چطور می‌توانیم وارد بازار کار برنامه نویس ios شویم؟

نوشته شده توسط سارینا عمادی
زمان مطالعه: 7دقیقه
چطور می‌توانیم وارد بازار کار برنامه نویس ios شویم؟

این روزها تلفن همراه دیگر به عنوان یک وسیله جذاب برای سرگرمی شناخته نمی‌شود بلکه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از گوشی‌ همراه خود برای انجام کارهای بانکی، پرداخت قبوض مختلف و خرید وسایل استفاده می‌کنند. پس اگر به شما بگوییم تقاضای بازار کار برنامه‌ نویس ios در ایران و جهان بسیار بالا است و تعداد آگهی‌های استخدام برنامه نویس iOS بسیار زیاد است جای تعجبی ندارد.

در برخی از کشورها بعد از اندروید، ios به‌عنوان دومین سیستم‌عامل محبوب در بین مردم ایران و جهان شناخته می‌شود و در برخی از کشورها مانند کانادا، ایالات متحده امریکا و استرالیا این سیستم عامل در حال حاضر بسیار محبوب است؛ به طوری که آمار‌ها نشان می‌دهند میانگین درآمد برنامه نویس ios در امریکا بالاتر از درآمد سایر برنامه‌نویسان است.

شناخت بازار کار برنامه‌ نویس ios در ایران می‌تواند به شما کمک کند تا در جلسه مصاحبه حقوق و دستمزد خوبی را به کارفرما پیشنهاد دهید. برای درک بهتر بازار کار برنامه نویس ios، سری به سایت استخدام و کاریابی جاب ویژن زده‌ایم و نگاهی به آگهی‌های استخدامی جدید برنامه‌ نویس ios انداخته‌ایم؛ برای اینکه بتوانید اطلاعات بیشتری در رابطه با بازار کار و درآمد برنامه نویس ios به دست آورید، توصیه می‌کنیم تا آخر مطلب همراه ما باشید. هم‌چنین در ادامه راز بزرگی را برملا می‌کنیم و آن چیزی نیست جز اینکه «چطور تبدیل به یک برنامه نویس ios شوید».

استخدام

برنامه نویس ios کیست و چه وظایفی را برعهده دارد؟

توسعه‌دهندگان ios دانش تخصصی در زمینه توسعه برنامه‌های موبایلی دارند. آن‌ها معمولا به کمک یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی مانند swift یا Objective-C می‌توانند برنامه‌های کاربردی برای سیستم‌عامل ios و apple watch یا apple TV بنویسند و آن‌ها را اجرا کنند. از اصلی‌ترین وظایف برنامه‌نویسان ios در یک پروژه یا سازمان می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • طراحی و کدنویسی برنامه‌های اپلیکیشنی
 • بالا بردن کیفیت برنامه‌های موبایلی
 • شناسایی مشکلات احتمالی
 • رفع باگ‌های موجود در اپلیکیشن‌ها قبل از انتشار
 • بروزرسانی مداوم برنامه‌ها در اپ استور
 • همکاری با بخش‌های مختلف برای افزودن ویژگی و قابلیت جدید

سازمان‌ها برای استخدام برنامه نویس ios به چه تحصیلات و مهارت‌هایی توجه می‌کنند؟

به اطراف خود نگاه کنید، به نظر شما چند درصد از برنامه‌نویسان حداقل مدرک تحصیلی لیسانس را دارند؟ البته به این معنا نیست که تمام برنامه‌نویسان ios سواد دانشگاهی و آکادمیک ندارند بلکه می‌خواهیم بگوییم، مدرک تحصیلی تاثیر زیادی در استخدام شما در یک سازمان به ویژه‌ شرکت‌های خصوصی ندارد و کارفرمایان بیشتر به توانایی‌ها و مهارت‌های تخصصی شما توجه می‌کنند. البته اگر می‌خواهید شانس استخدام خود را در بین کارجویان دیگر افزایش دهید، باید حداقل مدرک کارشناسی مهندسی نرم‌افزار یا علوم کامپیوتر را داشته باشید.

اما برای استخدام شدن به عنوان برنامه نویس ios نیاز به چه مهارت‌هایی دارید؟ در ادامه به صورت جداگانه مهارت‌های سخت و نرم را به شما معرفی می‌کنیم. البته توجه داشته باشید بیشتر سازمان‌ها در زمان استخدام به هر دو مهارت توجه می‌کنند پس با گذراندن دوره و تمرین، آن‌ها را ارتقا دهید.

برنامه‌نویسان ios چه مهارت‌هایی را باید در محیط کار داشته باشند

مهارت‌های نرمی که باید در محیط کار به آن‌ها مسلط باشید عبارت‌اند از:

 • توانایی حل مسئله
 • تفکر انتقادی
 • توانایی انجام کار به صورت تیمی
 • مدیریت زمان
 • تسلط به مهارت ارتباطی

اما شما به‌عنوان برنامه‌نویس ios باید به مهارت‌های تخصصی و سخت زیر مسلط باشید:

 • تسلط به زبان‌های برنامه‌نویسی swift یا Objective-C
 • شناخت فریمورک‌های ios مانند CoreData
 • آشنایی با ابزارهای code versioning مانند Git
 • شناخت کتابخانه‌های مبتنی بر C
 • آشنایی با JSON
 • آشنایی با استانداردهای UI/UX
 • آشنایی با Gthub
 • شناخت ابزار Xcode
 • کار به داده‌ها
 • و …

مطلب مرتبط: اگر اطلاعاتی در رابطه با زبان برنامه‌نویسی ios ندارید، توصیه می‌کنیم مطلب «استخدام برنامه‌نویس ios و هر آنچه که باید کارجویان بدانند» را بخوانید.

درآمد برنامه نویس ios در ایران و جهان چقدر است؟

درآمد برنامه نویس ios

درآمد برنامه نویس ios در ایران و جهان به فاکتورهای مهمی مانند میزان سابقه کار، سطح ارشدیت و موقعیت مکانی بستگی دارد اما بر اساس گزارش سراسری میزان افزایش حقوق جاب ویژن که در سال ۱۴۰۰ منتشر شده، درآمد برنامه‌نویس ios در تهران به صورت زیر است:

 • برنامه‌نویس تازه‌کار در تهران حدود ۴.۴ میلیون تومان درآمد دارد
 • میانگین درآمد برنامه نویس ios در تهران حدود ۱۰.۳ میلیون تومان است
 • برنامه‌نویس ارشد (Senior) حدود ۱۸.۴ میلیون تومان درآمد دارد

اگر می‌خواهید با درآمد برنامه نویس ios در ایالت‌های مختلف امریکا آشنا شوید حتما به جدول زیر نگاهی بیندازید.

درآمد برنامه نویس ios
نام کشور میزان درآمد برنامه نویس (بر حسب دلار)
کالیفرنیا ۱۴۸.۳۵۳
واشنگتن ۱۳۵.۹۷۵
ماساچوست ۱۳۴.۸۶۶
نیویورک ۱۲۹.۱۵۷
تگزاس ۱۱۲.۸۸۵
گرجستان ۹۸.۰۱۶

چه عواملی تاثیر مستقیمی بر افزایش حقوق برنامه نویس ios دارند؟

آیا می‌دانید چه عواملی بر افزایش میزان حقوق و درآمد شما در یک شرکت خصوصی و دولتی تاثیرگذار است؟ بیشتر کارجویان به دنبال موقعیت شغلی با درآمد بالا هستند اما حقوق و دریافتی بالا تاثیر مستقیمی با موارد زیر دارد:

 • سطح ارشدیت

برنامه‌نویسان در سه سطح تازه‌کار، میان‌رده و حرفه‌ای می‌توانند مشغول به کار شوند. سطح ارشدیت شما در یک سازمان می‌تواند ارتباط مستقیمی با درآمد شما در آن سازمان داشته باشد.

 • موقعیت مکانی

یکی از عوامل موثر در افزایش میزان حقوق و دستمزد، موقعیت جغرافیایی است. اگر ساکن تهران باشید و بخواهید در شرکت خصوصی مشغول به کار شوید درآمد نسبتا بالایی خواهید داشت ولی برنامه‌نویسان ساکن‌ شهرهای کوچک درآمد پایین‌تری دارند. البته اگر شما مهارت و توانمندی‌های بالایی داشته باشید، می‌توانید به صورت دورکاری یا فریلنسری با شرکت‌ها و سازمان‌های معتبر همکاری داشته باشید.

رزومه ساز

 • نوع سازمان

معمولا شرکت‌های کوچک درآمد کمتری را به برنامه‌نویسان خود می‌دهند اما برعکس، درآمد برنامه‌نویسان ios در شرکت‌های بزرگ و معتبر بالا است و اصلا قابل مقایسه با شرکت‌های کوچک نیست.

 • دوره‌های آموزشی و گاهی تحصیلات

بیشتر کارفرمایان در زمان استخدام نیروی کار به مهارت‌های وی توجه ویژه‌ای می‌کنند، البته مدرک تحصیلی مرتبط با کامپیوتر برای برخی از شرکت‌های بزرگ یا سازمان‌های دولتی بسیار پر اهمیت است. از طرفی شرکت در دوره‌های آموزشی مختلف می‌تواند تاثیر مستقیمی بر افزایش میزان دریافتی شما بگذارد.

به نظر شما به جز این موارد، چه موارد دیگری باعث افزایش میزان دریافتی برنامه نویس ios می‌شود؟ نظراتتان را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

۵ مهارت‌ ابتدایی اما ضروری برای برنامه نویسان iOS

برخی از افراد صرفا به خاطر درآمد بالا به سراغ رشته برنامه‌نویسی می‌آيند و حتی ذره‌ای به آن علاقه ندارند. اگر شما هم مثل خیلی از افراد به برنامه‌نویسی علاقه ندارید بهتر است همین جا توقف کنید و با زبان‌های برنامه‌نویسی مانند iOS برای همیشه خداحافظی کنید. اما اگر می‌خواهید به صورت جدی این زبان برنامه‌نویسی را یاد بگیرید جای درستی را برای یادگیری انتخاب کرده‌اید. ما در اینجا بدون توجه به سطح شما، تمام مواردی که باید هر برنامه‌نویس در رابطه با کار خود بداند را مطرح می‌کنیم. پس بیش‌از این وقت باارزشتان را نمی‌گیریم و به سراغ اصل مطلب می‌رویم.

برای شروع زبان برنامه نویسی iOS باید حداقل به مهارت‌های زیر تسلط کافی داشته باشید. این مهارت‌ها عبارت‌اند از:

 • آشنایی با زبان برنامه‌نویسی swift
 • شناخت ابزار SwiftUI
 • شناخت متغیر‌ها، ثابت‌ها و داده‌ها
 • شبکه‌سازی
 • سیستم کنترل ورژن (Version control)

در ادامه بیشتر در رابطه با این مفاهیم صحبت می‌کنیم و هم‌چنین به شما می‌گوییم که باید از چه طریق این موارد را یاد بگیرید، پس همراه ما باشید.

برای مشاهده جدیدترین آگهی استخدام برنامه نویس IOS کلیک کنید.

برنامه نویس سوییفت

آشنایی با زبان برنامه‌نویسی swift

برنامه‌نویسان iOS حداقل باید با یکی از زبان‌های کدنویسی swift یا Objective-C آشنایی داشته باشند و کار کرده باشند. اگر در رابطه با آن شناختی ندارید و می‌خواهید در سریع‌ترین زمان آن‌ را یاد بگیرید، بهتر است در دوره‌های آموزشی swift شرکت کنید تا این زبان را از پایه یاد بگیرید. برای شرکت در دوره‌های برنامه‌نویسی می‌توانید از بخش توانمندشو سایت کاریابی جاب ویژن استفاده کنید.

شناخت ابزار SwiftUI

این ابزار به برنامه‌نویسان کمک می‌کند تا با حداقل کد، رابط کاربری خوبی را در تمام پلتفرم‌های اپل طراحی و ایجاد کنند که باید آن را کامل یاد بگیرید. در ادامه به چند منبع خوب برای یادگیری SwiftUI اشاره می‌کنیم:

ویدیوی آموزشی ببینید: اگر امکان پرداخت هزینه برای دوره‌های آموزشی را ندارید، چیزی را از دست نداده‌اید چرا که می‌توانید تمامی اصطلاحات و نکات مهم را از طریق ویدیو‌های آموزشی یوتوب، آپارات یا حتی سایت‌های دیگر دنبال کنید و به صورت کامل یاد بگیرید.

از سایت designcode استفاده کنید: برای یادگیری کامل SwiftUI می‌توانید از سایت designcode استفاده کنید. در این سایت در رابطه با هر موضوع مرتبط با کار مانند نجو ایجاد رابط کاربری تعاملی، سفارشی و ساخت انیمیشن صحبت شده که می‌توانید آن را یاد بگیرید.

استفاده از مستندات اپل: یکی از راه‌ها برای آشنایی با انیمیشن‌ها، نقشه (map view) و ویژگی‌های جدید، استفاده از مستندات توسعه‌دهنده اپل (Apple Developer Documentation) است.

خواندن مطالب سایت‌ها: اگر اهل مطالعه باشید احتمالا یکی از راه‌های عالی برای یادگیری مفاهیم و ویژگی‌های جدید، مطالعه مطالب سایت‌های به‌روز‌شده است.

شبکه‌سازی و کار با داده‌ها

اگر به مهارت اول و دوم تسلط کامل داشته باشید، شبکه‌سازی و کار با داده‌ها (متغیر‌ها، ثابت‌ها و داده‌ها) مهارت‌های سختی نیستند و شما می‌توانید در سریع‌ترین زمان آن‌ها را یاد بگیرید.

سیستم کنترل ورژن (Version control)

نگران این هستید که در طی مسیر یادگیری و کد زدن خطایی از شما سر بزند و نتوانید آن‌ها را رفع کنید؟ با سیستم کنترل ورژن در هر لحظه می‌توانید کدهای اشتباه را پیدا، بررسی و رفع کنید.

هم‌چنین این سیستم به شما این امکان را می‌دهد تا پروژه‌های خودتان را در نسخه‌ها و ورژن‌های مختلف ذخیره کنید و حتی مانع تداخل کدها با یکدیگر شوید. git یکی از شناخته‌ترین ابزار سیستم کنترل ورژن است که می‌توانید از آن استفاده کنید.

برای مشاهده جدیدترین فرصت‌های استخدام برنامه نویس ios developer کلیک کنید.

اینطور به نظر می‌رسد که یادگیری همین ۵ مهارت ساده می‌‌تواند به شما کمک کند تا برنامه‌های خارق‌العاده‌ای بنویسید و در نهایت آن‌ها را در اپ‌استور انتشار دهید تا در دسترس عموم مردم قرار گیرد. هم‌چنین بعد از یادگیری این مهارت‌ها می‌توانید در یک سازمان معتبر به‌عنوان برنامه نویس iOS استخدام شوید. البته این موارد از اصلی‌ترین مهارت‌ها بودند اما اگر می‌خواهید پیشرفت بیشتری داشته باشید نیاز به یادگیری مهارت‌های بیشتری هم دارید که می‌توانید مجددا به ابتدای متن رجوع کنید و آن مهارت‌ها را با مطالعه و تمرین یاد بگیرید.

چگونه در سال ۲۰۲۱ تبدیل به برنامه نویس ios حرفه‌ای شویم؟

اگر در ابتدای مسیر یادگیری هستید و در رابطه با بازار کار برنامه نویس ios شنیده‌اید و می‌خواهید آن را به صورت حرفه‌ای یاد بگیرید. باید به شما بگوییم اولین قدم تسلط به مهارت‌های سخت است که تا به اینجا در رابطه با آن به صورت مفصل صحبت کرده‌ایم. برای تبدیل شدن به توسعه‌دهنده iOS باید ۳ مرحله زیر را به ترتیب طی کنید.

 • اصول اولیه ios را به صورت کامل یاد بگیرید

اگر تازه‌ فارغ‌التحصیل شده‌اید و اطلاعاتی در رابطه با زبان برنامه‌نویسی ios ندارید پس اول اصول اولیه آن را به صورت جدی یاد بگیرید در غیر این صورت می‌توانید از این مرحله گذر کنید. شما می‌توانید در دوره‌های برنامه‌نویسی مبتدی شرکت کنید یا شبکه‌سازی خود را قوی کنید و سوالات خود را از افرادی که در این حوزه کار می‌کنند، بپرسید.

 • در دوره‌های آموزشی شرکت کنید

تقاضای بازار کار برای برنامه نویس ios بسیار بالا است به همین دلیل افراد زیادی مشتاق هستند تا در دوره‌های آموزشی شرکت کنند. هرچه‌قدر مهارت بیشتری بلد باشید و به زبان‌های برنامه‌نویسی مسلط باشید، شانس استخدام‌تان را در سازمان‌ها افزایش داده‌اید و شرکت‌های بیشتری به دنبال استخدام شما خواهند بود.

 • زبان‌های برنامه‌نویسی کلیدی کار خود را بشناسید

معمولا تمامی توسعه‌دهندگان ios با سه زبان برنامه‌نویسی iOS-Swift و Objective-C ،Xcode آشنایی کامل دارند چراکه برای نوشتن برنامه‌ها به آن‌ها نیاز دارند. در نهایت بعد از یادگیری می‌توانید برای ارتقا مهارت‌های سخت خود پروژه بگیرید یا از محیط GitHub برای نوشتن کد استفاده کنید. هم‌چنین سعی کنید مهارت‌های نرم خودتان مانند رهبری و مدیریت زمان را هم بهبود دهید چون در طول کار به آن‌ها نیاز خواهید داشت.

کلام آخر

امروزه گوشی‌های همراه آیفون محبوبیت زیادی بین عموم مردم پیدا کرده‌اند. به همین دلیل تقاضا و بازار کار برنامه نویس ios در ایران و جهان بسیار خوب است و سازمان‌های زیادی به دنبال استخدام ios developer هستند.

تسلط به مهارت‌های سخت مانند آشنایی کامل‌ با زبان‌های برنامه‌نویسی، JSON و شناخت کتابخانه‌های مبتنی بر C و داشتن مهارت‌های نرم مانند رهبری، تفکر انتقادی، توانایی کار به صورت تیمی و توانایی حل مسئله می‌تواند به شما کمک کند تا مثل یک برنامه نویس ios حرفه‌ای عمل کنید.

اگر تا الان رزومه خود را برای این موقعیت شغلی ارسال نکرده‌اید، می‌توانید به صفحه فرصت‌های شغلی در سایت استخدام نیرو جاب ویژن مراجعه کنید و آگهی‌های استخدام برنامه نویس iOS را مورد بررسی قرار دهید و نمونه کار خود را برای بهترین شرکت ارسال کنید.

دسته بندی :
برنامه‌نویسی
بدون دیدگاه