راههای شاد بودن در محیط کار

نوشته شده توسط جاب ویژن
زمان مطالعه: 3دقیقه
راههای شاد بودن در محیط کار


با اینکه ممکن است در شرکتی معتبر کار کنید و کارفرمایی عالی داشته باشید، اما باز هم حتی بهترین کارفرماها، برای همه بهترین نیستند. بلکه این خود کارمندان هستند که با ایجاد روابطی شاد و در عین حال موفق با دیگران محیط کار را از حالت خسته‌کننده و تکراری خارج می کنند. اگر افراد در یک روز کاری، دارای خلق و خوی شادی باشند، به احتمال زیاد نسبت به روزهای دیگر، خلاق‌تر هستند.

شاد بودن نه تنها مراحل زندگی هر فرد را تحت تاثیرات مثبت قرار می‌‎دهد بلکه در محیط کار نیز همین شاد بودن در جهت هر چه بهتر انجام شدن کار نقش بسزایی دارد. به طوری که انرژی مثبتی که از یک فرد شاد انتقال می‌یابد اثرات معجزه‌آسایی دارد.

داشتن محیط کار سالم، یک معادله ی برد-برد برای هر دو طرف است؛ هم کارفرما و هم کارمند.  اگر یک چیز باشد که اکثریت قریب به اتفاق کارکنان در موردش هم فکر باشند، آن چیزی نیست جز اینکه محیط‌های کاری امروز، از لحاظ سلامت جسمی و روحی افراد مشغول در آن‌ها، در وضعیت مطلوبی قرار ندارند.
 در ادامه به راه‌هایی برای شاد بودن در محیط کار می‌پردازیم:

روز را بدون استفاده از تکنولوژی‌های مختلف شروع کنید. 

بیدار شدن بدون زنگ هشدار تلفن‌ همراه به یک کار غیرممکن تبدیل شده است. بنابراین سعی کنید بعد از خاموش کردن زنگ گوشی، آن را از خودتان دور کنید. در زمان صبحانه خوردن، ایمیل‌های خودتان را چک نکنید و قهوه یا چایی خود را بدون گوش کردن به پیام‌های صوتی بنوشید. اگر بتوانید صبح را با 30 دقیقه دوری از تکنولوژی آغاز کنید، قطعا یک شروع خوب خواهید داشت.

برای شاد بودن در محیط کار باید گاهی کودک شوید!

چند دقیقه دور شدن از میز کار و بازی کردن مانند کودکان، می‌تواند فشار کاری‌تان را کم کند. می‌توانید واقعا مثل بچه‌ها از خمیرهای بازی استفاده کنید یا روی میزتان لگو یا پازل درست کنید. انجام این‌ کارها برای دقایقی به شما کمک می‌کنند یک ذهن آرام داشته باشید و از کار دور شوید، به این ترتیب خلاقیت شما هم خودی نشان خواهد داد و برای فعالیت کاری‌تان هم مفید خواهد بود.

به سه اتفاق خوبی که امروز برای‌تان افتاده است، فکر کنید.

درباره‌ی چیزهایی که باعث رضایت خاطر شما می‌شوند فکر کنید و آن‌ها را به‌ وضوح برای خودتان تفکیک کنید؛ چیزهایی مثل مزیت‌های اجتماعی، روانی، جسمی و حتی عاطفی خودتان! چیزهایی مثل اینکه مشکل بی خوابی ندارید، سالم هستید و احساس خوشبختی می‌کنید. این‌‎ها مواردی هستند که شما بابت‌شان قدردان هستید و مهم است گاه‌گاهی آن‌ها را به خودتان یادآوری کنید چون شما را خوشحال نگه می‌دارند.

برای خودتان یک وسیله‌ی ساده‌ و بامزه بخرید.

پیشنهاد ما این است که برای چای نیمروز سرِکارتان یک لیوان زیبا با طراحی جالب بخرید. این ساده‌ترین پیشنهاد است، انتخاب شما می‌تواند هر چیز جذاب دیگری باشد. مثلا اگر هنوز عاشق لوازم‌التحریر هستید، می‌توانید جامدادی، مداد یا پاک‌کن‌هایی بخرید که با دیدن‌شان روحیه بگیرید.

 به یاد داشته باشیم همه شرایط خوب یا بد قابل تغییر هستند.

ذات طبیعت بر اساس تغییر استوار است. هیچ چیز ثابت نمی ماند؛ همه چیز ناپایدار و گذرا است. هر چیز آزاردهنده یا خوشحال کنند یا بین این دو، همه تغییر می‌‎کنند. همه چیز تمام می‌شود.

موضوعات منفی را رها کنید.

براساس نتایج تحقیقات مشخص شده کسانی که زندگی غمگینی را تجربه می‌‌کنند بیش از دیگران در اتفاقات منفی زندگی‌‌شان غرق می‌ شوند و در آن لحظات باقی می‌‌مانند. بنابراین فکر کردن بیش از حد به اتفاقات ناخوشایند و زندگی کردن همراه با موضوعات منفی و ناراحت‌کننده عامل مهمی است که موجب خستگی ذهنی و تقویت احساس ناراحتی می‌‌شود. بنابراین خوب است از انسان‌‌های منفی‌‌نگر، شایعات بی‌‌اساس، تجربه‌‌های ناخوشایند و گفت‌‌وگوهای منفی در محیط کارمان دوری کنید.

با همکاران‌تان برنامه بگذارید.

با همکاران‌تان دورهمی‌هایی ترتیب بدهید و از اوقات خوشی که با هم سپری می‌کنید، لذت ببرید. مثلا قرار بگذارید جمعه‌ها یا آخر هفته‌ها با هم فوتبال بازی کنید یا به کوهنوردی بروید. این برنامه‌های خارج از فضا و زمان کاری، روحیه‌ی شما را تقویت می‌کنند و راندمان کاری‌تان را هم افزایش می‌دهند. پس پیش‌قدم شوید و با چنین برنامه‌‌هایی دیگران را هم هیجان‌زده کنید.

حداقل یک بار در طول روز از محل کارتان خارج شوید و اگر ممکن است، کمی قدم بزنید.

نباید فکر کنید بیرون رفتن از محل کار باعث می‌ شود کارها باقی بماند بلکه نور خورشید و فعالیت جسمی، تمرکزتان را افزایش خواهد داد و علاوه بر این، احساس بهتری هم به شما خواهد بخشید.

یادمان باشد بیشتر روزهای عمرمان را در حال کار و فعالیت سپری می‌ کنیم. پس به جای ناراحتی و اضطراب، خوب است روزها و دقایق کاری‌ را شادتر و با انرژی بیشتر سپری کنیم.

دسته بندی :
زندگی شغلی بهتر
1 دیدگاه