۱۰ ویژگی مهم که کارفرمایان دوست دارند در کارجویان ببینند!

نوشته شده توسط امیر ظاهری
زمان مطالعه: 6دقیقه
۱۰ ویژگی مهم که کارفرمایان دوست دارند در کارجویان ببینند!

بسیاری از کارجویان به اشتباه تصور می‌کنند که اکثر کارفرمایان به دنبال جذب و استخدام نیروهایی با یک تجربه خاص یا تخصص ویژه هستند. البته آگهی‌های استخدامی نیز دقیقا چنین چیزی را به کارجویان القا می‌کنند و شامل فهرست بلندی از سابقه کار و مهارت‌های سخت (hard skills) مورد نیاز برای احراز یک فرصت شغلی مثل مهارت کار کردن با ابزارهایی تخصصی هستند.

با این حال، زمانی که وارد مصاحبه استخدامی می‌شوید، دید شما از انتظارات واقعی کارفرما، به کلی تغییر می‌کند. کارفرمایان در جلسه مصاحبه استخدامی، مهارت‌هایی را از شما توقع دارند که در آگهی شغلی، به آن مهارت‌ها، اشاره‌ای نشده است.

در این مقاله می‌خواهیم ویژگی‌ها و مهارت‌هایی را که کارفرمایان انتظار دارند در کارجویان ببینند، برای شما توضیح دهیم.

با اینکه ویژگی‌ها و مهارت‌های زیر از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند، اما توصیه نمی‌شود از آن‌ها در رزومه خود نام ببرید زیرا مدرک مشخصی برای اثبات آن‌ها ندارید. اگر در رزومه‌نویسی، تجربه ندارید می‌توانید از سرویس رزومه ساز رایگان جاب ویژن استفاده کنید.

۱۰ ویژگی که کارفرمایان دوست دارند در کارجویان ببینند به شرح زیر هستند.

بداند که چه چیزی از شغلش می‌خواهد

هدف دار بودن

کارفرمایان به دنبال جذب کارجویانی هستند که مسیر شغلی خود را بدانند. در واقع، آن‌ها ترجیح می‌دهند کسانی را استخدام کنند که دقیقا بدانند که چه چیزی از شغلشان می‌خواهند.

اهداف بلند مدتی مثل کارآفرین شدن یا احراز یک پست مدیریتی سطح بالا در یک شرکت معتبر، از جذاب‌ترین ویژگی‌های یک کارجو هستند که کارفرمایان ارزش خیلی زیادی برای آن‌ها قائل هستند. در واقع، کسی که چنین اهدافی دارد، قطعا نسبت به کسی که فقط برای دریافت حقوق ماهیانه کار می‌کند، بیشتر به کارش توجه خواهد داشت و سعی می‌کند کسب‌وکاری را که در آن فعالیت دارد، بهتر درک کند.

توانایی رسیدن به موفقیت را داشته باشد

وقتی کسی از شما می‌پرسد: «آیا می‌توانی در رابطه با یکی از پیروزی‌هایت در زندگی صحبت کنی؟»، چه داستان‌هایی از گذشته به ذهن شما خطور می‌کند؟

نیازی نیست که مدال المپیک گرفته یا اورست را فتح کرده باشید! شما می‌توانید داستان‌هایی خیلی معمولی از زندگی خود تعریف کنید که شامل مواجهه با یک چالش و غلبه بر آن بوده باشد.

اگر کسی این سوال را از من بپرسد، داستان زیر را برای او تعریف می‌کنم:

«برای دریافت نامه عدم کاریابی از اداره کار و آزادسازی اصل مدرک تحصیلی از دانشگاه، به دلیل یک قانون مضحک، با مشکل مواجه شدم. هرگز تسلیم نشدم و با کارهایی مثل تماس‌های مکرر با اداره کار شهرستان و استان و نهایتا، مراجعه حضوری به وزارت کار و با جسارت و اعتراض شدید، موفق شدم برخلاف قانون! نامه عدم کاریابی را پس از ۱۸ ماه تلاش بگیرم و اصل مدرک تحصیلی خودم را بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای از دانشگاه دریافت کنم. کاری که شاید یک وکیل حقوقی نیز نمی‌توانست انجام دهد».

استخدام

نقاط قوت خود را بشناسد

کارفرمایان به دنبال جذب کارجویانی هستند که بدانند چه کاری را می‌توانند به خوبی انجام دهند.

به جای اینکه مثلا بگویید: «من در کار کردن با اکسل خیلی خوب هستم»، می‌توانید بگویید:

«من عاشق تولید محتوا هستم و خیلی دوست دارم تولید محتوا را به دیگران آموزش دهم؛ نوشتن مقالاتی در رابطه با موضوعات مختلف، جستجوی پیشرفته در گوگل و پژوهش برای گردآوری داده‌هایی که بتوانم محتوایم را بر اساس آن‌ها بنویسم، از لذت‌بخش‌ترین کارهای دنیا برای من است».

تفکر مستقل داشته باشد

داشتن تفکر مستقل

قطعا کارفرمایانی وجود دارند که نمی‌خواهند کارکنان آن‌ها تفکر مستقل داشته باشند اما شما نباید برای این کارفرمایان کار کنید و هدف ما در سایت کاریابی جاب ویژن، رساندن شما به کارفرمایانی است که از پیشرفت حرفه‌ای پرسنل خود، خوشحال می‌شوند.

مدیران قوی، ترجیح می‌دهند افرادی را استخدام کنند که ایده‌های خودشان را داشته باشند. هر مصاحبه شغلی، فرصتی برای به اشتراک‌گذاری یک ایده است و نه جواب‌های روتین به سوالاتی که مصاحبه کننده از شما می‌پرسد.

مدیران نیازمند افراد باهوش هستند تا از ایده‌های خلاقانه آن‌ها استفاده کنند. چرا آن فرد باهوش، شما نباشید؟!

حل مسئله را دوست داشته باشد

شما قطعا مسائل بزرگی را در زندگی خود، حل کرده‌اید؛ همه ما مسائل بزرگی را حل کرده‌ایم. گفته می‌شود که وقتی یک کودک به مهد کودک وارد می‌شود، تا آن زمان ۵۰ هزار تجربه‌ی فیزیکی داشته است (استفاده از آب، خاک، غذا یا دیگر مواد).

یک داستان در رابطه با مسئله‌ای که حل کرده‌اید، تعریف کنید. شاید روش بهتری برای سازماندهی چیزی پیدا کرده‌اید یا یک فرآیند خاص را بهینه‌سازی کرده باشید. برای مثال، من داستان زیر را تعریف می‌کنم:

«برای انجام پایان نامه کارشناسی ارشدم باید با پیشرفته‌ترین امکانات آزمایشگاهی که در اختیارم بود، یک مولکول خاص را از یک عصاره باکتریایی، به صورت خالص جداسازی می‌کردم.

به مدت یک سال، بارها و بارها مطابق با پروتکل خالص‌سازی پیش رفتم و روش‌های دیگری را که توسط اساتید مختلف دانشکده پیشنهاد می‌شد، امتحان کردم ولی مولکول مورد نظر به صورت خالص جداسازی نمی‌شد.

نهایتا، یک روز از کنار یک کارگاه ساختمانی رد می‌شدم و تکه‌های سیم مفتول روی زمین نظرم را جلب کرد و تنها به کمک یک تکه سیم مفتول، کاری را که با تجهیزات بسیار پیشرفته و گران قیمت آزمایشگاه امکان‌پذیر نبود، انجام دادم و مولکول مورد نظر را به صورت ۱۰۰ درصد خالص، جداسازی کردم».

رزومه ساز

 جاه طلب باشد

جاه طلب بودن یعنی شما این هدف را در زندگی خود داشته باشید که همواره باهوش‌تر و قوی‌تر شوید. جاه طلب بودن یعنی شما می خواهید پیشرفت حرفه‌ای داشته باشید و روزی، به یک کارآفرین تبدیل شوید و تشکیلات خود را راه بیاندازید. کارفرمایان خوب، به دنبال جذب افراد جاه طلب هستند زیرا با پیشرفت این افراد، سازمان نیز پیشرفت می‌کند.

فعال باشد

فعال بودن

افراد فعال، منتظر این نیستند که به آن‌ها بگویید چه کاری را انجام دهند. این افراد، وقتی بدانند با انجام کاری می‌توانند مفید واقع شوند، بدون اینکه کارفرما از آن‌ها بخواهد، انجامش می‌دهند. قطعا همه مدیران دوست دارند افراد فعال را انتخاب کنند.

یک روش برای نشان دادن این ویژگی به کارفرما در جلسه مصاحبه، سوال پرسیدن در رابطه با موقعیت شغلی است، اما متأسفانه خیلی از کارجویان هیچ سوالی از مصاحبه‌‌کننده نمی‌پرسند.

سوالاتی بپرسید که نشان دهند در مورد موقعیت شغلی، فکر کرده‌اید و قطعا این سوالات برای مصاحبه‌کننده هم جذاب خواهد بود.

به دنبال یادگیری چیزهای جدید باشد

امروزه بحث توسعه سازمانی و آموزش و کمک به پیشرفت پرسنل کنونی سازمان به جای استخدام پرسنل جدید، موضوعی نسبتا تازه و بسیار مهم در حوزه منابع انسانی است.

سازمان‌ها ترجیح می‌دهند به جای سرمایه‌گذاری برای استخدام نیروهای جدید که با فرهنگ و سیاست‌های سازمان آشنا نیستند و آزمون خود را پس نداده‌اند، روی آموزش پرسنل کنونی و معتمد خود که کاملا با شرایط سازمان سازگار شده‌اند، کار کنند.

بنابراین، استخدام‌کنندگان ترجیح می‌دهند افرادی را جذب کنند که به یادگیری علاقه داشته باشند. شما باید علاقه خود را به یادگیری در جلسه مصاحبه نشان دهید.

بتواند به خوبی در قالب یک تیم کار کند

مهارت در کار تیمی

تقریبا تمامی کارفرمایان در انتخاب کارکنان خود، توجه خاصی به توانایی آن‌ها در کار کردن در قالب یک تیم دارند. برای پاسخگویی به سوال زیر، آماده باشید:

«فکر می‌کنی عملکردت در یک تیم چگونه است»؟

شما باید یک داستان با شاخ و برگ تعریف کنید که توانایی شما در کار کردن به صورت تیمی را به کارفرما ثابت کند.

مسئولیت‌پذیر باشد

مورد آخری که در این مقاله به آن اشاره می‌کنیم، مسئولیت‌پذیر بودن است. همه کارفرمایان دوست دارند کسانی را استخدام کنند که مسئولیت کارهای خودشان و شرایطی را که در آن قرار دارند، به عهده بگیرند. بهتر است در مصاحبه استخدامی، در رابطه با مسئولیت‌هایی که در زندگی داشته‌اید و متعهد بودن خود نسبت به آن مسئولیت‌ها صحبت کنید.

هر موقعیت شغلی می‌تواند با مسئولیت‌های زیادی همراه باشد. گاهی اوقات، در بعضی از مشاغل، جان مردم در دستان شما است و بی‌مسئولیتی می‌توان عواقب جبران‌ناپذیری داشته باشد.

هرگز از صحبت کردن در رابطه با مسئولیت‌های خود در زندگی و مسئولیت‌های بی‌ارتباط به محیط کار در جلسه مصاحبه خجالت نکشید. گاهی اوقات آن تجربیات هستند که شخصیت مسئولیت‌پذیر شما را به کارفرما نشان می‌دهند و نظر او را جلب می‌کنند.

کارفرمایان به چه ارزش‌هایی اهمیت می‌دهند؟

ارزش‌های مهم برای کارفرماها

به غیر از توانایی‌ها و ویژگی‌هایی که در بالا در رابطه با آن‌ها صحبت کردیم، بعضی از ارزش‌ها از اهمیت بالایی برای کارفرمایان برخوردارند. با اینکه کارفرماها نیز همانند هر شخص دیگری، ارزش‌های خود را در زندگی دارند، اما برای انتخاب کارکنان خود، معمولا به سه ارزش زیر اهمیت بیشتری می‌دهند:

  • صداقت: کارفرما دوست دارد کارکنانش با او روراست باشند و حتی بدون نظارت، با صداقت و درستکاری، وظایف محوله را انجام دهند. این موضوع، شاید حتی از مهارت‌های تخصصی شما نیز برای کارفرما با ارزش‌تر باشد.
  • احترام: کارفرمایان قوی، اهمیت زیادی به فرهنگ سازمانی می‌دهند و سعی می‌کنند محیطی سرشار از احترام و دوستی در سازمان خود ایجاد کنند. به همین دلیل، رفتار محترمانه و اهمیت دادن به احساسات دیگران، از مهم‌ترین ارزش‌ها نزد کارفرمایان است.
  • اخلاق کاری: اخلاق و وجدان کاری، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که هر کارفرما دوست دارد در کارجوی مورد نظرش ببیند. کارفرمایان ترجیح می‌دهند کسانی را استخدام کنند که واقعا سعی می‌کنند به ازای حقوقی که دریافت می‌کنند، از تمام توان خود برای کار کردن و کمک به پیشرفت سازمان، بهره بگیرند؛ کارکنانی که به سازمان وفادار باشند و موفقیت سازمان را موفقیت خودشان بدانند.

مطلب مرتبط: راهنمای جامع مصاحبه شغلی

جمع‌بندی

با اینکه در اکثر آگهی‌های استخدامی، تأکید زیادی روی مهارت‌های سخت می‌شود، اما وقتی وارد جلسه مصاحبه می‌شوید، مهارت‌های نرم (soft skills) و ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری شما اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند و در واقع، هدف اصلی از مصاحبه استخدامی نیز، بررسی همین موارد است.

در این مقاله گفته شد که کارفرمایان دوست دارند ۱۰ ویژگی مهم، شامل هدفمندی شغلی، توان موفقیت، دانستن نقاط قوت خود، تفکر مستقل، توانایی حل مسئله، جاه طلب بودن، فعال بودن، علاقه‌مند بودن به یادگیری، توانایی در کار تیمی و مسئولیت‌پذیری را در کارجویان ببینند. شما باید در جلسه مصاحبه، به نحوی به سوالات پاسخ دهید که ویژگی‌های خوب خود را به نمایش بگذارید و حتی از تجربیاتی که در زندگی شخصی و غیر شغلی داشته‌اید، صحبت کنید.

اخلاق کاری، صداقت و احترام نیز در کنار تمامی ویژگی‌های فوق، شانس استخدام شما را بالا می‌برند.

منبع: Forbes

دسته بندی :
مصاحبه شغلی
بدون دیدگاه