راهنمای استخدام قم و بررسی بازار کار این استان

نوشته شده توسط زهرا مظاهری
زمان مطالعه: 8دقیقه
راهنمای استخدام قم و بررسی بازار کار این استان

استان قم یکی از استان‌های مرکزی ایران است که در جنوب استان تهران قرار گرفته و با استان‌های اصفهان، مرکزی و سمنان همسایه است. این استان بیش از هر چیز به خاطر مرقد مبارک حضرت معصومه و حضور مراجع و مدارس علمیه مذهبی شهرت دارد و یکی از مراکز اصلی مذهب تشیع در ایران و جهان به حساب می‌آید. از همین رو، صنعت گردشگری مذهبی را می‌توان مهم‌ترین صنعت این استان در نظر گرفت که باعث اشتغال‌زایی و ایجاد فرصت‌های شغلی مختلف در بخش‌های مختلف شده است. اما فرصت‌های شغلی و استخدام قم محدود به گردشگری نیست و در زمینه‌های مختلف نیز موقعیت‌های شغلی متعددی دارد.

در سایت کاریابی جاب ویژن هر روز جدیدترین آگهی‌های استخدام قم منتشر می‌شوند و کارجویان محترم قمی می‌توانند با مراجعه به جاب ویژن، این فرصت‌ها را مشاهده کنند و در صورت تمایل برای آن‌ها رزومه ارسال کنند. برای اینکه دید بهتری از بازار کار و موقعیت‌های استخدام قم داشته باشید در این مقاله قصد داریم نگاهی جامع به اقتصاد و وضعیت اشتغال این استان داشته باشیم و راهنمای کاملی از استخدام قم به شما ارائه کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

استخدام

تاریخچه استان قم

قم از نظر تقسیمات کشوری مسیر پر نشیب و فرازی را پشت سر گذاشته است تا به یک استان مستقل تبدیل شود. قم بر اساس تقسیمات کشوری سال 1316 یکی از توابع استان مازندران بود؛ سپس در سال 1326، قم از مازندران جدا شد و به استان مرکزی ملحق شد. در سال 1356 قم مجدداً از استان مرکزی جدا شد و به استان تهران ملحق شد و در نهایت، در سال 1375، قم به یک استان مستقل با مرکزی شهرستان قم تبدیل شد.
استان قم بر اساس سرشماری سال 1395 جمعیتی برابر با 1292283 نفر داشته است که بخش عمده مردمان قم معتقد به دین اسلام و مذهب تشیع هستند و سایر ادیان در این استان حضور پررنگی ندارند.

اهمیت و جایگاه مهم استان قم از نظر اقتصادی و مذهبی

استان قم در مجاورت و نزدیکی استان‌های صنعتی کشور مثل تهران، اصفهان و اراک قرار گرفته و از طرف دیگر، رابط استان‌های جنوبی به استان‌های شمالی و استان‌های شرقی به غربی بوده است. به همین دلیل از گذشته در مسیر کاروان‌های تجاری قرار داشته و این موضوع به رونق اقتصادی این استان کمک کرده است.

همچنین، وجود بارگاه حضرت معصومه و وجود حوزه‌های علمیه متعدد از جمله بزرگ‌ترین حوزه علمیه ایران در این استان، قم را به یکی از مراکز تشیع در دنیا و دومین شهر زیارتی کشور (بعد از مشهد) تبدیل کرده است. این موضوع باعث شده بسیاری از علما و مراجع مذهبی برای سکونت و تدریس به این شهر مهاجرت کنند و به دنبال آن، طلاب حوزه‌های علمیه از شهرهای مختلف ایران و همین‌طور از کشورهای دیگر مثل عراق برای فراگیری علوم مذهبی به قم مهاجرت کنند.

به همین دلیل، بخش اعظم جمعیت این استان را مهاجرین تشکیل می‌دهند؛ 90.6% از جمعیت کل استان را اتباع ایرانی و 9.4% را اتباع غیرایرانی و خارجی تشکیل می‌دهند.

نرخ بیکاری و تورم قم چقدر است؟

بر اساس اطلاعات مندرج در صفحه ویکی پدیای استان قم، نرخ بیکاری جمعیت قم در سال 1391 برابر با 11.3% بوده است که اندکی از میانگین کشوری (12.3) پایین‌تر بوده است. همچنین نرخ مشارکت اقتصادی نیروی کار این استان در جمعیت 10 ساله و بیشتر برابر با 39.5 درصد بوده است که این شاخص در بین زنان و مردان به ترتیب 11.2 و 66.6 درصد بوده است.

نرخ بیکاری قم در جمعیت 10 سال به بالا 10.1 درصد بوده که این شاخص در بین مردان و زنان به ترتیب 8.85% و 22.7% بوده است.

صنایع مهم و اشتغال‌زای قم

صنعت گردشگری

استان قم و به ویژه شهر قم به دلیل اماکن مذهبی و زیارتی مثل مرقد حضرت معصومه، مسجد جمکران و حوزه علمیه قم یکی از شهرهای زیارتی و مذهبی ایران است و در زمینه گردشگری مذهبی بسیار فعال است. مسافران و زائران زیادی همه ساله از شهرهای مختلف ایران و همچنین از کشورهای مجاور برای زیارت و زندگی به قم می‌آیند. حضور این همه گردشگر باعث رونق و گسترش مشاغل و کسب و کارهای مرتبط مثل هتل و مسافرخانه، رستوران، حمل و نقل، صنایع دستی و فروش سوغات قم و … شده است و یکی از منابع اصلی درآمدزایی و رشد اقتصادی این منطقه بوده است.

گردشگری مذهبی قم

صنعت و معدن

استان قم از نظر وجود معادن بسیار غنی است و در حال حاضر 13 نوع مواد معدنی قابل استخراج از معادن این استان هستند. در واقع، از 102 معدن کشف شده استان قم، 71 معدن در حال فعالیت هستند و سنگ‌های ساختمانی، گچ و نمک از جمله مهم‌ترین معادن قم به شمار می‌روند. مسلماً حضور این همه معدن فعال باعث اشتغال‌زایی و افزایش فرصت‌های استخدام قم شده و کارجویان با تخصص‌های مختلف می‌توانند در این معادن مشغول به کار شوند. بر اساس آمار، 39% از شاغلین و فرصت‌های استخدام قم مربوط به بخش صنعت بوده است.

شهرک‌های صنعتی قم

نزدیکی به تهران و استان‌های صنعتی بزرگ مثل اصفهان و اراک و قرارگیری در مسیر ارتباطی استان‌های شمالی با جنوبی و استان‌های شرقی با غربی باعث شده این استان از نظر اقتصادی و صنعتی اهمیت و جایگاه بالایی پیدا کند. از همین رو، در سال‌های اخیر شهرک‌های صنعتی متعددی در قم راه‌اندازی شده‌اند. برخی از مطرح‌ترین شهرک‌های صنعتی قم عبارت‌اند از: شهرک صنعتی سلفچگان، شهرک صنعتی شکوهیه، شهرک صنعتی چاپ و نشر، شهرک صنعتی خورآباد، شهرک صنعتی محمودآباد و شهرک صنعتی قنوات.
این شهرک‌های صنعتی نیز باعث اشتغال‌زایی زیادی در منطقه شده‌اند و بخش قابل توجهی از آگهی‌های استخدام قم مربوط به این مناطق صنعتی هستند.

صنایع دستی و سوغاتی‌های قم

این استان در زمینه صنایع دستی نیز بسیار فعال است و در حال حاضر کارگاه‌های مختلف صنایع دستی مثل تولید گیوه چینی، آینه سازی، نمدمالی، تولید کفش، صابون سازی، آهنگری و سوهان پزی در این استان فعالیت می‌کنند و نقش مهمی در ایجاد فرصت‌های استخدام قم داشته‌اند. صنایع دستی و سوغات قم مثل سوهان یکی از زمینه‌های اشتغال‌زای این استان هستند که هر دو مدیون گردشگری مذهبی هستند.

صنایع دستی قم

اشتغال‌زایی و استخدام قم در بخش کشاورزی

استان قم به دلیل وضعیت آب و هوا و شرایط نامناسب زمین و آب در مقایسه با بسیاری از استان‌های دیگر رونق بالایی ندارد. با این حال، در برخی نقاط معتدل‌تر محصولاتی چون گندم و جو کشت می‌شود. این استان از نظر کشت انار و نیز حائز اهمیت است و حدود 20% اراضی کشاورزی را باغات تشکیل می‌دهند. البته به دلیل موقعیت جغرافیایی قم، بخش اصلی باغات قم در مناطق معتدل و کوهستانی جنوب و غرب استان قرار گرفته‌اند. میوه‌های چون فندق، گلابی، گیلاس، انار و پسته از جمله محصولات معروف باغات قم هستند. پسته پردرآمدترین محصول این استان است و سالانه 1 تن پسته از باغات این استان برداشت می‌شود که ارزشی معادل 20 میلیون دلار دارد.

علیرغم تمام موارد بالا، اشتغال‌زایی بخش کشاورزی قم چندان بالا نیست و تنها 6% از کل موقعیت‌های استخدام قم را به خود اختصاص داده است.

مطالب مرتبط: آگهی‌های کار و استخدام جدید

بخش خدمات

خدمات بخش عمده مشاغل و فرصت‌های استخدام قم را به خود اختصاص می‌دهد و درصد بالایی از نیروی کار و شاغل قم در این حوزه استخدام شده‌اند. شرکت‌های دولتی و خصوصی، کسب و کارهای مختلف مثل کسب و کارهای آنلاین و … همگی زیرمجموعه بخش خدمات قرار می‌گیرند. بخش عمده آگهی‌های استخدام قم که در سایت جاب ویژن منتشر می‌شوند نیز مربوط به بخش خدمات است.

رزومه ساز

موقعیت‌های استخدام قم بیشتر مربوط به چه حوزه‌هایی است؟

در سایت جاب ویژن، فرصت‌های شغلی در گروه‌های شغلی مختلف منتشر می‌شود؛ با این حال، در برخی حوزه‌ها فرصت‌های استخدام قم بیشتر است و کارجویان شانس بالاتری برای استخدام شدن دارند. در ادامه به برخی از این گروه‌های شغلی و شرایط و الزامات شغلی آن‌ها اشاره می‌کنیم:

حوزه فروش و بازاریابی

فروش یکی از مهم‌ترین، گسترده‌ترین و کلیدی‌ترین حوزه‌ها برای هر کسب و کاری است؛ به همین دلیل همیشه این حوزه به جذب نیروی متخصص نیاز دارد. در آگهی‌های استخدام قم نیز همیشه می‌توانید تعداد زیادی آگهی استخدام مربوط به حوزه فروش، بازاریابی، ویزیتور و فروشندگی پیدا کنید. فروشنده مسئولیت عرضه و فروش محصولات، خدمات و سرویس‌های یک سازمان یا شرکت را بر عهده دارد و در واقع، بدون مهارت‌های فروشندگان، شرکت‌ها قادر به ارائه محصولاتشان نیستند.

فروش مشاغل بسیار متنوعی را در برمی‌گیرد که هرکدام در جایگاه خود، مهم و کاربردی هستند. فروشنده محصولات و اجناس در مغازه، بازاریاب اینترنتی، بازاریاب حضوری، ویزیتور، نماینده محصول، صندوقدار و فروشنده تلفنی تنها چند نمونه از موقعیت‌های شغلی فروش هستند. در استان قم نیز هر شرکت و کسب و کار کوچک و بزرگی برای فروش محصولاتش به استخدام فروشنده نیاز دارد. به همین دلیل بخش قابل توجهی از آگهی‌های استخدام قم همیشه به حوزه فروش اختصاص دارد و اگر در این زمینه مهارت‌ها و تجربه کافی داشته باشید به سرعت می‌توانید فرصت شغلی مناسبی پیدا کنید و استخدام شوید.

برای مشاهده آگهی‌های استخدام قم کلیک کنید.

حوزه دیجیتال مارکتینگ

دنیای کسب و کار روز به روز بیشتر به سمت دیجیتالی شدن پیش می‌رود و دسترسی عموم به اینترنت، تحولی عظیم در نحوه فعالیت کسب و کارها ایجاد کرده است. این روزها، هر شرکت و سازمان و صنعتی برای ارتباط با مشتریان، بازاریابی و جذب مشتری و فروش و ارائه محصولاتش نیاز به تبلیغات و بازاریابی اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ دارد.

دیجیتال مارکتینگ نیز درست مثل حوزه فروش، بسیار گسترده و متنوع است و مشاغل مختلفی را در برمی‌گیرد. کارشناس دیجیتال مارکتینگ، مدیر مارکتینگ، مدیر کمپین تبلیغاتی، کارشناس ادوردز، کارشناس تولیدمحتوا، کپی رایتر، ادمین شبکه‌های اجتماعی و کارشناس گرافیک همگی می‌توانند در این حوزه فرصت‌های شغلی مناسبی برای خود پیدا کنند.

در استان قم نیز هر شرکت و سازمان فعالی که قصد رشد و پیشرفت داشته باشد به تمرکز و سرمایه‌گذاری بر حوزه دیجیتال مارکتینگ نیاز دارد. از این رو، همیشه می‌توانید در سایت کاریابی جاب ویژن، فرصت‌های شغلی متنوعی در این حوزه پیدا کنید و برای آن‌ها رزومه ارسال کنید.

آگهی‌های استخدام قم

حوزه مالی و حسابداری

یکی دیگر از حوزه‌های پرتقاضا در استان قم، حوزه مالی و حسابداری است. حسابداران مسئولیت رسیدگی و بررسی امور مالی یک شرکت و کسب و کار را بر عهده دارند و ارزیابی سود و زیاد، ثبت فاکتورها و محاسبه مبالغ دریافتی و پرداختی، مدیریت حقوق کارکنان و … از جمله وظایف مهم یک حسابدار است. حسابداری و کارشناس امور مالی نیز بخش زیادی از فرصت‌های استخدام قم را به خود اختصاص می‌دهد و بازار کار خوبی برای آن در این استان وجود دارد.

مزیت اصلی هر سه گروه شغلی بالا این است که محدود به یک حوزه و زمینه کاری نیستند و هر شرکت و کسب و کاری در هر حوزه فعالیتی به این سه گروه شغلی نیاز دارد. این موضوع یکی از دلایل تقاضای بالا و تعداد بالای فرصت‌های استخدام قم در این حوزه‌ها به شمار می‌رود.

چطور آگهی‌های استخدام قم را مشاهده کنم؟

در سایت کاریابی جاب ویژن همه روزه صدها آگهی استخدام جدید مربوط به تهران، قم و تمام شهرهای ایران منتشر می‌شود. به منظور تسهیل در جستجوی آگهی‌ها، جاب ویژن امکانات و فیلترهای متعددی فراهم کرده تا کارجویان بتوانند آگهی‌های موردنظرشان را مشاهده کنند. بعد از فیلتر انتخاب گروه شغلی، یکی دیگر از کاربردی‌ترین این فیلترها، فیلتر انتخاب شهر است. به این ترتیب، کارجویان عزیز قمی می‌توانند از منوی نام شهر در قسمت جستجوی مشاغل، «تمام شهرهای قم» را انتخاب کنند تا همه موقعیت‌های شغلی و استخدام قم نمایش داده شود. در صورتی که قصد دارید تنها از آگهی‌های شهر قم یا شهرهای دیگر مطلع شوید نیز از همان منو، نام شهر مورد نظرتان را پیدا کنید و بعد با زدن روی دکمه جستجو، آگهی‌های شهر مدنظرتان را مشاهده کنید.

کارجویان محترم قمی در حال حاضر امکان انتخاب این شهرها را دارند: قم، سلفچگان، جعفریه، دستجرد خلجستان و کهک

چطور از جدیدترین فرصت‌های استخدام قم باخبر شوم؟

کارجویان محترمی که به دنبال موقعیت‌های استخدام قم هستند از طریق جستجو در سایت جاب ویژن و استفاده از فیلترهای گروه شغلی و انتخاب شهر و استان قم می‌توانند از جدیدتری فرصت‌های استخدام قم باخبر شوند. همچنین روش‌های دیگری نیز وجود دارد که کار پیدا کردن شغل مناسب در این استان را برای شما راحت‌تر می‌کند.

فعال‌سازی ایمیل اطلاع‌رسانی: با فعال کردن این گزینه، هر هفته جدیدترین و منطبق‌ترین آگهی‌های استخدام قم با توجه به گروه شغلی و رزومه شما برایتان ایمیل می‌شود.

عضویت در کانال تلگرام جاب ویژن: جاب ویژن در تلگرام و شبکه‌های اجتماعی دیگر نیز بسیار فعال است و هرروز جدیدترین موقعیت‌های شغلی را به تفکیک شهر، گروه شغلی، نام شرکت، حوزه فعالیت و … در کانال تلگرامی خود منتشر می‌کند. بنابراین با عضویت در این کانال می‌توانید هرچه زودتر از موقعیت‌های شغلی فعال باخبر شوید و برای آن‌ها رزومه بفرستید.

استفاده از ربات تلگرامی جاب ویژن: چنانچه فرصت کافی برای جستجو در سایت جاب ویژن ندارید می‌توانید از ربات تلگرامی جاب ویژن استفاده کنید و با شخصی سازی تنظیمات ربات، آگهی‌های استخدام قم در گروه شغلی موردنظرتان را مشاهده کنید. بعد از اتمام تنظیمات، این ربات هر شب موقعیت‌های شغلی منطبق با رزومه شما را برایتان در تلگرام ارسال می‌کند.

جمع‌بندی

استان قم یکی از استان‌های مرکزی ایران است که از گذشته به دلایل متعددی از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. وجود مرقد حضرت معصومه و حوزه‌های علمیه و مدارس مذهبی و قرارگیری در مسیر مواصلاتی استان‌های مختلف ایران از جمله دلایلی هستند که قم را به منطقه‌ای مهم تبدیل کرده‌اند. در حال حاضر، صنعت گردشگری مذهبی، صنایع دستی و سوغاتی، صنایع و معادن، بخش کشاورزی و بخش خدمات از جمله زمینه‌های مهم اقتصادی این استان هستند.

مطلب مرتبط: جدیدترین فرصت‌های استخدام استان قم

با مراجعه به سایت استخدامی جاب ویژن و استفاده از فیلترهای جستجو، انتخاب گروه شغلی و انتخاب شهر قم می‌توانید از جدیدترین موقعیت‌های استخدام قم باخبر شوید. همچنین امکان مشاهده فرصت‌های شغلی از طریق ایمیل و شبکه‌های اجتماعی نیز برای شما وجود دارد. امیدواریم به کمک امکانات جاب ویژن بتوانید هرچه زودتر موقعیت شغلی مناسب در قم پیدا کنید و استخدام شوید.

 

نویسنده

دسته بندی :
استخدام شهرها
بدون دیدگاه