تناسب بین شغل و شخصیت

نوشته شده توسط جاب ویژن
زمان مطالعه: 4دقیقه
تناسب بین شغل و شخصیت

اکثر ما زمان قابل توجهی از ساعت های مفید روزانه خود را در شغلمان می گذرانیم. پس اگر کاری که می کنیم با شخصیت ما سازگاری نداشته باشد دستیابی به شادی و موفقیتی که لایق آن هستیم دشوار می شود. هر شغلی نیازمند ویژگی های شخصیتی خاص خود است. بعضی مشاغل نیازمند کار فکری زیاد، برخی کار جسمی، بعضی کار گروهی و بعضی کار انفرادی هستند.
وجود تناسب بین شغل و ویژگی های شخصیتی فرد منجر به ایجاد انگیزه های درون زا و در نتیجه افزایش مسئولیت پذیری، کارایی، خلاقیت و در نتیجه عملکرد بهتر و لذت بخش تر در کار خواهد شد. سازگاری شغلی بدین معناست که آیا نقاط قوت، نیازها و تجربه های فرد با شرایط و ملزومات موقعیت شغلی مدنظرش هماهنگی دارد یا خیر.

در ادامه به بحث درباره ی نه تیپ شخصیتی مختلف و مشاغل و صنعت های سازگار با آن ها می پردازیم.


درونگرا

افراد درونگرا بیشتر مایل هستند کار های خود را به تنهایی انجام دهند. این افراد قادر هستند کارهای خود را بسیار متمرکز انجام دهند و توجه زیادی به جزییات دارند.

حوزه کاری ایده آل: کار موزه، فناوری اطلاعات، علوم

شغل های ایده آل: دامپزشک، مدیر شبکه های اجتماعی، برنامه نویس کامپیوتر، محقق، دفتردار، حسابدار

برونگرا

افراد برونگرا کار کردن در گروه را به کار انفرادی ترجیح می دهند و به راحتی می توانند در جمع صحبت کنند و فعالیت های گروهی را رهبری کنند. برونگراها چند وظیفه ای هستند و زمانی که چندین کار به آن ها محول شود عملکرد بهتری از خود نشان می دهند.

حوزه کاری ایده آل: منابع انسانی، فروش

شغل های ایده آل: مدیر و کارشناس منابع انسانی، مسئول روابط عمومی، مدیر فروش، نماینده مشاور املاک، بازیگر

سازمان دهنده

این افراد جزء نگر و عملگرا هستند. آن ها از ساختار های متداول و معمول لذت می برند و دوست دارند از رویه های استاندارد پیروی کنند. آن ها مایل هستند بی نظمی ها را سامان بخشند که این موضوع باعث می شود از سامان بخشیدن به دفتر کارشان و یا ویرایش کردن مقاله لذت ببرند.

حوزه کاری ایده آل: صنعت نشر، مدیریت، مالی

شغل های ایده آل: ویرایشگر، مدیر دفتر، معاون اداری، حسابدار، کارشناس حقوق و دستمزد

 هنرمند

هنری ها از خلاق و ابداع گر بودن لذت می برند. این افراد به طور معمول ترجیح می دهند با یک زمان بندی قابل انعطاف و تحت نظارت و سرپرستی محدودی کار کنند.آن ها ترجیح می دهند ایده های خودشان را اجرا کنند تا اینکه بخواهند به ایده های دیگران جامه ی عمل بپوشانند.

حوزه کاری ایده آل: طراحی، نویسندگی، بازاریابی، روابط عمومی، تئاتر ، موسیقی

شغل های ایده آل: طراح داخلی، طراح محصول، گرافیست، نویسنده، مسئول روابط عمومی، بازیگر، آهنگساز،آشپز، نوازنده

مراقب

فرد مراقب خدمت دهنده است و از اینکه به نیازهای دیگر افراد توجه کند لذت می برد. این فرد به اصطلاح “مردمی” است و لذت می برد که در کنار مردم  و برای رفاه آن ها کار کند. مراقب  بسیار مسئولیت پذیر و قابل اعتماد است و مهارت های سازمانی قوی دارد.

حوزه کاری ایده آل: پزشکی، خدمات اجتماعی، مدیریت، منابع انسانی

شغل های ایده آل: پزشک، پرستار، متخصص علوم تغذیه، فیزیوتراپیست، معلم، مدیر دفتر، متخصص منابع انسانی، مسئول برنامه‌ریزی رویداد

کارآفرین

کارآفرین ذاتاً یک رهبر است که از آموزش دادن به دیگران و ایجاد تیم و هدایت آن لذت می برد. کارآفرین به خوبی می‌داند که چگونه و چه موقع کارها را به دیگران محول کند. کارآفرین جا‌ه‌طلب است و اعتماد به نفس بالایی دارد.

حوزه کاری ایده آل: آکادمیک، تجارت، مالی، حقوق، حکومتی.

شغل های ایده آل: استاد دانشگاه، وکیل، قاضی، سیاستمدار، مدیر اجرایی شرکت

تحلیلگر

تحلیلگر از آنالیز کردن تئوری ها و استفاده از مهارت های استدلالیش لذت می برد. تحلیلگر معمولا ترجیح می دهد به تنهایی و روی مشکلات پیچیده کار کند و آن ها را حل نماید. تحلیلگر بسیار به جزییات دقت می کند.

حوزه کاری ایده آل: علوم، پزشکی، نظامی،تجارت، فناوری اطلاعات، مالی، آکادمیک

شغل های ایده آل: مهندس، پزشک، محقق، رهبر نظامی، وکیل، کارآگاه، مدیر کسب و کار، برنامه نویس کامپیوتر، استاد دانشگاه، حسابدار

آرمان گرا

آرمان گرا دوست دارد دنیا را به محل بهتری برای زندگی تبدیل کند. او زمانی بهترین عملکرد را دارد که هدف والایی در ارتباط با پیشرفت اجتماعی داشته باشد. آرمانگرا دوست دارد با دیگران به صورت تیمی کار کند.

حوزه کاری ایده آل: فعالیت های اجتماعی، منابع انسانی، حکومتی، هنری

شغل های ایده آل: مشاور، معلم، فیزیوتراپیست، سیاست مدار، عکاس، طراح، فیلمساز

واقع گرا

فرد واقع گرا از کار کردن با حقایق و به دست آوردن نتایج ملموس لذت می برد. او انجام دادن و خلق کردن را به صرفاً فکر کردن و آنالیز کردن ترجیح می دهد. واقع گرا عموماً از کارهای یدی و استفاده از ابزار و ماشین آلات لذت می برد و معمولا در شرایط دشوار می تواند آرامش خود را حفظ کند.

حوزه کاری ایده آل: ورزش و تناسب اندام، تولید، ساخت و ساز، حمل و نقل، علوم، تجارت، کشاورزی

شغل های ایده آل: مربی ورزشی، مکانیک، برقکار، خلبان، راننده، تحلیلگر کسب و کار، پلیس، کارآگاه، آتش نشان، کشاورز

در مجموع مطالعات مختلفی برای شناسایی شغل متناسب با شخصیت افراد انجام شده که منجر به ارایه راهکارهای گوناگونی برای این موضوع شده است. یکی از این راهکارها آزمون هالند است. این آزمون که یکی از محبوب ترین روش ها برای شناخت شخصیت شغلی افراد است نوع خاص دیگری از تیپ بندی شخصیتی و شغلی را به فرد ارایه می دهد و افراد را از نظر گرایش شغلی دسته بندی می کند. نام این آزمون از نام نظریه‌پرداز آن “جان هالند” برگرفته شده است. هالند معتقد بود که همخوانی بین شغل و تمایلات و علائق فرد، بازدهی فرد در آن شغل را به شدت افزایش می‌دهد. خروجی این آزمون به شما لیستی از مشاغل و رشته‌های تحصیلی را پیشنهاد خواهد کرد که بیشترین تناسب را با علائق و تمایلات شما دارد. هم اکنون می توانید با کلیک روی لینک زیر در مدت 15 دقیقه علایق شغلی خود را کشف کنید.

آزمون های خودشناسی

منبع: Thebalancecareers.com

دسته بندی :
زندگی شغلی بهتر
بدون دیدگاه