کدام رشته های تحصیلی بازار کار بهتری دارند؟

نوشته شده توسط جاب ویژن
زمان مطالعه: 2دقیقه
کدام رشته های تحصیلی بازار کار بهتری دارند؟

این روزها تب انتخاب رشته بسیار داغ شده و دانش‌آموزان و خانواده‌های زیادی درگیر فرآیند انتخاب رشته شده‌اند. مشاوران و موسسات پرشماری نیز در این حوزه فعالیت می‌کنند و به روش‌های مختلف سعی در راهنمایی دانش‌آموزان برای انتخاب رشته خوب و درست دارند.

تمامی این افراد می‌خواهند به این سوال پاسخ دهند که : انتخاب رشته درست، چگونه انتخاب رشته‌ای است؟

مشاوران این حوزه از جنبه‌های مختلفی به این سوال پاسخ داده‌اند. علاقه، استعداد و بازار کار مهم‌ترین ویژگی‌های هستند که در هنگام انتخاب رشته باید به آن‌ها توجه داشت. برای کشف علائق تحصیلی می‌توان با دانشجویانی از رشته‌های تحصیلی مختلف مشورت کرد، سرفصل‌های دروس رشته‌ها را مطالعه و در نهایت از آزمون‌های رغبت‌سنجی استاندارد مثل آزمون هالند بهره برد. شناخت استعدادهای فردی هم در دوران تحصیل در دبیرستان تا حدودی حاصل می‌شود و افراد شناختی نسبی از استعدادهای تحصیلی خود پیدا می‌کنند.
اما می‌رسیم به موضوعی که در چند سال اخیر اهمیت بسیاری برای دانش‌آموزان پیدا کرده است. بازار کار !
وقتی رشته‌ای انتخاب می‌کنید، احتمالا به این معنا خواهد بود که تا پایان عمر قصد فعالیت در همان حوزه را خواهید داشت. پس باید نسبت به بازار کار و آینده شغلی آن رشته آگاه باشید.
در این نوشتار با بررسی موقعیت‌های شغلی موجود روی سایت جاب‌ویژن به عنوان یک مرجع قابل استناد، قصد داریم گروه‌های شغلی و رشته‌های تحصیل مرتبط با آن‌ها که بازار کار بهتری نسبت به سایر رشته‌ها دارند را معرفی کنیم.

1- فروش، بازاریابی و تبلیغات :

بیشترین تقاضای نیروی کار در چند سال اخیر در حوزه فروش و بازاریابی و تبلیغات بوده‌است و به نظر می‌رسد با گسترش حوزه‌هایی چون دیجیتال مارکتینگ در آینده نیز این روند حفظ شود. رشته‌های مدیریت بازاریابی، انواع مهندسی‌ها و به خصوص رشته MBA در مقطع ارشد برای این گروه شغلی مناسب هستند.

2- توسعه نرم‌افزار و برنامه‌نویسی :

رشد شتابان استارت‌آپ ها نیاز به برنامه‌نویسان را هر روز بیشتر می‌کند. ویژگی مهم مشاغل این حوزه درآمد نسبتا خوب آن‌ها در قیاس با سایر مشاغل است. اگر بتوانید با خشک بودن این رشته کنار بیایید، رشته مهندسی کامپیوتر یا IT، آینده‌دارترین رشته تحصیلی برای شما خواهد بود.

3- مالی و حسابداری :

هر اتفاقی که بیفتد، شرکت‌ها نیاز به بخش مالی و حسابداری دارند. رشته‌های حسابداری و مدیریت مالی می‌تواند خیال شما را از داشتن شغل در آینده راحت کند.

4 – مهندسی صنایع و مدیریت تولید :

در بین تمامی رشته‌های مهندسی، رشته مهندسی صنایع گسترده‌ترین و متنوع‌ترین مشاغل را دارد. در سال‌های اخیر ارتباط این رشته با حوزه IT، کاربرد آن‌ را بیشتر از قبل هم کرده‌است. مهندسین صنایع می‌توانند در حوزه‌های مدیریتی نیز فعالیت داشته‌باشند. مهم‌ترین زمینه‌های فعالیت مهندسین صنایع شامل کنترل پروژه، مدیریت عملیات، لجستیک و زنجیره تامین و مدیریت تولید است.

5- تحلیل کسب و کار و برنامه‌ریزی :

رقابتی شدن فضای کسب و کار و نیاز به رشد و توسعه سازمان‌ها، نیاز به کارشناس تحلیل کسب و کار برای طراحی استراتژی‌های مناسب جهت بهبود عملکرد سازمان بیش از پیش کرده است. مدیریت استراتژیک، MBA در مقطع کارشناسی ارشد و مهندسی صنایع، رشته‌هایی هستند که شما را برای فعالیت در این زمینه آماده می‌کنند.

 

دسته بندی :
انتخاب مسیر شغل
بدون دیدگاه