم‌ترین جزء بخش خدمات در دنیا دانست. استان گلستان به دلیل جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی خود، یکی از استان‌های هدف گردشگری در کشور است. با اینکه تعداد زیادی از فرصت‌های کاریابی در گرگان مربوط به آژانس‌های مسافرتی و هتل‌ها است، می‌توان گفت که هنوز تنها بخش کمی از ظرفیت گردشگری و توریسم در این استان استفاده شده است. بهترین شغل در گرگان را می‌توان با توجه به علایق و استعداد خود، در بخش گردشگری بیابید.

وجود ۷ اقلیم از ۱۳ اقلیم شناخته‌شده جهانی در استان گلستان و تنوع قومی و نژادی و مکان‌های تفریحی متعدد، به ویژه در اطراف شهر گرگان، فرصت مناسبی برای راه‌اندازی کسب و کار‌های مرتبط با گردشگری در این استان ایجاد کرده است. همچنین، موقعیت جغرافیایی خاص گلستان که بین استان‌های خراسان و مازندران قرار دارد، سبب شده که تعداد زیادی مسافر سالانه از این استان عبور کنند.

با توجه به وجود بندر ترکمن در نوار ساحلی این استان با دریای خزر و مرز زمینی با کشور ترکمنستان، تعداد زیادی فرصت اشتغال در گرگان در حوزه بازرگانی، صنایع تبدیلی و بسته‌بندی وجود دارد.

شما می‌توانید با مراجعه به سایت کاریابی گرگان، برای بهترین شغل در گرگان در بخش خدمات رزومه بفرستید.

بهترین شغل در گرگان در بخش خدمات عبارت‌اند از:

 • رستوران‌داری و کافه‌داری
 • تور لیدری و راهنمای گردشگری
 • هتل‌داری
 • خدمات آرایشی و بهداشتی
 • تاکسی اینترنتی و حمل و نقل شهری
 • کترینگ و خدمات پذیرایی
 • خدمات آموزشی و مشاوره‌ای
 • تعمیرات لوازم خانگی و الکترونیکی
 • خدمات نظافتی

بهترین شغل در گرگان در حوزه صنعت و معدن

صنعت و معدن گلستان

با اینکه استان گلستان را نمی‌توان یک استان صنعتی در نظر گرفت و از نظر سهم در تولید ناخالص داخلی در رتبه ۲۳ کشور قرار می‌گیرد، اما به دلیل توسعه صنایع مرتبط با کشاورزی، مانند صنایع غذایی و بسته‌بندی، از نظر بسیاری از افراد، بهترین شغل در گرگان مربوط به بخش صنعت است.

مهم‌ترین صنعت این استان را می‌توان صنایع غذایی دانست که به صورت مستقیم با کشاورزی در ارتباط است. همچنین، تولید مواد و محصولات شیمیایی مثل کود‌ها و سموم کشاورزی، در جایگاه دوم قرار دارد. در حال حاضر ۲۴ شهرک صنعتی و منطقه اقتصادی در استان گلستان وجود دارند که دارای سهم بالایی در اشتغال در این استان هستند.

فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی صنایع غذایی و رشته‌های مرتبط مثل میکروبیولوژی و مهندسی کشاورزی و رشته‌های شیمی و مهندسی شیمی، از شانس خوبی برای یافتن بهترین شغل در گرگان در حوزه صنعت و معدن برخوردار هستند.

رزومه ساز

۹۹ فقره معدن فعال در استان گلستان وجود دارد که این استان را از این نظر، در جایگاه ۲۱ کشوری قرار می‌دهد. عمده محصولات معدنی گلستان عبارت‌اند از: زغال سنگ، خاک نسوز، آهک، ید و کربنات کلسیم. این استان، تنها استان دارای معدن ید در ایران است.

فارغ‌التحصیلان رشته‌های زمین‌شناسی، مهندسی معدن و مهندسی عمران می‌توانند با مراجعه به سایت استخدامی جاب ویژن، آگهی‌های شغلی استخدام مهندس معدن در گلستان را پیدا کنند.

مطلب مرتبط: راهنمای استخدام مهندس معدن

بهترین شغل در گرگان در حوزه صنعت و معدن عبارت‌اند:

 • کار در کارخانه‌های تولید مواد غذایی
 • کار در کارخانه‌های تولید مصالح ساختمانی
 • فعالیت در معادن زغال سنگ و سنگ‌های ساختمانی
 • تولید و مونتاژ قطعات خودرو
 • کار در کارخانه‌های بسته‌بندی و فرآوری محصولات کشاورزی
 • فعالیت در صنایع چوب و مبلمان

بهترین شغل در گرگان در حوزه کشاورزی

بخش کشاورزی، با اینکه از نظر میزان فرصت‌های شغلی ثبت‌شده تفاوت چندانی با بخش صنعت ندارد، ولی مهم‌ترین بخش تولیدی استان گلستان به حساب می‌آید. شاید اگر کشاورزی در استان گلستان به صورت مکانیزه و علمی انجام می‌شد، تعداد فرصت‌های استخدام در این بخش اقتصادی، خیلی بیشتر از بخش صنعت بود.

استان گلستان، یکی از برترین استان‌های کشور از نظر تولیدات کشاورزی است. آب و هوای مناسب، بارندگی زیاد و زمین‌های حاصلخیز، از مهم‌ترین دلایل این برتری هستند. با این حال، عمده کشاورزی در این استان، به صورت سنتی انجام می‌شود و فرصت‌های بسیار مناسبی برای راه‌اندازی یک کسب و کار کشاورزی علمی و مکانیزه در این استان وجود دارد.

استان گلستان از نظر تولید سویا، کلزا و خاویار، رتبه نخست کشور را در اختیار دارد. همچنین، این استان در تولید محصولاتی مثل گندم، مرغ، آفتابگردان، پنبه، توتون، پیله ابریشم، برنج و تعدادی از محصولات باغی، یکی از برترین استان‌های کشور است.

با توجه به ظرفیت بالای استان گلستان در تولید محصولات کشاورزی، طبیعی است که تعداد قابل توجهی از فرصت‌های استخدام و بهترین شغل در گرگان، مربوط به گرایش‌های مختلف مهندسی کشاورزی باشد.

بهترین شغل در گرگان در حوزه کشاورزی کدام است؟

 • کشت و برداشت برنج
 • کشت محصولات گلخانه‌ای
 • پرورش زنبور عسل
 • کشت و تولید گل و گیاهان زینتی
 • تولید گیاهان دارویی
 • تولید و فرآوری محصولات ارگانیک
 • ارائه مشاوره و آموزش کشاورزی

مطلب مرتبط: راهنمای استخدام مهندس کشاورزی

بهترین شغل در گرگان با پرورش ماهی خاویاری

پرورش ماهی خاویاری گلستان

با توجه به فرصت‌ های سرمایه ‌گذاری و کارآفرینی در شهر گرگان، می‌توان در زمینه‌های مختلفی کسب و کار پرسودی را راه‌اندازی یا در زمینه بازرگانی فعالیت کرد. چنین فعالیت‌هایی معمولاً به مدرک آکادمیک نیازی ندارند، اما باید دانش زیادی در حوزه مدیریت کسب و کار داشته باشید.

استان گلستان، رتبه اول تولید خاویار کشور را دارد. در حال حاضر، بیشترین میزان برداشت خاویار در استان گلستان، از صید آزاد از دریای خزر تأمین می‌شود. با این حال، سرمایه‌گذاری برای ایجاد یک مرکز پرورش ماهی خاویاری در این استان می‌تواند بسیار پرسود باشد.

البته چندین مزرعه بزرگ پرورش ماهی خاویاری در استان گلستان وجود دارند و فرصت‌های مناسبی برای اشتغال فارغ‌التحصیلان رشته شیلات در این استان ایجاد شده است. همچنین با افزایش روزافزون توجه به پرورش ماهی در قفس در سواحل این استان، شانس خوبی برای استخدام در رشته زیست دریا در استان گلستان وجود دارد که از نظر بسیاری از فارغ‌التحصیلان این رشته، بهترین شغل در گرگان است.

بررسی فرصت‌های کار در منزل گرگان

کار در منزل گرگان

کار کردن در منزل یا دورکاری، مزایای زیادی برای پرسنل سازمان‌ها دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • عدم نیاز به رفت و آمد‌های پرهزینه و پرخطر هنگام شیوع همه‌گیری‌هایی مثل کووید-۱۹
 • کار کردن در راحتی منزل و افزایش بازدهی کاری
 • حضور در کنار خانواده هنگام کار

همچنین، بسیاری از بانوان در کشور ما و در استانی مثل گرگان با بافت فرهنگی-سنتی، می‌توانند در منزل کار کنند و ضمن کسب درآمد، به خانه‌داری و نگهداری از فرزندان بپردازند. از این رو، می‌توان گفت که کار در منزل، بهترین شغل در گرگان به ویژه برای بانوانی است که علاقه‌مند به بودن در کنار خانواده خود در کنار درآمدزایی هستند.

کارفرمایان با شیوع بیماری کووید-۱۹ و دورکار کردن اجباری پرسنل، به مزایایی مثل کاهش هزینه‌های محل کار پی بردند و اخیراً تعداد آگهی‌های کار در منزل گرگان افزایش یافته است.

کار در منزل انواع مختلفی دارد. بخشی از فرصت‌های کار در منزل را مشاغل اینترنتی و وابسته به اینترنت مثل دیجیتال مارکتینگ و شغل‌های وابسته (تولید محتوا، مدیریت شبکه‌های اجتماعی و…)، برنامه‌نویسی، ترجمه و طراحی گرافیک تشکیل می‌دهند. این مشاغل، مختص به قشر تحصیل‌کرده و آشنا با فناوری است. دسته دیگری از فرصت‌های کار در منزل، مشاغلی مثل صنایع دستی و بسته‌بندی هستند که فراوانی این دسته از مشاغل در گرگان و استان گلستان کم نیست.

شما می‌توانید در معتبرترین سایت استخدام و کاریابی در گرگان، با انتخاب گزینه «امکان دورکاری» در بخش «جستجوی پیشرفته»، آگهی‌های بهترین شغل در گرگان دورکاری و کار در منزل را پیدا کنید.

آشنایی با بهترین فرصت‌های کار در منزل گرگان:

 • فریلنسینگ و کار‌های اینترنتی
 • تولید و فروش صنایع دستی به صورت آنلاین
 • آموزش آنلاین
 • ارائه خدمات مشاوره و روانشناسی
 • تایپ و ویراستاری
 • مدیریت شبکه‌های اجتماعی
 • پشتیبانی مشتریان
 • بازاریابی و فروش اینترنتی

بهترین شغل در گرگان با کار در منزل؛ بسته‌بندی محصولات

همانطور که ذکر شد، استان گلستان به دلیل همجواری با دریای خزر و وجود مرز زمینی با کشور ترکمنستان، در حوزه صنایع تبدیلی و بسته‌بندی بسیار فعال است. اکثر شرکت‌های فعال در حوزه بازرگانی، برای کاهش هزینه‌های محل کار و… کار بسته‌بندی را به کارگران دورکار می‌سپارند. بنابراین، تعداد زیادی از مشاغل خانگی در گرگان، بسته‌بندی مواد غذایی و دیگر محصولات در استان گلستان وجود دارد. این مشاغل، به ویژه برای بانوانی که سطح تحصیلات بالایی ندارند، مناسب هستند.

شرایط زندگی در شهر گرگان چگونه است؟

سالانه، جمعیت زیادی برای یافتن بهترین شغل در گرگان، از استان‌هایی مثل سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، سمنان و مازندران به استان گلستان مهاجرت می‌کنند و این استان را می‌توان یکی از مهاجرپذیرترین استان‌های کشور دانست. البته بخشی از این مهاجرت، به صورت خاموش انجام می‌شود که آمار آن مشخص نیست. در صورتی که شما هم قصد مهاجرت شغلی به استان گلستان را دارید، بد نیست که پس از آشنایی با بهترین شغل در گرگان، با شرایط زندگی در این استان آشنا شوید.

استان گلستان دارای آب و هوایی چهار فصل، اما شرجی است. اکثر مناطق این استان، به ویژه شهر گرگان، از اواسط بهار تا اواسط پایین، آب و هوایی به شدت گرم و شرجی دارند و تحمل تابستان این استان، کار بسیار سختی است. به علاوه، تعداد روز‌های بارانی در استان گلستان، همانند دیگر استان‌های شمالی کشور، بسیار زیاد است و روز‌های آفتابی کمی در این استان خواهد دید.

با اینکه هزینه مسکن در استان گلستان و به ویژه شهر گرگان، در مقایسه با بسیاری از استان‌ها و شهر‌های دیگر کشور نسبتاً بالا محسوب می‌شود، اما بعضی از هزینه‌های زندگی مثل هزینه مواد غذایی در این استان، به دلیل وضعیت مطلوب کشاورزی نسبتاً پایین است.

شهر گرگان دارای مراکز تفریحی متعددی است که از جمله آن‌ها می‌توان به بلوار ناهارخوران و پارک جنگلی بی‌نظیر النگدره اشاره کرد. اگر از آب و هوای گرم و شرجی گرگان در فصل تابستان صرف‌نظر کنید، زندگی در این شهر با یافتن بهترین شغل در گرگان برای شما بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

اکثر فرصت‌های استخدام در گرگان برای مهاجران، مربوط به حوزه گردشگری است. البته فرصت‌های معدودی نیز در حوزه‌های کشاورزی و صنعت برای نیرو‌های متخصص مثل فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی کشاورزی، شیلات، زیست دریا، مهندسی شیمی، مهندسی صنایع غذایی، میکروبیولوژی و… نیز در گرگان و سایر شهرستان‌های استان گلستان، یافت می‌شود.

استخدام در گرگان با جای خواب

بخش زیادی از مهاجران به گرگان، به ویژه، مهاجران خاموش را نیرو‌های کار غیرتخصصی تشکیل می‌دهند. اکثر این مهاجران به دنبال فرصت‌های استخدام در گرگان با جای خواب هستند. اینگونه فرصت‌های شغلی در استان گلستان، به ویژه در هتل‌ها و مهمانپذیر‌های متعدد این استان، کم نیست اما به دلیل تقاضای بالا برای آن‌ها، نباید خیلی به پیدا کردن یک استخدام در گرگان با جای خواب، امیدوار باشید.

چگونه آگهی بهترین شغل در گرگان را پیدا کنیم؟

در حال حاضر، بهترین سایت کاریابی برای پیدا کردن بهترین شغل در گرگان، جاب ویژن است. جویندگان کار در گرگان می‌توانند پس از ساخت یک رزومه استاندارد در جاب ویژن، برای فرصت‌های شغلی مربوط به استان گلستان که در این سایت منتشر می‌شوند، رزومه بفرستند.

برای یافتن آگهی بهترین شغل در گرگان کافی است در سایت جاب ویژن، فیلتر «شهر» را روی گزینه «گرگان-گلستان» قرار دهید و سپس، روی دکمه «جستجو در مشاغل» کلیک کنید. با این کار، جدیدترین فرصت‌های شغلی در شهر گرگان به شما نمایش داده می‌شوند و می‌توانید برای آن‌ها رزومه ارسال کنید.

همچنین، اگر جویای کار در گرگان و دیگر شهرستان‌های استان گلستان هستید، می‌توانید فیلتر «شهر» را روی گزینه «تمام شهر‌های گلستان» قرار دهید تا آگهی‌های شغلی مربوط به کل استان گلستان به شما نمایش داده شوند. اگر می‌خواهید که جدیدترین آگهی‌های شغلی برای شما ارسال شوند، در کانال استخدام جاب ویژن در تلگرام عضو شوید.

جمع‌بندی

همانطور که ذکر شد، استان گلستان، اقتصادی وابسته به گردشگری و کشاورزی دارد و صنعت آن نیز تا حد زیادی، وابسته به کشاورزی است. فرصت‌های مناسبی برای اشتغال فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی کشاورزی، شیلات، مهندسی صنایع غذایی، مهندسی شیمی، میکروبیولوژی، شیمی، زیست دریا، مهندسی معدن، زمین‌شناسی، مدیریت جهانگردی و هتلداری در استان گلستان وجود دارد و می‌توانید بهترین شغل در گرگان را در این بخش‌ها بیابید. البته فرصت‌های شغلی غیر تخصصی مانند بسته‌بندی محصولات در منزل نیز در این استان کم نیستند.

اگر به فکر راه‌اندازی یک کسب و کار در استان گلستان هستید، حوزه‌های گردشگری، کشاورزی و شیلات، همچنان از پتانسیل بالایی برای سرمایه‌گذاری برخوردار هستند. اگر به دنبال استخدام در گرگان یا سایر شهرستان‌های استان گلستان هستید، به سایت استخدام و کاریابی جاب ویژن مراجعه کنید. پس از ساخت یک روزمه رایگان در جاب ویژن می‌توانید برای هر اگهی استخدامی گرگان رزومه بفرستید.

منبع: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گلستان

نویسنده

دسته بندی :
استخدام شهرها
بدون دیدگاه