راهنمای استخدام نیروی خدماتی و آبدارچی در سازمان‌ها و شرکت‌ها

نوشته شده توسط زهرا مظاهری
زمان مطالعه: 7دقیقه

شغل نیروی خدماتی یکی از ضروری‌ترین و کاربردی‌ترین مشاغل است و هر شرکت، سازمان و کسب‌وکاری برای نظافت و حفظ بهداشت و نظم محیط به استخدام نیروی خدماتی نیاز پیدا خواهد کرد. بنابراین بازار کار خوب و متنوعی برای کارگران خدمات و نظافتچی‌ها وجود دارد و این شغل محدود به یک حوزه فعالیت نیست.

برای مشاهده آگهی‌های استخدام کارگر و نیروی خدماتی کلیک کنید.

در این مقاله قصد داریم در مورد شرایط کار خدمات و نظافت و مهارت‌ها و توانایی‌های لازم برای این شغل صحبت کنیم و توضیح دهیم که سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ برای جذب آبدارچی و نیروی خدماتی چه شرایط و ضوابطی دارند. در ادامه با ما در جاب ویژن همراه باشید.

نیروی خدمات و نظافت به چه کسی گفته می‌شود؟

نیروی خدماتی درواقع زیرمجموعه موقعیت شغلی کارگر ساده است که وظیفه نظافت و تمیز نگه‌داشتن مکان‌ها و محیط‌های عمومی و خصوصی را بر عهده دارد. این افراد با توجه به حوزه کاری خود از ابزارها، تجهیزات و محصولات شوینده و مواد ضدعفونی کننده مختلفی استفاده می‌کنند. تقریباً تمامی شرکت‌ها، سازمان‌ها و مراکز بهداشتی و خدماتی مثل بیمارستان‌ها، هتل‌ها، رستوران‌ها، مدارس، دفاتر اداری، شرکت‌ها و … برای حفظ نظافت و تمیزی محیط به کارگر نظافتچی نیاز دارند.

وظایف نیروی خدماتی

مطالب مرتبط: استخدام کارگر ساده و معرفی انواع مشاغل کارگری

کارگر خدمات امور مربوط به نظافت محیط، از جارو کردن کف و تمیز کردن پنجره‌ها تا ضدعفونی و نظافت اتاق عمل بیمارستان را بر عهده‌دارند.

وظایف اصلی کارگر خدماتی و نظافتچی چیست؟

وظایف نیروهای نظافتچی و آبدارچی در هر شرکت و سازمانی متفاوت است و شرح وظایف موقع استخدام به شما گفته خواهد شد. بااین‌حال، برای اینکه با مسئولیت‌های این شغل بیشتر آشنا شوید در ادامه به برخی از وظایف اصلی آبدارچی و نظافتچی اشاره می‌کنیم:

 • خالی کردن سطل‌های زباله و شستشوی آن‌ها جهت حفظ نظافت و تمیزی محیط
 • تمیز کردن محل کار و پاک کردن گردوغبار به کمک دستمال کشیدن، جارو، تی کشیدن، جاروبرقی و واکس زدن
 • شارژ و جایگزینی لوازم بهداشتی مثل دستمال توالت، دستمال‌کاغذی، مایع دستشویی و حوله‌های کاغذی
 • هماهنگ کردن وظایف با سیار همکاران نظافتچی
 • نظافت سرویس بهداشتی، آشپزخانه و …
 • تمیز کردن درب‌های شیشه‌ای، آینه و پنجره‌ها به‌طور منظم و دوره‌ای
 • مدیریت لوازم و ابزارهای بهداشتی و شوینده و سفارش لوازم جدید در صورت لزوم
 • اطلاع به سرپرست یا مدیر در مورد هرگونه مشکل، نقص یا خرابی در محیط

درصورتی‌که نیروی خدمات به‌عنوان آبدارچی استخدام ‌شده باشد احتمالاً وظایف زیر را نیز بر عهده خواهد داشت:

 • شستشوی ظرف‌ها و تمیز نگه‌داشتن آشپزخانه
 • آماده‌سازی چای و قهوه و پذیرایی از میهمانان و مشتریان
 • (در برخی موارد) ارائه چای به کارمندان شرکت

تحصیلات و آموزش‌های لازم برای شغل خدمات

تحصیلات نقش چندانی در شغل نظافتچی و کارگر خدمات ندارد و داشتن مدرک دیپلم برای استخدام نیروی خدمات کافی است. موقعیت شغلی نیروی خدماتی یکی از مشاغل ورودی است و برای کارجویانی که تخصص، مهارت و تحصیلات خاصی ندارند شغل مناسبی است. درواقع، در این شغل بیش از تحصیلات، دارا بودن مهارت‌های فردی مثل دقت به جزئیات، مدیریت زمان و تعهد اخلاقی و سرعت اهمیت دارد.

به‌طورکلی، برای استخدام آبدارچی و نیروی نظافتچی به دوره آموزشی خاصی هم نیاز نیست و اکثر سازمان‌ها و شرکت‌ها بیشتر به مهارت‌های فردی و سابقه کار توجه می‌کنند.

بااین‌حال، دوره‌های آموزشی مختلفی مثل دوره آموزشی آبدارچی شرکت و ادارات و آموزش نیروی خدمات و پذیرایی برای آبدارچیان و نظافتچیان وجود دارد که شرکت در این دوره‌ها می‌تواند شانس استخدام شما را در سازمان‌های بزرگ، هتل‌ها و رستوران‌های زنجیره‌ای افزایش بدهد. مطمئناً کارجویی که مدرک دوره آموزشی مرتبط داشته باشد در اولویت بالاتری برای استخدام نیروی خدماتی قرار دارد و حتی می‌تواند حقوق و درآمد بالاتری هم داشته باشد.

چه شرکت‌هایی بیشتر به جذب نیروهای خدماتی نیاز دارند؟

سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ

تقریباً هر سازمان و شرکت و اداره‌ای برای امور خدماتی و نظافت به استخدام نیروی خدماتی نیاز دارد. اما هرچقدر اندازه سازمان و تعداد پرسنل و تعداد طبقات و ساختمان‌های سازمان بیشتر باشد به نیروهای نظافتی بیشتری هم نیاز خواهد بود. بنابراین در ادارات و سازمان‌های دولتی و خصوصی بزرگ هم فرصت‌های شغلی خوبی برای شغل خدمات وجود دارد.

هتل‌ها و مسافرخانه‌ها

هتل‌ها و مراکز اقامتی ازجمله کسب‌وکارهایی هستند که نیاز دائمی و روزانه به نیروهای خدماتی دارند. نظافت روزانه اتاق‌ها، شستشوی ملحفه‌ها، گردگیری و جارو کردن اتاق‌ها و راهروهای هتل، تمیز نگه‌داشتن شیشه‌ها و درب‌ها و … ازجمله اموری هستند که هرروز باید در یک هتل انجام شود. همچنین در بخش آشپزخانه و پذیرایی نیز به نیروهای زیادی برای شستشوی ظروف، آماده کردن و سرو غذا و پذیرایی از میهمانان هتل وجود دارد. هرچقدر اندازه هتل بزرگ‌تر باشد به استخدام نیروی خدماتی و نظافتی بیشتری هم نیاز خواهد بود. در هتل‌های بزرگ و ۵ ستاره اغلب یک تیم خدماتی تحت نظارت سرپرست و مدیر فعالیت می‌کنند.

استخدام نیروی خدماتی رستوران

شرکت‌های خدمات و نظافت

کارجویانی که به دنبال موقعیت‌های شغلی خدماتی هستند می‌توانند با جستجو در آگهی‌های استخدام در سایت جاب ویژن در یک شرکت یا سازمان استخدام دائمی شوند؛ اما در بسیاری از مواقع، به‌طور موقت نیاز به نیروی خدماتی و نظافتی وجود دارد. در این مواقع، شرکت‌های خدماتی به کمک مشتریان می‌آیند و با اعزام نیروی خدماتی روزانه یا ساعتی، پاسخگوی نیاز مشتریان هستند.

به‌این‌ترتیب، شرکت‌های خدماتی برای ارائه خدمات به مشتریان، همیشه نیاز بالایی به استخدام نیروی خدماتی و نظافتی دارد. این شرکت‌ها معمولاً طیف وسیعی از خدمات را پوشش می‌دهند و برای نظافت منزل، نظافت راهرو و راه‌پله‌ها، برای میهمانی‌ها و پذیرایی و … نیرو اعزام می‌کنند.

مزایای همکاری با شرکت‌های خدماتی

 • روزها و ساعات کاری متغیر و منعطف
 • تنوع شغلی و انجام وظایف مختلف
 • امکان کسب درآمد بیشتر

معایب کار برای شرکت‌های خدماتی

با توجه به اعتبار شرکت و فصل و … ممکن است تعداد مشتریان کم‌وزیاد شود و گاهی چند روز کاری برای انجام دادن وجود نداشته باشد. ازآنجاکه نحوه کسب درآمد به میزان مأموریت‌ها و سفارش‌های انجام‌شده است این موضوع می‌تواند بر درآمد ماهیانه فرد تأثیر بگذارد.

بسیاری از نیروهای خدماتی به‌طور موقت، ساعتی و پاره‌وقت در این شرکت‌ها مشغول به کار می‌شوند و به همین دلیل، برخی شرکت‌ها از بیمه کردن نیروهای خود طفره می‌روند. به‌این‌ترتیب، کارگر خدماتی از مزایایی چون بیمه خدمات درمانی، بیمه بیکاری، عیدی و سنوات و … برخوردار نخواهد شد.

چطور در سازمان‌های بزرگ و معتبر استخدام شویم؟

سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ اغلب حقوق و مزایای کاری خوبی دارند و بسیاری از نیروهای خدماتی تمایل به همکاری با این سازمان‌ها دارند؛ اما تقاضا برای کار در سازمان‌های معتبر زیاد است و رقابت بالایی بین کارجویان وجود دارد. برای اینکه بتوانید شغل مناسب با حقوق و درآمد مکفی داشته باشید به نکات زیر توجه کنید:

رزومه کاری استاندارد و حرفه‌ای بسازید!

این روزها برای پیدا کردن کار در هر شرکت و سازمانی باید رزومه کاری داشته باشید. رزومه درواقع تاریخچه‌ای از تجارب و سوابق کاری و مهارت‌های فردی شماست که در یک الی دو صفحه نوشته می‌شود؛ اما نوشتن رزومه فوت‌وفن‌های خاصی دارد تا به‌عنوان رزومه‌ای استاندارد و حرفه‌ای شناخته شود.

رزومه ساز
رزومه نویسی برای بسیاری از کارجویان کار سختی است؛ اما نگران نباشید!

اگر هنوز رزومه کاری ندارید می‌توانید به صفحه رزومه ساز جاب ویژن بروید، اطلاعات خواسته‌شده را تکمیل کنید و در عرض چند دقیقه به‌صورت رایگان برای خود رزومه بسازید. این رزومه قالب استاندارد و حرفه‌ای و ظاهری بسیار زیبا و شکیل دارد و مطمئناً در پیدا کردن شغل بهتر به شما کمک زیادی خواهد کرد. رزومه‌ای که ساخته‌اید در پروفایل جاب ویژن شما ذخیره می‌شود و هنگامی‌که برای یک آگهی شغلی درخواست ارسال می‌کنید این رزومه برای آن‌ها فرستاده می‌شود.

جستجو در آگهی‌های استخدام نیروی خدماتی

برای اینکه شغل مناسبی در یک شرکت معتبر پیدا کنید باید مهارت جستجوی کار را داشته باشید. با مراجعه به سایت جاب ویژن و انتخاب فیلتر «کارگر و نیروی خدماتی» می‌توانید تمام آگهی‌های استخدام نیروی خدماتی و کارگر ساده را یکجا مشاهده کنید. با کلیک روی هر آگهی، شرایط کاری، زمینه فعالیت شرکت و مزایا و حقوق پیشنهادی را می‌توانید مشاهده کنید و بعد با توجه به شرایط خود برای آن‌ها رزومه ارسال کنید.

مطالب مرتبط: استخدام کارگر ساده

شرایط استخدام نیروی خدماتی چیست؟

نیروهای خدمات و نظافت به تحصیلات و تخصص خاصی نیاز دارند، اما برای اینکه به‌درستی وظایف شغلی را انجام بدهند به برخی شرایط و مهارت‌های فردی نیاز دارند.

شراط استخدام نیروی خدماتی

شرایط و الزامات شغلی

 • داشتن مدرک دیپلم یا مدرک معادل آن
 • تجربه و سابقه کاری مرتبط
 • آشنا بودن به فرآیندهای نظافت و نحوه استفاده از ابزارهای نظافت و شوینده‌های مختلف
 • توانایی جسمانی لازم برای کارهای یدی و فیزیکی
 • توانایی کار کردن به‌صورت ایستاده به مدت طولانی
 • توانایی بلند کردن و جابجایی اجسام سنگین تا ۱۰-۱۵ کیلوگرم در صورت لزوم
 • امکان انجام امور نظافتی و خدماتی به مدت طولانی (اضافه‌کاری روزانه و در صورت لزوم آخر هفته‌ها)

ویژگی‌ها و مهارت‌های فردی لازم برای شغل خدمات و نظافت

 • توجه به دستورالعمل‌های داده‌شده توسط مدیریت و انجام کارها دقیقه طبق آن‌ها
 • زمان‌بندی خوب و انجام به‌موقع وظایف و کارها
 • توانایی اولویت‌بندی کارها و انجام آن‌ها به ترتیب اهمیت و ضرورت
 • توانایی انجام چند کار به‌صورت هم‌زمان
 • وظیفه‌شناسی و تعهد کاری بالا و عدم نیاز به نظارت
 • دقت و توجه به جزئیات و ریزبینی
 • خوش‌برخورد و خوش‌رو و داشتن روابط عمومی خوب

مسیر پیشرفت و آینده شغلی کارگر خدماتی و نظافتچی

شغل خدماتی یکی از ضروری‌ترین مشاغل برای هر محیط کار و شرکتی است و هر ساختمان و محیطی برای تمیز شدن و حفظ بهداشت به نظافت نیاز دارد. به همین دلیل انتظار می‌رود موقعیت شغلی نیروی خدمات و نظافت در دهه سال آینده حدود ۴% رشد داشته باشد که به‌اندازه رشد سایر مشاغل است.

کارگر خدماتی ساده و آبدارچی یکی از مشاغل ورودی و سطح ابتدایی به‌حساب می‌آید و دستمزد آن نیز معمولاً حقوق پایه وزارت کار در نظر گرفته می‌شود. درصورتی‌که مهارت‌های لازم برای این شغل را داشته باشید و عملکرد خوب و موفقی داشته باشید احتمال پیشرفت شغلی برای شما وجود دارد.

ممکن است مسئولیت‌ها و وظایف شما بیشتر شود و مسئولیت‌هایی مثل پذیرایی از میهمانان یا رسیدگی و مدیریت انبار تدارکات و خرید تجهیزات و لوازم موردنیاز نیز بر عهده شما قرار بگیرد. در مرحله بعد، اگر مهارت مدیریتی خوبی داشته باشید ممکن است سرپرستی سایر نیروهای خدماتی را بر عهده بگیرید و مدیریت بخش خدمات و نظافت را انجام بدهید. در هر مرحله، با افزایش مسئولیت‌ها و وظایف شغلی، میزان حقوق و درآمد شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

استخدام

در مرحله آخر، می‌توانید در بخش تدارکات و پشتیبانی مشغول به کار شوید و بیشتر به امور مدیریتی و نظارتی بپردازید و به‌تبع آن، از حقوق و دستمزد بالاتری نیز برخوردار شوید. البته ازآنجاکه برای استخدام این موقعیت‌های شغلی اغلب به مدرک کارشناسی نیاز است؛ بسیاری از نیروهای خدماتی باانگیزه که مشتاق پیشرفت شغلی هستند در حین خدمت، تحصیلاتشان را ادامه می‌دهند و مدرک لیسانس می‌گیرند.

جمع‌بندی

موقعیت شغلی خدمات و نظافت یکی از مشاغل ورودی و ابتدایی است، جزء مشاغل کارگر ساده قرار می‌گیرد و نیاز به تخصص، تحصیلات و مهارت خاصی ندارد. دارا بودن برخی ویژگی‌های فردی و توانایی جسمانی اولیه برای انجام وظایف شغلی خدمات و استخدام نیروی خدماتی کافی هستند. به همین دلیل این شغل برای کارجویان بی‌سابقه که تحصیلات دانشگاهی ندارند و در جستجوی کار در سازمان‌ها و شرکت‌ها هستند بسیار مناسب است.
با انجام صحیح وظایف و داشتن مهارت‌های لازم برای این شغل می‌توانید در شغلتان پیشرفت کنید و مسئولیت‌های بیشتر و به دنبال آن، درآمد بیشتری داشته باشید.

منبع: glassdoor.com

جاب ویژن، بهترین سایت استخدام

دسته بندی :
استخدام کارگر
بدون دیدگاه