آیا ارسال رزومه برای فرصت‌های شغلی نامرتبط کار صحیحی است؟

نوشته شده توسط زهرا مظاهری
زمان مطالعه: 7دقیقه
آیا ارسال رزومه برای فرصت‌های شغلی نامرتبط کار صحیحی است؟

همه ما زمان‌هایی را پشت سر گذاشته‌ایم که از پیدا کردن شغل متناسب با توانایی‌ها و تحصیلات خود ناامید شده و تمام تلاش خود را به کار بسته‌ایم تا به هرنحوی شده به یک شغل دست یابیم. اما به نظرتان این کار، درست است؟ بیشتر متقاضیان کار در این مواقع روزمه خود را برای هر آگهی شغلی ارسال می‌کنند!!! حتی موقعیت‌هایی که مطابقت چندانی با مهارت‌هایشان ندارد!

به نظرتان برای کدام موقعیت‌های شغلی باید رزومه ارسال کنیم؟ ارسال رزومه برای استخدام در هر موقعیت شغلی منطقی است؟ زمانی که واجد شرایط نیستیم و توانایی‌ها و مهارت‌های لازم را جهت به دست آوردن شغل نداریم هم باید رزومه بفرستیم؟ بین رزومه کاری و آگهی شغلی باید چند درصد مطابقت وجود داشته باشد تا شانسمان برای به دست آوردن شغل افزایش یابد؟

با ارسال رزومه‌ برای استخدام در فرصت‌های شغلی نامرتبط نه تنها شانستان را بالا نمی‌برید، بلکه خود را فردی غیرحرفه‌ای معرفی می‌کنید که هنوز توانایی تطبیق تخصص خود با فرصت شغلی را ندارد. با این حال به شما می‌گوییم که نگران نباشید! در این نوشته به شما خواهیم گفت که برای کدام‌یک از فرصت‌های شغلی رزومه ارسال کنید تا شانس استخدام خود را افزایش دهید.

آگهی استخدام

به شما قول می‌دهیم اگر تا انتهای این مقاله جاب ویژن همراه ما باشید به سادگی تصمیم می‌گیرید که رزومه خود را برای استخدام در کدام شرکت‌ها ارسال کنید که شانس بیشتری برای پذیرش داشته باشید.

قبل از هرچیز، رزومه کاری خود را کامل و آپدیت کنید!

مهم‌ترین نکته برای ارسال رزومه این است که از کامل و به روز بودن رزومه مطمئن شویم. همچنین قالب استاندارد و ظاهر حرفه ای رزومه نیز تاثیر زیادی در پذیرش ما خواهد داشت. در صورتی که هنوز رزومه ندارید یا از استاندارد بودن قالب آن مطمئن نیستید به صفحه رزومه ساز جاب ویژن مراجعه کنید و با وارد کردن اطلاعات خواسته شده، در عرض چند دقیقه برای خود رزومه بسازید.

هرچند کارجویان می توانند رزومه شخصی خود را نیز در پروفایل جاب ویژن خود بارگذاری کنند؛ اما تجربه نشان داده که اکثر کارفرمایان به رزومه جاب ویژن توجه می کنند و آن را مبنای ارزیابی قرار می‌دهند. بنابراین برای موفقیت بیشتر و پیدا کردن شغل مورد نظر، حتما رزومه جاب ویژنی بسازید.

هنگام ارسال رزومه برای استخدام، به میزان مطابقت بین رزومه و موقعیت شغلی توجه کنید!

اول از همه باید از خود بپرسید برای موقعیت شغلی موردنظر 80 درصد مناسب هستید یا 10 درصد؟!

جسیکا هولبروک هرناندز، رئیس و مدیرعامل Great Resumes Fast می‌گوید: «اگر مهارت‌ها و توانایی‌هایتان تنها 10 درصد با آگهی شغلی مطابقت دارد، خود را به زحمت نیندازید.» در این صورت هم وقت خودتان را هدر می‌دهید و هم مدیر استخدام را! همچنین، دید منفی از خود در ذهن مسئولان استخدام آن شرکت بر جای می‌گذارید.

درصد انطباق رزومه با آگهی شغلی

اما اگر صلاحیت‌های لازم را دارید و میزان انطباق رزومه شغلی شما با آگهی بیش از 50 درصد است، ادامه دهید و درخواست بررسی رزومه برای استخدام را ارسال کنید. همان‌طور که هرناندز می‌گوید: «اگر یک موقعیت شغلی عالی در یک شرکت خوب است و از نظر فرهنگی کاملا مناسب شما است، در صورتی که شرایط شما با موقعیت شغلی موردنظر بیش از 80 درصد مطابقت دارد، من به شما توصیه می‌کنم درخواست خود را ارسال کنید.»

طبیعی است زمانی که از بیکاری عاصی شده باشید هر روشی را برای دستیابی به شغل امتحان کنید. ما به شما حق می‌دهیم که به موقعیت‌های شغلی مختلف درخواست بررسی رزومه ارسال کنید؛ حتی فرصت‌های شغلی غیر مرتبط که هیچ‌گونه مطابقتی با تحصیلات و مهارت‌هایتان ندارند. اما باید بگوییم این روش نه تنها به شما کمک نخواهد کرد، بلکه باعث ایجاد ذهنیت منفی از خودتان در ذهن مدیر استخدام شرکت خواهد شد.

تصور کنید تحصیلات و مهارت شما در زمینه تولید محتوا است و یک شرکت برای موقعیت شغلی مدیر دیجیتال مارکتینگ در جاب‌ویژن آگهی درج کرده است. ارسال رزومه برای استخدام در این فرصت شغلی که نیاز به مهارت‌های بیشتری دارد، کاری خطرناک و غیرحرفه‌ای است. حتی اگر میزان انطباق بیشتر از 50 درصد باشد! احتمالا می‌پرسید چرا؟! دلیل آن را به شما خواهیم گفت.

فرض کنید شما برای پوزیشن شغلی مدیر دیجیتال مارکتینگ رزومه خود را ارسال کردید. در این صورت مدیر استخدام با نگاهی کوتاه به رزومه و بررسی سابقه شغلی و تحصیلی و مهارت‌هایتان متوجه می‌شود که شما برای شغل موردنظر مناسب نیستید. در این صورت، اگر در روزهای آتی همان شرکت نیاز به نیروی تولید محتوا داشته باشد و شما رزومه خود را ارسال کنید، به دلیل ذهنیت منفی که در مدیر استخدام ایجاد کرده‌اید، احتمالا رزومه شما را به دلیل رعایت نکردن اصول و اخلاق حرفه‌ای در ارسال رزومه، بررسی نخواهند کرد.

رزومه ساز

میزان انطباق رزومه کاری با فرصت شغلی در سایت جاب‌ویژن چقدر باید باشد؟

سیستم هوشمند انطباق جاب‌ویژن روشی منحصر به فرد است که کیفیت رزومه‌های ارسالی را بالا می‌برد. همان‌طور که اشاره کردیم ارسال رزومه برای استخدام در موقعیت‌های شغلی نامرتبط پیامدهای جبران‌ناپذیری دارد و ممکن است چهره کاری شما را نزد کارفرمایان خراب کند.

اما توجه به سیستم هوشمند انطباق تا میزان قابل توجهی این مشکل را برطرف می‌کند. کافی است به نکات زیر توجه کنید:

 •  سیستم هوشمند انطباق جاب ویژن نشان می‌دهد که روزمه شما تا چه اندازه با شاخص‌های مدنظر کارفرما مطابقت دارد و تا چه میزان توانایی‌ها و تخصص‌هایی که کارفرما برای موقعیت شغلی در نظر دارد را دارید. پس بهتر است برای فرصت‌های شغلی که میزان انطباق آنها کمتر از 60 درصد است، درخواست ارسال نکنید.
 •  شاخص‌هایی که برای سیستم انطباق در نظر گرفته شده است توسط کارفرماها مشخص می‌شود و حتی وزن آنها نیز توسط مدیران استخدام تعیین می‌شود.
 •  زمانی که رزومه خود را تکمیل کنید، درصد انطباق در صفحه آگهی شغلی برای شما نمایش داده می‌شود و بهتر است تنها برای موقعیت‌هایی درخواست ارسال رزومه را بفرستید که حداقل 60 درصد مطابقت وجود داشته باشد.
 • در صفحه جستجوی فرصت‌های شغلی به صورت پیش‌فرض، آگهی‌هایی نمایش داده می‌شوند که دارای بالاترین انطباق با رزومه و توانایی‌های شما، و در عین حال، جزء علاقه‌مندی‌هایتان باشند.

اما شاید به دلایلی همچون عدم علاقه به حوزه کاری فعلی، عدم علاقه به رشته تحصیلی، تغییر حوزه کاری یا حتی داشتن پتانسیل و توانایی بیشتر برای انجام کار در فرصت‌های شغلی غیرمرتبط، تصمیم دارید برای استخدام در آگهی‌های غیرمرتبط هم درخواست بررسی رزومه ارسال کنید. آیا این امکان وجود دارد؟

بله؛ این امکان به کارجویان داده شده است که در هر ماه برای حداکثر 10 موقعیت شغلی با انطباق کمتر از 50 درصد رزومه ارسال کنند. اما پیشنهاد می‌کنیم در صورتی این کار را کنید که مطمئن باشید از عهده انجام وظایف شغلی بر می‌آیید.

برای ارسال رزومه به موقعیت‌های شغلی نامرتبط باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

نکات ارسال رزومه

به هرحال، اگر تصمیم گرفتید به دنبال شغلی بروید که چندان با رزومه شما مطابقت ندارد، بهتر است به نکات زیر توجه کنید تا شانستان را بالا ببرید:

 •  آگهی استخدام را با دقت بخوانید و دنبال مهارت‌ها، تجربه‌ها و شرایطی بگردید که شما را برای ایفای نقش در آن شغل کمک خواهد کرد.
 • بر نقاط قوت خود تاکید کنید. ممکن است این نقاط قوت شما را از سایر رقبا متمایز کند و باعث شود به مصاحبه دعوت شوید.
 •  نقاط ضعفتان را به نقاط قوت و فرصت تبدیل کنید. خود را داوطلبی معرفی کنید که چیز متفاوت و جدیدی برای انجام فعالیت در آن موقعیت شغلی دارد.
 •  اگر در کلاس‌ها و دوره‌های آنلاین شرکت کرده‌اید، آنها را ذکر کنید. ذکر این دوره‌ها کمک می‌کند تا خلاهای موجود را پر کنید.
 •  مهارت‌های قابل انتقال خود را برجسته کنید. شما همیشه باید نشان دهید که مهارت‌هایتان در انجام وظایف و خواسته‌های شغلی قابل استفاده است و می‌توانید آنها را به سایر کارکنان نیز انتقال دهید. مخصوصا اگر مهارت‌هایی دارید که مدیران استخدام انتظار آن را نداشتند.
 •  از شخص دیگری بخواهید شرح شغل را مطالعه کند و در مورد اینکه چرا این شغل را می‌خواهید از شما سوال بپرسد. اطمینان حاصل کنید که جواب‌هایتان به گونه‌ای باشد که مدیران استخدام متقاعد شوند.
 • در توانایی‌هایتان اغراق نکنید. سعی نکنید با اغراق در توانایی‌های خود، کمبود دانشتان را جبران کنید. اگر تخصص و مهارتی را ندارید، اصلا آن را نگویید.
 •  از جلب توجه در نقاط ضعفتان بپرهیزید. آنچه را که نمی‌توانید انجام دهید، برجسته نکنید و بابت آن عذر نخواهید! فقط بر چیزهایی که می‌توانید انجام دهید تمرکز کنید.

حال این سوال پیش می‌آید برای کدام موقعیت‌های شغلی باید رزومه ارسال کنیم که هم رفتار و اصول حرفه‌ای را رعایت کرده باشیم هم بتوانیم به شغل دلخواه خود برسیم؟

مطالب مرتبط: جستجوی کار و استخدام در معتبرترین سازمان‌ها

برای کدام فرصت‌های شغلی رزومه ارسال کنیم؟

قبل از هر چیزی باید بدانیم کارفرما به دنبال چیست و آیا موقعیت شغلی برای ما مناسب است یا خیر؟

بخش دانش تخصصی و مهارت‌های موردنیاز و بخش شرایط احراز شغل که در آگهی های استخدامی نوشته می‌شوند اغلب به شما اطلاعات کافی را می‌دهند که آیا رزومه خود را برای بررسی و استخدام در فرصت شغلی موردنظر ارسال کنید یا خیر. اما اغلب متقاضیان کار می‌خواهند اطلاعات بیشتری به دست آورند؛ به همین دلیل به بررسی قسمت‌های دیگر آگهی تبلیغاتی می‌پردازیم.

در اینجا چگونگی تشخیص میزان انطباق مهارت‌ها با موقعیت شغلی را آورده‌ایم:

عنوان شغلی: این یک راهنمای خوب است برای اینکه بدانید سازمان از شما چه انتظاری دارد و چه جایگاهی در آن سازمان خواهید داشت.

شرح شغل: برای درک خواسته‌ها، چالش‌های شغل، تفکر شرکت درباره شغل و… این مورد را با دقت هرچه بیشتر بخوانید.

ارسال رزومه برای آگهی استخدام

 وظایف و مسئولیتهای شغلی: کارفرمایان معمولا این بخش را در قسمت شرح شغل می‌نویسند. در این قسمت وظایفی که بر عهده شما گذاشته خواهد شد، درج می‌شود. تمام وظایف را بخوانید و از خود بپرسید آیا مهارت‌ها و تخصص‌هایی که برای انجام این وظایف لازم است را دارید؟

 دانش تخصصی و مهارت‌های موردنیاز: اهمیت مهارت‌ها را دست کم نگیرید و بررسی کنید که چقدر با آنها فاصله دارید؟ البته داشتن همه مهارت‌ها ضروری نیست؛ اما بهتر است عمده مهارت‌ها را داشته باشید.

شرایط احراز شغل: تمام آن چیزی که داشتن آنها لازمه به دست آوردن شغل است در این بخش درج می‌شود. در این قسمت باید بررسی کنید که تحصیلات، سابقه کاری، سن، زبان و نرم‌افزارهای که کارفرما می‌خواهد با آنچه شما دارید، انطباق داشته باشد.

فراتر از اطلاعات مندرج در اعلان شغل، ممکن است بخواهید درباره شرکت بیشتر بدانید و بررسی کنید که آیا برای شرکت مناسب هستید یا خیر؟

قبل از ارسال رزومه برای استخدام حتما بخش توصیف سازمان را مطالعه کنید. با این بررسی متوجه می‌شوید سازمان در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کند، اندازه سازمان چقدر است و محصولات و خدمات آن چیست. اما برای اطلاعات بیشتر لازم است سایت شرکت را نیز نگاه کنید.

فرهنگ شرکت: مشاهده وب سایت شرکت، شبکه‌های اجتماعی شرکت، پروفایل کارکنان شرکت در لینکداین و سایر مطالب می‌تواند به شما کمک کند تا بررسی کنید چقدر با تصویری که شرکت از خود ترسیم کرده است، تناسب دارید.

ارزش‌ها و ماموریت‌ها: اهداف شرکت را در نظر بگیرید. اگر شرکت فعالیتی دارد که باعث ایجاد شور و هیجان در شما می‌شود و به نظرتان این هیجان همیشه وجود خواهد داشت، همچنین، اهداف شرکت با اهداف شخصی شما ناسازگار نیست و در یک راستا هستند، احتمالا فعالیت در آن شرکت برای شما مناسب خواهد بود.

پروژه‌های فعلی: آیا مهارت، تجربه یا دانشی خارج از موارد ذکر شده در آگهی استخدام دارید که بتواند در پروژه فعلی یا هدفی که شرکت به دنبال آن است، کمک کند؟

برنامه‌های آینده: سعی کنید بفهمید که یک شرکت در بلندمدت به کجا می‌رود و چه اهدافی دارد. بررسی کنید که آیا می‌توانید آنها را کمک کنید تا به اهدافشان دست یابند؟

جمع بندی

با توجه به تمام چیزهایی که گفتیم، اگر از توانایی خود برای به عهده گرفتن شغل موردنظر اطمینان دارید و معتقدید که می‌توانید فرد مفیدی در شرکت باشید، ارزش آن را دارد به ارسال رزومه برای استخدام در موقعیت شغلی موردنظر فکر و اقدام کنید.

زمانی که تمام ابعاد را بررسی کنید و در نظر بگیرید و سپس رزومه ارسال کنید، هم برای وقت خود ارزش قائل می‌شوید و هم سازمان و مدیر استخدام کننده. همچنین، در این صورت می‌توانید به عنوان یک کارجوی غافلگیرکننده گزینه جالبی برای شرکت باشید که حتی اگر در مصاحبه شغلی موفق نباشید، ممکن است شرکت برای پر کردن فرصت شغلی دیگری به شما مراجعه کند. ایجاد یک حس خوب و حرفه‌ای در کارفرما می‌تواند شما را به رده‌های شغلی ایده‌آلی برساند.

علاوه بر این، ساخت رزومه جاب ویژن به کمک رزومه ساز به خاطر قالب استاندارد و ظاهر زیبا و حرفه‌ای که دارد می تواند شانس شما را برای پذیرش و استخدام در موقعیت های‌‌شغلی مختلف بالاتر ببرد.

 

دسته بندی :
رزومه
بدون دیدگاه