چگونه استرس مصاحبه را مدیریت کنیم؟

نوشته شده توسط جاب ویژن
زمان مطالعه: 3دقیقه
چگونه استرس مصاحبه را مدیریت کنیم؟

شما هم دنبال شغل می گردید و برای مصاحبه استرس دارید؟ نگران نباشید چون شما تنها نیستید و اکثر افراد برای مصاحبه استرس دارند. حتی افرادی که در مصاحبه های زیادی شرکت کردند باز هم برای مصاحبه جدید استرس را تجربه می کنند. اما باید گفت استرس بیش از اندازه و کنترل نشده ممکن است زندگی شما را تغییر دهد و فرصت های خوبی که برای شما پیش می‌اید را خراب کند. پس مهمترین مسئله مدیریت استرس برای بالا بردن شانس استخدام است.

مدیریت استرس مصاحبه

بعضی اوقات این اضطراب طبیعی است و سبب می شود تمرکز شما برای مصاحبه بیشتر شود ولی اگر بیشتر از حد معمول باشد می تواند مصاحبه شما را خراب کند. نکته کلیدی در برخورد با این استرس مدیریت آن و اجازه پیشروی ندادن به آن است.

ما در این مقاله نکات مهمی را خواهیم گفت تا با کمک آنها بتوانید استرس و نگرانی پیش از مصاحبه و در حین مصاحبه را مدیریت و کنترل کنید. پس برای موفقیت در مصاحبه بعدیتان و استخدام موفق با ما تا انتها همراه باشید.

تحقیق راجع به شرکت مورد نظرتان

قبل از اینکه اقدام به فرستادن درخواست شغلی برای یک شرکت کنید خوب در مورد آن تحقیق کنید. تحقیق کردن سبب می شود تا بدانید چرا به آن شرکت می روید و در روند مصاحبه بهتر می توانید در مورد خودتان و هدفتان از کار کردن در آن شرکت صحبت کنید و مصاحبه گر را متقاعد کنید که شما گزینه مناسبی هستید. توجه داشته باشد که نحوه تحقیق درباره شرکت ها هم امر مهمی است.

ایجاد آمادگی پیش از مصاحبه

اول از همه باید گفت اگر شما آمادگی خوبی برای مصاحبه داشته باشید استرس کمتری را تجربه خواهید کرد. مهمترین و البته مرتبط ترین مهارت های خودتان را برای این موقعیت شغلی، پیش از مصاحبه مشخص کنید و در مورد آنها فکر کنید تا بتوانید با مثال های مناسب آن را برای شخص مصاحبه گر توضیح دهید. سعی کنید نتیجه مثبتی که داشتن این مهارت برای شما داشته را به خوبی روشن کنید. یادتان باشد که اگر مصاحبه شما در شهر یا کشور دیگری است باید نکات بیشتری را توجه کنید.

پیش از حضور در جلسه مصاحبه اقدامات لازم برای حضور بهتر در این جلسه را انجام دهید. یکی از نکات مهم برای جلسه مصاحبه نحوه حضوردر این جلسه است، که باید به آن دقت شود.

تمرین کنید

تمرین کردن شما را برای هر کاری آماده می کند و مصاحبه هم از این امر مستثنی نیست. هر چه بیشتر تمرین کرده باشید و با روند مصاحبه آشناتر باشید بیشتر می توانید استرس خود را کنترل کنید. از دوستان کارمند خود، مشاورین در این زمینه و سرچ در گوگل استفاده کنید تا اطلاعاتی درباره نحوه مصاحبه داشته باشید و بتوانید برای آن تمرین کنید. در مقاله تمرین کردن برای مصاحبه بیشتر میتوانید راجع به این موضوع اطلاعات کسب کنید.

از خیال بافی منفی اجتناب کنید

اغلب اوقات علت استرس و اضطراب بیش از حد برای مصاحبه تفکرات و خیال بافی های منفی ما در مورد مصاحبه و نتیجه آن است. شناسایی و کنترل فکرهایی که برای ما ایجاد استرس میکنند تا حد خیلی زیادی می تواند برای کاهش دادن استرس مفید باشد. اگر نمیدانید که چه جمله هایی می تواند نگرانی شما را افزایش دهد ما برای شما چند مثال در اینجا آورده ایم:

“من اگه این شغلو نتونم بگیرم از زندگی ناامید میشم”

هیچ وقت اجازه ندهید که این افکار به سراغتان بیاید. به خودتان بگویید که یک مصاحبه آینده کاری شما را مشخص نمیکند و ممکن است در آینده با موقعیت های بهتری آشنا شوید.

“با این جواب بدی که دادم فکر میکنن من یه ادم به درد نخورمو من رو اسخدام نمیکنن”

اگر در حین مصاحبه یک جواب ضعیف دادید اصلا خودتان را نبازید، هرگز یک جواب بد کل مصاحبه را تحت تاثیر قرار نمی دهد. یادتان باشد مصاحبه مانند یک آزمون است که شاید نمره 80 بالاترین نمره آن آزمون باشد.

“میترسم یه سوالی بپرسن که منو گیر بندازه و من نتونم جوابشونو بدم”

اگر شما از قبل تمرین کرده باشید به احتمال زیاد اکثر سوال ها را می توانید جواب بدید و میتوانید خودتان را به خوبی نشان دهید. اما اگر در شرایط سختی قرارگرفتید میتوانید با پاسخ هایی مانند “سوال خوبی پرسیددید اجازه بدید روی این موضوع فکر کنم و بعدن پاسخ شما رو بدم”

“امکان نداره که بتونم این شغلو بگیرم”

از گفتن این جمله با خودتون اجتناب کنبد و سعی کنید از قبل خودتان را از لحاظ ذهنی آماده کنید که شما ویژگی های لازم برای این موقعیت را دارید و می توانید در آن موفق شوید.

بر روی موفقیت تمرکز کنید

ورزشکاران از روشی استفاده می کنند که به آنها برای کنترل استرسشان کمک میکند. این روش متصور شدن موفقیت و برنده شدن پیش از شروع مسابقه است. برای مصاحبه نیز می توان از این روش استفاده کرد. ساعاتی قبل از شروع مصاحبه مکررا با خودتان تصویر موفقیتان را مرور کنید تا به خودتان اطمینان دهید که احتمال موفقیت شما زیاد است و اضطراب خود را کنترل کنید.

مشاوران روش های دیگری نیز برای کنترل  استرس پیشنهاد میدهند. در اغلب اوقات همین روش های گفته شده در این مقاله مفید هستند، اما اگر استرس شما بیش از اندازه است و نمی توانید آن را کنترل کنید بهتر است از کمک روانشناسان استفاده کنید و این مسیله را کنترل کنید. توصیه های مختلفی برای داشتن مصاحبه بهتر وجود دارد که می‌توانید در این لینک با آنها آشنا شوید.


منبع:
https://www.thebalancecareers.com/

دسته بندی :
مصاحبه شغلی
بدون دیدگاه