استخدام نگهبان؛ شرایط لازم، شرح وظایف و بازار کار

تامین امنیت و حفظ جان و مال و سرمایه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های هر شرکت و سازمانی است. به همین دلیل هر کسب و کاری به استخدام نگهبان مسئولیت‌پذیر و قابل اعتماد و امین نیاز دارد. در حال حاضر انواع مشاغل مرتبط با نگهبانی مثل نگهبان، حراست، انتظامات و سرایدار وجود دارند. البته هرکدام از این موقعیت‌های شغلی به مهارت‌ها، توانایی‌ها و ویژگی‌های خاصی نیاز دارند و داشن این ویژگی‌ها می‌تواند باعث استخدام یا رد شدن درخواست شما شود.
برای مشاهده آگهی‌های استخدام نگهبان کلیک کنید.

اگر تمایل دارید به عنوان نگهبان در یک شرکت خوب و معتبر استخدام شوید این مطلب جاب ویژن را بخوانید تا با شرایط لازم برای استخدام و شرح وظایف و مسئولیت‌های کار بیشتر آشنا شوید.

ساخت رزومه حرفه ای

به چه کسی نگهبان گفته می‌شود؟

نگهبان بسته به سطح و نوع شغل با عناوین دیگری مثل حراست، مامور انتظامات، حراست، مامور حفظ امنیت و بادیگارد هم شناخته می‌شود مسئولیت تامین نظم و امنیت تجهیزات و دارایی‌ها، محیط کار و کارکنان و مشتریان است. این شخص با تامین امنیت، محیط مناسبی را برای کار و فعالیت ایجاد می‌کند و از هرگونه اختلال، مزاحمت و خطر جلوگیری می‌کند. البته موقعیت شغلی نگهبان سطح مختلفی دارد و از سرایدار ساده گرفته تا مامور انتظامات و حراست را شامل می‌شود.

چه حوزه‌هایی به استخدام نگهبان نیاز دارند؟

تقریبا هر کسب و کاری برای محافظت از اموال و دارایی ها و برقراری نظم و امنیت به استخدام نگهبان و مامور حراست نیاز دارد. به عنوان نگهبان در مشاغل زیر می‌توانید شغل مناسب با حقوق مکفی پیدا کنید:

شغل نگهبانی

 • نگهبان و حراست بانک
 • انتظامات و حراست پاساژها و مراکز خرید
 • نگهبان مجتمع‌های مسکونی
 • نگهبان شرکت و سازمان‌ها (بخش لابی)
 • سرایدار شرکت، انبار، باغ و …

با مرور و بررسی آگهی های استخدام نگهبان در سایت جاب ویژن متوجه می‌شویم که برای استخدام نگهبان در شرکت‌ها و سازمان‌ها معمولا متقاضیان جوان‌تر در اولویت قرار دارند؛ اما برای استخدام نگهبان مجتمع مسکونی، برج‌ها و … اغلب افراد میانسال و باتجربه اولویت بالاتری دارند.

در برخی شرکت‌ها، شما تنها نگهبان مجموعه و محل کار هستید؛ اما در سازمان‌های بزرگ‌تر معمولا چندین نفر مسئولین نگهبانی و تامین امنیت را برعهده دارند و به صورت شیفتی (شیفت‌ ۲۴ -۴۸) یا یک روز در میان و … کار می‌کنند.

حتی در ارگان‌های دولتی و سازمان‌های بسیار بزرگ هر نگهبان مسئول بخشی از کار است: مثلا یک نگهبان مسئول نظارت بر دوربین‌های مداربسته است و نگهبان دیگر وظیفه بررسی و نظارت بر ورود و خروج افراد و اموال و داریی‌ها به ساختمان را برعهده دارد. این نگهبانان اغلب تحت سرپرستی و نظارت مسئول نگهبانی فعالیت می‌کنند و گزارش‌های روزانه را به او تحویل می‌دهند.

سختی‌ها و مشکلات شغل نگهبان و حراست

شغل نگهبانی به طور کلی در دسته مشاغل سخت دسته‌بندی نمی‌شود. اما به خاطر ماهیت و ساعات کاری متغیر و طولانی، به توانایی‌های خاصی نیاز دارد و هرکسی از پس آن برنمی‌آید. برخی از سختی‌ها و چالش‌های شغل نگهبانی عبارتند از:

ساعات کاری طولانی

هرسازمان و شرکتی برنامه زمانبندی متفاوتی برای ساعات کاری دارد. اما در بسیاری از شرکت‌ها نگهبان‌ها در شیفت شب هم سرکار هستند یا موظف به انجام شیفت‌های ۲۴ ساعته پشت سر هم هستند. به همین دلیل، فردی که این شغل را انتخاب می‌کند باید توانایی و تحمل شب‌بیداری و نگهبانی به مدت بسیار طولانی را داشته باشد.

حقوق و دستمزد نسبتا پایین

نگهبانی شغل حساس و مهمی است؛ اما از آنجا که نیاز به تحصیلات، مدارک و توانایی‌های تخصصی ندارد معمولا کف حقوق را برای آن در نظر می‌گیرند. البته ممکن اس سازمان‌های بزرگ، با توجه به پیچیدگی و سختی وظایف، حقوق بالاتری را پیشنهاد بدهند. اما معمولا حقوق پایه وزارت کار مبنا و معیار حقوق و پرداختی به نگهبانان قرار می‌گیرد.

در این رابطه و آشنایی بیشتر با حقوق و دستمزد وزارت کار پیشنهاد می‌کنیم مقاله «آیا حق قانونی‌تان را دریافت می‌کنید؟» را مطالعه بفرمایید. البته سطح حقوق نگهبان بسته به نوع مسئولیت‌هایی که دارد متغیر است. به این ترتیب، سرایدار ساده پایین‌ترین حقوق و دستمزد را دارد و مامور حراست یا نگهبان سازمان‌های بزرگ و معتبر اغلب درآمد بالاتری دارند.

حساسیت شغلی و مسئولیت بالا

نگهبانی شغل حساس و مهمی است و هرگونه مشکل، سرقت یا خسارت مالی و جانی وارد شود نگهبان باید پاسخگو باشد و اگر مشخص شود این مسئله به خاطر کوتاهی یا غفلت نگهبان به وجود آمده می‌تواند منجر به توبیخ و جریمه مالی، اخراج و حتی شکایت قضایی بشود. به همین دلیل، علیرغم این که نگهبانی و سرایداری در ظاهر ممکن است شغل ساده‌ای برسد اما از نظر سطح مسئولیت و پاسخگو بودن جزء مشاغل سخت و حساس به شمار می‌رود.

شرح وظایف و مسئولیت‌های شغل نگهبان

شغل نگهبانی با توجه به حوزه و زمینه کاری می‌تواند مسئولیت‌های متنوعی را شامل بشود. مشاغل مختلفی مثل شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی، بانک، فروشگاه‌ها و مراکز خرید، مجتمع‌های مسکونی و برج‌ها و … به استخدام نگهبان و حراست و مامور انتظامات نیاز دارند و مسئولیت‌های متفاوتی را از شما انتظار دارند.

وظایف نگهبان

اما به طور کل، شرح وظایف و مسئولیت‌های موقعیت شغلی نگهبان به شرح زیر است:

 • گشت زنی و اطمینان از امنیت محیط کار، نظارت و بررسی دوربین‌های مداربسته و تجهیزات امنیتی
 • نظارت بر ورود و خروج کارکنان و افراد غریبه به محیط کار
 • نظارت بر ورود و خروج افراد غیرساکن و هماهنگی برای ورود میهمانان (در برج‌ها و مجتمع‌های مسکونی)
 • ارائه گزارش روزانه یا هفتگی به مدیر و سرپرست مربوطه در مورد ورود و خروج‌ افراد و اموال، مشکلات و مزاحمت‌ها و مشکلات پیش آمده
 • سرکشی و اطمینان از عملکرد صحیح سیستم‌های هشدار و زنگ خطر، درب‌ها و پنجره‌ها
 • جلوگیری از بی نظمی و خسارت‌های مالی و جانی با گزارش هرگونه نقص و ایراد در تجهیزات شرکت
 • نگهبانی و سرکشی مداوم به بخش‌های مختلف محل کار برای پیشگیری از هرگونه آتش سوزی، دزدی و سرقت، خرابکاری و سایر فعالیت‌های مجرمانه
 • ارتباط نزدیک با پلیس و نیروی انتظامی، آتش نشانی و اورژانس پزشکی برای مواقع بحرانی

تحصیلات مورد نیاز برای استخدام نگهبان

نگهبانی از آن دست مشاغلی است که به تحصیلات دانشگاهی و مدرک علمی خاصی نیاز دارد و هرکس که شرایط عمومی و مهارت‌های فردی مناسبی داشته باشد می‌تواند در این شغل مشغول به کار شود. با این حال، تقریبا تمامی شرکت‌ها حداقل مدرک تحصیلی برای استخدام نگهبان را دیپلم در نظر می‌گیرند و شانس استخدام متقاضیان زیر دیپلم بسیار پایین تر است.

آیا شغل نگهبانی و حراست به آموزش خاصی نیاز دارد؟

اکثر موقعیت‌های شغلی در حوزه نگهبانی نیاز به آموزش خاصی ندارد و صرفا آشنایی نسبی با پروتکل‌های نگهبانی و تجهیزات امنیتی کافی است. اما برخی مشاغل نگهبانی حساس‌تر مثل حراست بانک به آموزشهای ویژه مثل کار با اسلحه، باتوم، دوره‌های حافظت فردی و فیزیکی و … دارد. در حال حاضر موسسات و مراکز مختلفی اقدام به برگزاری دوره‌های آموزش نگهبان می‌کنند که شرکت در آن‌ها می‌تواند فرصت‌های شغلی بهتر و درآمد بالاتری برای شما ایجاد کند.

مهارت‌ها و ویژگی‌های فردی موثر بر شغل نگهبانی

نگهبان حافظ و مراقب اموال و امنیت جانی افراد و کارکنان است و مسئولیت بسیار مهم و حساسی دارد. به همین دلیل کسی در این شغل پرخطر و مهم موفق می‌شود که واجد ویژگی‌ها و مهارت‌های فردی خاصی باشد.

مهارت های نگهبان

برخی از مهارت‌های یک نگهبان امین و مسئولیت‌پذیر عبارتند از:

 • مسئولیت‌پذیری، صداقت و قابل اعتماد بودن
 • توانایی کار به مدت طولانی (شیفت کامل ۲۴ ساعته)
 • توانایی مدیریت استرس و بحران
 • روابط عمومی خوب و مهارت‌های ارتباطی بالا (گفتاری و نوشتاری)
 • سرعت عمل بالا و خلاقیت در تفکر و توانایی حل مسئله
 • برخورد خوب و مودبانه با مشتریان، کارکنان و خدمات عمومی
 • از نظر قانونی مجاز به حمل اسلحه، در برخی مشاغل (مثل بانک)
 • مهارت کار و استفاده از سیستم‌های اطفاء حریق، کپسول آتش نشانی و …
 • خوش برخورد و آراسته بودن ظاهری
 • توانایی قضاوت خوب در موقعیت‌های بحرانی و پیچیده
 • اطلاع نسبی با قوانین و مقررات قانونی مرتبط با شغل نگهبانی
 • توانایی کار به صورت انفرادی و گروهی
 • برخورداری از سلامت جسمی و قدرت بدنی مناسب برای برخورد با مزاحمان احتمالی

مهارت‌های ویژه برای نگهبان، حراست و مامور انتظامات

علاوه بر مهارت‌های بالا، افرادی که قدرت بدنی بالا و ورزیده داشته باشند نیز برای استخدام نگهبان و حراست در اولویت هستند. حتی ممکن است برخی شرکت‌ها برای استخدام نگهبان محدودیت قد و وزن در نظر بگیرند و تنها افراد قد بلند، قوی هیکل و ورزشکاری را جذب کنند.

علاوه بر این، آشنایی با اصول کمک‌های اولیه و CPR نیز می‌تواند در برخی موقعیت‌های شغلی برای شما مزیت خوبی به حساب بیاید. به این ترتیب، در صورتی که مشکل یا سانحه‌ای برای کسی پیش بیاید می‌توانید قبل از رسیدن اورژانس، اقدامات لازم را انجام بدهید و جان انسانها را نجات دهید.

چطور به عنوان نگهبان و حراست استخدام شویم؟

مراحل درخواست استخدام نگهبان هم مثل سایر مشاغل است و لازم است این مرحله‌ها را انجام بدهید:

تهیه رزومه کاری استاندارد و حرفه‌ای: تاریخچه سابقه کاری، مشخصات فردی، تحصیلات و مهارت‌ها که در یک یا حداکثر دو صفحه نوشته شود. رزومه کاری اولین برخورد کارفرما با شماست و تاثیر زیادی بر روند استخدام شما خواهد داشت. اگر رزومه ندارید و نمی‌دانید چطور باید رزومه کاری بسازید به صفحه رزومه ساز جاب ویژن مراجعه کنید و اطلاعات خواسته شده را تکمیل کنید تا به صورت اتوماتیک و خودکار برایتان رزومه استاندارد ساخته شود.

بررسی آگهی‌های استخدام نگهبان و حراست در سایت‌های کاریابی مثل جاب ویژن و ارسال رزومه به صورت آنلاین یا حضوری در صورتی که واجد شرایط مورد نظر کارفرما باشید برای جلسه مصاحبه با شما تماس گرفته می‌شود. اگر در جلسه مصاحبه همه چیز خوب پیش برود در نهایت به مرحله شیرین استخدام می‌رسید.

استخدام

استخدام سرایدار و نگهبان با جای خواب

برخی شرکت‌ها، کارخانجات، کارگاه‌های ساختمانی و تولیدی‌ها ممکن است به طور دائمی یا برای بازه زمانی مشخص به استخدام سرایدار ۲۴ ساعته و همیشگی نیاز داشته باشند. این قبیل مشاغل معمولا جای خواب هم به متقاضی می‌دهد و به نوعی فرد به همراه خانواده در محل کار ساکن می‌شود.

مزیت این نوع شغل این است که فرد در عین حال که نزدیک خانواده است به وظایف و مسئولیت‌های شغلی هم رسیدگی می‌کنند. در ضمن دیگر نیازی به اجاره مسکن و پرداخت هزینه‌های سرسام‌آور کرایه خانه نخواهد داشت. سرایدار مدرسه، سرایدار باغ و ویلا، سرایدار ساختمان و مجتمع مسکونی از جمله فرصت‌های شغلی با جای خواب هستند.

شرایط کارفرماها برای استخدام حراست و نگهبان چیست؟

مدرک دیپلم: شغل نگهبانی نیازی به تحصیلات آکادمیک خاصی ندارد. با این حال، اکثر کارفرماها حداقل مدرک دیپلم را از متقاضیان می‌خواهند.

سابقه کاری: اگر تازه قصد دارید به عنوان نگهبان استخدام شوید صدها آگهی و فرصت شغلی در جاب ویژن وجود دارد که سابقه کار جزء شرایط لازم آنها نیست. با این حال، برای استخدام به عنوان نگهبان در سازمان‌های بزرگ و معتبر و ارگان‌های دولتی به سابقه و تجربه کاری هم نیاز خواهید داشت.

شرایط استخدام نگهبان

 

سن: توانایی جسمی و سلامتی عمومی جزء مهم‌ترین عوامل موثر در شغل نگهبانی هستند و اکثر کارفرماها بازه سنی خاصی را در نظر می‌گیرند. با این وجود، برای مشاغلی مثل حراست بیمارستان، استخدام حراست در فرودگاه و مشاغل امنیتی و انتظاماتی معمولا متقاضیان جوانتر به خاط بنیه و قدرت جسمی بالاتر، در اولویت قرار دارند. اما برعکس، برای مشاغلی مثل نگهبان برج و مجتمع مسکونی، افراد میانسال و باتجربه شانس بهتری برای استخدام دارند.
ارائه کارت پایان خدمت یا معافیت از سربازی جزء شرایط لازم برای استخدام نگهبان است. اگر در مصاحبه پذیرفته شوید اکثر کارفرماها برای استخدام نهایی از شما گواهی عدم سوءپیشینه و گواهی آزمایش عدم اعتیاد را نیز می‌خواهند.

آیا خانم‌ها هم می‌توانند به عنوان نگهبان استخدام شوند؟

شغل نگهبانی به خاطر ماهیت و نوع کارش بیشتر برای آقایان مناسب است و اکثر کارفرماها هم به دنبال استخدام نگهبان آقا می‌گردند. اما خانم‌ها هم با جستجوی کار در برخی حوزه‌ها می‌توانند به عنوان نگهبان مشغول به کار شوند.

به طور مثال پارک‌های مخصوص بانوان معمولا به نگهبان خانم نیاز دارند یا در مرحله بازرسی و حراست بخش خانم‌ها در فرودگاه و …لازم است که حتما از نگهبان و حراست خانم استفاده شود. علاوه بر این، خوابگاه‌ها و پانسیون‌های دخترانه، باشگاه‌ها و استخرها و … به سرایدار یا نگهبان خانم نیاز خواهند داشت. بنابراین خانم‌ها هم می‌توانند شانس بالایی در استخدام حراست در فرودگاه، بیمارستان و … داشته باشند.

جمع بندی

شغل نگهبانی یکی از مشاغل حساس و کاربردی است و اکثر شرکت‌ها، سازمان‌ها و کسب و کارها به استخدام نگهبان نیاز دارند. شغل نگهبانی نیازمند تحصیلات خاصی نیست و با مدرک حداقل دیپلم می‌توانید مشغول به کار شوید. ولی موقعیت شغلی نگهبان، مامور حراست و سرایدار به ویژگی‌های شخصیتی خاصی مثل امانت‌دار، صداقت، مسئولیت‌پذیری و تعهد بالا نیاز دارد؛ چون نگهبان مسئول امنیت افراد و اموال و حافظ منافع و دارایی‌های یک شرکت است. شغل نگهبان ساده یا سرایدار معمولا حقوق بالایی ندارد و حقوق پایه وزارت کار پرداخت می‌شود. اما هرچه مسئولیت‌ها و وظایف نگهبان بیشتر شود به تبع آن، میزان درآمد و حقوق و دستمزد نیز بیشتر خواهد شد.

منبع: indeed.com