ارسال رزومه غیرمرتبط چه پیامدهایی دارد ؟

نوشته شده توسط جاب ویژن
زمان مطالعه: 2دقیقه
ارسال رزومه غیرمرتبط چه پیامدهایی دارد ؟

ارسال رزومه همانند ساختن رزومه قواعدی دارد و افراد حرفه‌ای همواره این قواعد را رعایت می‌کنند. متاسفانه به دلیل هزینه نداشتن ارسال رزومه این تصور نادرست در برخی کارجویان ایجاد شده است که “سنگ مفت، گنجشک مفت”، و به همین دلیل برای خیلی از موقعیت‌های شغلی غیرمرتبط که حتی اطلاعی از شرح وظایف و مهارت‌های مورد نیاز آن ندارند، رزومه ارسال می‌کنند.
در این نوشته قصد داریم پیامدهای منفی ارسال رزومه غیر مرتبط را بررسی کنیم.


1- ارسال رزومه غیرهدفمند و غیرمرتبط با موقعیت شغلی توسط کارجویان باعث می‌شود که رزومه‌ی آن‌ها در بیشتر درخواست‌هایی که داشته‌اند رد شود. این موضوع می‌تواند باعث ایجاد حس سرخوردگی در آن‌ها شده و پس از گذشت مدت زمانی، دیگر حتی برای مشاغلی که مناسب آن‌هاست نیز، رزومه ارسال نکنند.
2- تخریب برند شخصی کارجو یکی از مهمترین پیامدهای ارسال رزومه بدین شکل است و این حس را در کارفرما ایجاد میکند که او هنگام ارسال رزومه توجه کافی به شرح شغل و وظایف نداشته است. تصویر چنین کارجویی در ذهن یک کارفرما یک فرد بی دقت، کم توجه و غیر حرفه ای است. فردی را تصور کنید که در زمینه مدیریت منابع انسانی تخصص دارد و با دیدن آگهی شغلی یک شرکت مشهور در حوزه فروش و بازاریابی رزومه ارسال می‌کند. طبیعتا نه تنها رزومه او برای این موقعیت رد می‌شود، بلکه در آینده نیز چنانچه همان شرکت قصد استخدام کارشناس منابع انسانی را داشته باشد، شانس این فرد برای استخدام در این سمت نیز درهمان شرکت کم می‌شود. اگر کارجویان کمی دوراندیش باشند این شانس مهم را برای خود از بین نخواهند برد.
3- سازمانی را تصور کنید که برای هر موقعیت شغلی خود 100 رزومه دریافت می‌کند، حال اگر 80 درصد این رزومه‌ها بی‌ربط به نیاز آن سازمان باشد چه اتفاقی می‌افتد؟ پاسخ روشن است. اتلاف بخش زیادی از وقت و انرژی بخش منابع انسانی سازمان و در نتیجه کاهش دقت و بازدهی در فرایند گزینش افراد به دلیل همین خستگی ناشی از بررسی رزومه‌های غیرمرتبط.
با توجه به تمام آنچه گفته شد، ارسال رزومه غیرمرتبط می‌تواند نه تنها نه تنها برای کارفرمایان، بلکه برای خود کارجویان نیز تبعات منفی در پی داشته باشد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم تا حد امکان از ارسال رزومه غیرمرتبط خودداری کنید.
راه‌حل جاب‌ویژن برای حل این مشکل، سیستم هوشمند انطباق است، که می‌تواند به کارجویان نشان دهد که تا چه حد با هر موقعیت شغلی تناسب دارند. در پست بعدی توضیح کامل نحوه‌ی عملکرد و سازوکار این سیستم به شما ارائه خواهد شد.

دسته بندی :
رزومه
1 دیدگاه