۱۰ شغل پر درآمد در بازار کار مهندسی شیمی

نوشته شده توسط امیر ظاهری
زمان مطالعه: 8دقیقه
۱۰ شغل پر درآمد در بازار کار مهندسی شیمی

مهندسی شیمی (chemical engineering) تقریبا در بسیاری از صنایع، به ویژه صنایع دارویی و غذایی کاربرد دارد. این شغل یک حرفه‌ی کاملا تخصصی است و در بسیاری از کشورهای دنیا، جزء پر درآمدترین مشاغل محسوب می‌شود. بازار کار مهندسی شیمی بسیار خوب است و انتظار می‌رود که از سال ۲۰۱۹ تا سال ۲۰۲۹، حدود ۴ درصد رشد داشته باشد که مشابه میانگین رشد تمامی مشاغل است.

آگهی استخدام

برای مشاهده‌ی تعداد زیادی آگهی استخدام مهندس صنایع غذایی و شیمی در سازمان‌های معتبر و ارسال رزومه به آن‌ها کلیک کنید.

این گروه شغلی شامل مشاغل متنوعی است که شرایط استخدام و درآمد آن‌ها با هم دیگر تفاوت دارد. همچنین، درآمد این مهندسین در صنایع مختلف نیز با هم دیگر متفاوت است.

در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با وضعیت بازار کار مهندسی شیمی و پر درآمدترین عناوین کاری در این گروه شغلی صحبت کنیم.

مطالب مرتبط: راهنمای استخدام مهندس صنایع غذایی

نگاهی به وضعیت بازار کار مهندسی شیمی

بازار کار مهندسی شیمی

نیاز به محصولات در صنایع بسیار متنوعی، بیشترین اثر را روی بازار کار مهندسی شیمی دارد. شرکت‌های تولیدی برای بهینه کردن بسیاری از فرآیندهای خود نیازمند استخدام مهندس شیمی هستند. پیشبینی می‌شود که اشتغال مهندسین شیمی از سال ۲۰۱۹ تا سال ۲۰۲۹، حدود ۴٪ افزایش داشته باشد که برابر با میزان افزایش میانگین تمامی مشاغل است.

مطالب مرتبط: آگهی های استخدام جدید

بازار کار مهندسی شیمی برای خانم ها

بازار کار مهندسی شیمی برای خانم ها به ویژه در زیرگروه صنایع غذایی که بسیاری از کارهای مهندسین شیمی در آزمایشگاه‌ها یا نهایتا در محیط‌های کارخانه‌ای فاقد شرایط دشوار انجام می‌شود، تفاوت زیادی با بازار کار این رشته برای آقایان ندارد.

بازار کار مهندسی شیمی بهتر است یا شیمی کاربردی

در جواب به این سوال که بازار کار مهندسی شیمی بهتر است یا شیمی کاربردی ؟ اول از همه باید به شما بگوییم که مهندسی شیمی تفاوت‌های زیادی با گرایش‌های مختلف رشته‌ی شیمی دارد و در واقع، یک گرایش مهندسی است. عمده‌ترین کاری که مهندسین شیمی انجام می‌دهند، طراحی و توسعه‌ی راکتورها و خطوط تولید است و برای این کار نیاز به دانش مهندسی به ویژه در حوزه‌ی مکانیک سیالات دارند. این در حالی است که فارغ‌التحصیلان رشته‌ی شیمی کاربردی عمدتا در آزمایشگاه‌ها استخدام می‌شوند و نقش مستقیمی در صنعت ندارند. به همین دلیل، نیاز به استخدام مهندس شیمی خیلی بیشتر از نیاز به استخدام شیمی کاربردی است.

گرایش‌های مهندسی شیمی

گرایش‌های مهندسی شیمی بسیار متنوع هستند و در مقاله‌ی آشنایی کامل با شغل مهندسی شیمی و شرایط و نیازمندی‌های آن، به معرفی این گرایش‌ها پرداخته‌ایم.

عوامل اثر گذار روی حقوق مهندس شیمی

عوامل اثر گذار روی مهندسی شیمی

حقوق این مهندسین تقریبا وابسته به همان عواملی است که حقوق دیگر مشاغل به آن‌ها وابسته است. شاید تعیین‌کننده‌ترین عامل برای مشخص کردن حقوق و دستمزد مهندس شیمی، سطح تحصیلات باشد.

این رشته گرایش‌های بسیار متعددی در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری دارد. کسی که دقیقا در رشته‌ی تخصصی خودش به کار گرفته می‌شود، درآمد بالاتری در مقایسه با کسی دارد که شغلش با تخصصش متفاوت است.

این رشته، از آن رشته‌هایی است که فارغ‌التحصیلان مقطع دکتری آن فرصت‌های شغلی خوبی دارند و محدود به تدریس در دانشگاه نمی‌باشند. مهندسین دارای مدرک دکتری تخصصی در مقایسه با کسانی که دارای مدرک کارشناسی ارشد یا کارشناسی هستند، درآمد بالاتری دارند و به راحتی می‌توانند در شرکت‌های مختلف جذب و استخدام شوند.

خیلی‌ها می‌توانند با یک مدرک لیسانس، به عنوان مهندس شیمی در یک سازمان استخدام شوند و کارهایی مثل تحقیق و توسعه یا ساخت محصولات را انجام دهند. این افراد که اغلب مهندس شیمی جونیور نامیده می‌شوند، می‌توانند در تیم‌های ساخت، آزمایش و نگهداری از تجهیزات کارخانه‌های تولیدی نیز کار کنند.

کسانی که با مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا دکتری وارد این حوزه می‌شوند، معمولا به عنوان پژوهشگر و با درآمدی بالاتر از افراد دارای مدرک لیسانس کار می‌کنند.

سطح تجربه و سابقه کار یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده‌ی حقوق در این شغل تخصصی است. کسانی که تازه می‌خواهند وارد بازار کار مهندسی شیمی شوند، باید کار خود را از دوره‌های کارآموزی شروع کنند که دستمزد پایینی دارند. هر چه سابقه کار در این شغل بالاتر باشد، سطح حقوق نیز بالاتر خواهد بود.

صنعتی که مهندس در آن مشغول به کار است، اثر زیادی روی حقوقی دارد که دریافت می‌کند. به عنوان مثال، مهندسین شیمی که در صنعت نفت، پتروشیمی و داروسازی کار می‌کنند، درآمد بالاتری در مقایسه با مهندسینی دارند که در صنایع غذایی مشغول به کار هستند.

عامل دیگری که روی حقوق این مهندسان مؤثر است و می‌خواهیم در این مقاله به تفصیل در رابطه با آن صحبت کنیم، عنوان شغلی است. در ادامه می‌خواهیم شما را با پر درآمدترین عناوین شغلی در گروه شغلی مهندسی شیمی آشنا کنیم.

برای مشاهده‌ی فرصت‌های شغلی مهندسی شیمی با حقوق بالا کلیک کنید.

معرفی ۱۰ شغل پر درآمد در بازار کار مهندسی شیمی

رشته‌ی مهندسی شیمی گرایش‌های بسیار متعددی در صنایع مختلف مثل نفت و پتروشیمی، هسته‌ای، صنایع دارویی، صنایع غذایی، صنایع پلیمری و … دارد. بنابراین، جایگاه‌های شغلی بسیار متعددی برای این مهندسین تعریف شده است. در زیر می‌خواهیم پر درآمدترین جایگاه‌های شغلی در این رشته را به شما معرفی کنیم.

۱- مدیر کارخانه

مدیر کارخانه

نقش‌ها و مسئولیت‌های یک مدیر کارخانه عبارتند از نظارت بر پروژه‌ها و کارهای روزانه‌ی کارخانه‌ی یک شرکت تولیدی. به علاوه، مدیر کارخانه مسئول مدیریت کارکنان برای افزایش بازدهی و ایمنی است. بعضی از کارفرمایان، یک مدیر کارخانه برای هر یک از کارخانه‌های مجزای خود انتخاب می‌کنند ولی بعضی دیگر، مدیران کارخانه‌ها را در بخش‌های مختلف شرکت مثل تولید یا فرآوری به کار می‌گیرند.

یک مدیر کارخانه معمولا کار هر کدام از پرسنل را تعیین می‌کند، برنامه‌ی زمانی کار را مشخص می‌نماید، در استخدام پرسنل جدید نقش دارد، به پرسنل آموزش‌های لازم را می‌دهد و مسئولیت ایمنی و سلامت کل پرسنل کارخانه بر عهده‌ی اوست.

به علاوه، مدیر کارخانه باید محصولات را پیش از عرضه، بررسی کند. بنابراین، باید مهارت‌هایی مثل توجه به جزئیات و رهبری تیم داشته باشد. به علاوه، این جایگاه شغلی، نیاز شدیدی به مهارت‌های میان‌فردی دارد. مدیر کارخانه برای برقرار ارتباط سازنده با پرسنل کارخانه یا مدیران بالاتر از خود در سلسله مراتب سازمانی و گزارش دهی به مافوق خود باید مهارت‌هار ارتباطی خوبی داشته باشد.

حل کردن مسائل تحت فشار و مهارت در تصمیم‌گیری از دیگر توانمندی‌هایی هستند که برای شغل مدیر کارخانه به آن‌ها نیاز خواهید داشت.

بسیاری از سازمان‌ها ترجیح می‌دهند افرادی را در این جایگاه شغلی قرار دهند که علاوه بر سطح تحصیلی بالا، سابقه کار خوبی نیز داشته باشند. در اکثر کارخانه‌ها، مدیر دارای مدرک ارشد یا دکتری مهندسی شیمی است. با این حال، بعضی از سازمان‌ها، افراد دارای مدرک لیسانس را که تجربه‌ی بالایی در این کار دارند،ِ به عنوان مدیر کارخانه منسوب می‌کنند.

حقوق مدیر کارخانه در ایالات متحده‌ی آمریکا بین ۸۷ هزار دلار تا ۱۴۷ هزار دلار در سال است.

رزومه ساز

۲- مدیر عملیات

یکی دیگر از شغل‌های پردرآمد در بازار کار مهندسی شیمی، شغل مدیر عملیات است. کسی که در این جایگاه شغلی قرار می‌گیرد، فرایند تولید را هدایت می‌کند. کار مدیر عملیات در صنایع و سازمان‌های مختلف، متفاوت است. با این حال، می‌توان گفت که به طور کلی، مدیر عملیات هماهنگ کننده‌ی بین بخش محصول و سایر بخش‌ها و نیز هماهنگ‌کننده‌ی بین پرسنل و مدیران است.

بعضی دیگر از وظایف یک مدیر عملیات عبارتند از:

 • تعیین مسیر تولید محصول
 • کنترل داشتن روی تغییرات سازمانی تا جای ممکن
 • مسئولیت روند کنترل کیفیت
 • مسئولیت تحقیقات در رابطه با روش‌های تولیدی جدید و کارآمد شامل فناوری‌های جدید
 • بودجه‌بندی و حسابداری
 • مدیریت اقلام
 • طراحی تأسیسات
 • تولید کالاها

در بعضی از شرکت‌ها، مدیر عملیات باید به صورت تمام وقت در ساعات کاری، مشغول به کار باشد. بعضی از سازمان‌ها از مدیر عملیات می‌خواهند که اضافه‌کاری هم انجام دهد. درآمد متوسط مدیر عملیات در ایالات متحده‌ی آمریکا، حدود ۱۵۰ هزار دلار بر سال است.

۳- مهندس ارشد شیمی

مهندس ارشد شیمی

یک شغل دیگر در بازار کار مهندسی شیمی که درآمد بالایی دارد، مهندس ارشد شیمی است. یک مهندس ارشد شیمی، عضو ارشد یک تیم مهندسی شیمی است. او باید به عنوان یک فرد حرفه‌ای در این حوزه، تمامی کارهای تخصصی را مطابق با انتظارات پیش ببرد.

مهندس ارشد شیمی باید به طور پیوسته روی عملکرد سایر کارکنان نظارت داشته باشد. به علاوه، کسی که در این جایگاه شغلی قرار می‌گیرد، وظیفه‌ی آموزش کارآموزان و پرسنل تازه وارد را بر عهده دارد. او باید افراد تازه‌کار را با محیط کارخانه، مواد شیمیایی و بیوشیمیایی، فناوری‌ها و سیستم‌های کارخانه و تمام ملزومات محیط کار، آشنا سازد.

بعضی از صنایعی که نیاز بالایی به استخدام مهندس ارشد شیمی دارند، عبارتند از:

 • صنایع خودروسازی
 • صنایع نظامی
 • صنایع شیمیایی
 • صنایع دارویی
 • صنایع غذایی

حداقل مدرک تحصیلی برای این جایگاه شغلی، کارشناسی مهندسی شیمی است. مهندسان ارشد شیمی در ایالات متحده‌ی آمریکا، بین ۷۹ تا ۱۴۰ هزار دلار در سال درآمد دارند. این درآمد، بالاترین درآمد یک شغل غیر مدیریتی در بازار کار مهندسی شیمی است.

۴- کسب و کارهای پر درآمد دیگر در بازار کار مهندسی شیمی

در بالا سه شغل پر درآمد مهندسی شیمی را به شما معرفی کردیم. در ادامه می‌خواهم ۷ شغل دیگر در این حوزه را که بر اساس میانگین درآمد سالانه یک مهندس شیمی در ایالات متحده‌ی آمریکا، رتبه‌بندی شده‌اند، به شما معرفی کنیم.

 • طراح محصول: هر محصول پیش از تولید باید طراحی شود و یک شرکت برای اینکه بتواند در بازار باقی بماند و توانایی رقابت با سایر شرکت‌ها را داشته باشد، نیازمند این است که به طور پیوسته، محصولات جدید طراحی نماید. یک مهندس شیمی در جایگاه شغلی طراحی محصول، سالانه به طور متوسط ۱۱۹ هزار دلار درآمد دارد.
 • مهندس فراوری زیستی: بعضی از فرآیندهای صنعتی به ویژه در صنایع غذایی و صنایع دارویی، نیازمند فراوری زیستی هستند. مهندس فراوری زیستی یک مهندس شیمی است که دارای دانش زیست‌شناسی کافی برای کنترل فرآیندهای بیولیوژیکی در راکتورهای فراوری زیستی می‌باشد. درآمد متوسط سالانه‌ی یک مهندس فراوری زیستی، حدود ۱۱۱ هزار دلار است.
 • مهندس یکپارچه‌سازی سیستم؛ فرآیندهای تولیدی شامل سامانه‌هایی متشکل از سامانه‌های کوچک‌تر هستند. این سامانه‌ها برای اینکه بتوانند به صورت یکپارچه و هماهنگ با هم کار کنند تا محصول با راندمان بالایی تولید شود، به مهندس یکپارچه‌سازی سامانه یا مهندس integration نیاز دارند. درآمد سالانه مهندس یکپارچه‌سازی سامانه، ۱۰۹ هزار دلار است.
 • مهندس مواد: مهندسین مواد، طیف گسترده‌ای از مواد دارای کاربردهای مختلف را توسعه داده، فرآوری می‌کنند و مورد آزمون قرار می‌دهند. این مهندسین به طور متوسط، سالانه ۹۷ هزار دلار درآمد دارند.
 • مهندس تحقیق و توسعه: مهندسین شیمی می‌توانند در فرآیند تحقیق و توسعه (R&D) محصولات نیز نقش داشته باشند. این شغل تا حد زیادی پژوهشی است و معمولا کسانی که دارای مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری مهندسی شیمی هستند، به عنوان مهندس R&D استخدام می‌شوند. متوسط درآمد سالانه‌ی این مهندسین، ۹۶ هزار دلار است.
 • مهندس بازدهی: مهندسین بازدهی در کنار مهندسین فرآیند برای بهبود بازدهی فرایند تولید محصول کار می‌کنند و مشکلاتی را که سبب کاهش بازدهی فرآیندهای تولیدی می‌شوند، پیدا کرده و راه‌حل آن‌ها را طراحی می‌کنند. یک مهندس بازدهی محصول در ایالات متحده‌ی آمریکا، به طور متوسط، ۹۳ هزار دلار در سال، درآمد دارد.
 • مهندس تأسیسات: هر کارخانه‌ای که یک محصول در آن در مقیاس وسیع تولید می‌شود، نیازمند تأسیسات گسترده‌ای مثل فرمانتورها و راکتورهایی است که باید عملکردی دقیق و هماهنگ با کل سیستم داشته باشند. طراحی این تأسیسات و کنترل عملکرد آن‌ها بر عهده‌ی مهندس تأسیسات است. درآمد متوسط یک مهندس تأسیسات در سال، ۸۸ هزار دلار است.

درآمد معمول در بازار کار مهندسی شیمی در ایران و جهان

درآمد متوسط مهندس شیمی در ایران و جهان

در این بخش می‌خواهیم درآمد مهندسین شیمی در کشورهای مختلف را با هم دیگر مقایسه کنیم. ابتدا به تفصیل در رابطه درآمد این شغل در کشور خودمان صحبت می‌کنیم و سپس، اطلاعاتی در رابطه با درآمد مهندسی شیمی در کشورهای مختلف دنیا در اختیار شما قرار خواهیم داد.

درآمد مهندسی شیمی در زیر گروه مواد  غذایی در ایران

در سال ۱۳۹۹، درآمد متوسط یک مهندس شیمی در شهر تهران، در مقاطع کارشناس، کارشناس ارشد و مدیر به ترتیب، چهار میلیون تومان، چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بود. انتظار می‌رود که این مقادیر در سال ۱۴۰۰، به ترتیب، ۲۹ درصد، ۳۰ درصد و ۲۰ درصد افزایش داشته باشد.

در شهرهای بزرگ دیگر متوسط درآمد مهندسین شیمی در سطوح شغلی مختلف، در سال ۱۳۹۹، حدود ۴ میلیون تومان بوده که انتظار می‌رود در سال جاری به ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان برسد.

در شهرهای کوچک، در سال ۱۳۹۹، یک مهندس شیمی در سطح کارشناس، سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان حقوق دریافت می‌کرد. حقوق میانگین مهندس شیمی در سطوح کارشناس ارشد و مدیر نیز به ترتیب چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و چهار میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بود. انتظار می‌رود که این مقادیر در سال ۱۴۰۰، به ترتیب ۳۱ درصد، ۲۰ درصد و ۴۴ درصد افزایش یابد.

شما می‌توانید با مراجعه به صفحه‌ی «فرصت‌های استخدام» در جاب ویژن، آگهی‌های شغلی مهندسی شیمی را در شهرهای مختلف ایران پیدا کنید.

مقایسه‌ی درآمد مهندسین شیمی در کشورهای مختلف دنیا

مقایسه درآمد مهندسی شیمی در کشورهای جهان

در شکل زیر می‌توانید درآمد معمول در بازار کار رشته مهندسی شیمی در کشورهای مختلف دنیا را مشاهده کنید. همانطور که می‌بینید، ایالات متحده، مثل اکثر مشاغل، با حقوق متوسط بالای ۱۰۰ هزار دلار در سال، در صدر جدول قرار دارد و کشورهای توسعه‌ یافته‌ی غربی به دنبال آمریکا در رده‌های بعدی جای دارند. باز هم همانند بسیاری از گروه‌های شغلی دیگر، یک فاصله بین کشورهای غربی و چین وجود دارد و سپس کشورهای در حال توسعه با درآمدهای حدود ۲۰ الی ۳۰ هزار دلار در رده‌های بعدی قرار دارند.

جمع‌بندی

رشته‌ی مهندسی شیمی کاربردهای بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد و فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در عناوین شغلی بسیار متعددی استخدام شوند. انتظار می‌رود که بازار کار مهندسی شیمی از سال ۲۰۱۹ تا سال ۲۰۲۹، حدود ۴ درصد رشد داشته باشد. مدیر کارخانه، مدیر تولید و مهندس ارشد شیمی از پر درآمدترین جایگاه‌های شغلی هستند که مهندسین شیمی می‌توانند در آن‌ها به کار گمارده شوند.

برای مشاهده‌ی آگهی‌های استخدام مهندس شیمی و صنایع غذایی، کلیک کنید.

درآمد معمول در بازار کار مهندسی شیمی در کشور ما با اختلاف از کشورهای دیگر پایین‌تر است و مهندسین شیمی در ایالات متحده‌ی آمریکا با درآمد متوسط سالانه‌ی ۱۱۴ هزار و ۵۰۰ دلار، بیشترین درآمد را در میان کشورهای جهان دارند.

منبع

INTERESTING ENGINEERING

بدون دیدگاه