دورکاری برنامه نویسی چه مزایا و معایبی برای برنامه‌نویس‌ها دارد؟

نوشته شده توسط امیر ظاهری
زمان مطالعه: 7دقیقه
دورکاری برنامه نویسی چه مزایا و معایبی برای برنامه‌نویس‌ها دارد؟

.در سال‌های اخیر و به ویژه در دوران قرنطینه به دلیل شیوع ویروس کووید-۱۹، فناوری‌های ارتباطی با سرعتی باور نکردنی توسعه پیدا کرده‌اند و نیاز به برنامه‌نویسی نیز پا به پای این پیشرفت سریع، زیاد شده است. امروزه، بخش عمده‌ی زندگی انسان در فضای مجازی سپری می‌شود و برای استفاده از بسیاری از خدمات، از اینترنت استفاده می‌کنیم. توسعه‌ی این فناوری‌ها این امکان را در اختیار بسیاری از کسب‌وکارها گذاشته است که پرسنل خود را دورکار کنند. دورکاری مزیت‌های زیادی برای سازمان و برای کارجویان دارد. یکی از آگهی‌های شغلی دورکاری که خیلی با آن مواجه می‌شویم، آگهی‌ های استخدام دورکاری برنامه نویسی است.

استخدام

شاید بتوان گفت که برنامه‌نویسی یا کدنویسی با رشد قابل انتظار ۲۲ درصدی در حد فاصل سال‌‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۹، بهترین بازار کار را در میان سایر مشاغل دارد. بازار کار عالی، معمولا با حقوق و دستمزد بالا همراه است. به علاوه، برنامه‌نویسان می‌توانند با کمی خلاقیت، کسب‌وکار خود را راه‌بیاندازند. به تمام این مزایا، امکان دورکاری (teleworking یا remote working) را هم اضافه کنید. البته teleworking با تمام مزایای فوق‌العاده‌ای که دارد، با معایبی نیز همراه است.

در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با مزایا و معایب استخدام برنامه نویس دورکار صحبت کنیم.

چرا برنامه‌نویسی بهترین شغلی است که می‌توانید داشته باشید؟

پیش از اینکه در رابطه با مزایا و معایب دورکاری برنامه نویسی صحبت کنیم، بد نیست که برای آن دسته از کارجویانی که هنوز شغل آینده‌ی خود را انتخاب نکرده‌اند، خیلی مختصر در رابطه با مزایای کار کردن به عنوان یک برنامه‌نویس صحبت کنیم.

رشد خیره کننده‌ی فناوری‌های دیجیتال در دهه‌های اخیر، تغییراتی چشمگیر دز زندگی انسان ایجاد کرده و سبب شده است که روزبه‌روز وابستگی بیشتری به فضای مجازی و دنیای دیجیتال داشته باشیم. بازیگران اصلی این دنیای جدید در عصر فناوری، برنامه‌نویس‌ها هستند که با کدنویسی برنامه‌های کامپیوتری، توسعه‌ی اپلیکیشن و توسعه‌ی وب، شیوه‌ی زندگی بشر را دگرگون کرده‌اند.

این روزها همه‌ی ما برای انجام ساده‌ترین کارهای رزومره‌ی خود به اینترنت و اپلیکیشن‌ها وابسته هستیم. تمامی این ابزارهای ارتباطی و فناورانه، توسط برنامه‌نویسان توسعه پیدا می‌کنند. از آن‌جایی که در حال حاضر خیلی از سازمان‌ها خدمات خودشان را به صورت آنلاین ارائه می‌دهند و روند اینترنتی شدن کارها، با سرعتی باورنکردنی در حال پیشرفت است، تقریبا تمامی سازمان‌های دولتی و خصوصی نیازمند کسانی هستند که بتوانند برای آن‌ها کدنویسی کنند.

برای مشاهده‌ی آگهی های دورکاری برنامه نویسی کلیک کنید.

انواع فرصت‌های شغلی برای یک برنامه‌نویس

یک برنامه‌نویس می‌تواند به‌صورت حضوری یا دورکاری در شرکت برنامه نویسی کار کند، فریلنسر باشد و با گرفتن سفارش پروژه برنامه نویسی از سایت برنامه نویسی فریلنسری درآمد داشته باشد و یا کسب‌وکار شخصی خود را راه‌اندازی کند. نوع همکاری برنامه‌نویسان هم متنوع است. به‌عنوان نمونه قرارداد پروژه ای، پاره وقت و تمام‌وقت، از جمله انواع همکاری شغل برنامه‌نویسی محسوب می‌شوند.

از آن‌جایی که این کار نیازی به حضور فیزیکی در محل کار ندارد و با توجه به مزایایی که teleworking هم برای سازمان‌ها و هم برای کارکنان دارد، روزانه تعداد بسیار زیادی آگهی استخدام دورکاری برنامه نویسی منتشر می‌شود. تعداد کسانی که از دانش کدنویسی خوبی برخوردار هستند به نسبت تعداد این آگهی‌ها، آنقدر پایین است و کیفیت این کار آنقدر مهم است که رقابت بسیار سختی بین سازمان‌ها برای جذب برنامه‌نویس‌ها وجود دارد. همین موضوع وضعیت بازار کار این رشته را بسیار خوب کرده و درآمد برنامه نویسی را خیلی بالا برده است.

از جمله فرصت‌های دورکاری برنامه نویسی با درآمد بالا می‌توان به استخدام برنامه نویس پروژه ای دورکاری، استخدام برنامه نویس دورکاری خارجی، استخدام کارآموز برنامه نویسی دورکاری و برنامه نویس پروژه ای سایت دورکاری برنامه نویسی اشاره کرد.

البته خوبی‌های شغلی برنامه‌نویسی به بازارکار خوب، درآمد بالا و امکان remote working محدود نمی‌شود. این شغل مزایای متعدد دیگری مثل امکان کار کردن به صورت فریلنسینگ و امکان راه‌اندازی یک کسب‌وکار شخصی نیز دارد.

خبر خوب اینکه اگر هیچ دانشی در رابطه با کدنویسی ندارید به راحتی می‌توانید با شرکت در دوره‌های آموزشی برنامه‌نویسی و بدون نیاز به هیچ‌گونه تحصیلاتی، کدنویسی را شروع کنید و پس از حدود یک سال آموزش، برای دوره‌های کارآموزی که درآمد نسبتا خوبی دارند، رزومه ارسال کنید.

مطلب مرتبط: چگونه برنامه نویس شویم؟ هر چیزی که باید برای موفقیت در این مسیر بدانید

دورکاری برنامه نویسی چه مزایایی برای برنامه‌نویس‌ها دارد؟

یکی از بزرگ‌ترین مزایای شغل برنامه‌نویسی این است که می‌توانید بدون خروج از منزل کارهای خود را انجام دهید و درآمد بالایی داشته باشید. چه به صورت فریلنسینگ کدنویسی کنید، چه در استخدام یک سازمان باشید، می‌توانید بدون اینکه از اتاق خواب خود خارج شوید، درآمدهای بسیار خوبی داشته باشید. البته بعضی از سازمان‌ها این امکان را در اختیار کارکنان خود قرار نمی‌دهند ولی تعداد کارفرمایانی که به مزیت‌های این شیوه‌ی همکاری پی می‌برند، روز‌به‌روز بیشتر می‌شود. به علاوه، وقتی تعداد کدنویس‌ها خیلی کمتر از نیاز بازار است، کارفرمایان بالاجبار، گزینه‌های بیشتری را پیش روی آن‌ها قرار می‌دهند تا بتوانند شایسته‌ترین نیروها را جذب کنند. یکی از این گزینه‌ها امکان کار کردن بدون حضور در محل سازمان است.

مزایای دورکاری برنامه نویسی

باور کنید هیچ چیزی بهتر از این نیست که محل کار کردنتان را خودتان تعیین کنید. وقتی که دورکار باشید، می‌توانید بدون بیرون آمدن از تختخواب خود، در اتاق پذیرایی و در کنار گیاهان دوست‌داشتی خود، در حیاط منزلتان، در یک سالن مطالعه‌ی عمومی، در یک کافی‌شاپ، در یک دفتر کار مشترک عمومی، در پارک، در دل طبیعت یا هر جای دیگری که بتوانید لپ تاپ خود را به همراه داشته و به اینترنت دسترسی داشته باشید، کار کنید.

مزایای مختلف کار در منزل برای برنامه‌نویسان

شما می‌توانید در منزل خود با هر لباسی که راحت هستید کارتان را انجام دهید و به هر موزیکی که دوست دارید، با صدای بلند گوش دهید و بدون اینکه نگران نگاه دیگران باشید، هر از چندگاهی، نرمش‌‌هایی را که ضرورت کارهای پشت میزی هستند، انجام دهید. تمامی این موارد باعث می‌شوند که شما کاملا احساس راحتی کنید و در نتیجه بازدهی کار شما بسیار بالا می‌رود. این موضوع به ویژه در مورد شغلی مثل برنامه‌نویسی که نیاز بالایی به تفکر و خلاقیت دارد، نمود بیشتری پیدا می‌کند.

از راحتی کار کردن در منزل و افزایش بازدهی که بگذریم، وقتی نیازی به حضور در محل کار ندارید، رفت‌وآمدهای پرهزینه، خطرناک، زمان‌بر و خسته‌کننده، از برنامه‌ی روزانه‌ی شما حذف می‌شوند. این موضوع، به ویژه در دوره‌ی کنونی که درگیر یک همه‌گیری ویروس مرگبار کووید-۱۹ هستیم، اهمیت بسیار زیادی دارد. همچنین، اگر در شهری مثل تهران زندگی کنید که محل تجمع اکثر کسب‌وکارهای نیازمند برنامه‌نویسی در کشور است، سفرهای درون‌شهری واقعا هزینه‌ی زیادی برای شما دارند، وقت زیادی از شما می‌گیرند و مضرات زیادی برای سلامت جسمانی و روانی شما دارند.

رزومه ساز

یکی دیگر از مزایای استخدام برنامه نویس دورکاری برای کارجویان این است که اگر ساکن یک شهر کوچک باشید که فرصت‌های شغلی زیادی نداشته باشد، می‌توانید با یک سازمان که هزاران کیلومتر با محل سکونت شما فاصله دارد، همکاری داشته باشید. همانطور که گفتیم، اکثر سازمان‌ها و کسب‌وکارهایی که به این شغل نیاز دارند، در پایتخت مستقر هستند اما تعداد زیادی از نیروهای آن‌ها، در شهرستان‌ها زندگی می‌کنند.

مطلب مرتبط: راهنمای جامع ورود به شغل برنامه نویس؛ هر آنچه که کارجویان باید بدانند

مزایای دورکاری برنامه نویسی برای سازمان‌ها

تصور نکنید که اگر سازمانی به شما امکان teleworking می‌دهد، لطف زیادی در حق شما انجام داده است و این موضوع نباید باعث شود که در مقابل، امتیازات زیادی آن سازمان بدهید. قطعا دورکار بودن پرسنل یک سازمان بیش از اینکه به نفع پرسنل باشد، برای سازمان سود دارد. وقتی کارکنان در منزل کار کنند، سازمان نیازی به خرید یا اجاره‌ی مکانی بزرگ برای کار کردن پرسنل خود ندارد. به علاوه، محیط کاری کوچکتر نیازمند وسایل و امکانات کمتری است. کاهش هزینه‌های جاری مثل هزینه‌های آب، برق، گاز و … از دیگر دلایلی است که remote working را برای سازمان‌ها بسیار به صرفه می‌کند. نکته‌ی دیگر اینکه در اکثر موارد، کارکنانی که در منزل کار می‌کنند، بازدهی بسیار بیشتری نسبت به کارکنان حضوری دارند. همانطور که گفتیم، این موضوع در مورد شغلی مثل برنامه‌نویسی که نیازمند تفکر و خلاقیت است، بیشتر خودش را نشان می‌دهد.

دورکاری برنامه‌نویسی چه معایبی دارد؟

کار کردن در منزل با تمام خوبی‌هایش معایب معدودی نیز دارد که بد نیست به آن‌ها اشاره کنیم.

معایب دورکاری برنامه نویسی

تمرکز پایین و حواس‌پرتی برنامه‌نویسان

اگر تنها زندگی نمی‌کنید و هم‌خانه‌ای یا همسر و فرزند دارید، و اگر آن‌ها در ساعات کار شما در منزل حضور داشته باشند، ممکن است کمی حواس شما را از کار پرت کنند و بازدهی کار شما را پایین بیاورند. کارهایی مثل توسعه‌ی نرم‌افزار یا توسعه‌ی وب، نیازمند تمرکز بالا و خلاقیت هستند و نیاز به محلی آرام و ساکت دارند. بنابراین، کار کردن در منزل بیشتر برای برنامه‌نویسانی مناسب است که تنها زندگی می‌کنند یا در منزل خود محلی به دور ار حواس‌پرتی‌های مختلف دارند.

اگر در خانه تنها نیستید می‌توانید یک اتاق را به محل کار خود تبدیل کنید یا اینکه بیرون از محیط خانه مثل حیاط، یک کافی‌شاپ، پارک، در دل طبیعت یا هر جای دیگری کار کنید. البته این مکان‌ها نیز حواس‌پرتی‌های خود را دارند. به همین دلیل، مراکز مثل دفاتر کار عمومی توسعه پیدا کرده‌اند که هم دارای اتاق‌های خصوصی و هم دارای اتاق‌های مشترک هستند و از شما به صورت ساعتی اجاره می‌گیرند.

اگر می‌خواهید فرصت‌های شغلی دورکاری برنامه‌ نویسی پایتون را مشاهده کنید، به صفحه‌ی «فرصت‌های شغلی» در جاب ویژن بروید و در کادر «گروه شغلی» گزینه‌ی «توسعه‌ی نرم‌افزار و برنامه‌نویسی» را انتخاب و دکمه‌ی دورکاری را در بخش جستجوی پیشرفته در حالت روشن قرار دهید و سپس در میان آگهی‌های شغلی موجود، جستجو کنید.

انزوا

مشکل دیگر کار کردن در منزل این است که بعضی افراد احساس تنهایی می‌کنند و روحیه‌ی کار کردن را از دست می‌دهند. بنابراین، اگر فردی به شدت اجتماعی هستید و دوست دارید که همیشه و حتی در هنگام کار کردن، دور و برتان شلوغ باشد و با دیگران صحبت کنید و از آن‌ها در کار خود کمک بگیرید، شاید remote working خیلی برای شما مناسب نباشد. البته ابزارهای دورکاری روز‌به‌روز پیشرفته‌تر می‌شوند و امکان ویدئوکنفرانس و صحبت کردن با همکاران از راه دور وجود دارد اما همه می‌دانیم که هیچ وقت این فناوری‌ها جای ارتباط چهره‌به‌چهره‌ و حضوری را نخواهند گرفت.

استخدام برنامه نویس پایتون

احتمال عدم تعامل با همکاران

گاهی اوقات حضور در محل کار در کنار همکاران زمینه‌ساز پیشرفت‌های شغلی است. معمولا اگر در یک سازمان تعداد معدودی دورکار باشند و اکثر پرسنل به صورت حضوری کار کنند، روابطی که در محیط کار شکل می‌گیرد شانس پیشرفت پرسنلی را که به صورت حضوری کار می‌کنند در مقایسه با پرسنلی که teleworking انجام می‌دهند، بسیار بیشتر می‌کنند.

با اینکه امروزه ابزارهای دورکاری مثل ترلو، مایکروسافت تیمز، زوم، اسکایپ و … توسعه‌ی زیادی یافته‌اند اما همچنان کار تیمی به صورت حضوری راحت‌تر است. حضور در محل کار در کنار همکاران، به ویژه در تیم‌های برنامه‌نویسی، می‌تواند بسیار انگیزه‌بخش باشد و سبب شود که مسائل سریع‌تر حل شوند.

همانطور که می‌بینید، اکثر این مشکلات برای پرسنل هستند و معمولا کار کردن پرسنل در منزل، چیزی به غیر از فایده برای کارفرما ندارند.

در بلاگ جاب ویژن بخوانید: ۷ کلید موفقیت در برنامه‌نویسی به صورت فریلنسینگ

جمع‌بندی

امروزه با توجه به پیشرفت فناوری‌های ارتباطی، remote working بسیار آسان شده است. این نوع همکاری مزیت‌های بسیار زیادی برای پرسنل و سازمان‌ها دارد. البته کار کردن در منزل در کنار تمام خوبی‌هایش، معایبی معدودی نیز دارد که در این مقاله با آن‌ها آشنا شدید.

یکی از مشاغلی که می‌توان آن را بدون نیاز به حضور در محل کار انجام داد، برنامه‌نویسی است. این شغل بازار کار بسیار عالی و درآمد خیلی بالایی دارد. در حال حاضر نیاز بالایی به دورکاری برنامه نویسی وجود دارد و قطعا در آینده این نیاز، بیشتر و بیشتر خواهد شد.

منبع

EHOURS

نویسنده

دسته بندی :
معرفی مشاغل
بدون دیدگاه