در مصاحبه استخدامی چه سوالاتی از کارفرما بپرسیم؟

نوشته شده توسط زهرا مظاهری
زمان مطالعه: 5دقیقه
در مصاحبه استخدامی چه سوالاتی از کارفرما بپرسیم؟

هنگامی که در یک مصاحبه شغل حاضر می‌شوید، سوالاتی که شما از فرد مصاحبه‌گر می‌پرسید می‌تواند به اندازه پاسخ‌هایی که به سوالات او مي‌دهید اهمیت داشته باشد. ممکن است تعجب کنید و با خود بگویید که مگر در یک مصاحبه شغلی من هم باید سوال بپرسم؟ باید بگویيم بله، مصاحبه شغلی جلسه بازجویی نیست که فقط به سوالات پاسخ دهید. بلکه يك گفتگوی دو نفره است که شما به‌عنوان کارجو نیز باید سوالات خود را از کارفرما بپرسید. اما در مصاحبه استخدامی چه بپرسیم؟

مطلب مرتبط: راهنمای موفقیت در مصاحبه شغلی

واقعیت این است که سوالاتی که شما در این فرآیند از کارفرما می‌پرسید؛ اهمیت بسیار زیادی در شناخت روحیات و تصمیم برای استخدام شدن شما در آن شرکت دارد. به همین خاطر در ادامه این مقاله جاب ویژن سعی داریم تا پنج سوال مهم و اساسی که بهتر است در یک مصاحبه شغلی بپرسيد را بگوییم.

1- آيا اين شغل ويژگی‌ها و مهارت‌های ويژه‌ای نياز دارد؟

برخی از موقعیت‌های شغلی نیازمند برخی از ویژگی‌ها و مهارت‌هایی است که بديهی به نظر می‌آید؛ اما ممکن است برخی از موقعیت‌های شغلی نیازمند مهارت‌های خاصی باشد که فرد باید آنان را فرا گیرد. بنابراین اگر می‌خواهید بدانید که در مصاحبه استخدامی چه بپرسیم بهتر است درباره ویژگی‌ها و مهارت‌های شغلی در هر مصاحبه سوال بپرسید.

سوال در مورد شغل

به عنوان مثال یک تراشکار باید به فنون و ابزارهای تراشکاری تسلط لازم و کافی را داشته باشد؛ اما یک منشی علاوه بر کارهای دفتری باید روابط عمومی بالایی در برخورد با مشتریان و مراجعین را دارا باشد.

بنابراین روابط عمومی در دسته ویژگی‌های خاصی قرار می‌گیرد که برای این موقعیت شغلی ضروری است و یک فرد درونگرا به درد آن نمی‌خورد. بنابرين در صورتی که درباره ویژگی‌های شخصیتی آن موقعیت شغلی سوال کنید؛ می‌توانید آن را با ویژگی‌های شخصیتی خود مقایسه کنید و بسنجید که آیا مناسب این موقعیت شغلی هستید یا نه. یک بازارياب باید اعتماد به نفس بالا و توانایی کافی در اصول مذاکره با مشتریان داشته باشد تا آنان را متقاعد به خرید محصولات کند؛ بنابراین یک فرد کم حرف یا شخصی که اعتماد به نفس ضعیفی دارد مناسب این شغل نیست.

2- حقوق و دستمزد من چه قدر است؟

معمولاً در فرم‌های استخدامی که قبل از مصاحبه شغلی پر می‌کنید؛ میزان حقوق ذکر شده است. اما در صورتی که اطلاعاتی درباره این موضوع نداشتید؛ حتماً سوال کنید زیرا فاکتور مهمی برای انتخاب یا عدم انتخاب یک شغل محسوب می‌شود.

اگر دقیقتر می خواهید بدانید که در مصاحبه استخدامی چه بپرسیم بهتر است درباره مزایا، مرخصی‌ها، اضافه کاری، پورسانت، ترفیع رتبه یا حقوق و تاخیر در پرداخت‌های شرکت نیز سوال کنید. توجه داشته باشید که این سوالات را به گونه‌ای مطرح کنید که مصاحبه شبیه ‌به جلسه بازجویی نشود.

استخدام

3- مهم‌ترین چالش‌های این موقعیت شغلی چیست؟

فراموش نکنید که هر موقعیت شغلی و کسب و کاری با چالش‌های جدی مواجه است. همواره ممکن است رقبایی سرسخت و بهتر وارد بازار کار شوند یا تغییرات فناوری و تکنولوژی بر روند خدمات تاثیرگذار باشد یا نوسانات اقتصادی باعث ایجاد اختلال در روند کار شود. بنابراین هیچ‌گاه در یک موقعیت شغلی امنیت دائمی وجود ندارد. بنابراین شما نیز اگر می‌خواهید روند رشد مثبتی را در محل کار خود تجربه کنید؛ باید با چالش‌های مختلف آن آشنا شده و برای مواجهه با آنها آمادگی لازم را کسب کنید.

پس در جواب این سوال که در مصاحبه استخدامی چه بپرسیم باید پرسش‌هایی در مورد نحوه كنار آمدن شرکت با چالش‌های شرکت و چگونگی برخورد با آنها مطرح کنید. این سوالات شما را به شکل فردی هدفمند جلوه می‌دهد که آینده محل کار خود را همانند آینده خود پر اهمیت میداند و این شانس شما را برای گرفتن آن فرصت شغلی افزایش می‌دهد.

4- عملکرد من در این موقعیت شغلی چگونه ارزیابی می‌شود؟

این پرسش و پاسخ آن به شما کمک می‌کند تا بدانید که در محیط کار چگونه باید باشید. به عنوان مثال در صورتی که عملکرد شما بر اساس میزان تعاملات شما با همکاران‌تان و یا رفتار جهادی و داوطلبانه سنجیده می‌شود؛ باید تلاش کنید که در این راستا قدم بردارید. اما اگر در پایان هر دوره عملکردتان بر اساس ساعات کاری با ساير همکاران‌تان مقایسه می‌شود؛ باید تلاش کنید که این مولفه را افزایش دهید و ساعات بیشتری را کار کنید.

مطالب مرتبط: ساخت رزومه با رزومه ساز رایگان جاب ویژن

5- کارمندان در وقت های آزاد خود به چه کارهایی می‌پردازند؟

فرهنگ یک شرکت یا سازمان همواره از موضوعات مورد مجادله است و هميشه برای يك متقاضی كار، استانداردهایی وجود دارد. اکثر كارفرمايان بر این باورند یک کارمند خوب و راضی کسی است که کاری را که انجام می‌دهد دوست داشته باشد و در کنار آن از مصاحبت با افرادی که همکاران وی محسوب می‌شوند راضی بوده و لذت ببرد.

اوقات فراغت کارمندان

یک فرد جویای کار مناسب با این سئوال به صورت غيرمستقيم بيان مي‌كند که می‌تواند با فرهنگ شغلی محل کار ارتباط برقرار کرده و بخشی از آن شود. اگر شما با آن فرهنگ نتوانید کنار بیاید هرگز از شغل خود راضی نبوده و بازدهی مناسبی نخواهید داشت.

چه زمانی این سوالات را مطرح کنیم؟

تا اینجا در مورد اینکه در مصاحبه استخدامی چه بپرسیم صحبت کردیم. اما همانگونه که پرسیدن هر سوال باید متناسب با موقعیت باشد؛ باید توجه کنید که زمان پرسیدن این سوالات نیز اهمیت دارد. معمولاً در پایان مصاحبه رسم است که مصاحبه‌گر از شما درخواست می‌کند تا اگر حرفی يا سخنی دارید مطرح کنید. این موقعیت بهترین فرصت است که شما سوالات خود را مطرح کنید. اما در حین مصاحبه در صورتی که موضوع بحث متناسب با سوالات شما بود و موقعیت این اجازه را به شما می‌داد نيز می‌توانید سوالات خود را مطرح کنید. اما توجه داشته باشید که از آن سوی بام نیفتید و به صورت مداوم از کارفرما سوال نکنید تا جریان مصاحبه به خوبی پیش رود.

مطلب مرتبط: 21 نکته مهم در مورد جلسه مصاحبه استخدامی

چه سوالاتی را نبايد در مصاحبه مطرح كنيم؟

از قدیم گفته‌اند که هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد. هر حرفی را همه جا نمی‌توان زد و شما باید مطابق با وضعیت و حال افراد مکان سخن بگویید. همانطور که برخی از سوالات را حتماً باید در جلسه مصاحبه مطرح کنید؛ سوالاتی وجود دارد که پرسیدن آن‌ها در جلسه مصاحبه چندان جالب نخواهد بود. این سوالات را می‌توان در سه دسته زیر طبقه‌بندی کرد:

زمینه فعالیت کاری شرکت: شما با اندک تحقیق قبل از مصاحبه می‌توانید به این اطلاعات دست یابید. در صورتی که چنین سوالی یا سوالات مشابه آن را در جلسه مصاحبه مطرح کنید؛ نشان می‌دهد که شما علاقه چندانی به آن موقعیت شغلی نداشته و یا حتی به خود زحمت نداده‌اید که درباره زمینه فعالیت کاری شرکت تحقیق کنید.

سوالات ممنوعه در جلسه مصاحبه

مرخصی: در صورتی که درباره تعداد مرخصی‌‌ها در طول ماه یا سوال بپرسید؛ ممکن است در ذهن کارفرما درباره نظم کاری شما تاثیر منفی ایجاد کند. توجه داشته باشید که اگر کارفرما بحث را به آن سمت کشاند؛ مثلاً اگر درباره روزهایی که نیاز به مرخصی دارید سوال کرد شما می‌توانید صادقانه نظر خود را در این باره بیان کنید.

پرسش درباره مسائل شخصی کارفرما یا دیگران: به عنوان مثال اگر در باره حقوق کارمندان یا حقوق فرمای خود بپرسید شما را یک شخص غیر حرفه‌ای نشان داده و تاثیر منفی بر ذهن مصاحبه‌کننده خواهد گذاشت.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

پرسیدن سوال از کارفرما در رابطه با شرایط مختلف کار می‌تواند کمک زیادی به استخدام شدن شما در آن شرکت بکند. بهتر است قبل از حاضر شدن در جلسه مصاحبه، فهرستی از مهم‌ترین سولاتی که قرار است در مصاحبه استخدامی بپرسیم  را آماده کنید و براساس شرایط و روند جلسه مصاحبه، سوالات خود را به مرور با کارفرما مطرح کنید. پرسیدن این سوالات نشان‌دهنده میزان اشتیاق و آمادگی شما برای آن موقعیت شغلی است و به کارفرما نشان می‌دهد که تا چه اندازه به پیشرفت و رشد شرکت اهمیت می‌دهید. این کار شانس شما را برای قبولی در جلسه مصاحبه افزایش می‌دهد.

یک کاندیدای باهوش و ایده‌آل موقعیت شغلی، سوالی را مطرح می‌کند که واقعا در برابر آن جوابی مناسب و درخور می‌خواهد. زیرا تلاش دارد که در رشد شرکتی که قرار است در آن مشغول به کار شود، فعالانه حضور داشته باشد. این کار ميزان شایستگی شما را برای استخدام در آن موقعیت شغلی به کارفرما نیز نشان می‌دهد. امیدواریم مطالعه این مقاله برایتان مفید بوده و دید بهتری از اینکه در مصاحبه استخدامی چه بپرسیم پیدا کرده باشید.

دسته بندی :
مصاحبه شغلی
بدون دیدگاه