بررسی میانگین حقوق و درآمد رشته گرافیک و طراحان گرافیست در ایران و دنیا

نوشته شده توسط زهرا مظاهری
زمان مطالعه: 7دقیقه
بررسی میانگین حقوق و درآمد رشته گرافیک و طراحان گرافیست در ایران و دنیا

یکی از دغدغه‌های هر طراح گرافیستی این است که از منصفانه بودن مبلغ حقوقش مطمئن باشد. آیا فکر می‌کنید به عنوان گرافیست و با توجه به سطح مهارت‌ها و سابقه کاری‌تان، مبلغ حقوق مناسبی دریافت می‌کنید؟ به نظرتان میانگین درآمد رشته گرافیک در ایران چقدر است؟ طراحان و همکاران شما در کشورهای دیگر دنیا چقدر درآمد دارند؟

در این مقاله از سری مقالات سایت استخدام جاب ویژن قصد داریم نگاهی داشته باشیم بر سطح حقوق و درآمد رشته گرافیک و میانگین حقوق این متخصصین را در شهرهای مختلف ایران و همین‌طور برخی کشورهای بزرگ دنیا بررسی کنیم. پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

آگهی استخدام

گزارش سراسری حقوق و دستمزد جاب ویژن

این نظرسنجی در اسفند 99 برگزار شد و بیش از 41000 نفر از 60 گروه شغلی در آن شرکت کردند. تعداد بالای مشارکت افراد در این نظرسنجی باعث اعتبار بالای آن شده و به منبع و مرجعی معتبر و موثق برای تعیین حقوق در سال 1400 شده است. هم اکنون بسیاری از کارفرمایان، مدیران منابع انسانی و همچنین کارجویان و شاغلین از نتایج این گزارش به عنوان مبنای مذاکرات حقوقی برای سال جدید استفاده می‌کنند.

نتایج میانگین حقوق در سه گروه دسته‌بندی شده است.

  • دسته اول شهر تهران
  • دسته دوم شهرهای بزرگ شامل کرج، مشهد، اصفهان، شیراز، اهواز و تبریز
  • دسته سوم شهرهای کوچک شامل تمام شهرهای دیگر به جز دو دسته بالا

همانطور که گفتیم گزارش حقوق و دستمزد جاب ویژن، میانگین درآمد در 60 گروه شغلی و در سه سطح کارشناس، کارشناس ارشد و مدیر را ارائه می‌کند. گروه شغلی رشته گرافیک و هنر یکی از این 60 گروه است که در این مقاله در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

برای اطلاع از میانگین درآمد در سایر گروه‌های شغلی به گزارش حقوق و دستمزد جاب ویژن مراجعه بفرمایید.

میانگین حقوق و درآمد رشته گرافیک و هنر

دیجیتالی شدن کسب و کارها باعث رونق بازار کار طراحان گرافیک هم شده است و امروزه اکثر شرکتها و سازمان‌ها برای امور مختلف مثل تبلیغات، ارائه محصول جدید و بازاریابی و فروش به تخصص و هنر طراحان نیاز دارند.

در گزارش سراسری حقوق و دستمزد جاب ویژن، مشاغل گرافیست، مدیر هنری، تصویرساز، انیماتور و موشن گرافیست در یک دسته‌بندی کلی و تحت عنوان طراحی و گرافیک و هنر قرار گرفتند.

براساس نظرسنجی که از افراد شاغل در این حوزه انجام شده نتایج زیر به دست آمد:

درآمد رشته گرافیک در تهران

میانگین حقوق و درآمد رشته گرافیک در تهران

سطح کارشناس: میانگین درآمد رشته گرافیک و طراح در سطح کارشناس در تهران برابر با 3.5 میلیون تومان در سال 99 بوده است. کارشناسان گرافیک انتظار داشتند در سال 1400 مبلغ دستمزد و حقوقشان 29% افزایش پیدا کند و به 4.5 میلیون تومان در ماه برسد.

سطح کارشناس ارشد: طراحانی که چندین سال تجربه و سابقه کاری دارند و در سطح کارشناس ارشد مشغول به کار هستند در سال 99 به طور میانگین 5 میلیون تومان درآمد داشته‌اند. این افراد برای سال 1400 درخواست 35% افزایش حقوق را دارند تا به این ترتیب مبلغ دریافتی‌شان به میانگین 6.8 میلیون تومان در ماه برسد.

سطح مدیر: طراحان و گرافیستهایی که به مشاغل مدیریتی و سرپرستی مثل مدیرهنری، مدیر خلاقیت و سرپرست تیم گرافیک رسیده‌‌‌اند در سال 99 به طور میانگین 6 میلیون تومان درآمد داشته‌اند. این مدیران با درخواست 33% افزایش حقوق، انتظار دریافت میانگین 8 میلیون تومان در ماه را داشته‌‌اند.

میانگین درآمد رشته گرافیک در شهرهای بزرگ

سطح کارشناس: گرافیست‌‌ها و طراحانی که در شهرهای بزرگ در سطح کارشناس مشغول به کار هستند در سال 99 به طور میانگین 3.5 میلیون تومان درآمد ماهیانه داشته‌‌اند. میزان افزایش حقوق درخواستی این افراد برای سال 1400 برابر با 31% بود تا به مبلغ 4.6 میلیون تومان افزایش پیدا کند.
نکته قابل توجه این است که براساس نتایج این گزارش، میانگین درآمد رشته گرافیک در تهران با میانگین درآمد در شهرهای بزرگ یکسان است و از این نظر، تفاوتی وجود ندارد.

کارشناس ارشد و مدیر: حقوق طراح گرافیک در سطح کارشناس ارشد و مدیر در شهرهای بزرگ به طور میانگین 4 میلیون تومان بوده است. این افراد برای سال 1400 تقاضای 50% افزایش حقوق و افزایش درآمدشان به 6 میلیون تومان را داشته‌اند. (با توجه به تعداد کم داده‌ها، دو سطح کارشناس ارشد و مدیر با همدیگر ادغام شدند)

میانگین درآمد رشته گرافیک و هنر در شهرهای کوچک

با توجه به کافی نبودن داده‌ها در سطوح ارشدیت مختلف، داده‌های مربوط به شهرهای کوچک به صورت تجمیعی و در قالب یک نتیجه ارائه شده است.
براساس این نتایج، طراحان گرافیک و هنر در شهرهای کوچک به طور میانگین 2.4 میلیون تومان درآمد داشته‌‌اند که با توقع افزایش 33% برای سال 1400 انتظار دارند میانگین درآمدشان به 3.2 میلیون تومان در ماه افزایش پیدا کند.

میانگین درآمد رشته گرافیک و هنر در کشورهای مختلف دنیا

آمریکا: در ایالات متحده آمریکا، یک طراح گرافیست به طور میانگین سالانه 62.842 دلار درآمد دارد. به این ترتیب، یک گرافیست تازه‌کار و جونیور (با تجربه کاری 1-3 سال) به طور متوسط سالانه 45.262 دلار می‌تواند درآمدزایی داشته باشد. از طرف دیگر، گرافیست سینیور و باتجربه (با تجربه کاری بیشتر از 8 سال) به طور میانگین 77.356 دلار در یک سال درآمد خواهد داشت.

کانادا: میانگین درآمد رشته گرافیک در کانادا نیز با توجه به نظرسنجی‌ها و آمار به دست آمده، حدود 69.517 دلار کانادا برآورد شده است. گرافیست جونیور با سابقه کاری کمتر از 3 سال در این کشور می‌تواند سالیانه 50.070 دلار درآمد داشته باشد. از سوی دیگر، حقوق سالانه طراح سینیور با تجربه 8 سال و بیشتر، حدود 85.573 دلار خواهد بود.

انگلیس: میانگین درآمد رشته گرافیک و هنر در انگلیس به طور متوسط 35.898 پوند در سال تخمین زده شده است. یک فارغ التحصیل رشته گرافیک جونیور که کمتر از 3 سال سابقه کاری دارد به طور میانگین سالیانه 25.856 پوند درآمد دارد. میانگین درآمد گرافیست سینیور با سابقه کاری 8 سال و بالاتر هم 44.189 پوند در سال در نظر گرفته شده است.

درآمد گرافیست در کشورهای دنیا

فرانسه: طراحان گرافیک در کشور فرانسه به طور متوسط 42.595 یورو در سال درآمد دارند. طراح کم‌تجربه و جونیور در یک سال می‌تواند 30.661 یورو درآمد کسب کند و طراح سینیور با سابقه کاری 8 سال و بیشتر هم به طور متوسط 52.402 یورو درآمدزایی خواهد داشت.

ایتالیا: در کشور اروپایی دیگر، یعنی ایتالیا، میانگین درآمد رشته گرافیک کمی پایینتر از فرانسه و حدود 38.325 یورو در سال است. طراح گرافیک کم‌تجربه (سابقه کاری 1-3 سال) در این کشور به طور میانگین سالیانه 27.580 یورو درآمد دارد؛ همچنین گرافیست سینیور و با تجربه بیش از 8 سال نیز میتواند درآمدی در حدود 47.135 یورو داشته باشد.

*لازم به ذکر است اطلاعات آماری این بخش از سایت salaryexpert.com استخراج شده‌اند.

طراح گرافیست کیست و چه کارهایی انجام می‌دهد؟

طراحان گرافیک از رنگ، تصویر، فونت و طرح برای برقراری ارتباط بصری و رساندن یک پیام و مفهوم خاص استفاده می‌کنند. این طراحان علاوه بر این، موارد دیگر مثل طراحی لوگو و آرم تجاری، بسته‌بندی محصول، محصولات چاپی و طراحی وبسایت را نیز انجام می‌دهند.

طراحان گرافیک با توجه به تخصص و سطح مهارت‌هایشان به طور کل در صنایع مختلفی می‌توانند مشغول به کار شوند. به طور مثال، یک گرافیست ممکن است در یک آژانس طراحی و تبلیغاتی در کنار سایر طراحان استخدام شود و پروژه‌های مختلف را برای مشتریان انجام دهد. روزنامه‌‌ها و نشریات، آژانس‌های تبلیغاتی، شرکت‌های IT و سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف هم برای انجام امور مختلف به تخصص فارغ التحصیلان رشته گرافیک و هنر نیاز خواهند داشت. علاوه بر این، بسیاری از طراحان گرافیک به صورت فریلنسر و خوداشتغالی کار می‌کنند و در ازای انجام پروژه‌های مختلف، دستمزد دریافت می‌کنند.

رزومه ساز

بخش عمده کار طراحان گرافیک پشت کامپیوتر می‌گذرد و این افراد با استفاده از نرم افزارهای مختلف طراحی، پروژه‌های و طرح‌های مختلف را اجرا می‌کنند.

نرم افزارهای ادوبی فتوشاپ، ایلوستریتور، ای‌دیزاین و کورل از جمله نرم افزارهای کاربردی و مهم در حوزه طراحی به شمار میروند. اما یک طراح برای موفقیت در کارش علاوه بر مهارت‌های فنی به برخی ویژگیهای فردی مثل ذوق و خلاقیت، دید هنری، مهارتهای ارتباطی قوی، توانایی ارائه و برقراری ارتباط با مشتریان نیاز دارد.

مطالب مرتبط: آگهی های استخدام جدید 

چه عواملی بر میزان حقوق و درآمد رشته گرافیک و هنر تاثیرگذارند؟

گرافیک رشته‌ای عملی است و مهارت‌های عملی و تسلط بر نرم افزارهای طراحی و گرافیک اهمیت بسیار بالایی در این حوزه دارد. با این حال، اکثر کارفرماها و سازمان‌ها برای استخدام گرافیست، حداقل مدرک کارشناسی در رشته‌های گرافیک و هنر و مانند آن را شرط اصلی جذب در نظر می‌گیرند. در ادامه به عواملی که بر بالا بردن میزان حقوق و درآمد رشته گرافیک تاثیر زیادی دارند می‌پردازیم:

میزان تجربه و سابقه کاری

اوایل که به عنوان طراح استخدام می‌شوید معمولا حقوق چندان بالایی ندارید. اما هرچه تجربه و سابقه کاری شما بیشتر شود به تبع آن، میانگین درآمدتان نیز بیشتر خواهد شد. گرافیست تازه‌کار معمولا شرح وظایف کمی هم دارد و اغلب در کنار سایر گرافیست‌های باتجربه مشغول به کار می‌شود؛ اما با کسب تجربه و مهارت‌ می‌توانید به سطوح ارشد و مدیریت ارتقاء پیدا کنید و حقوق بیشتری هم داشته باشید.

عوامل تاثیرگذار بر حقوق گرافیست

تسلط بر نرم افزارهای مختلف طراحی

این روزها بخش عمده کار طراحان به کمک نرم افزارهای مختلف طراحی انجام می‌شود. به همین دلیل هرچه با تعداد بیشتری نرم افزار آشنا باشید و بر آن‌ها تسلط داشته باشید می‌توانید موقعیت شغلی بهتری به عنوان طراح پیدا کنید و حقوق بالاتری نیز داشته باشید.
نرم افزارهای فتوشاپ، ایلوستریتور، ایندیزاین و کورل از جمله اصلی‌ترین نرم افزارهای حوزه طراحی هستند.

مهارت‌های نرم و ویژگی‌های فردی

برای اینکه در موقعیت شغلی طراح گرافیست موفقیت بیشتری داشته باشید به برخی مهارت‌های فردی و به اصطلاح نرم هم نیاز پیدا خواهید کرد. چه به صورت فریلنس کار کنید یا به صورت فول تایم، به عنوان طراح نیاز دارید ارتباط خوبی با مشتریان و کارفرمایان برقرار کنید. بنابراین داشتن مهارت‌های ارتباطی کلامی و نوشتاری خوب از جمله نقاط قوت یک طراح موفق هستند.
مهارت‌های دیگر مثل کار گروهی، درک خواسته‌ها و نیاز مشتری، توانایی ارائه قوی، انتقادپذیری، مدیریت زمان و خوش قول بودن، ذوق و خلاقیت و پاسخگویی از جمله ویژگی‌هایی هستند که باعث پیشرفت شغلی و افزایش درآمد شما خواهند شد.

شبکه ارتباطات قوی

بسیاری از فارغ التحصیلان رشته گرافیک به صورت فریلنس و پروژه‌ای کار می‌کنند. حتی آن دسته از گرافیست‌هایی که فول تایم کار می‌کنند نیز در ساعات غیرکاری، اغلب پروژه‌های فریلنسینگ را انجام می‌دهند. هرچقدر شبکه ارتباطات قوی و مهارت‌های ارتباطی بهتری داشته باشید مشتریان بیشتری خواهید داشت و به عنوان یک طراح گرافیک حرفه‌ای شناخته خواهید شد. در نتیجه، درآمد و حقوق بهتر و بالاتری نیز می‌توانید داشته باشید.

رزومه کاری حرفه‌ای و جذاب

هرچقدر هم باتجربه و بامهارت باشید بدون داشتن یک رزومه کاری استاندارد و جذاب، شانس کمی برای تصدی یک موقعیت شغلی خوب خواهید داشت. بنابراین، در اولین فرصت نسبت به تکمیل و ساخت رزومه کاری خود اقدام کنید.
رزومه ساز رایگان جاب ویژن به شما این امکان را می‌دهد که در کوتاه‌ترین زمان ممکن، رزومه‌ای حرفه‌ای در قالبی جذاب و زیبا برای خود بسازید و با خیال راحت، آن را برای کارفرمایان مختلف ارسال کنید. از آنجا که ارائه نمونه کار، تاثیر بسیار زیادی در استخدام طراحان گرافیست دارد، رزومه ساز امکان اضافه کردن لینک نمونه کار را نیز در اختیار شما قرار داده است.

برای ساخت رزومه و کسب اطلاعات بیشتر به صفحه رزومه ساز جاب ویژن مراجعه کنید.

جمع بندی

شغل طراح گرافیست از آن دست مشاغل جذاب و پرکاربرد است که علاوه بر مهارت‌های تخصصی، ذوق و خلاقیت و دید هنری فرد نیز تاثیر زیادی در موفقیت و کسب درآمد آن دارند. در حال حاضر، با توجه به دیجیتالی شدن کسب و کارها، تقاضای زیادی برای استخدام گرافیست وجود دارد. هرچقدر میزان تسلط بیشتری بر نرم افزارهای طراحی داشته باشید و مهارت‌های فنی و فردی لازم برای این شغل را داشته باشید موفقیت بیشتری خواهید داشت و به دنبال آن، حقوق و درآمد بالاتری نیز کسب خواهید کرد.

در این مقاله، در مورد میانگین درآمد رشته گرافیک و هنر در شهرهای مختلف ایران و همینطور چند کشور بزرگ دنیا صحبت کردیم تا دید بهترین از سطح حقوق و دستمزد این موقعیت شغلی هنری پیدا کنید. با مراجعه به آگهی‌های استخدام جدید گرافیست در جاب ویژن می‌توانید این فرصت‌های شغلی را پیدا کنید و در صورت تمایل، برای آن‌ها رزومه ارسال کنید. آگاهی از میانگین درآمد رشته گرافیک به شما کمک خواهد با حقوق منصفانه‌تری، قرارداد ببندید و مطمئن باشید که حقوق دریافتیتان با سطح مهارت‌ و تجربیات کاریتان سازگاری و تناسب خوبی دارد.

بدون دیدگاه