چگونه روز اول کاری موفقی داشته باشیم؟

نوشته شده توسط جاب ویژن
زمان مطالعه: 3دقیقه
چگونه روز اول کاری موفقی داشته باشیم؟

اولین روز کاری‌تان می‌تواند از خاطره‌انگیزترین و حتی پراسترس‌ترین روزهای زندگی حرفه‌ای‌تان باشد. شما حتماً می‌خواهید تأثیر قابل‌توجهی در روز اول کاری خود بر جا بگذارید. یا حداقل، مرتکب اشتباهات بسیار نشوید. قطعا هفته اول کاری مملو از آموزش خواهد بود، و شما با رگباری از اطلاعات مواجه می‌شوید. یادگیری سریع کلید تحت تاثیر قرار دادن اطرافیان در شغل جدید است، بنابراین سبک یادگیری خود را بیاموزید. به طور کلی برای اینکه اولین روز کاری موفقی داشته باشید می‌توانید از راه‌حل‌های زیر استفاده کنید.

در اولین روز کاری یک ارائه‌ی آسانسوری آماده کنید.

یک ارائه‌ی ۳۰ ثانیه‌ای آماده کنید درباره‌ی این‌که چه کسی هستید و قبلا کجا کار می‌کردید، زیرا بسیاری از همکاران جدیدتان احتمالا محل کار سابق‌تان را از شما خواهند پرسید. همچنین برای توضیح آن‌چه قرار است در پست جدید انجام دهید، آماده باشید، زیرا احتمالا آن‌چه شما در این پست جدید انجام خواهید داد برای بعضی از همکاران چندان مشخص نیست یا شاید برخی بخواهند فقط با این سوال درِ صحبت را با شما باز کنند.

کمی زودتر در محل کار حاضر شوید.

این حرف ممکن است بسیار ابتدایی به نظر برسد، اما در مورد قطار یا اتوبوسی که می‌بایست سوار شوید یا جای پارک ماشین تحقیق کنید. مسلماً دلتان نمی‌خواهد به دلیل تأخیر ناشی از ترافیک سنگین، نیاز به ارائه توضیح داشته باشید. با برنامه‌ریزی این موضوع نگرانی کمتری خواهید داشت.

اعتمادبه‌نفس داشته باشید.

محل کار، مخصوصاً اگر اولین تجربه کاری شما باشد، محلی اضطراب‌آور است. بنابراین، به یاد داشته باشید که همه در روز اول و در مواجه با افراد و وظایف جدید احساسی نظیر شما دارند. انتظار نمی‌رود شما به همه‌چیز مسلط باشید. بنابراین، دوستانه رفتار کنید و به‌محض ورود، شروع به یادگیری نماید.

 بیش از حد به خودتان سخت نگیرید.

اصرار بیش از حد برای تاثیر گذاشتن روی دیگران شما را از دور خارج خواهد کرد، بنابراین یادتان باشد شما از قبل استخدام شده‌اید، قرار نیست همکاران جدیدتان را به شگفتی وادارید. هر کسی که تازه به استخدام جایی درآمده است آرزو دارد از سوی دیگران به عنوان یک شخص برجسته و دوست‌داشتنی دیده شود، کسی که به سرعت با شرکت سازگار شده‌است. اما چنین خواسته‌ای فقط می‌تواند باعث اتلاف انرژی شود؛ شما در حد طبیعی تاثیر خواهید داشت- و زمانی که سررشته‌ی کار دست‌تان بیاید، تاثیر بیش‌تری نیز خواهید گذاشت.

گوش بدهید و دقت کنید.

استرانگ می‌گوید: “بهترین کاری که هرکسی می‌تواند در روزهای اول کاری‌اش انجام دهد، “گوش دادن، گوش دادن و گوش دادن است. زمان ارائه‌ی نظرات محکم هنوز فرا نرسیده‌است. دوستانه رفتار کنید، با آدم‌ها ملاقات کنید، لبخند بزنید و گوش بدهید.”

این یک فرصت عالی برای شنیدن اهدافی است که رییس‌تان و دیگران برای شرکت، گروه یا پروژه‌های برتر دارند. شما فرصتی برای به‌دست آوردن تصویر کلی و همین طور اولویت‌ها خواهید داشت.پس، “برای یادداشت‌برداری آماده باشید.”

به یاد داشته باشید در مصاحبه چه چیزهایی گفته‌اید.

آنها دلیلی برای استخدام شما داشته‌اند، بنابراین نشان دهید می‌توانید به وعده‌های خود عمل کنید. (شما می‌بایست همواره پیگیر تعهدات و دستاوردهای خود باشید یا بدانید در زمان بررسی عملکرد تا چه میزان موفق بوده‌اید.)

انعطاف‌پذیر باشید.

محل کار جدید شبیه به کار قبلی شما نخواهد بود. برای چیزهای غیرمنتظره آماده باشید.

در اولین روز کاری پیشنهاد ناهار را رد نکنید.

هاکت می‌گوید، “اگر رییس یا همکاران جدیدتان به شما پیشنهاد صرف ناهار دادند، قبول کنید. مهم است نشان بدهید که برای نشست و برخاست با تیم جدید آماده هستید، بنابراین ناهاری را که از خانه آورده‌اید، برای روز دیگری نگه دارید.”

 از آن‌چه رییس‌تان واقعا از شما می‌خواهد سردربیاورید.

روز اول، کارفرمای شما تعریفی از مسئولیت‌های‌تان به صورت مکتوب یا شفاهی، خواهد داشت. این کاری است که باید برای موفقیت در شغل‌تان انجام بدهید. پارنل می‌گوید، “با این وجود، همیشه شکافی بین کاری که باید انجام بدهید و آن‌چه واقعا رخ می‌دهد وجود دارد. این مهم است زیرا در حالی که نباید نسبت به هیچ یک از وظایف مشخص خود غفلت کنید، احتمالا کارهایی بیش از آن چه به صورت شفاهی گفته شده‌است، از شما انتظار می‌رود. معمولا بهترین کار این است که این وظایف را هر چه زودتر بشناسید.

از روز خود لذت ببرید.

درصورتی‌که شما برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشید و نشان دهید برای یادگیری مشتاق هستید، روز اول کاری شما می‌تواند بسیار لذت‌بخش باشد. هیچ‌کس از شما انتظار ندارد درست در روز اول از همه‌چیز باخبر باشید، بنابراین، برای تحت تأثیر گذاشتن همه، مضطرب نشوید و فراموش نکنید که از روزتان لذت ببرید.

در پایان به یاد داشته‌ باشید که شغل جدید یک تجربه تازه است و رفع استرس اولین روزهای کاری، همچون هر تغییر دیگری، نیازمند صبر است. صبور باشید و به نقش «زمان» در کاهش این استرس باور داشته باشید.

 

 

دسته بندی :
زندگی شغلی بهتر
بدون دیدگاه