راهنمای استخدام کارخانجات اصفهان

نوشته شده توسط امیر ظاهری
زمان مطالعه: 4دقیقه
راهنمای استخدام کارخانجات اصفهان

استان اصفهان با بیش از ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، یکی از پر جمعیت‌ترین استان‌های کشور و یک قطب صنعتی مهم ایران است. استخدام کارخانجات اصفهان بخش مهمی از استخدام نیروی کار در این استان را تشکیل می‌دهد.

این استان میزبان صنایع و معادن بسیار مهمی مثل ذوب آهن اصفهان و فولاد مبارکه اصفهان است و ۷۰ درصد از فولاد کشور را تولید می‌کند. البته این استان، پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌های بسیار عظیم و مهمی نیز دارد.

استخدام

صنایع استان اصفهان به سرعت در حال رشد است و نیاز بالایی به منابع انسانی تازه‌نفس دارد. در حال حاضر بزرگ‌ترین مشکلی که پیش روی صنایع اصفهان قرار دارد، مشکل کم آبی است.

در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با وضعیت استخدام کارخانجات اصفهان صحبت کنیم و به شما بگوییم که فارغ‌التحصیلان کدام رشته‌های دانشگاهی، شانس بیشتری برای استخدام در مراکز صنعتی این استان دارند.

برای مشاهده‌ی آگهی‌های استخدام اصفهان در کارخانه‌های بزرگ، کلیک کنید.

نگاهی به آمار نیروی انسانی استان اصفهان

آمار نیوری انسانی اصفهان

مطابق با آمار سال ۱۳۹۸، بیش از چهل و یک درصد از جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر اصفهان، از نظر اقتصادی فعال هستند که از این تعداد، تنها حدود چهار درصد بیکار می‌باشند. نرخ بیکاری کلی استان، کمتر از ۱۱ درصد ولی نرخ بیکاری در گروه سنی ۱۵ تا ۲۹ سال بالای ۲۲ درصد است.

بیش از ۴۱ درصد از نیروی کار استان اصفهان در استخدام کارخانجات اصفهان و دیگر بخش‌های صنعتی این استان هستند و کشاورزی تنها ۱۱ درصد از نیروی کار اصفهان را به خودش اختصاص داده است و انتظار می‌رود بحران کم آبی، این میزان را پایین‌تر نیز بیاورد. سهم اشتغال بالای ۴۲ درصدی در بخش صنعت در مناطق شهری استان اصفهان، یکی از بالاترین درصد‌های اشتغال در بخش صنعت در میان مناطق شهری استان‌های کشور است. البته در مناطق شهری این استان نیز بخش خدمات با اختصاص بیش از ۵۰ درصد نیروی کار به خود، اصلی‌ترین بخش اقتصادی محسوب می‌شود.

متأسفانه بیش از ۴۵ درصد از جمعیت بیکار استان اصفهان و حدود ۲۷ درصد از جمعیت شاغل این استان، دارای تحصیلات دانشگاهی هستند و این موضوع نشان می‌دهد که تحصیلات بالا، شانس استخدام اصفهان را افزایش نمی‌دهد.

از حدود ۱۸ هزار نفر متقاضی کار که در سال ۱۳۹۸ در استان اصفهان در مراکز کاریابی ثبت نام کرده‌اند، بیش از ۷ هزار نفر دارای مدرک تحصیلی لیسانس یا بالاتر و بیش از ۵ هزار نفر دارای مدرک دیپلم بودند. این در حالی است که در میان تعداد به کار گمارده شدگان از میان تمامی متقاضیان کار در استان اصفهان در سال ۱۳۹۸، تعداد افراد دارای مدرک لیسانس یا بالاتر تقریبا تفاوتی با تعداد افراد دارای مدرک دیپلم یا بالاتر ندارد و این موضوع نیز نشان دهنده‌ی بالاتر بودن شانس استخدام با مدرک دیپلم در مقایسه با شانس استخدام با مدرک دانشگاهی است.

از این آمار می‌توان نتیجه گرفت که بخش زیادی از آمار استخدام کارخانجات اصفهان و دیگر صنایع این استان و نیز، سایر بخش‌های اقتصادی، مربوط به نیروهای کار غیر تخصصی است. با این حال، نباید از سهم بالای مراکز کاریابی و استخدام آنلاین، به ویژه برای مشاغل تخصصی غافل شویم که در این آمار حاضر نیستند.

مطالب مرتبط: راهنمای استخدام اصفهان

آمار استخدام در صنایع مختلف اصفهان

در سال ۱۳۹۸، بیش از ۸ هزار نفر در کارخانجات و دیگر کارگاه‌های صنعتی استان اصفهان استخدام شده‌اند که از این تعداد، بیشترین تعداد را کارخانه‌های فعال در حوزه‌ی منسوجات به خود اختصاص داده‌اند. حوزه‌های تولید فلزات اساسی و صنایع غذایی و آشامیدنی نیز در رتبه‌های بعدی قرار داشته‌اند.

آمارها حاکی از کاهش جذب در کارگاه‌های منسوجات و افزایش جذب در صنعت فلزات اساسی در طول دهه‌ی گذشته بوده است.

راهنمای استخدام کارخانجات اصفهان

راهنمای استخدام کارخانجات اصفهان

همانطور که در بالا گفتم، استان اصفهان میزبان کارخانه‌ها، پترشیمی‌ها، پالایشگاه‌ها و معادن بسیار مهم و یکی قطب‌های صنعتی کشور است. در زیر تعدادی از مهم‌ترین کارخانه‌ها و صنایع این استان را به شما معرفی می‌کنیم:

 • ذوب آهن اصفهان: شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان اولین و بزرگ‌ترین تولید کننده‌ی محصولات فولاد ساختمانی و ریل راه‌آهن در کشور است. محصولات اصلی این شرکت عبارتند از تیرآهن، ریل و میل‌گرد. البته ذوب آهن اصفهان، محصولاتی جانبی مثل قطران، چدن، سولفات آمونیوم، کک، سرباره کوره بلند، زغال، لجن صنعتی، آهک، تولوئن، زایلین، اکسیژن، گوگرد و ازت مایع نیز تولید می‌کند.

این شرکت دارای کارگاه‌های مختلف شامل فولادسازی، نیروگاه‌های برق، تولید اکسیژن، کوره بلند، آگلومراسیون، نوردها، تولیدات کک و مواد شیمیایی، ریل راه آهن، نت راه و ساختمان و تعداد بسیار زیادی کارگاه‌های دیگر است.

تعداد زیادی از فرصت‌های استخدام کارخانجات اصفهان در رشته‌های مختلف مثل مهندسی مواد، متالوژی، مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک، مهندسی برق و … مربوط به شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان است.

 • شرکت فولاد مبارکه اصفهان: فارغ‌التحصیلان رشته‌های فوق می‌توانند در بزرگ‌ترین شرکت خصوصی و بزرگ‌ترین کارخانه‌ی فولاد ایران، یعنی فولاد مبارکه اصفهان نیز استخدام شوند.

یکی از ویژگی‌های این شرکت، توجه به فعالیت‌های پژوهشی و بخش تحقیق و توسعه است. به همین دلیل، یکی از بهترین فرصت‌ها برای فار‌التحصیلان رشته‌های مهندسی مواد و متالوژی و دیگر صنایع وابسته، جذب شدن در شرکت فولاد مبارکه است. این شرکت با بیش از ۱۱۰ مرکز پژوهشی، دانشگاهی و دانش‌بنیان همکاری دارد.

از مهم‌ترین محصولات فولاد مبارکه می‌توان به انواع محصولات ورقه‌ای فولادی اشاره کرد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این شرکت در مقایسه با شرکت‌های فولاد دیگر در ایران، مشارکت در تولید فولاد از مرحله‌ی استخراج معدنی است. به همین دلیل، شرکت فولاد مبارکه برای رشته‌های مهندسی معدن و زمین شناسی نیز فرصت‌های شغلی زیادی دارد.

بر اساس آمار سال ۱۳۹۶، شرکت فولاد مبارکه اصفهان در اشتغال مستقیم یا غیرمستقیم بیش از ۳۵۲ هزار نفر مشارکت داشته است.

 • شرکت پلی اکریل اصفهان: این شرکت به تنهایی شانس استخدام کارخانجات اصفهان برای فارغ‌التحصیلان گرایش‌های مختلف شیمی و مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک، مهندسی برق و مهندسی صنایع را بسیار بالا برده است و همانطور که گفته شد، صنعت نساجی، بیشترین میزان استخدام شدگان از طریق مراکز کاریابی در سال ۱۳۹۸ را به خودش اختصاص داده و به سرعت در حال رشد است.

مهم‌ترین محصولات این شرکت عبارتند از:

  • انواع مختلف نخ و الیاف از جنس پلی استر
  • انواع مختلف الیاف اکریلیک
 • دیگر کارخانجات مهم اصفهان عبارتند از:
  • صنایع هواپیماسازی ایران
  • شرکت پتروشیمی اصفهان
  • شرکت‌های خودروسازی مثل دیار خودروی گلپایگان
  • کارخانه‌های صنایع غذایی مثل صنایع غذایی اصالت و بیسکوییت فرخنده

استخدام کارخانجات اصفهان ۱۴۰۰

استخدام کارخانجات اصفهان ۱۴۰۰

برای مشاهده‌ی آگهی‌های استخدام کارخانجات اصفهان ۱۴۰۰ می‌توانید به سایت استخدام جاب ویژن مراجع کرده و برای شرکت‌های معتبری مثل تپ‌سی، جهان‌آرا، نفت سپاهان، هلدینگ نیتاکو، مادیران، ونداد کالا، ظریف مصور، سپاهان دانه پارسیان، اندیشه سرای ماکان، ایرسا، بی وب و … رزومه بفرستید.

جمع‌بندی

استان اصفهان یکی از قطب‌های صنعتی کشور است که میزبان صنایع و معادن بسیار مهمی می‌باشد. آمار فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیکار در این استان بسیار زیاد است و با مدرک دیپلم، شانس بیشتری برای استخدام شدن در اصفهان دارید.

برای مشاهده‌ی آگهی‌های استخدام اصفهان ۱۴۰۰، کلیک کنید.

با وجود شرکت‌های فولاد مبارکه، ذوب‌آهن و پلی اکریل اصفهان، شانس استخدام کارخانجات اصفهان در رشته‌های مهندسی مواد و متالوژی، شیمی و مهندسی شیمی، مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک و مهندسی برق، نسبتا بالا است.

منبع

سالنامه اطلاعات آماری کشور

دسته بندی :
استخدام شهرها
بدون دیدگاه