رد شدن در مصاحبه استخدامی پایان ماجرا نیست!

نوشته شده توسط جاب ویژن
زمان مطالعه: 4دقیقه
رد شدن در مصاحبه استخدامی پایان ماجرا نیست!

شما تصمیم می‌گیرید کار جدیدی پیدا کنید. مدت‌ها به دنبال آگهی‌های استخدامی متنوع هستید. برای شرکت‌های مختلف رزومه ارسال می‌کنید. برای جلسات مصاحبه منتظر می‌مانید و در نهایت با یک جواب منفی از سمت کارفرماها مواجه می‌شوید.

پس از ناامید شدن از یک موقعیت شغلی، چه سوالی از خودتان می‌پرسید؟ چرا نتوانستم؟ چه مشکلی داشتم؟ به اندازه کافی خوب نبودم؟

اگر به دنبال جواب این سوالات هستید و اغلب سوالات‌تان با کلمه «چرا» شروع می‌شود؛ نه تنها نمی‌توانید کار مورد علاقه خودتان را پیدا کنید بلکه با افزایش تعداد جواب‌های منفی کارفرماها، احتمالا افسردگی هم به مشکلات‌تان اضافه خواهد شد.

اگر باور دارید که مشکلی در فرآیند مصاحبه و پیدا کردن شغل دارید، از خودتان بپرسید که «چطور باید مشکل را حل کنم؟». این سوال نه توانایی‌های فردی و اعتمادبه‌نفس‌تان را نابود می‌کند و نه شما را در حلقه بی‌نهایت شکست می‌اندازد. در عوض به شما فرصتی برای رشد و رسیدن به شغلی مطلوب می‌دهد. می‌پرسید چطور؟!

در این مطلب درباره‌ی راهکارهای برنده‌ای صحبت می‌کنیم که می‌تواند پس از رد شدن در مصاحبه استخدامی کارجوها را در مسیر رشد و موفقیت قرار دهد. با ما همراه باشید.

راهکارهای برنده برای روز بعد از رد شدن در مصاحبه شغلی

رد شدن در مصاحبه استخدامی

اینکه فقط بگوییم: «رد شدن در مصاحبه استخدامی آخر دنیا نیست»، کمی کلیشه به نظر می‌رسد. چون این جمله خبری هیچ راهکار جدیدی ارائه نمی‌کند. پس قدرتی برای کاهش رنج و ناامیدی‌تان ندارد.

شما حق دارید که از قبول نشدن در مصاحبه استخدامی ناراحت باشید. طبیعی است که در لاک خودتان فرو بروید، سردرگم و کلافه شوید. اما برای تجربه تمامی این حالات فقط نصف روز فرصت دارید. چون فردا روز جدیدی است. یک روز تازه فرصت برابری برای رسیدن به موفقیت با خود به همراه دارد. پس باید بدون پیش‌داوری درباره آن، برای رسیدن به خواسته و رویاهایتان تلاش کنید.

اما برای اینکه زودتر از حال افسردگی پس از رد شدن در مصاحبه استخدامی بیرون بیایید. خوب است چند نکته را به خودتان یادآوری کنید:

  • کارفرمایی که شما را رد کرده است دوست‌تان نیست، اما دشمنی هم با شما ندارد. پس رد شدن در مصاحبه را شخصی نکنید.
  • ظرفیت «نه» شنیدن خودتان را افزایش دهید. از دنیاهای دیگر خبر ندارم، اما در این دنیا هیچ چیز به سادگی بدست نمی‌آید. پس تا رسیدن به خواسته‌هایتان باید صدها هزار بار کلمه جذاب«نه» را بشنوید.
  • کاملا درست است که با رد شدن در مصاحبه شغلی کمی از خواسته‌هایتان دور می‌شوید. اما حتی در موقع عقب‌نشینی هم سرتان را بالا بگیرید. چون شما هیچ کار اشتباهی نکرده‌اید.

با یادآوری همین سه نکته به ظاهر ساده، بیش از نیمی از مسیر برای کسب جایگاه شغلی موردعلاقه‌تان را طی می‌کنید. در ادامه این مسیر باید روی بهبود توانمندی‌های خودتان کار کنید.

بازبینی موشکافانه رزومه شغلی

ساخت رزومه حرفه ای برای رد مصاحبه استخدامی

چطور می‌توانید رزومه شغلی خودتان را بهبود دهید؟ این مهم‌ترین سوالی است که در این مرحله باید به آن پاسخ دهید. هر چیزی که به ذهنتان می‌رسد را یادداشت کنید. سپس آن‌ها را دسته‌بندی نمایید. شاید لازم باشد توانایی جدیدی در رزومه‌تان ثبت کنید. پس برای گذراندن دوره آموزشی مورد نظرتان برنامه‌ریزی کرده و منابع مفیدی پیدا کنید.

یکی از دلایل رایج برای رد شدن در مصاحبه شغلی این است که؛ رزومه شما با شغل درخواستی‌تان تناسب ندارد. مثلا اگر شما برنامه‌نویس کامپیوتر هستید ولی در لیست توانمندی‌ها به جای تسلط به پلتفرم‌های مختلف از توانایی کار با آفیس و پاورپوینت صحبت کنید، طبیعی است که کسی شما را جدی نگیرد.

برای هر شغلی یک سری اولویت‌های مهم وجود دارد. باید سعی کنید اولویت‌های مهم خودتان را به بهترین نحو در رزومه درج کنید. همینطور تا حد امکان روزمه‌تان مختصر، مفید و بولت‌وار باشد. پیروی از یک ساختار درست در رزومه‌نویسی می‌تواند قابلیت‌هایتان را بهتر نشان دهد.

تمرکز روی افزایش توانمندی‌های شغلی

شکست در مصاحبه استخدامی

برای اینکه به یک مدیر محتوا تبدیل شوید باید توانمندی‌های خاص و مشخصی در زمینه‌ی بازاریابی دیجیتال، آشنایی با نرم‌افزارهای گرافیکی برای تولید محتوای تصویری، قابلیت‌های بهبود محتوا مثل آشنایی با انواع تکنیک‌های پیدا کردن کلمات کلیدی ترند و پرجستجو، نگارش محتوا بر اساس استانداردهای سئو و خوانایی، شناسایی پرسونای مشتری و… را داشته باشید.

شغل مورد نظر شما چه توانمندی‌هایی نیاز دارد؟ شما روی چند مورد از این ویژگی‌ها تسلط دارید؟

پاسخ همین دو سوال به سادگی می‌تواند یکی از دلایل رد شدن در مصاحبه شغلی‌تان را مشخص کند. در هر آزمون یا مصاحبه استخدامی رقابت بین کارجوها شدید است. بنابراین کسی شانس موفقیت بیشتری دارد که زمان و توجه کافی برای تسلط روی مهارت‌های شغلی گذاشته باشد.

یک نفس عمیق بکشید و اولین قدم را برای بهبود مهارت‌های شغلی‌تان بردارید. به این ترتیب قبول نشدن در مصاحبه استخدامی به اولین پله صعودتان تبدیل می‌شود.

تبدیل نقطه ضعف به نقطه قوت

افزایش توانمندی ها برای جلوگیری از رد شدن در مصاحبه استخدامی

فکر می‌کنید رد شدن در مصاحبه استخدامی یک نقطه ضعف است؟ یکی از سوالات رایج مصاحبه استخدامی درباره نقاط ضعف و قدرت شما است. به نظرتان چرا چنین سوالی از کارجوها می‌پرسند؟

آگاهی افراد از نقاط ضعفشان و توانایی آن‌ها برای قبول و بیان، خودش به تنهایی یک نقطه قوت به شمار می‌رود. چون افرادی که به این باور رسیده‌اند، با تکیه به نیروی درونی خود در مسیر پیشرفت و رشد قدم بر می‌دارند. این همان روحیه‌ای است که برای هر کسب‌وکاری ارزشمند به شمار می‌رود.

سعی کنید این روحیه را در خود پرورش دهید تا به گزینه محبوب کارفرما تبدیل شوید. از رد شدن در مصاحبه شغلی به عنوان پلی برای برطرف کردن ضعف‌های شغلی و توانمندی‌های فردی استفاده کنید.

حرف آخر اینکه؛

مسیر موفقیت در پیدا کردن شغل

به نظرتان نمودار موفقیت شغلی چه شکلی است؟ خط صافی که از پایین با شیبی تند به سمت بالا حرکت می‌کند؟ یا ترکیبی سینوسی از سقوط و صعودهای پی‌درپی است؟

تحقیقات نشان می‌دهد که گزینه دوم درست است. بنابراین فقط کسانی به شغل رویایی خود می‌رسند که با وجود شکست‌های سخت به تلاششان ادامه دهند. روی خواسته‌هایتان پافشاری کنید و به شکست لبخند بزنید. اگر بتوانید از نظر روحی با رد شدن در مصاحبه مقابله کنید، باقیمانده مسیر بسیار قابل تحمل‌تر است. همینطور با موانعی کمتر همراه خواهد بود.

منابع:

دسته بندی :
مصاحبه شغلی
5 دیدگاه